Kuchyňa

Kuchyne na mieru: Všetky výhody a nevýhody (Oplatia sa?)

biela kuchyňa

Kuchyne na mieru prinášajú množstvo výhod, ale nie je to vždy len med lízať. Viete, akým problémom budete čeliť? Ako sa vraví, dvakrát meraj, raz rež. Pri plánovaní kuchyne na mieru je toto pravidlo dôležitejšie ako plná peňaženka. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo sa nám o kuchyniach na mieru podarilo zistiť. 

Čo sú a čo nie sú kuchyne na mieru?

Veľa ľudí má mylnú predstavu, že nábytkom na mieru zahladia všetky nerovnosti, krivé steny a asymetrické výklenky. Pravda je bližšie k zemi. Kuchyne na mieru vám umožňujú zvoliť si zo širokej palety materiálov, farieb, prvkov a ich kombinácií, ale konštrukcia nábytku zostáva rovnaká ako pri sériových kusoch.

Nepočítajte preto s tým, že bude kopírovať nerovný povrch stien. Akákoľvek snaha zakryť tieto nedokonalosti na ne len upozorňuje. V súčasnosti sa už ani kuchynské štúdiá nesnažia podobný mýtus popularizovať. Otvorene vo výstavných kójach na veľtrhoch prezentujú, že aj nábytok na mieru kde tu odskakuje od steny. Nie je na tom nič zlé.

Tým, že by ste od majstrov vyžadovali, aby nábytok na mieste prispôsobovali priestorovým podmienkam, by ste všetko iba skomplikovali. Dodatočne upravený nábytok by pôsobil neprirodzene a poškodene.

plánovateľná kuchyňa

Čo tomu predchádza

Pokiaľ nie ste domáci kutil, zrejme nám dáte za pravdu, že proces plánovania rozhodne patrí k tej nudnejšej časti zariaďovania domácnosti. Pri kuchyniach na mieru je plánovanie kľúčové. Nestačí si ho len rýchlo odbyť. Čím viac času nad predprípravou strávite, tým spokojnejší budete s výsledkom. A keďže sa kuchyňa stane súčasťou vašej domácnosti na niekoľko rokov, snáď desaťročí, mali by ste si dať záležať, aby ste sa v nej cítili komfortne.

Ešte predtým, než sa vyberiete do kuchynského štúdia, aby vám vytvorili vašu vlastnú 3D vizualizáciu, potrebujete ísť “do terénu”.

Vezmite si pravítko a meter, čaká vás hodina geometrie v praxi. Merajte ostošesť. Všetky údaje si poctivo zapisujte. Niektoré prekážky totiž neobídete ani s nábytkom na mieru. Pozornosť zamerajte na stenu, ktorá bude hostiť kuchynskú linku. Nevynechajte však ani okná a dvere. Je veľmi dôležité, aby ste zmapovali, aký kus priestoru vám pri otváraní odkroja. 

Ak sa sťahujete do zariadeného bytu či len chcete prerobiť svoju starú kuchyňu, dôkladne si ju nafoťte. Ujasnite si, ktoré prvky sa vám páčili a vypichnite tie, ktoré treba zmeniť. Kuchyňa je vždy zariadená tak, aby fungovala, takže ak nechcete začínať od nuly, plán pôvodnej kuchyne vám poslúži ako výborný odrazový mostík.

zelená kuchyňa

Miery už máte. Teraz je čas obrátiť pozornosť na samotný priestor. Máte veľkú alebo malú kuchyňu? Od toho by sa mal odvíjať výber farieb a štýl nábytku.

Menšej kuchyni viac svedčia svetlé odtiene a jednoduchší nábytok s rovnými líniami. Ak ste majiteľom väčšej kuchyne, bez obáv môžete povoliť uzdu svojej fantázii a zvoliť honosný nábytok z masívu. Podstatné je, aby ste sa v kuchyni cítili príjemne, aby bola vzdušná a priestranná. Aspoň v rámci možností.

Ideálne rozmiestnenie kuchyne na mieru

Týchto pár údajov vám napovie, ako by mala vyzerať funkčná kuchyňa:

  • Nad sporákom by mala byť aspoň polmetrová medzera
  • V paralelne situovanej kuchyni by malo byť medzi dvoma radmi poličiek oproti sebe aspoň 120 centimetrov
  • Medzi sporákom a drezom by mala byť 80-centimetrová pracovná doska
  • Po všetkých stranách sporáka by malo byť aspoň 40 centimetrov voľného priestoru

Kuchyne na mieru v tvare U

Má vaša kuchyňa aspoň 15m2? Ak ste odpovedali áno, potom je načase zvážiť kuchyňu na mieru v tvare U. Ak odpoveď znela nie, nevešajte hlavu.

Kuchyňa v tvare U pre vás síce nie je tá pravá voľba, ale mnohé Möbelix kuchyne na mieru si s obmedzeným priestorom hravo poradia.

Ako vlastne taká kuchyňa do tvaru U vyzerá? Asi vás to neprekvapí, ale má tvar písmena U. To znamená, že má hneď tri kuchynské linky, ktoré obopínajú buď dve (s tým, že jedna kuchynská linka je vysunutá do priestoru), alebo všetky tri steny. Je to priestoro náročné riešenie, preto ho úprimne neodporúčame nikomu, koho kuchyňa má menej ako 15m2.

Priestor medzi dvoma protiľahlými kuchynskými linkami by mal byť aspoň 120 centimetrov, aby ste mohli pohodlne manipulovať so spotrebičmi a otvárať skrinky.

Kuchyne na mieru v tvare U sú ideálnou voľbou pre početnejšie rodiny s viacerými deťmi. Jednotlivec alebo pár tri kuchynské linky sotva využije, ak to samozrejme nie je horlivý kuchár.

Výhodou kuchyne na mieru v tvare U je aj to, že jedna z kuchynských liniek môže slúžiť ako provizórny stôl. Oceníte to predovšetkým vo chvíľach, keď budete hostiť skupinu priateľov a zistíte, že k jedálenskému stolu sa už nezmestíte.

kuchyňa Singapur

Aby bola kuchyňa dostatočne presvetlená, aspoň na jednej zo stien by malo byť veľké okno. Ani to vám však počas skorej zimnej tmy nepomôže, preto nezabudnite na dostatok kvalitného osvetlenia. Uprednostnite teplé žlté svetlo. Silné biele svetlo obmedzte len na LED pásy nad kuchynskou linkou.

Chladnička, sporák a kuchynský drez by od seba za ideálnych podmienok mali byť vzdialené maximálne 270 centimetrov. Vzniká tým takzvaný zlatý trojuholník, v ktorom má človek na dosah všetko, čo pri práci v kuchyni potrebuje.

Cena kuchyne na mieru

Najväčším strašiakom je vždy cena. Zistiť cenu kuchyne na mieru nie je vôbec jednoduché.

 

Žiadna štandardná cena totiž neexistuje. Všetko sa odvíja od materiálu, prevedenia, dizajnu, doplnkov, montáže, lokality a v neposlednom rade aj samotnej spoločnosti, ktorá kuchyňu dodáva. V každom prípade je cena kuchyne na mieru vyššia ako v prípade sériovo vyrábaných kuchýň. Niekedy (napríklad pri atypickom priestore) sú však sériové komponenty nevyužiteľné a nezostáva vám iná možnosť, ako zainvestovať do kvalitnej kuchyne na mieru.

Menšie kuchyne na mieru stoja niekedy menej než tisíc eur, tie luxusnejšie môžu byť vaše za 6-tisíc. Je to obrovský rozdiel, ale s tým by ste sa stretli aj pri výbere sériových kuchýň.

Rozhodujúca je kvalita materiálu a prevedenie, ktoré navyšujú cenu. Pokiaľ máte záujem o lacnejší nábytok, vyskúšajte poľské kuchyne na mieru.

Záver

Ako sme si ukázali, kuchyne na mieru nie sú odpoveďou na všetky vaše zbožné želania. Nemajú magickú moc kamuflovať nerovnosti stien a výklenkov, s ktorými sa stretneme hlavne v starších bytoch. Tak isto vám ich majstri nevystrúhajú presne podľa vašich očakávaní.

Kuchyne na mieru sa skladajú zo sériovo vyrábaného nábytku. Rozdiel je v tom, že si môžete jednotlivé komponenty nakombinovať podľa vášho gusta. Materiály, farby, rozmiestnenie; to všetko bude pracovníkov kuchynského štúdia zaujímať. Máte takmer absolútnu slobodu v tom, ako bude vaša kuchyňa vyzerať. A cena? Tá je úmerná kvalite. Tak ako vždy. Jednu zostavu kúpite za 700 eur, inú za 7-tisíc. Všetko závisí na tom, ako veľmi si potrpíte na luxuse.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *