Vypestujte si

Ako vypestovať avokádo? (NÁVOD)

plody avokáda

Pestovanie avokáda je nenáročné a zabavíte ním aj deti. Poradíme vám, ako vypestovať avokádo z kôstky, ako sa oň starať a ako predchádzať chorobám.

Pestovanie avokáda z kôstky

Príprava kôstky na klíčenie

Pestovanie avokáda z kôstky je pomerne jednoduché a vhodné aj pre začínajúcich záhradkárov. Stačí sa vybaviť iba troškou trpezlivosti a nezabudnúť avokádu počas prvých týždňov neustále dopĺňať vodu, aby sa nevysušilo.

Avokádo má jedno z najväčších semien (kôstku) v rastlinnej ríši a jeho klíčenie tak možno dobre pozorovať.

Vďaka tomu jeho pestovanie baví aj deti. Ide tak o vhodnú aktivitu aj do škôl či do mimoškolských záujmových činností.

Pomôcky

Na vypestovanie avokáda z kôstky budete potrebovať priehľadnú nádobu, napríklad zaváracie sklo a špáratká alebo špeciálnu korkovú podložku určenú na pestovanie avokáda.

Postup

Na začiatok avokádovú kôstku dôkladne umyjeme od zvyškov dužiny, dávame však pozor, aby sme ju neporanili a neodlúpli z nej vrchnú vrstvu. Myslíme na to už pri rozkrajovaní avokáda a na pestovanie vyberáme iba nepoškodené kôstky.

Predtým, než kôstku umiestnite do nádoby, pozrite sa na jej tvar.

Rôzne druhy avokád majú rôzne druhy kôstok, no všetky sú viac či menej podlhovasté a jeden koniec majú oblejší, druhý zašpicatený.

oblejšieho konca pri klíčení vyrastajú korene a z toho špicatého listy a stonka, preto, ak chceme, aby vyklíčilo, musíme kôstku do nakličovacej nádoby vždy položiť špicatým koncom nahor.

pestovanie avokáda z kôstky

Aby sa v nakličovacej nádobe kôstka udržala, podoprieme ju špáratkami. Postačia nám tri až štyri špáratká, ktoré rovnomerne zapichneme do kôstky vo vzdialenosti približne jednej tretiny až polovice jej dĺžky od špicatého konca.

Takto pripravenú kôstku položíme na hrdlo zaváracej fľaše tak, aby jej špicatý koniec smeroval nahor a oblejší koniec siahal do nádoby.

Ak si chcete prácu zjednodušiť, môžete si zaobstarať aj špeciálnu sadu na pestovanie avokáda. Väčšina z nich má na vrchu korkový krúžok – tam stačí kôstku iba položiť a nemusíte ju napichovať na špáratká.

Do nádoby nakoniec nalejeme vodu tak, aby spodná polovica kôstky ostala ponorená a umiestnime ju na slnečné miesto, ideálne okenný parapet.

Klíčenie avokáda

Klíčenie avokáda trvá dlho, môže sa pohybovať v rozmedzí dvoch týždňov až dvoch mesiacov. Počas tohto obdobia vodu starostlivo dopĺňame, aby kôstka po celý čas ostala ponorená.

Aby sme predišli rastu baktérií a plesní, je potrebné vodu občas úplne vymeniť. Niektorí pestovatelia ju menia denne, no obvykle postačí aj raz za týždeň.

Keď nastane čas klíčenia, kôstka postupne praskne a ako prvé z nej odspodu začnú vyrastať korene. Od tohto času je kľúčové sledovať, či má rastlina skutočne dosť vody – ak sa korienok čo i len na chvíľu vysuší, avokádo môže zahynúť.

Z hornej časti kôstky neskôr vyrastie stonka s listami, vtedy sa blíži čas na presadenie avokáda do zeminy. Avokádo presádzame do zakoreňovačov s drenážnymi otvormi, keď výhonok dosiahne dĺžku asi 15 centimetrov.

S presádzaním však môžete počkať aj dlhšie – po dosiahnutí dĺžky 15 cm z neho približne tretinu odstrihnite, aby ste podporili rozkonárovanie a presaďte ho, až keď znova dosiahne dĺžku 15 cm.

presádzanie avokáda

Ako zasadiť avokádo

Naklíčené avokáda presádzame do zakoreňovačov s bohatou drenážou a s priemerom približne 15 až 25 centimetrov.

Pri presádzaní dávame pozor, aby sme nepoškodili žiadnu časť rastliny vrátane kôstky, lebo mladé avokádo z nej ešte stále čerpá živiny.

Zasadíme ho tak aby horná polovica kôstky s výhonkom vytŕčala zo substrátu.

Avokádo má plytké korene, preto aj neskôr pri presádzaní ho radšej presádzame plytšie, než hlbšie.

Vhodný substrát pre avokádo

Avokádam sa darí vo viacerých druhoch substrátov. Môže ísť o piesčitý aj ílovitý substrát, s pH ideálne 5 až 7, mal by však obsahovať dostatok humusu.

Prítomnosť humusu je skutočne najdôležitejším parametrom, ktorý avokáda vyžadujú pre svoj rast.

Ak avokádové kôstky vyhadzujete do kompostu, pri vlhkom počasí sa môže stať, že vám avokádo vďaka vysokému obsahu humusu samovoľne vyrastie v komposte – potom ho stačí už iba presadiť.

 

Vodný režim

Zalievanie avokáda

Avokádo vyžaduje dostatok vlhkosti. Pôdu by malo mať neustále vlhkú, nie však premokrenú, lebo by mu korene mohli napadnúť hubové ochorenia.

Rosenie listov

Avokáda prirodzene rastú v prostredí s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Vzduch v interiéri je oproti tomu suchší, chýbajúcu vlhkosť však rastline môžeme vykompenzovať rosením listov.

Pravidelné rosenie podporuje zdravie a krásu listov aj predlžuje život avokáda.

pestovanie avokáda v kvetináči

Pestovanie avokáda vonku

Avokádu sa veľmi dobre darí vnútri, no v letných mesiacoch ho pokojne môžete nechať vonku. Pestovanie avokáda vonku pomáha predchádzať napadnutiu škodcami a odporúča sa aj z toho dôvodu, že avokáda vyžadujú veľa slnka a pri nedostatku svetla rastú rýchlo do výšky na úkor rozkonárovania sa.

Avokáda pestované iba vnútri je preto potrebné ich o to viac zastrihávať.

Na vonkajšie pestovanie avokáda vyberajte slnečné miesto chránené pred vetrom.

Pri pestovaní vonku bude avokádo potrebovať dennú zálievku, lebo má plytký koreňový systém a zemina v kvetináči pôsobením teploty a vetra rýchlo vysychá. Odporúča sa ho polievať zakaždým, keď sa zemina v kvetináči vysuší.

Samozrejme, v zime vaše avokádo musíte presunúť dovnútra. Avokáda ako tropické a subtropické rastliny neznášajú mráz, hoci niektoré subtropické odrody vydržia teploty do -4°C. Všeobecne platí, že mladšie rastliny chlad znášajú ťažšie, než staršie.

Zastrihnutie avokáda

Avokádo je strom. V bežných podmienkach dorastá do výšky 2 až 20 metrov a rozkonáruje sa často až po dosiahnutí dvoch metrov.

V kvetináči pestované rastliny nevyrastú až tak vysoko, no pre optimálnu tvorbu konárov sa ich odporúča zastrihávať.

Ako sme už spomínali pri presádzaní avokáda z nakličovacej nádoby do zakoreňovača, prvé zastrihnutie sa robí, keď rastlina dosiahne výšku 15 cm – vtedy je potrebné zhora odstrihnúť tretinu jej dĺžky.

Druhý rez sa vykonáva, keď avokádo dorastie do výšky 30 cm. Vtedy odstrihneme hornú časť stonky spolu s niekoľkými listami.

Rovnakým spôsobom zastrihávame vzniknuté konáriky. Zakaždým, keď dosiahnu dĺžku 15 až 20 cm, zastrihneme im konce spolu s okolitými listami. Postup opakujeme dovtedy, kým rastlina nenadobudne žiadaný tvár.

Neskôr strom zastrihávame iba na jeseň a v zime, nie v jarných a letných mesiacoch počas aktívneho rastu.

Prihnojovanie avokáda

Avokáda prihnojujeme počas celého roku okrem zimy.

Používame hnojivo špeciálne na avokáda alebo na citrusy. Avokáda vyžadujú v hnojive väčší podiel dusíka a len menší podiel fosforu a draslíka.

Prihnojujeme vzhľadom na veľkosť kvetináča podľa návodu na obale. Niektoré hnojivá tak dopĺňame každý týždeň, iné iba raz za 12 až 16 týždňov.

Zazimovanie

Avokádo počas zimy odpočíva, preto približne od októbra prestávame s hnojením a zredukujeme zálievku, dávame však pritom pozor, aby sa substrát úplne nevysušil. Kvetináč presunieme od okna na jasné miesto, no mimo priameho slnečného žiarenia.

Avokádam v zime môže vadiť aj suchý vzduch z radiátorov. Pomôcť im môžeme tým, že na radiátory položíme nádoby s vodou.

Počas zimy môže avokádo stratiť aj zopár listov, ide však o prirodzený jav.

plod avokáda

Plody

Avokádo vďaka výrazným estetickým listom viacerí pestujú ako okrasnú rastlinu, no aj doma pestované avokáda môžu zarodiť plody. Ak vaše avokádo zatiaľ nerodí, buďte trpezliví.

Väčšinou začínajú rodiť v štvrtom až piatom roku života, niektorým však môže trvať aj 15 rokov, kým prinesú plody.

Šance na bohatú úrodu zvýšite vtedy, ak si zadovážite viac avokádových stromov naraz, čím napomôžete lepšiemu opeľovaniu. Nečudujte sa, ak vami vypestované plody nebudú vyzerať ako tie z obchodu.

Komerčne pestované avokáda sú rodičovskými rastlinami, doma pestované avokáda sú však už dcérske rastliny, preto ani ich plody nebudú vyzerať a chutiť rovnako ako v prípade rodičovských rastlín.

Plody avokád oberáme ešte tvrdé, nečakáme, že zmäknú na strome.

Dozrievanie môžeme urýchliť, ak ich zbalíme do igelitového vrecúška spolu s jablkami alebo banánmi.

Choroby, škodcovia a ďalšie problémy pri pestovaní avokáda

Občas avokádo môžu napadnúť škodcovia, choroby alebo môžu trpieť nedostatkom živín.

Aké sú najčastejšie problémy pri pestovaní avokáda a ako sa im vyhnúť?

Suché konce listov

Suché konce listov na avokádach vznikajú dôsledkom suchého vzduchu. Pomôcť by malo častejšie rosenie listov.

Napadnutie voškami

Ak vaše avokádo napadli vošky, osprchujte ho od nich a následne naň nasprejujte zmes vody s malým množstvom neemového oleja a saponátu.

Potom jeden až dvakrát do týždňa avokádo skontrolujte a v prípade potreby proces opakujte.

Hubovité ochorenie koreňov

Hubovité ochorenia koreňov sa u avokád prejavujú celkovým chradnutím rastliny.

Listy napadnutého stromu od krajov postupne zožltnú, zhnednú a opadajú a pôda páchne za hubami či plesňou.

V prípade napadnutia koreňov hubami budete musieť avokádo čím skôr presadiť. Pri presádzaní odrežte napadnuté korene a presaďte ho do novej pôdy s bohatou drenážnou vrstvou na spodu kvetináča. Zalievajte menej, než ste ho zalievali predtým, lebo premokrenie pôdy podporuje tvorbu plesní a húb.

Verticiliové vädnutie

Toto hubové ochorenie napáda celú rastlinu. Huba upcháva v rastline cievy, dôsledkom čoho avokádo nedokáže transportovať vodu a začínajú mu žltnúť listy.

Predchádzať tomu môžete taktiež slabšou zálievkoupestovaním avokáda v piesočnatej pôde, ktorá ľahšie odvádza vodu. (zdroj)

Záver

Pestovanie avokáda zvládnu i začínajúci záhradkári. Veríme, že sa vám vďaka našim radám v dome či byte podarí vypestovať zdravý strom, ktorý prinesie aj plody!

4.2/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Katarína Senajová

Venujem sa písaniu a ilustrovaniu kníh pre deti a mládež. Mám cit pre estetiku a kombinovanie farieb. Svojimi článkami sa vám snažím čo najlepšie poradiť pri zariaďovaní interiéru a záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *