Parkside náradie – Aká je jeho kvalita? (recenzia)

Elektrické náradie sa dnes stalo nenahraditeľným pomocníkom nielen pri profesionálnom použití, ale aj v každej domácej dielni.

Ako si vybrať to správne pre vás? Môžete si kúpiť bezmenné náradie od pochybných čínskych výrobcov za nízku cenu, ktoré však vydrží len minimálnu záťaž alebo kvalitné a odolné náradie.

Výkony a kvalita sa dnes nevyjadrujú len dizajnom a cenou, ale predovšetkým dobou životnosti.

Ak si chcete zaobstarať kvalitné náradie za rozumnú cenu, potom je dobrou voľbou značka Parkside. Náradie Parkside má výhodu aj v tom, že sa naň dajú ľahko zohnať náhradné diely.

O tom, ako si vybrať to správne náradie (nielen značky Parkside) bude hovoriť nasledujúci text.

 

Kde kúpiť náradie Parkside?

Náradie Parkside by ste len ťažko našli v rôznych eshopoch. Toto náradie je totiž predávané spoločnosťou Lidl.

Namiesto kúpy Parkside výrobkov z eshopu si po ne môžete prísť priamo do predajne Lidl a vidieť ich na vlastné oči. V obchode si môžete všimnúť kvalitu prevedenia a ďalšie veci, ktoré by vám pri kúpe cez internet mohli uniknúť.

Po kúpe náradia naň automaticky dostávate záruku. Vezmite si so sebou pokladničný doklad a starostlivo ho uschovajte.

Možno sa vám v rámci záruky bude hodiť. Taktiež vám bude dobrou pamiatkou na výhodnú cenu, za ktorú ste svoj nový kus náradia kúpili!

Výhodou Parkside je práve výborný pomer kvality a ceny, ktorý je v rámci hobby náradia jedným z najlepších na trhu.

Kvalita

Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere náradia je kvalita. Našťastie, Parkside náradie, ktoré sme testovali, nám svojou kvalitou vyhovelo. Materiály, z ktorých je vyrobené, sú pevné a spoľahlivé. Na to, v akej cenovej hladine sa značka Parkside pohybuje, je skutočne dobre spracované.

Náradie je nielen dobre spracované, ale zvláda aj náročnejšie úlohy.

Funkčnosť

Okrem kvality je dôležité zvážiť aj funkčnosť náradia.

Parkside náradie z Lidlu je vhodné pre širokú škálu úloh, od jednoduchých domácich prác až po náročnejšie stavebné práce. Okrem toho je náradie jednoducho ovládateľné a ergonomicky navrhnuté, čo zjednodušuje prácu a zabraňuje únavovým bolestiam pri práci.

Zariaďte si svoju domácu dielňu

Chceli by ste si do vašej dielne kúpiť nové náradie, no neviete, ako na to? V takom prípade vám môžu byť nápomocné nasledujúce riadky.

Povieme si tu niekoľko základných faktov o tom, ako si najlepšie vybrať nasledujúce náradie:

 • vŕtačku
 • príklepovú vŕtačku
 • vŕtacie kladivo
 • AKU náradie
 • uhlovú brúsku
 • kotúčovú pílu
 • reťazovú pílu
 • pásovú brúsku
 • vibračnú brúsku
 • excentrickú brúsku
 • miešadlo

Ako vyberať Parkside vŕtačku?

Rozhodujúci pri nákupe vŕtačky je jej výkon. Modely so 450 W zvládnu napríklad vyvŕtať otvor s priemerom 13 mm.

Oproti tomu takej 1 000 W vŕtačke nerobí problémy ani dvojcentimetrová diera. Výhodný je tiež prepínač pravého a ľavého chodu, ktorý pomôže pri zaseknutom vrtáku aj pri povoľovaní či uťahovaní skrutiek. Záujemca by rozhodne nemal pochybovať o prednostiach rýchloupínacieho skľučovadla.

Vŕtačky s týmto upínadlom nepotrebujú žiadnu prídavnú kľučku. Stačí vrták iba vložiť a otočením je pripevnený.

Plynulú reguláciu otáčok riadi elektronika a s jej pomocou môže užívateľ podľa vŕtaného materiálu meniť požadovanú rýchlosť. Špecialitou je možnosť nastavenia krútiaceho momentu, ktorú možno využiť pri sériovom skrutkovaní alebo pri rezaní závitov.

Za pomoci brúsneho taniera môžete obrúsiť drevené povrchy, zatiaľ čo s využitím drôteného kotúča sa dá pracovať aj na kovových konštrukciách.

Vŕtačka bez príklepu sa teda hodí skôr na práce, kde nie je potreba príklepového vŕtania. Hoci možnosť vypnutia príklepu v sebe zahŕňa aj príklepová vŕtačka.

Preto je špecializované náradie vždy lepšie ako kombinované. Je to spôsobené konštrukciou určenou priamo pre danú prácu.

Ako vybrať príklepovú vŕtačku Parkside?

Príklepové vŕtačky veľmi uľahčujú vŕtacie prácu.

Účinné tlmenie vibrácií a prepracovaná ergonómia ponúkajú najvyšší komfort v každej pracovnej situácii. Vŕtačky je možné použiť pre presné a čisté vŕtanie do väčšiny známych stavebných materiálov. Na vŕtanie do tehlovej alebo betónovej steny je potrebné použiť práve vŕtačku s príklepom.

Príklepová vŕtačka dieru bezpečne vyvŕta, a to bez porušenia štruktúry muriva. U príklepových vŕtačiek je samozrejmosťou možnosť vypnutia príklepu, ktoré nie je nutné pri vŕtaní do dreva či kovu.

Pre bežnú prácu stačí vŕtačka s výkonom do 550 W, pre náročnejšie práce do 750 W. Vyšší výkon je potom potrebný iba pri špecializovaných prácach pri vŕtaní otvorov s priemerom 20 mm a viac.

Plynulú reguláciu otáčok riadi elektronika. S jej pomocou môže užívateľ podľa vŕtaného materiálu meniť požadovanú rýchlosť. Špecialitou je možnosť nastavenia krútiaceho momentu, ktorú možno využiť pri sériovom skrutkovaní alebo pri rezaní závitov.

Okrem základnej funkcie vŕtania sa vŕtačky môžu využiť tiež na skrutkovanie, brúsenie s brúsnym nadstavcom alebo miešanie redších materiálov. Príklepové vŕtačky Parkside sú vybavené rýchloupínacím skľučovadlom a majú ergonomický tvar, ktorý pri práci veľmi oceníte.

Ako vybrať búracie kladivo Parkside?

Vŕtacie kladivá Parkside sú určené predovšetkým pre príklepové vŕtanie do tvrdých materiálov, ako je napríklad:

 • betón
 • prefabrikovaný panel
 • prírodný kameň

Pre drobné sekacie práce možno využiť ich doplnkovú sekaciu funkciu.

Účinné vŕtanie umožňuje elektropneumatický príklepový mechanizmus.

Elektropneumatický príklep uľahčuje prácu aj pri vŕtaní v menej obvyklých polohách napríklad v úrovni ramien a nad hlavou.

Ku kladivám je možné dokúpiť širokú paletu vŕtacieho príslušenstva, ktorá potvrdzuje univerzálne použitie kladív:

 • príklepové vŕtanie
 • korunkové vŕtanie
 • drobné sekacie práce

Ešte poznamenáme, že vysoko profesionálne kladivo sa hodí aj na dlhodobé náročné sekanie.

Ako vybrať akumulátorové náradie Parkside?

Medzi používateľmi je veľmi obľúbené AKU náradie Parkside. Máme na mysli AKU skrutkovače a vŕtačky Parkside, ktoré za dobrú cenu ponúkajú dobrú kvalitu.

Najbežnejším zástupcom AKU náradia sú akumulátorové skrutkovače. Ostatné náradie sa nijako nevymyká ich „káblovým“ vzorom, v niektorých prípadoch ho aj prekonáva.

Je teda vhodné všade tam, kde je obmedzený prísun elektrickej energie.

Na druhej strane je nutné si uvedomiť, že každé akumulátorové náradie je obmedzené kapacitou akumulátora. Tá je priamo úmerná miere zaťaženia. Potreba nízkej hmotnosti a dokonalá ergonómia sú u týchto strojov obzvlášť dôležité.

Akumulátory sa dajú nabíjať. U akumulátorov na báze NiCd sú elektródy vyrobené zo zlúčeniny niklu a kadmia. Prednosťami AKU náradia Parkside sú napr.:

 • veľmi nízka hmotnosť
 • pracujú v akejkoľvek polohe
 • sú veľmi robustné
 • nevyžadujú údržbu
 • podávajú porovnateľne vysoký výkon
 • možno ich mnohokrát znovu dobíjať

Akumulátorové skrutkovače Parkside presviedčajú kompaktným dizajnom a spĺňajú najvyššie požiadavky na užívateľský komfort.

Možnosť nastavenia uťahovacích momentov a kombinácie pravého a ľavého chodu zaručujú presnú a rýchlu prácu pri skrutkovaní.

Tvar klasického skrutkovača vďaka kompaktným rozmerom plne nahradí bežne používané manuálne náradia.

Ako vybrať uhlovú brúsku Parkside?

Uhlová brúska je ideálnym pomocníkom na delenie plechov, a to aj zložitých profilov. Pri rezaní nedochádza k deformácii pôvodného tvaru.

Brúska spoľahlivo poslúži aj pri rezaní trubiek alebo kovových uholníkov. Pri brúsení zvarov oceníte vynikajúcu ovládateľnosť a ľahkosť brúsok Parkside.

Pri výbere brúsky je potrebné brať ohľad na mnoho parametrov. Vysoký výkon zaručuje rýchle a plynulé rezanie.

Obojručné držanie potom prispieva k presnému vedeniu brúsky pri reze. Pri brúsení zvarov, príprave pred zváraním, zrážaní hrán alebo obrusovaní materiálu oceníte vynikajúcu ergonómiu a nízku hmotnosť brúsky.

Silný motor nestráca výkon ani pri väčšom zaťažení. Motor s vysokým príkonom si ľahko poradí aj s rezaním veľkých oceľových profilov. Veľký kotúč spoľahlivo prereže i silné materiály.

K brúskam je možné dokúpiť rôzne typy kotúčov, ktoré sú k brúskam optimálne prispôsobené.

V prípade nasadenia diamantového kotúča hravo upravíte dlaždicu alebo obklad na požadovaný tvar. Rezy sú veľmi rýchle a presné, hrany dlaždíc sa neštiepu. Uhlové brúsky Parkside umožňujú jednoduché a bezpečné:

 • rezanie
 • brúsenie
 • obrusovanie
 • odstraňovanie hrdze

Pri práci s brúskami netreba zabúdať na bezpečnosť práce. Je potrebné nosiť ochranné okuliare a pracovné rukavice. Pri rezaní kameňa je nutné používať vodiace lišty. Správne zvolená poloha ochranného krytu ochráni vašu tvár alebo odev pred odlietajúcimi iskrami.

Ako vybrať kotúčovú pílu Parkside?

Možnosti použitia kotúčových píl sú rôzne. Tieto zariadenia využijete napríklad pri:

 • stavaní rôznych stavieb
 • práci na drevených podlahách
 • rezaní dosiek a latiek

Tieto píly sa skvele hodia na priame rezanie v:

 • masíve
 • doskách
 • hliníkových profiloch

Pokosové píly Parkside sú ideálnym nástrojom pre presné pozdĺžne rezy a rezy na pokos.

Precízne práce, akou je napríklad zrezanie nových dverí pre ich usadenie do zárubní, je výhodné vykonávať pomocou vodiacej lišty. Kompaktné píly s moderným dizajnom poskytujú maximálne ovládacie pohodlie a bezpečnosť.

Pri výbere je dôležité zvážiť použitie kotúčovej píly. Hlavným parametrom je potom bezpochyby motor. Silný motor umožňuje udržať požadované otáčky aj pri rezaní hrubých dosiek alebo fošní.

Ďalším dôležitým parametrom je maximálny priemer kotúča, ktorý možno použiť. Tým je následne obmedzená rezacia hĺbka náradia. Štandardom býva 55 mm, avšak profesionálne náradie máva záber aj 68 mm a viac. To je veľmi vhodné pri hlbokom rezaní šikmých plôch.

Ako vyberať reťazovú pílu Parkside?

Pri výbere je potrebné zvážiť:

 • na čo budeme pílu používať (záhrada, stavba, lesná ťažba) a či využiť klasické píly alebo píly mečové (elektrický variant klasickej pílky)
 • kto s ňou bude pracovať (mečové píly sú bezpečnejšie, ale aj výrazne drahšie)
 • prístup k elektrickému prúdu a rad ďalších faktorov

Dôležitými predpokladmi pre účinné rezanie sú výkon motora a rýchlosť reťaze. Nezabúdajte na pravidelné ostrenie, ktoré zaistí vašej píle presný a čistý rez.

Ako vybrať pásovú brúsku Parkside?

Ak často pracujete na brúsení drevených materiálov a rôznych lakom a farbou natieraných povrchov, potom sa vám vo vašej domácej dielne hodí pásová brúska.

Tie od Parkside sú vhodné na rýchle brúsenie veľkých plôch. Možno ich použiť pri brúsení:

 • dreva
 • umelej hmoty
 • kovu

Ťažisko týchto zariadení je uložené nižšie, vďaka čomu umožňujú komfortnú prácu aj bez nutnosti namáhavo na stroj tlačiť.

pásová brúska parksideAk pásová brúska disponuje možnosťou elektronickej regulácie výkonu, potom sa dobre hodí na prácu:

 • lakovanými povrchmi
 • starými farbami
 • tmelmi

Cena

Aj keď je cena často rozhodujúcim faktorom pri nákupe, odporúčame zvážiť aj kvalitu a funkčnosť.

V prípade Parkside náradia sme však mali pocit, že cena je veľmi prijateľná vzhľadom na kvalitu a funkčnosť, ktoré náradie ponúka.

Ďalšie náradie

Okrem vyššie uvedeného náradia sa vám do vašej domácej dielne skvele hodí aj vysokotlakový čistič Parkside. Táto tzv. vapka je nenahraditeľným pomocníkom pri údržbe a čistení najrôznejšej techniky a mnoho iného. Voda vystrekovaná pod vysokým tlakom si poradí s každou nečistotou.

Naproti tomu menej domácich majstrov nájde úžitok v zváračke Parkside. Nie každý má totiž zručnosti na prácu s touto technikou.

Ak však patríte k tým „kutilom“, ktorý prácu so zváračkou ovládajú, potom vám tá značky Parkside poskytne veľa muziky za málo peňazí.

Motoristi, cyklisti a ďalší ľudia, ktorí často potrebujú nafúkať nejaké pneumatiky a kolesá, sa nezaobídu bez kompresora. Aj tu je skvelou voľbou kompresor Parkside. Za cenu nižšiu oproti konkurencii prinesie porovnateľnú kvalitu prevedenia i práce.

Zhodnotenie

Parkside náradie je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú kvalitné a funkčné náradie za prijateľnú cenu. Okrem toho, náradie je jednoducho dostupné v supermarkete Lidl, čo zjednodušuje nákup. Ak hľadáte kvalitné a spoľahlivé náradie, rozhodne odporúčame Parkside náradie od Lidla.

4.4/5 - (11 votes)