Ako vybrať

😻 Pelech pre mačku – Tento bude milovať (vyberáme ten NAJ)

pelech pre mačky

Tak, ako každá rodina potrebuje svoj dom, tak aj každá mačka potrebuje svoj pelech. Pelech pre mačku je ako jej súkromná izbička. Je to miesto, kde môže oddychovať a skadiaľ môže nerušene pozorovať svoje okolie. Je to jej útočisko, do ktorého sa môže kedykoľvek schovať.

Mačka v priemere prespí približne dve tretiny dňa, čo v prepočte predstavuje 16 hodín. Ak nie ste stotožnení s predstavou, že by mala vaša mačka tento čas stráviť u vás v posteli, zadovážte jej pohodlný pelech.

Táto vlastná „skrýša“ bude pre vášho domáceho miláčika slúžiť ako útočisko, miesto oddychu či miesto pre úkryt.

Najlepší pelech pre mačky (vybrali sme v spolupráci s odborníkom)

Mačka domáca a jej spánok

O mačkách je všeobecne známe, že sú milovníčkami dobrého, kvalitného a dlhého spánku. Kvalitný spánok je extrémne dôležitý pre každého živého tvora. Nielen pre mačky.

Práve počas tohto odpočinku dochádza v každom z nás k určitým procesom. Ide o procesy, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie našich tiel. V procese spánku má ľudské aj zvieracie telo možnosť si oddýchnuť, zregenerovať, zrelaxovať či nabrať novú silu. 

Potreba spánku je však u každého mačacieho tvora individuálna. Táto potreba vychádza z rôznych aspektov.

Základnými kritériami sú:

  • vek mačky,
  • prostredie v ktorom žije,
  • osobnosť mačky,
  • zdravotných stav.

Ďalším a dôležitým aspektom je aj to, kde svoj odpočinok mačka trávi. Ku zdravému a plnohodnotnému leňošeniu jej dokáže dopomôcť aj mäkučký mačací pelech. Ten je však potrebné umiestniť na to správne miesto.

Ako vybrať pelech pre mačku

Keďže mačka väčšinu svojho času venuje odpočinku, kvalitný spánok je pre ňu naozaj veľmi dôležitý. A to z toho dôvodu,  aby bola vo fyzickej i psychickej kondícii. Na tento kvalitný oddych a rovnováhu doprajte svojej mačke štýlový a praktický pelech.

Na trhu existuje niekoľko variant mačacích pelechov, ktoré môžu zlepšiť spánok aj vášho domáceho miláčika. Pri výbere pelechu je nutné sa zmerať na rôzne aspekty, ktoré ovplyvňujú jeho kúpu.

Pelech pre mačky som vytiahla len včera a odvtedy je permanentne využívaný. Mačičky sa síce najskôr nevedeli zhodnúť, ale nakoniec si našli spôsob, ako sa uložiť, aby sa tam zmestili obaja. Budúci rok keď dorastú, budeme musieť kúpiť aj druhý rovnaký pelech.

Na čo sa zamerať pri výbere kvalitného mačacieho pelechu?

Materiál

Existuje niekoľko typov materiálu, z ktorých môže byť spomínaný pelech pre mačku vyrobený. Najčastejšie sú na trhu dostupné látkové, pletené a plastové pelechy.

pelech pre mačky

Samostatnou kategóriou sú domčeky pre mačky.

  • Látkový

Keďže látkový pelech mačke pripomína vašu sedačku či posteľ, bude sa v ňom cítiť naozaj dobre a bezpečne. Je vyrobený z príjemného látkového materiálu, ktorý ma v sebe mäkkú výplň.

Takýto pelech môžete položiť na okno, alebo ho dať kdekoľvek na vyvýšené miesto. A to z toho dôvodu, aby mala vaša mačka možnosť pozorovať, čo sa na jej „území“ deje.

Veľmi pekné vrecúško. Môj sphynx na ňom leží z vonkajšej aj z vnútornej strany, ale chlpatá mačka ho úplne ignoruje. A má aj jednu nevýhodu, a to takú, že sa z neho ťažko vysávajú chlpy.

Rovnako je látkový pelech praktický v samotnej údržbe. Pelech stačí jednoducho hodiť do práčky na vhodne zvolený program a vyvešať.

  • Prútený

Estetickým a obľúbeným trendom sú prútené pelechy. Takýto pelech si dokáže sama vyrobiť aj šikovná gazdiná, ktorá sa venuje tomuto remeslu. Prútený pelech nakoniec vysteľte pohodlným vankúšikom alebo dekami, aby vaša mačka ležala na mäkkom povrchu.

Tento typ pelechu pre mačky síce pôsobí štýlovo a neopozerane, ale hodí sa len pre veľmi pokojné povahy. Ak máte doma nezbedníka, ktorý rád všetko hryzie a škrabe, tento pelech preňho nebude vhodným riešením. A to z dôvodu bezpečnosti, aby sa pri obhrýzaní či škrabaní na jednotlivých prútoch nezranil.

  • Plastový

Plastový typ pelechu je veľmi šikovným a lacným riešením. Je aj veľmi praktický, pretože ho stačí utrieť navlhčenou handrou a je znova ako nový. Takisto býva v rôznych farebných prevedeniach, takže ho dokážete zladiť naozaj s každou farbou interiéru.

pelech pre mačky

Do plastového pelechu stačí vložiť mäkké látkové vnútro alebo starý nepoužívaný vankúš.

Rozmery

Veľkosť a rozmery pelechu patria k najdôležitejším kritériám výberu. Samotná veľkosť bude závisieť od veľkosti vášho štvornohého miláčika, respektíve jeho veľkosti v dospelosti.

Aby ste mali istotu, že kupujete správnu veľkosť, mačacieho kamaráta v stoji zmerajte. Následne k zistenej dĺžke pripočítajte 10 až 12 centimetrov. Výsledne číslo bude veľkosť pelechu, ktorý bude váš kocúr či mačka potrebovať.

Bola som veľmi zvedavá, čo moje mačičky povedia na domček, lebo väčšinou pelechy pre mačky ignorujú a skôr ležia na posteli, sedačke a kreslách. Ale tento domček u nás riadne zabodoval. Okamžite si ho mačičky obsadili, neustále sa pretláčajú, ktorá bude vo vnútri… Neviem, či nebudem musieť kúpiť ešte jeden, aby boli obidve spokojné. V noci v ňom obe pekne spia ako na poschodovej posteli. Domček vyžaruje na mačičky nejaké zvláštne čaro.

Myslite na to, že mačka sa musí do pelechu zmestiť celá. Netreba to však preháňať s veľkosťou, aby vám zbytočne nezaberal miesto.

Takisto pre mačku je dôležité, aby si pelech rýchlo sama vyhriala. Ak by bol mačací „domček“ príliš veľký, vyhriatie by jej trvalo oveľa dlhšie ako zvyčajne. A to by mohlo viesť k nespokojnosti vášho domáceho maznáčika.

Cena

Cena pelechu závisí od jeho materiálu, veľkosti, značky si špeciálnych prídavných funkcií. Obyčajné neznačkové plastové pelechy bez vnútornej výplne je možné kúpiť už od 10 €. Látkové obyčajné pelechy a vankúše nájdete v ponuke od 15 € vyššie.

Ak však chcete tradičný a prirodzene vyzerajúci pelech, siahnite po drahšom prútenom pelechu. Prútené mačacie pelechy a domčeky kúpite od 20 do 50 €.

Špeciálne 😻 pelechy

V neposlednom rade obchody ponúkajú takisto rôzne netypické a neobvyklé pelechy pre mačky, ktoré ocení každý netradičný zákazník.

  • Závesné pelechy

Závesný pelech je určený pre tých mačacích domácich miláčikov, ktorí sa radi zdržujú na teplých vyhriatych miestach.

