Toto je najlepší parný čistič – (TIPY a triky ako vybrať)

Práve ste doupratovali celú vašu domácnosť a máte zo seba dobrý pocit, že je u vás doma aspoň na chvíľu poriadok. Keby ste sa však pozreli na tento poriadok lupou, zistili by ste, že bežné upratovanie nefunguje na 100%.

Prišli by ste na to, že vám ešte vo vašom koberci a na obkladačkách zostalo zopár baktérií a roztočov, pretože bežné vysávanie ničí iba 56% prachových roztočov.

baktéria

Možno vás neprekvapí, že jednými z najväčších ložísk baktérií v domácnosti sú práve kuchyňa, kúpeľňa, chodba a vstupné priestory. Práve v týchto častiach domácnosti je najefektívnejšie použitie parného čističa, ktorý ničí až 99% baktérií.

Vybrali sme pre vás kvalitný parný čistič

Čo je to parný čistič a ako funguje

Už keď v roku 1997 spoločnosť Ariete predstavila svetu svoj prvý parný mop tušila, že to bude prelomový objav.

parný čistič

Parný čistič je zariadenie, ktoré disponuje elektrickým motorom, ktorý ohrieva vodu a mení ju na paru. Slúži ako výkonná náhrada používania jednorazových chemikálií manuálnym spôsobom.

Parný čistič čistí a dezinfikuje skoro všetky povrchy od podláh, cez kachličky až po strop.

Veľa ľudí si mýli parný čistič s čističom kobercov, ktorý funguje na základe vypúšťania horúcej vody alebo extrakcie.

Originálny parný čistič funguje na princípe vypúšťania suchej pary a väčšina neposkytuje sacie vákuum. Vlhkosť namiesto toho uvoľňuje nečistoty, baktérie a roztoče, tlak ich následne vytlačí zo záhybov a medzier.

Pri zohriatí vody na 100 °C (niektoré typy až do 200 °C) parný čistič uľahčuje údržbu domova bez použitia čistiacich prostriedkov.

V poslednej fáze teplo zničí a zlikviduje tieto choroboplodné zárodky. Tieto baktérie sa prichytia na handričku, ktorou je nadstavec pokrytý.

Typy parných čističov, s ktorými sa môžete pri výbere stretnúť

Pri výbere parného čističa je podstatné sa zamerať na to, za akým účelom a v akých priestoroch budete parný čistiť používať. Existuje niekoľko druhov parných čističov, každý určený na iný povrch a odlišné použitie.

Parný mop

Tento druh parného čističa je najobľúbenejším typom. Na pohľad sa podobajú bežnému mopu, ale na rukoväti majú pripevnenú nádržku s vodou. Mnohé z nich majú otočnú hlavu s dvojitým kĺbom, takže čistenie okolo nábytku nebude žiadny problém.

Parné mopy s nastaviteľnou reguláciou pary sa dajú použiť na drevo a lamináty, ako aj na dláždené podlahy. Niektoré modely dostanete kúpiť aj s doplnkami na použitie pri kobercoch.

TIP: Vyberte si taký parný mop, ktorý je pripravený na prácu už po 20-30 sekundách. Takisto volte taký model, ktorý ma dostatočne veľkú nádobu na vodu, aby ste ju nemuseli veľakrát počas upratovania dopĺňať. 

Ručný parný čistič

Menší ručný parný čistič je šikovným pomocníkom pri čistení a dezinfikovaní menších plôch a pri nenáročnej práci. Používa sa pri čistení dlaždíc, varných dosiek, povrchov kuchynskej linky a kúpeľne.

parný čistič

Je ľahko skladovateľný, ale keďže disponuje iba menšou nádržkou na vodu, čas na upratovanie bude obmedzený.

Parný čistič 2 v 1

Keď sa neviete rozhodnúť, najlepšie si zvoliť kombináciu 2 v 1. V tomto prípade ide o parný čistič, ktorý prichádza ako zvislý mop s ručným naparovačom integrovaným do rukoväte.

Aj keď vás môže v tomto prípade prekvapiť hmotnosť, tieto modely ponúkajú kombináciu toho najlepšieho. Niektoré druhy majú dokonca v sebe zabudované vysávanie, čo je užitočné pri obmedzenom skladovacom priestore.

Parný čistič v tvare vysávača

Tento model parného čističa sa podobá na valcový vysávač. Disponuje nádržkou na vodu v hlavnom tele a ohnutou hadicou.

Táto hadica sa dá použiť s rôznymi prídavnými zariadeniami: 

 • na podlahy
 • kachličky
 • kúpeľňové povrchy
 • kuchynské povrchy
 • čalúnenie

Veľká nádoba na vodu ponúka viac času na upratovanie, musíte však rátať s tým, že čas zahriatia prístroja je od 4-10 minút.

TIP: Vyberte si taký model, s ktorým zvládnete rôzne úlohy čistenia. Vyberajte preto parný čistič, ktorý disponuje vysokotlakovým výstupom pary a variabilnou reguláciou pary. 

