Vypestujte si

Pivonky – ako na ich pestovanie? (NÁVOD)

Čo sa týka velkoleposti kvetov, máloktorá rastlina dokáže poraziť odolnú, listnatú pivonku – obrovské kvety často dosahujú veľkosť taniera. Nečudo, že sú obľúbenou okrasnou rastlinou. Stretneme sa s nimi v domácnostiach po celom Slovensku. Chcete si vypestovať vlastné pivonky? Čítajte ďalej. 

Najlepšie pomôcky na pestovanie

3 druhy pivoniek

Existujú tri druhy pivoniek:

  • Bylinné druhy, ktoré každú zimu odumierajú späť na úroveň zeme.
  • Stromové pivonky, ktoré sú vyššie a drevnatejšie a držia si tvar počas zimy (sú to malé kríky a nie stromy).
  • Medzidruhové hybridy, ktoré sú krížencom medzi stromovými a bylinnými typmi (tieto nie sú tak ľahko dostupné).

Ako pestovať pivonky

Všetky druhy vyžadujú vlhkú, ale dobre priepustnú pôdu na plnom slnku. Odrodám s veľkými kvetmi poskytnite oporu. Bylinné pivonky môžeme rozmnožovať delením na jeseň, stromové pivonky je lepšie rozmnožovať vrstvením.

Kde pestovať pivonky

Vysádzajte ich do bohatej, ale dobre priepustnej pôdy v oblasti kde je plné slnko. Vyhnite sa výsadbe týchto často drahých rastlín v podmáčanej pôde. Väčšina bylinných pivoniek preferuje neutrálnu alebo mierne zásaditú pôdu.

Stromové pivonky potrebujú chránené umiestnenie a sú tolerantnejšie voči kyslým pôdam.

Ako zasadiť pivonky

Pivonky s holými koreňmi by sa mali vysadiť hneď, ako prídu. Najlepšie je najlepšie vysádzať na jeseň alebo na jar. Uistite sa, že ich nezasadíte príliš hlboko, pretože to prinesie zlé výsledky pri raste pivoniek. Pred výsadbou do pôdy primiešajte veľa dobre zhnitej organickej hmoty. Na jar aplikujte vyvážené hnojivo.

pivónie

Vyhnite sa nadmernému zalievaniu novovysadených pivoniek, pretože je to častá príčina zlyhania rastlín.

Keďže kvety pivónie sú príliž ťažké, budete musieť pre rastliny použiť podperu.

Ako sa starať o pivonky

Bylinné pivonky by sa mali na jeseň silno zredukovať na úroveň zeme. Stromové druhy nepotrebujú rez. Všetko, čo musíte urobiť, je na jeseň odstrániť vyblednuté hlavy pivonky.

Nenechajte sa na jeseň zlákať odstránením vyblednutého lístia – nechajte ho prirodzene opadnúť. Vyhnite sa prerezávaniu stromových pivoniek.

Pri odstraňovaní burín sa snažte vyhnúť šliapaniu na novotvoriace sa púčiky bylinných typov pivonky. Niekedy tvoria výhonky okolo spodnej časti rastliny.

Ako pestovať pivonky v kvetináčoch

Pivonky sú úchvatné staromódne obľúbenkyne. Ich brilantné farebné odtiene a mohutné okvetné lístky upútajú pohľad a oživia záhradu.

Môžu pivonky rásť v kvetináčoch?

Ak sú pestované v nádobách, sú vynikajúce na terasu, ale vyžadujú si trochu viac starostlivosti ako rastliny zasadené priamo do zeme. Vyberte si veľký kochlík a poďte sa s nami naučiť pestovať pivonky v kochlíkoch. 

truhlík

Môžu pivonky rásť v kvetináčoch? 

Pri starostlivosti o pivonky v kvetináčoch musíte brať do úvahy zónu, v ktorej sa nachádzate, úroveň, v ktorej sú hľuzy vysadené, a ako udržať úroveň vlhkosti v nádobe.

kvetináč drevený

Mnohým cibuľkám a hľúzam sa darí v nádobách za predpokladu, že pôda je dobre odvodnená a je im venovaná osobitná starostlivosť. Pestovanie pivoniek v nádobách je skvelý spôsob, ako si môžu malí záhradníci vychutnať rastliny a taktiež týmto spôsobom môže mať ktokoľvek na terase veľký a pútavý farebný krík.

Vyberte nádobu, ktorá je hlboká aspoň 46 cm a rovnako široká alebo širšia (ak už v jednej je, možno ju budete musieť preniesť do väčšieho kochlíka).

Pivonky sú veľké kríky, ktoré môžu dorásť až do výšky 1 m alebo viac s podobným rozpätím a potrebujú dostatok miesta na rozloženie koreňov. Uistite sa, že nádoba má dostatok drenážnych otvorov, aby ste zabránili hnilobe hľúz. 

Ako pestovať pivóniu v nádobe 

Keď už máte vhodný kochlík, je čas obrátiť svoju pozornosť na pôdu.

Pôda musí byť kyprá a dobre priepustná, ale aj úrodná.

Odvodnenie zabezpečí zloženie 65 percent ornice a 35 percent perlitu. Prípadne zmes kompostu a rašeliny vytvorí výživné prostredie.

Zdravé, pevné hľuzy na jar vysádzajte 4-5 cm pod povrch pôdy. Hĺbka výsadby je dôležitá, ak chcete kvety, pretože hľuzy zasadené hlbšie často nekvitnú.

V čase výsadby môžete pridať granulované hnojivo s určitým časovým uvoľňovaním. Udržujte pôdu rovnomerne vlhkú, ale nie mokrú.

Keď sa rastliny zasadia, sú dosť odolné voči suchým obdobiam, ale nádoby vysychajú rýchlejšie ako keď sú rastliny zasadené v zemi, takže je lepšie zalievať, keď je vrchných cca 8 cm pôdy suchých

Starostlivosť o pivonky v kvetináčoch 

Hľuzy pestované v nádobách sú citlivejšie na mráz ako hľúzy, ktoré sú zasadené v zemi, takže by mohlo byť rozumné presunúť nádobu na zimu do interiéru na chladné miesto.

To ochráni hľuzy pred chladným dažďom, snehom a vetrom ktorý by pivonky poškodil. Okrem toho je pestovanie pivoniek v nádobách veľmi jednoduché.

Zavlažujte, keď je vrchných ccs 8 cm suchých, na jar prihnojte a poskytnite kríku pri raste určitú podporu, pretože silné kvety majú tendenciu zničiť lístie.

pivonky

Môžete sa rozhodnúť rozdeliť hľuzy každých päť rokov, ale takéto narušenie koreňov pravdepodobne oneskorí ďalší kvet.

Pivonky sú pozoruhodne odolné voči väčšine škodcov a chorôb okrem hniloby. Tieto elegantné rastliny sú vhodné na jarné kvety, ktoré by vás mali odmieňať celé desaťročia obrovskými kvetmi a zaujímavými listami.

Čo sú stromové pivonky? 

Bylinné pivonky sú trváce pivonky, ktoré každý rok odumrú až k zemi.

Korene zostávajú v pokoji pod pôdou, potom sa stonky rastlín na jar tlačia nahor. Stromové pivonky sú drevnaté, opadavé kríkové pivonky.

Na jeseň strácajú listy, ale ich drevnaté stonky neodumierajú ako pri bylinných pivonkách.

Pivonky Itoh sú hybridným krížencom medzi bylinnými pivonkami a stromovými pivonkami, na jeseň odumrú späť na zem ako bylinné pivonky, ale ich kvet a rastové vlastnosti sú podobné stromovým pivonkám.

Stromové pivonky pochádzajúce z Číny boli cenené ako liečivá rastlina dávno predtým, než boli zbožňované ako okrasné rastliny.

Stromové pivonky sú väčšie, drevnaté príbuzné obyčajnej bylinnej pivonky, dorastajú do šírky a výšky 1,5 m asi za desať rokov. Sú vysoko cenené pre svoje veľké, plodné kvety, ktoré môžu dorásť až do priemeru 25+ cm.

Tieto kvety, ktoré kvitnú koncom jari až začiatkom leta, vytvárajú vynikajúce rezané tvary a prichádzajú v jednoduchých alebo dvojitých formách. Na rozdiel od bylinných pivoniek, kvetné puky stromových pivoniek neprodukujú sladkú medovicovú šťavu, ktorá láka mravce

Ako pestovať stromovú pivonku 

Najlepšie sa stromovým pivonkám darí tam, kde majú chladnú zimu pre pokojný spánok a horúce letá.

Zvyčajne označované ako rastliny plného slnka, stromové pivonky uprednostňujú trochu čiastočného až svetlého tieňa od horúceho popoludňajšieho slnka.

Príliš intenzívne slnečné svetlo môže spôsobiť, že krásne kvety rýchlejšie vyblednú a uschnú. Uprednostňujú mierne zásaditú pôdu a nevyhnutná je správna drenáž.

Stromové pivonky tiež uprednostňujú umiestnenie, kde nemusia konkurovať koreňom z iných kríkov alebo stromov. Najlepšie sa im darí s viacročnými sprievodnými rastlinami.

Nové rastliny pivonky by sa mali vysádzať na jar alebo na jeseň, nie počas letných horúčav.

Spočiatku sa môžu pomaly usadiť, niekedy im trvá až tri roky, kým vyrastú alebo vykvitnú. Po vysadení sú stromové pivonky odolné voči suchu a zle sa presádzajú.

Správne umiestnená rastlina stromovej pivonky vo vyhovujúcom prostredí môže žiť až sto rokov. Starostlivosť o pivonku v záhradách nie je o nič zložitejšia ako starostlivosť o bylinnú pivonku.

Na rozdiel od bylinných pivónií by sa však stromové pivonky na jeseň nikdy nemali rezať. Stromové pivonky by sa však vždy mali orezávať späť do tvaru alebo odstrániť mŕtve, poškodené alebo choré drevo. 

Majú vysokú potrebu železa a fosfátov a môžu prosperovať z každoročného jarného kŕmenia síranom železnatým a kostnou múčkou.

Stromové pivonky by sa mali pravidelne hnojiť aj hnojivom na všeobecné použitie, ktoré má vyšší obsah fosforu ako dusíka a draslíka.

pivonky kytica

Stromové pivonky môžu byť náchylné na hubové choroby, preto je najlepšie ich zalievať priamo ku koreňovej zóne.

Môžu ich poškodiť aj lykožrút, preto pravidelne kontrolujte, či sa v dreve nenachádzajú známky lykožrútov. Pred zimou naneste na koreňovú zónu rastliny ochrannú vrstvu mulča.

Problémy s pivonkami a ako ich vyriešiť

V kvetinovom záhone každého záhradníka sa môžu nachádzať poškodené rastliny.

Či už to spôsobil zle umiestnený záhradný rýľ, ktorým ste sa snažili upraviť okolité rastliny, kosačka na trávu pustená na nesprávnom mieste, alebo zatúlaný pes, ktorý hrabal vo vašej záhrade, dochádza k poškodeniu rastlín a problémy s pivonkami nie sú výnimkou.

Keď sa to stane s pivonkou, oprava poškodených pivoniek môže byť ešte frustrujúcejšia kvôli ich citlivej povahe. Ako teda postupovať pri obnove rastlín pivoniek, keď už boli poškodené? Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, ako vyliečiť poškodenú pivonku

Liečba poškodených pivoniek 

Rastliny pivoniek sú notoricky chúlostivé, takže je ťažké si vypestovať novú.

Môže trvať roky, kým rozkvitne novovysadená pivonka.

Takže sa najpravdepodobnejšie snažíte zachrániť pivonku po tom, čo podľahla poškodeniu. Pri obnove rastlín pivonky prvá vec, ktorú treba skontrolovať, sú stonky rastliny.

ružové pivonky

Odstráňte stonky z rastliny od časti, v ktorej je stonka poškodená.

Tieto poškodené časti môžete vyhodiť alebo kompostovať. Stonky sa nedajú zakoreniť, takže ich nemôžete použiť na pestovanie novej rastliny. Akékoľvek stonky, ktoré majú iba poškodené listy, môžu zostať na rastline nedotknuté.

Ak je potrebné odstrániť všetky stonky alebo boli odstránené v dôsledku incidentu, neprepadajte panike. Aj keď to bude mať vplyv na vašu pivóniu, neznamená to, že sa z toho rastlina nemôže zotaviť.

Po posúdení a odstránení akýchkoľvek problémov so stopkami na rastline pivonky budete musieť skontrolovať hľuzy.

Pivonky rastú z hľúz a tieto hľuzy sú to, čo robí najväčšiu šarapatu. Pokiaľ hľuzy nie sú príliš rozdrvené, zotavia sa.

Ak sa nejaké hľuzy uvoľnili z pôdy, znova ich zakopte. Dbajte na to, aby ste ich nezakopali príliš hlboko, pretože hľuzy pivónie musia byť blízko povrchu.

Pokiaľ sú hľuzy správne presadené, mali by sa samy zahojiť a úplne sa zotavia na ďalší rok. Jediný veľký nedostatok pivónie, ktorý sa môže vyskytnúť, je, že možno budete musieť počkať rok alebo dva, kým rastlina opäť rozkvitne.

Len preto, že sa úplne zotaví, neznamená, že vám odpustí. Napriek všetkej ich vyberavosti a vrtkavosti sú tieto kvety skutočne veľmi odolné. Ak boli vaše rastliny pivoniek poškodené pri nejakej nehode, je pravdepodobné, že sa zotavia, takže oprava poškodených pivoniek by nemala byť zdrojom stresu.

Problémy s rastlinami pivoniek sa môžu vyskytnúť, ale ak sa naučíte, ako ich vyliečiť, keď k nim dôjde, bude ich obnova jednoduchá.

Záver

Pivonky sú princeznou na hrášku medzi kvetmi. Sú krehké, citlivé, labilné a len málokedy majú chuť spolupracovať. Aj preto ich pestovanie odporúčame skôr skúsenejším záhradkárom, ktorí majú pre pivonky ideálne podmienky.

4/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *