Oleander – Pestovanie, choroby strihanie a prezimovanie

Oleandre patria medzi kvety, ktoré vďaka ich kráse obdivujú mnohí. Ich výrazná farba a tvar pritiahnu pozornosť nejedného okoloidúceho. Kým v minulosti sme ich mohli vidieť skôr v teplých krajinách, dnes ich môžeme pokojne pestovať aj doma. Treba však vedieť, ako na to. Správne pestovanie je totižto základ.

Farebné kvety sú súčasťou mnohých záhrad. Na Slovensku máme určité rozšírené druhy, na ktoré nedá dopustiť mnoho záhradkárov. Tie dokážu skrášliť záhradu a dodať jej veľmi príjemný výzor. Oleander je práve týmto typom kvetu. Do záhrady však nepriniesie len pekný výzor, ale aj závan prímorských krajín. Práve v tých sa mu veľmi dobre darí. Samotné sadenie a staranie sa o kvet nie je ťažké. Vždy je však potrebné vedieť dôležité informácie ohľadom pestovania a sadenia.

Niečo o oleandri

Na to, aby ste lepšie kvetu porozumeli je dobré vedieť zopár informácií. Oleander obyčajný, známy aj pod latinským názvom nerium oleander, je charakteristický najmä svojou krásnou farbou.

Na prvý pohľad mnohým pripomenie teplé, slnkom zaliate uličky v prímorských mestečkách. Niet sa ani čomu čudovať. Oleander k nám pricestoval zo Stredomoria. Prináša so sebou tak príjemnú atmosféru letných dní.

V minulosti sa u nás veľa rastlín a kvetov pestovať nedalo. Spolu s výrazným oteplením sa však aj v našich končinách začína dariť rôznym exotickým a zahraničným druhom. K nim patrí aj oleander. Tento nádherný kvet môže zdobiť vašu terasu, balkón či záhradu.

Ak ste sa rozhodli, že oleander budete pestovať, musíte si naň vyhradiť aj dostatok miesta. Dorastá totižto do výšky 2 metrov. Aj jej sýtozelené listy sú veľké. Dosahujú dĺžku 10 – 15 cm a šírku približne 2,5 cm. Na listy si taktiež musíte dávať pozor. Sú jedovaté.

Kvety oleandra sú jednoduché, polokveté alebo plnokveté. Môžu byť s arómou, ale taktiež bez nej. Odvíja sa to najmä od druhu oleandra. Okrem kvetov sa môžu líšiť aj samotné listy. Tie môžu mať inú veľkosť alebo farbu. Tá môže byť tmavozelená, svetlozelená alebo dokonca aj žltozelená.

Keďže oleander je rastlina milujúca teplo a slnko, pri pestovaní jej vyhraďte práve takéto miesto. Mnohí ju nechajú rásť pri múroch domov. Okrem toho, že sa jej bude na múre dariť, dom aj veľmi pekne skrášli.

Výhodou je aj ich široké farebné pôsobisko. Okrem klasickej ružovej si môžete vypestovať aj oleander cyklamenovej, tmavočervenej, bielej alebo žltej farby.

Pri pestovaní vám pomôžu záhradnícke pomôcky

Druhy oleandrov

Samotné oleandre majú aj niekoľko druhov. Tie sa delia najmä podľa farby.

Medzi tri hlavné druhy patria:

  • Nerium oleander – ružové a biele kvety
  • Nerium odorum – červené kvety so silnou arómou
  • Nerium indicum – žlté a oranžové kvety

Okrem hlavných druhov existujú samozrejme aj ďalšie. Tie však poznáme skôr ako hybridy. Medzi ne sa radia napríklad odrody Sister Agnes, Mont Blanc, Petite Salmon-New, Petite Pink, Pink Beauty a množstvo ďalších.

oleander pestovaniePestovanie oleandra

Správne pestovanie je základom krásnej rastliny. Len ak sa o ňu budete správne starať, vás odmení peknými kvetmi a výzorom. Aj napriek tomu, že pestovanie oleandra nie je vôbec náročné a zvládne to aj začiatočník, potrebujete vedieť zopár informácií.

Keďže oleander pochádza z teplých krajín, je logické, že bude potrebovať aj dostatok tepla. Treba jej preto v záhrade nájsť miesto, kde bude mať dosť svetla a tepla. Počas teplých mesiacov ho tak môžete mať pokojne vonku.

Dôležité je však vedieť, že oleander nie je mrazuvzdorný, a preto ho počas zimy musíte mať vnútri. Najlepšie urobíte, ak ho budete pestovať v kvetináči. Vďaka tomu sa vám bude jednoducho presúvať z miesta na miesto bez zbytočného presádzania.

Sadenie

Sadenie je veľmi jednoduché. Najvhodnejšia zmes pre oleander je zmes záhradnej zeminy, kompostu, rašeliny a piesku.

Ak však nechcete jednotlivo tieto prísady kupovať a tvoriť si svoju vlastnú zmes, pokojne si zakúpte už hotovú. V záhradníctvach určite nájdete hotovú zmes pre prímorské rastliny.

Takáto zmes je pre oleandre najlepšia, keďže pochádzajú z teplých prímorských krajín. Rastlinu môžete sadiť ako do pôdy v záhrade, tak aj do kvetináča. Výhodou kvetináča je to, že sa jednoducho presúva z miesta na miesto.

Zalievanie

Zalievanie je taktiež dôležité a kľúčové v pestovaní. Počas leta by mala byť miska vždy plná vody. Oleander jednoducho počas leta potrebuje dostatočnú zálievku. Počas vysokých teplôt, s ktorými sa počas leta stretávame stále častejšie, môžete rastline pomôcť rosením listov. Môžete sa tak vyhnúť nielen vysušeniu, ale aj spáleniu listov.

Navlhčiť ich však stačí párkrát do týždňa. Pri príliš vysokých teplotách môžete listy vlhčiť každý deň.

Presný opak však potrebuje počas zimy. Mladšie oleandre zalievajte častejšie, staršie menej často. Dôležité je sledovať, aby rastlina nevyschla.

Nezabúdajte ani na hnojenie. To je dôležité robiť od apríla do konca augusta, kedy je kvet v období vegetácie. Do vody raz týždenne jednoducho pridajte hnojivo podporujúce tvorbu kvetov.

oleander ako pestovaťPresádzanie a rozmnožovanie

Rovnako ako pri iných rastlinách, aj pri oleandri je dôležité vedieť, kedy je najlepšia doba na presádzanie. V prípade tejto rastliny je to začiatok marca.

Mladé rastliny by ste mali presádzať každý rok. Staršie stačí presádzať raz za 2 – 3 roky.

Rozmnožovanie je taktiež jednoduché. Oleandre sa dajú rozmnožiť semenom, no najefektívnejší spôsob je rozmnožiť ich pomocou odrezkov.

Odrezky vyberajte mladé s nedrevnatou stonkou. Odrezok musí byť taktiež zdravý. Následne, najlepšie urobíte, ak odrezky počas doby zakoreňovania umiestnite v nádobe s vodou.

Strihanie

Rovnako ako na presádzanie, tak aj na strihanie oleandrov je najlepším obdobím marec. Práve na začiatku marca sa totižto rastlina zobúdza a začína rásť.

Pri strihaní si však dávajte pozor. Rastlinu by ste mali strihať premyslene.

Neskracujte úplne všetky výhonky naraz, pretože rastlina by nemala žiadne kvety. Výhonky sa strihajú v rozsahu 5 – 10 cm.

Na jeseň sa oleander taktiež strihá. V tomto období sa zostrihávajú staré a šikmo rastúce výhonky.

Kedy by mal byť oleander vnútri?

Ako sme vyššie spomenuli, oleandre pochádzajú zo Stredomoria. Milujú teplo a pre svoj rast, a kvitnutie ho potrebujú. Čo však robiť v zime? Existuje len jedno jediné riešenie, ktorým je sťahovanie. Oleander musíte presťahovať dnu.

Zimné uskladnenie má však prísne podmienky, ktoré musíte dodržať, ak nechcete o svoj kvitnúci kvet prísť.

Čas, kedy by ste mali oleander presunúť dnu, nie je presne daný. Väčšinou je to koniec októbra až začiatok novembra. Sledujte však vonkajšiu teplotu a pri prvých mrazoch by ste mali rastlinu presunúť do tepla. Oleandre prvé jemné mrazy stále dobre znášajú, takže sa netreba ničoho báť.

Oleandre sú síce milovníkmi tepla, no s teplotou to nepreháňajte. Rastlina by mala mať na prezimovanie teplotu do 12 °C a dostatok svetla.

Pri polievaní berte do úvahy najmä vek rastliny. Mladšie druhy zalievajte častejšie. Niekoľkoročným stačia do jari len 2 – 3 zálievky. Ak sa náhodou stane, že sa oleandru budú krútiť alebo opadávať listy, znížte zálievku. Rastlina takto väčšinou reaguje kvôli veľkému množstvu vody.

V prípade, že necháte oleander vonku aj počas zimy, sú jeho šance takmer nulové. Rastlina bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou veľké škody. Kvôli nim nebude môcť budúci rok rásť či kvitnúť.

oleander pestovanie kvetovKedy by mal byť oleander vonku?

Na jar, keď si budete istí, že už žiadne mrazy neprídu, ho môžete pokojne presťahovať znova von.

Rastlina zvládne aj krátkodobý výkyv teploty, preto sa netreba báť poklesu teploty napríklad na 0 °C.

Oleander môže byť vonku počas celej jari aj leta. Dokonca vydrží aj začiatok jesene. Počas jesene si však už treba dávať pozor na mrazy.

Keď prídu problémy a škodcovia

Pri pestovaní oleandra môžu prísť aj problémy. Medzi tieto problémy patrí napríklad príliš častá zálievka alebo príliš nízka teplota. Pri častej zálievke sa môžu listy krútiť alebo opadávať. Taktiež môže dôjsť k hnitiu koreňov. Príliš nízka teplota zas môže spôsobiť škody, kvôli ktorým rastlina už viac nebude kvitnúť a rásť.

Existujú však aj určití škodcovia či parazity, ktorí dokážu oleander zničiť. Medzi nich patria napríklad puklice, štítničky alebo červce.

Prítomnosť týchto parazitov spôsobuje zastavenie rastu, opadávanie listov či zmenu sfarbenia listov. Farba listov sa najčastejšie mení na žltú. Ak sa chcete zbaviť škodcov, budete musieť siahnuť po špeciálnych prostriedkoch. Tie nájdete v záhradníctvach.

Choroby, ktoré oleander najčastejšie napádajú, sú pleseň sivá, ascochyta či rakovina. V tomto prípade je vždy potrebné odstrániť všetky napadnuté časti. Len tak sa choroby úplne zbavíte.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.