Inšpirujte sa

Podlahy do kuchyne – Všetko, čo potrebujete vedieť

podlahy do kuchyne

Ak sa chystáte zariaďovať novú kuchyňu alebo premýšľate nad rekonštrukciou tej starej, mali by ste začínať od podlahy. Podlaha v kuchyni patrí medzi najviac zaťažované podlahy a práve preto by ste mali  jej výberu venovať mimoriadnu pozornosť. V kuchyni totiž trávime dosť veľa času, hlavne v čase keď varíme alebo podávame jedlo.

Treba si uvedomiť, že objaviť sa môžu najmä prípadné ,,nehody” ako sú napr. rozbitý tanier, rozliata voda, polievka či dokonca mlieko.

Podlaha by mala taktiež zniesť dostatočnú záťaž, ak ide o kuchynskú linku, stôl, stoličky a ďalšie. Výsledkom vášho výberu by teda mala byť odolná podlaha, ktorá si nevyžaduje prílišnú starostlivosť a bude dobre vyzerať.

Aké sú dôležité kritériá pri výbere podlahy do kuchyne?


Pri výbere podlahy do kuchyne by ste mali zohľadniť:

Jednoduchá údržba


Keďže ide o miesto kde sa neustále varí, pečie a pripravuje jedlo je veľmi pravdpodobné, že potrebujete podlahu, ktorá je čo najmenej náročná na údržbu.

Najvýhodnejšie je ak ju stačí len pozametať a pretrieť vodou so saponátom. Odporúčame sa vyhýbať v kuchyni veľkým kobercom, pretože sa v nich len usádzajú nečistoty a je neuveriteľne ťažké ho potom vyčistiť.

Odolnosť proti vlhkosti


Určite sa vám už podarilo neraz v kuchyni niečo rozliať. Práve z tohto dôvodu by mala byť podlaha vysoko odolná aj voči prípadnému vlhku. Nemali by jej ublížiť mokré stopy po topánkach ani rozliaty olej či vytečená chladnička.

Škrabance


Pri príprave jedál a ich servírovaní sú časté pády príborov, pohárov či hrncov, ktoré by mohli na nekvalitnej podlahe vytvoriť škrabance.

Preto si určite vyberte podlahu s čo najodolnejšou vrchnou vrstvou.

Antistatické vlastnosti


V kuchyni sa nachádza množstvo spotrebičov a preto je veľmi dôležité, aby pri kontakte s nimi nevznikal elektrostatický náboj.

Ideálne je preto vybrať si podlahu, ktorá je antistatická. Ďalšou výhodou takej podlahy je, že nepriťahuje prach a tým pádom je vhodná pre alergikov.

Podlahové vykurovanie


Na podlahové vykurovanie môžete použiť viac druhov podlahových krytín. Najčastejšie sa však využívajú laminátové podlahy.

Keramická dlažba má síce fyzikálne lepšiu tepelnú vodivosť, ale bez zapnutého vykurovania je zbytočne chladná a na dotyk nepríjemná.

Pod podlahu je dôležité vybrať si správny podklad. Nesprávne vybratá podložka môže spôsobiť stratu tepla až 50%.

Ďalšie kritériá, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere podlahy:

  • rozmery kuchyne
  • podlaha v susediacich izbách
  • koľko členov má vaša rodina
  • bezpečnostné prvky, ktoré potrebujete v kuchyni
  • vhodný materiál

Laminátová podlaha alebo dlažba?


Mnoho ľudí sa rozhoduje medzi plávajúcou podlahou a dlažbou.

Preto je dôležité vedieť, aký je medzi nimi rozdiel. Obe majú svoje výhody aj nevýhody a je len na vás, ktorá je pre vás výhodnejšia.

Dlažba


V mnohých kuchyniach stále prevláda dlažba.

Dlažba je odolnejšia najmä voči vlhkosti oproti laminátovej podlahe, ktorá v prípade nejakej nehody môže spôsobiť vydutie a v tom horšom prípade nutnosť výmeny.

Medzi výhody patrí  dlhá životnosť a odolnosť voči opotrebovaniu. Máte na výber množstvo pestrých vzorov, ktoré imitujú drevo či iné zaujímavé materiály.

Na druhej strane nevýhodou je, že ak vám spadne na zem niečo ťažšie, môže sa z dlažby odštrbiť a vznikne nepekná prasklina.

Ak však siahnete po modernej vintage dlažbe či retro štýle, zohľadnite veľkosť vašej kuchyne. V menších priestoroch môže výrazná podlaha priestor opticky zmenšiť.

Laminátová podlaha


Inak povedané plávajúca podlaha, predstavuje pre mnohých menšiu odolnosť ako pevná odolná dlažba. Podlaha vo vyššej triede laminátu zvláda aj náročne podmienky a pre mnohých je postačujúca a vhodná.

Oproti dlažbe predstavuje aj niekoľko výhod- poskytuje pocit tepla, ktorý pri dlažbe chýba.

Ďalšou výhodou je stála farebnosť, ktorú laminát zachováva aj pri priamom žiarení. Laminátovú podlahu si môžete jednoducho zladiť aj so zvyškom vašich izieb.

Nevýhodou je, že ak sa vám poškodí laminát na určitom mieste, je potrebné vymeniť celú podlahu. Laminátová podlaha je však  ľahšie vymeniteľná a keď sa časom opotrebuje, ľahšie ju vymeníte za inú. Pri dlažbe je potrebný už náročnejší zásah vyžadujúci sekanie a viac práce. 

Kombinácia


Kreatívni ľudia riešia túto dilemu aj kombináciou oboch typov podláh. Okolo najviac namáhavých časti podlahy, kde sa nachádza linka a sporák, zvolia dlažbu a ďalej pokračuje laminátová podlaha.

Ďalšie vhodné podlahové krytiny


Medzi ďalšie podlahy, ktoré sú vhodné do kuchyne zaraďujeme  drevené, korkové, linoleové/marmoleové či vinylové podlahy. Prečítajte si o nich viac.

Drevená podlaha


Drevo je obľúbeným materiálom mnohých ľudí a niekedy až tak, že si ho dajú aj do kuchyne. Má nepochybne svoje čaro a dáva nám pocit domova. V porovnaní s inými materiálmi sa len minimálne nabíja statickou elektrinou, takže nepriťahuje prach.

Výhodou je, že je možnosť ju renovovať, ak stratí na atraktivite, stačí ju prebrúsiť. Drevo vďaka svojej elasticite patrí k dobrým zvukovým a tepelným izolantom. Vybrať si môžete z domácich drevín, ale objavujú sa aj exotické dreviny, o ktorých sa hovorí, že ich drevo je tvrdšie.

Korková podlaha


Korok je tiež prírodným materiálom, ktorý je vhodný ako podlaha do kuchyne. Korková podlaha je  odolná pri striedaní teplôt i nadmernej vlhkosti.

Výhodou korku je, že je teplý, príjemne mäkký a rovnako ako drevo nepriťahuje prach. Má tiež výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Aj keď svojimi vlastnosťami sa korková podlaha hodí skôr do kúpeľne, nájdu sa aj také domácnosti, ktoré ju majú v kuchyni.

Linoleum a prírodné linoleum


Linoleum je skvelou voľbou, ak ide o kuchynskú podlahu. Tento materiál sa vyrába z prírodných surovín a vyniká výbornými vlastnosťami  odolnými voči vlhkosti, mechanickému poškodeniu, zvukotesnosť, mäkkosť a pružnosť.

Zoženiete ho v širokej škále farieb a vzorov. Montáž takejto podlahy nie je vôbec náročná.

Vhodnou alternatívou je prírodné linoleum alebo inak povedané marmoleum. Je to 100% prírodný produkt vyrobený konkrétne z ľanového oleja, prírodných živíc, vápencového prášku, korkovej a drevenej múčky a farebných pigmentov.

Medzi jeho prednosti patria:

  • izolačné vlastnosti
  • pevnosť a vytrvalosť
  • antistatická a antibakteriálna úprava
  • vhodné pre alergikov

Vinylové podlahy


V poslednej dobe sa čoraz viac dostávajú do popredia vinylové podlahy, ktoré sú favoritom spomedzi podlahových krytín.  Cenovo patria medzi tie drahšie varianty, avšak vďaka svojmu zloženiu zo syntetického materiálu sú extrémne odolné.

Je  odolná voči teplotám, nárazom, vode a agresívnym látkam. Vďaka svojim vlastnostiam si dlho udrží svoju farbu a tvar.

Vinylové podlahy sú veľmi ľahko montovateľné a to, buď ako plávajúca podlaha so zámkovým spojom alebo ako samolepiace dielce, ktoré sa jednoducho nalepia. V porovnaní s drevenou podlahou je veľkou výhodou, že nehrozí zosychanie ani napučanie a sú nenáročné na údržbu. Viac napríklad v nasledujúcom článku.

Nevýhodou však môže byť samotné zloženie, keďže ide o umelý materiál a môže obsahovať škodlivé látky- ftaláty (chemické látky s negatívnym dopadom na zdravie).

Je však dôležité vybrať si správnu značku, ktorá potvrdzuje kvalitu, nezávadnosť, bezpečnosť, kontrolu emisií a procesu výroby.

Ak sa predsa len rozhodnete pre vinylové podlahy, trendové dekory sú imitácie kameňa, bridlice, travertínu, betónu či dokonca betónovej dlažby.

Na záver by sme vám chceli pripomenúť, že výber podlahy do kuchyne je naozaj dôležitým krokom a určite by ste mali zvážiť svoje požiadavky rovnako ako aj finančné možnosti.

Predtým než sa rozhodnete pre niektorí z vyššie uvedených typov, poraďte sa s ostatnými členmi v domácnosti.

V prípade otázok, obráťte sa na predajcov, ktorí s vami preberú vaše požiadavky a pomôžu vám vybrať tu správnu podlahu do kuchyne.

author-avatar

O Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.