Prečo by mal byť parný čistič v každej domácnosti?

Výhody parného čističa, ktoré klasické upratovanie tak ľahko neprekoná.

 • parné čistenie dezinfikuje
 • je hygienické a účinné
 • šetrí čas a financie
 • 100% bezpečné a bez použitia chemikálií
 • dokáže si poradiť skoro so všetkými povrchmi
 • zabíja 99% baktérií
 • ekologický a hypoalergénny
 • čistí do hĺbky
 • zbaví vás rýchlo a účinne mačacích a psích chlpov

Tipy a triky ako vybrať kvalitný a praktický parný čistič

Veríme, že po prečítaní si všetkých výhod, ktoré parný čistič ponúka, ste rozhodnutí o jeho kúpe.

Lenže ako si vybrať taký parný čistič, aby zapadol do vášho domova?

parný čistič

Tipy a triky ako vybrať ten správny parný čistič pre vás.

Účel použitia

Pred samotnou kúpou parného čističa je potrebné si zadefinovať, za akým účelom a ktoré plochy budete chcieť čistiť a dezinfikovať.

Budete parný čistič využívať na celý dom, alebo chcete primárne model na čistenie menších plôch?

Parný mop a ručný čistič sú vhodné na čistenie menších plôch, podláh, okien, sporáku, škár v kúpeľni a v kuchyni. Ak však chcete tento prístroj používať na celú domácnosť, investujte do kombinovaného čističa alebo parného vysávača.

parný čistič

Cena a kvalita

Ak má byť parný čistič súčasťou vášho denného upratovania, zainvestujte do takého, ktorý ponúka aspoň 4 bary. Takisto kvalitnejšie a drahšie prístroje majú dvojkomorový systém dopĺňania vody.

Nemusíte čakať, kým parný čistič vychladne, ale doplníte vodu počas upratovania. Drahšie modely majú takisto kvalitnejšie nerezové nádoby na vodu, ktoré vydržia dlhšie ako hliníkové.

Takže naozaj sa oplatí v tomto smere priplatiť si. Cena sa v tomto prípade pohybuje okolo 200-750€.

parný čistič

Ak má byť parný čistič len občasným spoločníkom pri upratovaní, môžete zvoliť aj lacnejšiu alternatívu. Ručné parné čističe zoženiete už od 20€.

Parametre a funkcie

Kúpa parného čističa predstavuje zváženie niekoľkých parametrov, ktoré ovplyvňujú váš výber:

Vykurovací výkon

Udáva sa vo W alebo v meraní doby, ktorá je potrebná na prípravu prístroja na použitie. Čím je vykurovací výkon vyšší, tým sa para vytvorí rýchlejšie.

Plošný výkon

Pred kúpou je potrebné si určiť, na akú veľkú plochu budete parný čistič používať. Plošný výkon sa udáva v m².

Tlak pary

U väčšiny parných čističov je tlak pary od 2,5 do 6 barov. Čím je tlak pary vyšší, tým viac odolnej nečistoty a baktérií dokáže odstrániť a zlikvidovať.

parný čistič

Objem nádoby na vodu

Rozpätie objemu je medzi 0,4 až 2 l. Čím je nádobka menšia, tým viac vody musíte doplniť. Lepšou voľbou je kúpa dvojkomorových modelov.

Maximálna teplota pary

Väčšina mikroorganizmov umiera už pri teplote 70 °C, väčšina parných čističov sa pohybuje okolo teploty 100 °C. Tie lepšie až okolo 150 až 200 °C.

Dĺžka prívodného kábla, hadice a trubice

Čím je kábel a hadica dlhšia, tým sa lepšie dostanete aj do zadných častí a neprístupných miest interiéru.

Hmotnosť a pohon

Hmotnosť parného čističa sa líši od toho, či ide o ručný menší čistič, alebo o kombinovaný a väčší čistič. Pri výbere pohonu máte na výber čističe poháňané akumulátorovou batériou, ktorá vydrží cca 20 minút. Alebo zvolíte parný čistič so sieťovým káblom, ktorý je k dispozícií 24 hodín denne.

Čo sa týka funkcií, pri výbere je dobré pozerať aj na reguláciu pary/výkonu, navijak prívodného kábla, detskú poistku, bezpečnostný ventil proti vyliatiu a ochranu proti usadzovaniu vodného kameňa.

Najlepšie parné čističe – TOP výber

Parný čistič Rovus Nano

Tento parný čistič so zdokonalenou technológiou parného čistenia Nano vydezinfikuje a vyčistí každý povrch vo vašej domácnosti.

rovus nano

V čom je tak jedinečný?

Rovus Nano vytvára nepretržitú, vysokotlakovú paru s obsahom nanočastíc a kvalitných negatívnych iónov, ktoré sú 10-krát efektívnejšie pri prenikaní do povrchu. Jeho dezinfekčné vlastnosti pary zneškodnia 99,9 % baktérií a vírusov. A to všetko bezpečným a ekologickým spôsobom.

Výhody parného mopu Rovus Nano:

 • inovatívna čistiaca a dezinfekčná technológia Nano, ktorá funguje na základe kontroly určitej teploty, tlaku a rýchlosti
 • maximálna efektívnosť pri každom použití vďaka dezinfekčnej sile pary a absorbočnou silou mikrovláknovej návliečky
 • 10-krát efektívnejšie prenikanie suchej pary s obsahom nano častíc a negatívnych iónov do najhlbších mikro-úrovní materiálu bez zvlhčenia materiálu
 • odstraňuje 99,9% baktérií a vírusov bez použitia chemikálií, a to aj baktérie nebezpečné pre batoľatá
 • zahriatie prístroja na použitie len do 10 sekúnd
 • vhodný aj na citlivé povrchy ako drevo, kachličky, koberce a laminát

Parný čistič SC 3 EasyFix

karcher

Parný čistič od firmy Karcher je s podlahovou hubicou EasyFix odvápňujúcou kartušou zárukou kvality. Vďaka doplňovacej nádrži umožňuje nepretržité čistenie vašej domácnosti.

Zohreje sa iba za 30 sekúnd. Odvápňovacia kartuša automaticky a účinne odstraňuje z vody vápenaté zlúčeniny a predlžuje tak životnosť stroja. Podlahová hubica EasyFix s flexibilným kĺbom zasa zaručí dokonalú ergonómiu a skvelé výsledky čistenia.

Jeho výsadou sú tvrdé plochy, z ktorých odstráni až 99,99% baktérií a vírusov. A to aj vďaka prispôsobiteľnej dvojstupňovej regulácii pary.

Vďaka rozmanitému príslušenstvu možno bez chemikálií vyčistiť skoro celú domácnosť:

 • kúpeľňu
 • dlaždice
 • obkladačky
 • varnú dosku
 • digestor
 • okná a zrkadlá
 • armatúry
 • podlahy
 • najmenšie špáry s odolnú špinu a mastnotu

Parný čistič Karcher SC 5 Easy

Tento ďalší parný čistič od firmy Karcher je jedinečný svojou technológiou čistenia VapoHydro.

karcher

Táto funkcia zahŕňa:

 • zapínanie horúcej vody dodatočne k pare, špina sa tak ešte ľahšie uvoľní a jednoducho spláchne
 • lepšie výsledky čistenia
 • ergonomické a efektívne čistenie pri kontakte s podlahou vďaka flexibilnému kĺbu, ktorý sa prispôsobí každej telesnej veľkosti

Prečo si voliť práve parný čistič SC 5 Easy?

 • funkcia VapoHydro
 • permanentne dopĺňateľná a odnímateľná nádrž na vodu
 • detská poistka na parnej pištoli
 • regulácia pary vzhľadom k povrchu a ku stupňu znečistenia
 • jednoduché dokladanie a parkovacia poloha
 • otočný hlavný vypínač

Parný čistič Ariete 2706

arieteTento parný mop Ariete nájde využitie v každej časti vašej domácnosti. Môžete ho použiť v kuchyni, obývačke, kúpeľni, bazéne, na chodbách aj na terase.  Poradí si s nečistotou, mastnotou, vodným kameňom, baktériami, zažratými usadeninami. Takisto s odolnou špinou v škárach, s neporiadkom po domácich zvieratách, s vírusmi, roztočmi…

Na čo všetko sa môžete s parným čističom Ariete 2706 tešiť?

 • Výkon 1500 W
 • Odnímateľná nádržka s objemom 500 ml
 • Odnímateľná špinavá nádoba na kefu
 • Vákuový spodok na kefu
 • Nepretržitá prevádzka pary až 20 minút
 • Dĺžka káblu až 5 m
 • Otočná hlavica, vďaka ktorej sa dostanete všade

ETA Parný čistič Aquasim PRO 1265 90000

parný cisticTento ručný čistič od firmy ETA je šikovné riešenie čistenia menších plôch a nenáročných priestorov. Vďaka svojej veľkosti je ľahko skladovateľný. Svojmu novému majiteľovi ponúka príkon 900 W a tlak pary o 3,5 baroch.  Nádrž s objemom 250 ml vystačí na 10 min aplikácie pary. Výhodou je takisto čistá a vydezinfikovaný domácnosť bez použitia chemikálií.

 

Výhody ETA parného čističa:

 • odstráni nečistoty a rozpúšťa mastnotu z WC, drezov, škár, radiátorov a slúži aj na čistenie čalúneného nábytku
 • lepšia ochrana pri používaní s tepelným izolovaným plášťom a bezpečnostným tlakovým ventilom
 • je ekologický a bez použitia škodlivých chemikálií
 • automaticky regulovaná kontrola a tvorba vydávanej pary
 • svetelná signalizácia chodu zariadenia
Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.