Máte doma orchideu? Pravdou je, že vo väčšine domácností sa orchidea nájde. Je to krásna a pomerne nenáročná rastlina, ktorá je tiež skvelým darčekom k akémukoľvek sviatku. Kým je vcelku nenáročné sa o ňu starať, ešte vždy by ste mali vedieť, čo jej prospieva a čo naopak nie tak, aby vám čo najdlhšie mohla robiť radosť svojimi krásnymi kvetmi. Vedeli ste však, že orchidea má tiež viacero rôznych druhov? Ak sa budete o každú z nich čo najlepšie starať, bude vám naozaj skrášľovať váš byt.
Obsah článku
Orchidea – čo to je?
Orchidea je druh okrasnej rastliny, ktorá má množstvo rôznych, vrátane vyšľachtených hybridov. Tie sa zároveň líšia aj podľa ich vlastností. Najdôležitejšie je si povedať, že orchidea môže rásť rôzne. Podľa toho ju tiež delíme, a to nasledovne:
- terestrické druhy – tento druh rastie v zemi, a to predovšetkým vo vlhších humóznych pôdach. V našich podmienkach tiež nájdeme tieto zemné orchidey, ktoré sú chránené;
- epifytické druhy – rastú na stromoch a iných rastlinách, avšak nejde o žiadne parazity, len sa koreňmi pridržiavajú kôry stromov v hustých tropických lesoch a rastú hlavne vo výškach;
- litofytické druhy – rastú na kameňoch.
Väčšina tropických rastlín rastie na stromoch či iných rastlinách, a teda epifyticky. Treba si dávať pozor, pretože práve tento druh neznesie pestovanie v pôde.
Orchidea je tiež jedna z najrozmanitejších rastlín.
Táto rastlina sa vyznačuje rozmanitosťou kvetu, ale tiež charakteristickou vôňou, krásou a farebnosťou kvetou. Medzi jej ďalšie vlastnosti vo všeobecnosti patrí:
- nádherný kvet,
- komplexnosť rastliny,
- neuveriteľná rozmanitosť kvetov.
Táto exotická rastlina tvorí najväčšiu skupinu kvitnúcich rastlín na svete s viac ako 30 000 rôznymi druhmi a minimálne 200 000 hybridmi.
Orchidea pochádza z rovníkových trópov, je doma tiež v arktickej tundre a mnohých iných oblastiam. Práve vďaka tejto výnimočnej rozmanitosti má schopnosť prispôsobiť sa rôznemu prostrediu.
Druhy orchideí
Orchidea má množstvo druhov, ale tým pravdepodobne najznámejším je Phalaenopsis.
Orchidea Phalaenopsis
Táto orchidea sa radí medzi lišajovce. Je to ideálna rastlinka pre začiatočníkov, pretože starostlivosť o ňu nie je až taká náročná.
Túto orchideu si tiež zamilujete z toho dôvodu, že má množstvo druhov farieb. Môžete si vyberať od bielej až po tmavú, takmer čiernu farbu.
Táto orchidea je jednoznačne vhodná do interiéru. Na terasu či balkón sa nehodí dokonca ani cez leto.
Orchidea Habenara
Ak chcete orchideu, ktorú môžete pestovať aj vonku v črepníku, potom je to táto. V chladnom období je ju však lepšie presunúť na okno do izbovej teploty.
Najlepšie sa jej darí v polotieni a na mieste bez priameho slnečného žiarenia, preto na to dávajte pozor predovšetkým v lete. Dobre zvoľte miesto, kde bude umiestnená.
Orchidea Brassovola
Je skôr orchidea, ktorá je vhodná pre skúsených pestovateľov. Na to, aby vyzerala krásne, potrebuje teplo a vlhkosť. Počas leta by teplota jej okolia nemala presahovať 17 až 29 stupňov a v zime 12 až 21 stupňov. Vlhkosť vzduchu by pri jej pestovaní nemala presahovať 50 až 70 %.
Mini orchidea
Pestovanie mini orchideí je veľmi jednoduché a v zásade je veľmi podobné pestovaniu lišajovníkov. Zamerajte sa však na to, aby bola rastlinka, ktorú si vyberiete, v dobrej kondícií. Je skvelé, ak má tiež priložený štítok o jej presnom pestovaní. Zamerajte sa na to, aby neboli na listoch flaky, alebo aj škodcovia. Je lepšie vybrať si rastlinku ešte s nerozkvitnutými púčikmi, pretože vám vydrží o to dlhšie.
Mini orchidei vyzerajú najlepšie v malých sklených nádobách. Dávajte si však pozor na okrasy, ako je, napríklad, mach, lebo tie bývajú často zdrojom nákazy. Pre mini orchideu je ideálna východná expozícia. Dopoludňajšie slnko jej dodá dostatok sveta, ale nie priame slnečné lúče, čo by pre ňu nebolo dobré.
Čím je nádoba menšia a čím menej substrátu, tým častejšie treba zalievať. Preto si dbajte, aby orchidea nepreschla.
Najlepšie je dvakrát týždenne nádobu ponoriť do vody, aby rastlina načerpala vlahu. [/su_note]
Orchidea – pestovanie
Ako som už spomínala, orchidea je veľmi obľúbená a nie je náročná na pestovanie. Práve preto má svoje miesto takmer v každej domácnosti. Pri jej pestovaní však treba dodržiavať niekoľko pravidiel. Inak vám veľmi rýchlo odkvitne.
Väčšina orchideí pochádza z trópov. Už teda vieme, že vo svojom prirodzenom prostredí rastú hlavne na povrchu stromov alebo iných rastlín. Vďaka jej hustým, väčšinou bielym koreňom, je schopná prispôsobiť sa danému prostrediu a absorbovať vlhkosť a rozpustné živiny.
Väčšina orchideí je zvyknutých aj na dobrú cirkuláciu vzduchu a dostatok svetla. Je to práve preto, že rastú na lesnatých miestach.
Ak začínate s pestovaním orchidei, určite si vyberte menej náročný druh. Niektoré druhy sú veľmi náročné a kvitnú oveľa menej, prípadne vôbec. Avšak ešte stále sú tu desiatky druhov a hybridov, ktoré sú menej náročnejšie.
Ako pestovať orchideu
Tu je niekoľko zásad pestovania orchideí:
- Teplota a vlhosť – podľa konkrétneho druhu vašej rastlinu zvoľte správnu teplou aj vlhkosť okolia a tiež v neposlednom rade aj úroveň svetla. Každý biotyp má totiž o niečo iné preferencie. Tie rastliny, ktoré pochádzajú z vlhkých trópov, si zvyčajne vyžadujú teploty od 22 do 29 stupňov s vlhkosťou od 80 do 90 %. Naopak, orchidea, ktorá pochádza z teplej klímy, bude vyžadovať teplotu od 12 do 21 stupňov a dobrú cirkuláciu vzduchu.
- Starostlivosť – základ starostlivosti je svetlo, voda dobré miesto na pestovanie. Ak má rastlina málo listov, pravdepodobne si bude vyžadovať lepšie osvetlené prostredie. Ak sú, naopak, listy ochabnuté, pravdepodobne by bolo vhodnejšie ju umiestniť na miesto s menej svetlom.
- Svetlo – vo všeobecnosti rastú tieto exotické rastliny na miestach, kde je dostatok svetla. Práve preto je dobré hlavne v zimných mesiacoch zamerať sa na dostatok svetla. Najlepším miestom na pestovanie bývajú zvyčajne okná orientované na juh a východ. Na druhej strane, orchidea by nemala byť nikdy umiestnená viac ako 15 až 20 cm od žiaroviek.
Orchidea v skle
Mnohí pestovatelia hovoria o tom, že najlepšie sa ich orchideám sa darí najlepšie práve v skle. Okrem toho bude ešte navyše vyzerať aj o niečo krajšie.
Na pestovanie v skle sa hodia predovšetkým menšie druhy rastlín, ktoré svojím vnútorným prostredím istým spôsobom imitujú skleník. A okrem toho sú aj skvelým dekoračným doplnkom.
Na tieto účely sa dajú využiť rôzne druhy sklených váz, široké vázy, ale aj mini akváriá rôznych tvarov, dekoračné poháre, a podobne.
Ako sa polieva orchidea
Prevažná časť druhov tejto rastliny dokáže tolerovať oveľa viac sucho, než dokáže tolerovať vlhkosť. Jedna z najnebezpečnejších vecí, ktoré môžete pre ňu urobiť, je nechať ju v premočenom kvetináči. Ak rastlina nemá dostatočnú cirkuláciu vzduchu, udusí sa a zomrie.
Všeobecné pravidlo hovorí o tom, že je dobré ju polievať raz za týždeň. Miesto, kde orchideu pestujete, by mala najskôr vyschnúť, aby ste ju mohli poliať znovu. Ak ju presádzate, rátajte s tým, že aktívny rast sa neobnoví aj niekoľko mesiacov. Vtedy ju polievajte veľmi opatrne.
Počas zimných mesiacov, kedy je prostredie zväčša veľmi suché je vhodné používať zvlhčovač. Vhodnou alternatívou j tiež umiestnenie špeciálneho podnosu, ktorý poskytne vlhkosť alebo štrkopieskové podnosy. Pri nenáročných druhoch bude stačiť aj voda z rozprašovača.
Kedy kvitne orchidea?
Mesiace kvitnutia pre orchideu sú zimné mesiace a jar. Avšak častokrát, pri správnom pestovaní, kvitne oveľa dlhšie a niekedy dokonca aj celý rok. Tu sú 3 nápady, ktoré by mohli pomôcť na kvitnutie:
- teplotný šok - umiestnite rastlinu na svetlé, ale suché a chladné miesto. Počkajte, kým z nej vzídu nové púčiky. Až potom ju môžete vrátiť na pôvodné miesto;
- krátky rozdiel teplôt - tiež môže pomôcť, ak ju len na noc premiestnite do miestnosti s 15 stupňami a ráno vrátite na pôvodné miesto;
- tma - túto metódu skúšajte len vtedy, ak je vaša rastlina v dobrej forme; takto ju môžete na pár dní umiestniť do tmavej miestnosti; v tomto čase ju netreba vôbec zalievať. Namiesto vody však môžete pridať dve až tri kocky ľadu. Po prenesení by sa na nej mali objaviť púčiky do dvoch až troch týždňov.
Ak doma nepestujete rastlinky, práve orchidea je správny spôsob, ako s nimi začať. Ak si vyberiete tú správnu, bude dostatočne nenáročná na to, aby ste to zvládli. Ak ich už naopak pestujete, viete určite, že môžu neuveriteľne spríjemniť každý deň a pohľad na ne vždy poteší.