Úžasne prijemný materiál. Závesný pelech je trochu zvláštne naklonený, 90 stupňový náklon sa nám nepodarilo pri zavesení na radiátor dosiahnuť. Pre všetky tri mačičky je to trochu menšie letovisko. Avšak stále sa jedná o skvelú alternatívu, ak máte tých pelechov na zemi toľko, že už nemáte kadiaľ chodiť.

Takýto pelech stačí jednoducho zavesiť na radiátor do obývačky alebo kuchyne. Sálavé teplo z radiátora príjemné vyhreje zavesený pelech a vaša mačka určite ocení tento šikovný nápad.

  • Inteligentné pelechy

Takisto aj pelechy pre mačky majú v dnešnej dobe svoje inteligentné zastúpenie. Ak máte potrebný rozpočet a máte radi technológie, doprajte svojej mačke smart riešenie.

Najmodernejšia technológia Petkit prináša útulnú mačaciu skrýšu. Ten nie len, že poskytuje pohodlie k odpočinku, dokáže aj automaticky regulovať teplotu podľa potreby. A to všetko za pomoci diaľkového ovládania, ktoré je riadené cez váš smartphone. 

V aplikácií Petkit môžete navyše monitorovať odpočinkový režim vášho miláčika. 

  • Iglu a kukane

Tento typ látkového „domčeka“ pre mačky slúži ako úkryt a pozorovací bunker. Ide o krytý pelech, z ktorého bude vaša mačka zvedavo vykúkať a pozorovať okolité prostredie.

Kukaňu si moje mačičky veľmi obľúbili, preto som im kúpila ďalšiu. Obe sú stále obsadené. Na rozdiel od iných pelechov a priestranných domčekov na škrabacom strome ich moje mačičky (mám ich päť) neignorujú, preto im časom možno dokúpim aj tretiu kukaňu. Oceňujem, že nezaberá príliš veľa miesta, napriek tomu je dostatočne veľká a pohodlná aj pre môjho najväčšieho – šesť kilového kocúra.

Iglu alebo kukaňa dodá vašej mačke pocit istoty a bezpečia, vďaka ktorému si vychutná nerušený mačací odpočinok.

Kam umiestniť pelech pre mačku tak, aby bola vaša mačka spokojná?

Mačky majú radi vyvýšené miesta, preto niektorí jedinci uprednostňujú na spánok napríklad vyvýšené miesta na škrabadlách.

Náš kocúr je veľmi svojský vo výbere hračiek, spacích miest a jedla. Preto som sa bála, či si na nové odpočívadlo zvykne. No teraz je to jeho obľúbené miesto na spanie (hneď po posteli). Keď sa po hraní unaví, z posledných síl vyskočí do odpočívadla, trošku si ho upraví packami, uloží sa s packou pod hlavou a sladko tam zaspí. A my sa na neho nevieme vynadívať.

Ak ste však zadovážili svojej mačke špeciálny pelech, odporúča sa ho umiestniť do inej miestnosti. Odborníci sa zhodujú, že pelech by sa mal nachádzať v obývačke, prípadne vo voľnej izbe alebo na mieste, kde bude vaša mačka sama a v pokoji.

Vyberáme tie NAJ pelechy pre mačku podľa vašich recenzií

Trixie pelech Minou kukaňa

pelech pre mačkuKukaňa pre mačky nemusí byť len nudná a nezáživná, môže mať aj pridanú hodnotu.

A práve kukaňa Minou bude pre vašu náročnú mačku tou správnou voľbou.

Vašu mačku poteší chlpatý poťah, ktorý je zhotovený z plyšu. Vás ako majiteľa naopak poteší jednoduchá údržba. Tá predstavuje dno z jednoducho udržovaného nylónu.

Vnútro tejto kukane je vďaka fleecovému poťahu extrémne pohodlné a mäkké. Vstup do kukane je lemovaný svetlými strapcami, čo vašu mačku hneď zaujme. Obojstranný vankúš s výplňou, ktorý slúži ako vnútro, je možné jednoducho vyprať v práčke. Kukaňu môžete takisto prať v rukách pri teplote do 30°C.

Mačací domček Pueblo

pelech pre mačkuNie ste zástancom lacných plastov či čisto látkových materiálov? Siahnite po domčeku pre mačky, ktorý je vyrobený z drevených prútov a mäkkého vnútra v štýle Mexika.

Rozmaznajte vašu mačku a doprajte jej nie jedno, ale dokonca dve poschodia na príjemný spánok a oddych. Tento extravagantný prútený domček pre mačky pripomína mexické pueblo. Disponuje dvoma úrovňami, takže vaša mačka si môže vybrať, kde dnes večer bude chcieť spať.

Prízemie je tvorené pohodlnou mačacou skrýšou so vstupným otvorom a menším okienkom. Horné poschodie tvorí terasa vhodná na odpočívanie a sledovanie okolia. Oba poschodia sú vybavené mäkkými vankúšmi, ktoré možno prať v automatickej práčke pri 30°C.

Tento typ skrýše pre mačky je vhodný pre tých domácich miláčikov, ktorí majú pokojnejšie povahy. A to z toho dôvodu, aby ich prípadné škrabanie alebo hryzenie prúteného domčeka nezranilo.

Odpočívadlo na kúrenie Luxus

pelech pre mačkuMá vaša mačka rada sálavé teplo z radiátora? V tom prípade jej toto teplo zachovajte a kúpte jej závesný pelech priamo na váš radiátor. Každá mačacia leňoška to určite ocení.

Táto kukaňa sa hodí na všetky radiátory s maximálnou hĺbkou 7,5 centimetra. Poťah tohto mačacieho pelechu je vyrobený z extra mäkkého plyšu, ktorý je doplnený o penové polstrovanie. Robustný kovový rám zaisťuje stabilitu lôžka.

Vďaka premyslenému zacvakávaciemu systému kukaňu postavíte jednoducho a bez použitia náradia.

Toto odpočívadlo na kúrenie sa vďaka svojmu jednoduchému štýlu a farbe hodí skoro do každého interiéru.

Vrece pre mačky Jasira

pelech pre mačkuAk nemáte radi tradičné pelechy pre mačky a vaša mačka ich kúpu neocení, skúste odpočinkové vrece.

Toto mačacie spacie vrece tvorí polstrovaný, 3 centimetre silný plyšový povlak. Vnútorná časť je vyrobená z obzvlášť mäkkého a hrejivého rúna. To ocení každý domáci maznák, ktorému sa nebude chcieť z tejto mačacej deky už nikdy vyliezť.

Takisto čo sa týka farebného a štýlového prevedenia, vrece Jasira disponuje hravým motívom. Vonkajšia strana vreca je čiernej farby so svetlými odtlačkami mačacích stôp. Okraj je farebne zladený s farbou labiek aj s vnútornou časťou.

Výhodou tohto spiaceho vreca pre mačky je aj jeho ľahká údržba. Vrece je možné prať v pračke pri 30°C.

Trixie Lian pelech

pelech pre mačkuMáte radi citáty? Kúpte svojej mačke stabilný mačací pelech s láskyplným odkazom „Láska je štvornohé slovo“.

Tento moderný a ľahko udržateľný pelech pre mačky je štýlovým doplnkom každého interiéru. Je vyrobený z moderného plsteného materiálu s dekoratívnymi madlami z bavlneného povrazu. Tento materiál je izolujúci a odpudzuje nečistoty. Takže údržba pôjde v tomto prípade ľavou zadnou.

Vnútro je vyplnené prešívaným, vyberateľným plyšovým vankúšom. Ten zabezpečí vášmu domácemu miláčikovi pohodlný a ničím nerušený spánok. Vďaka zosilnenému okraju je pelech mimoriadne stabilný, vďaka čomu nie je vidno opotrebovanie či preležané miesta.

 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *