Prerábka kuchyne v paneláku je vždy veľkým krokom, ktorý zmení nielen celú kuchyňu, ale taktiež váš spôsob života. Počas tohto procesu si budete musieť zvyknúť na to, že máte doma neporiadok a prach na snáď všetkých doplnkoch a kusoch nábytku. Čaká vás prerábka jednej z najhlavnejších miestností v domácnosti a chcete sa na ňu dobre pripraviť? V tom prípade stavte na náš článok.
Obsah článku
Spravte si harmonogram prác
Celá prerábka bytu alebo kuchyne musí mať hlavu a pätu. Mala by sa riadiť určitým harmonogramom, ktorý si sami vytvoríte.
Vyhnite sa pracovaniu raz ráno, inokedy navečer. Takýmto spôsobom sa nikdy nedostanete k zaručeným výsledkom.
Nehovoriac o tom, že v paneláku musíte dbať na dobré vzťahy so susedmi, ktorých budete určite prerábaním rušiť.
Na prerábanie neexistuje žiadna špeciálne daná lehota, ktorá sa dá aplikovať na každú jednu miestnosť.
Každý byt je iný. Niektoré kuchyne sú väčšie, iné menšie. Práve preto je potrebné dopredu odhadnúť čas prác. Na to vám pomôže spomínaný harmonogram.
Dobré je však harmonogram vyriešiť so všetkými pracovníkmi, ktorí budú u vás na kuchyni pracovať. Prejdite si ho s montážnikmi, obkladačmi či inštalatérmi.
Jednotlivé časové etapy musia odsúhlasiť.
Keď vám nejaký expert povie, že jednu etapu je potrebné predĺžiť, nebojujte proti tomu. Je úplne zbytočné, aby ste celý proces urýchľovali.
Prerábka kuchyne v paneláku je ťažká a zdĺhavá. Ak do nej nechcete investovať čas, tak to nerobte.
Rýchla robota je často nekvalitná. Namiesto toho, aby ste čas ušetrili, spravíte presný opak, pretože niektoré veci sa budú musieť opravovať a robiť na dvakrát.
Plus, harmonogram naplánujte skôr na dlhšie. Jednotlivým úsekom pokojne priraďte aj viac dní. Občas sa niektoré veci nemusia vydariť. Praskne potrubie alebo nejaký obklad nebude k dispozícií.
V takýchto situáciách sa prerábka predlžuje. Je to však bežný fakt, s ktorým musíte počítať.
Ak ho do harmonogramu zahrniete, uvidíte, že nebudete v časovom sklze a budete sa cítiť omnoho lepšie.
Prerábku kuchyne v paneláku oznámte susedom
Nie je nič horšie, ako nahnevaní susedia klopajúci na vaše dvere. Namiesto toho, aby ste ich prekvapili prvým hlukom, ktorý od vás pôjde, im dopredu povedzte, že prerábku plánujete.
Dobre urobíte, ak oznam vyvesíte aj na spoločnú tabuľu, kde napíšete odkedy dokedy sa bude u vás každý deň pracovať.
V prípade, že viete aj predbežný dátum ukončenia prác, dajte vedieť aj ten.
Okrem susedov musíte vybaviť aj ďalšie veci ako:
Pripravte sa na hluk a prach
Viete s čím sa prerábky spájajú? S hlukom a prachom. Vyhadzovanie starého nábytku, rezanie, pílenie či iné úkony so sebou jednoducho tieto aspekty prinášajú.
Ešte pred samotnou prerábkou si kúpte všetky čistiace prostriedky a pomôcky, ktoré vám pomôžu udržať vašu domácnosť čistú.
S veľkou pravdepodobnosťou budete pravidelne vysávať, umývať a utierať prach z jednotlivých povrchov.
Pravidelné umývanie každý jeden alebo každé dva dni je praktické. Ak by ste totižto umývali len raz do týždňa, nečistoty by ste mali roznesené aj tam, kde by ste nechceli.
Jednotlivé miestnosti sa snažte udržať neustále zatvorené. V prípade otvorených miestností sa snažte predeliť ich fóliou alebo nejakými veľkými igelitovými vreckami.
Nábytok nachádzajúci sa vo vedľajších miestnostiach zakryte, aby sa naň neprášilo.
V prípade vŕtania dajte dole aj obrazy a všetko, čo máte na stenách. Vibrovanie by mohlo zhodiť aj vzácne kúsky.
Svoju prácu si naplánujte dopredu
V prípade, že pracujete z domu, pripravte sa na to, že na prácu sa nebudete môcť príliš sústrediť. Je preto dobré naplánovať si na niekoľko dní alebo týždňov prerábky voľno.
Ak pracujete mimo domu, prácu si budete musieť prispôsobiť taktiež. Dôvod je jednoduchý.
Pracovníkov do svojho bytu budete musieť púšťať. Najlepšie urobíte, ak s nimi budete určitý čas aj tráviť, aby ste vedeli, ako práca napreduje a koľko bude ešte trvať.
Výhodou panelákov je najmä to, že malé kuchyne sa spravidla prerábajú rýchlejšie ako tie väčšie.
Všetky veci uložte do boxov a škatúľ
Namiesto toho, aby ste pred prerábkou nahádzali všetky veci do jedného veľkého vedra alebo škatule, si vyčleňte aspoň deň na to, aby ste si jednotlivé veci z kuchyne pobalili prehľadne.
Do jednej škatule vložte všetky taniere, príbory a poháre. Pri pohároch môžete použiť aj bublinkovú fóliu, aby sa vám nerozbili.
Doplnky zas vložte do inej škatule.
Keď prerábka kuchyne v paneláku skončí, jednotlivé veci dáte von za zlomok sekundy. Nebudete ich musieť hodiny hľadať po celom byte.
V prípade, že máte doma nejaké iné úložné boxy, určite využite aj tie.
Väčšina úložných boxov poskytuje omnoho viac miesta na uloženie jednotlivých výrobkov.
Deťom vymyslite program
Deti a domáce zvieratá by počas prerábky doma byť nemali. Mohli by sa zraniť alebo by mohli zavadzať.
Počas tohto času je dobré, aby boli u starých rodičov alebo u iných členov rodiny. Poprípade ich nechajte v škole dlhšie, ak to je možné, a následne ich večer, keď pôjde z práce, vyzdvihnite.
Stres nerobí dobre ako vám, tak ani deťom. Hlavne malé deti budú mať z prerábania a z neznámych ľudí strach. Práve preto urobíte najlepšie ak ich na tento čas pošlete preč.
Buďte pripravení na všetko
Tento bod by sme mohli spomenúť aj v nadväznosti na vytvorenie časového harmonogramu. Je totižto veľmi dôležité pripraviť sa na úplne všetko.
Myslite na to, že pri prerábaní sa môže stať nehoda, ako spomínané prasknuté potrubie.
Nejaký obchod nemusí mať na sklade výrobky, ktoré ste plánovali.
Takéto komplikácie sa často stávajú. Mali by ste preto s nimi počítať.
A v prípade, že vás takéto niečo postretne, snažte sa celú situáciu vyriešiť s chladnou hlavou.
Zmeny za pochodu
Áno, plánovanie je dôležité. Netreba sa však brániť ani zmenám za pochodu. Tie sú často dôležité a nevyhnutné.
Občas sa totižto môže stať, že niektoré veci v obchodoch nenájdete. Poprípade budete musieť siahnuť po lacnejšom variante.
Pripravte sa, že nie všetko pôjde podľa plánu, no to nie je problém. Práve naopak. Mnohokrát môže byť plán B omnoho lepší, ako plán A.
Myslite pozitívne
Namiesto toho, aby ste premýšľali nad tým, čo všetko ste ešte neurobili a čo vás čaká, sa zamyslite nad tým, čo všetko sa vám už podarilo.
Myslite taktiež na cieľ, kvôli ktorému ste sa rozhodli prerábku urobiť. Predstavte si, ako bude vaša kuchyňa vyzerať, keď bude všetko hotové a ako to celé oslávite s rodinou a priateľmi.
Vyberajte praktické doplnky
Ešte predtým, ako vôbec prerábka kuchyne v paneláku začne, mali by ste si vybrať všetok nábytok a doplnky.
Je potrebné, aby ste dopredu mali predstavu, ako bude vaša kuchyňa vyzerať.
Doplnky by mali byť štýlové, no zároveň praktické. Kuchyňa v paneláku je spravidla malá. Je potrebné šetriť čo najviac miesta.
Z doplnkov je vhodná napríklad lavica do kuchyne alebo rôzne úložné boxy.
Zhrnutie
Prerábka kuchyne v paneláku je náročným procesom, na ktorý sa musíte správne prichystať. V prípade, že vás čaká, rozhodne ju nepodceňujte. Pomôžte si našimi radami a uvidíte, že celý proces prebehne hladko a plynule.