Excentrická brúska: Ako vybrať tú najlepšiu?

Každý majster určite vie, že existuje niekoľko typov rôznych brúsok. Každý typ sa využíva na inú prácu. Niektoré sú vhodné na jeden materiál, iné na niekoľko. Ich rozdiely sú však nielen vo funkciách, ale taktiež vo výkone či cene. Jednou z veľmi obľúbených je excentrická brúska, ktorá sa radí medzi veľmi obľúbené. Tvorí základ výbavy snáď každého majstra a poradí si s množstvom povrchov. Ako si vybrať tú najlepšiu?

5 kvalitných EXCENTRICKÝCH BRÚSOK – náš výber

Čo je to excentrická brúska?

Excentrická brúska je na prvý pohľad veľmi podobná vibračnej. Je tu však zopár rozdielov. Prvým je to, že kým pracovnú plochu vibračnej nájdete skôr v tvare obdĺžnika, prípadne trojuholníka, tvar excentrickej je spravidla okrúhly.

Pri práci je tento tvar veľmi obľúbený, pretože pohyby, ktoré brúska vykonáva, si ho aj vyžadujú.

Pri pohyboch môžeme taktiež porovnávať excentrickú brúsku s vibračnou. Ako iste mnohí viete, vibračná vytvára pohyby vpred a vzad.

A síce sú tieto pohyby praktické, rozhodne nemajú na tie, ktoré vydáva excentrická. Pri práci opisuje malú kružnicu, vďaka ktorej sa vie dostať na snáď všetky miesta.

Využívať ju môžete na množstve povrchov. Mnohí na ňu nedajú dopustiť pri oprave laku na aute, iní zas pri spracovávaní dreva.

brúsenie dreva

Niet sa prečo čomu čudovať, že tento model sa často označuje aj ako brúska na drevo.

Výber excentrickej brúsky nie je tak náročný, ak viete, čo od nej vyžadujete. Niektorí hľadajú doplnkové funkcie, iní vysoký výkon.

Ak nemáte žiadne požiadavky, spravíte dobre, keď siahnete po zlatej strednej ceste. Taký model vám poskytne stredný výkon, príjemnú cena a skvelé výsledky.

Ako vybrať excentrickú brúsku?

Ta ako pri väčšine náradia alebo spotrebičov, aj pri excentrickej brúske sú základné parametre, ktoré by ste pri výbere mali zvážiť.

K tým najhlavnejším sa radia:

  • príkon
  • otáčky
  • priemer brúsneho kotúča
  • doplnkové funkcie
  • hmotnosť a rozmery
  • značka
  • cena

Príkon

Pri výbere excentrickej brúsky na drevo, kov či iné materiály by ste sa mali orientovať na príkon. Podľa neho zistíte, koľko elektrickej energie nástroj využíva a aký výkon poskytuje.

V tomto prípade funguje jednoduchá priama úmera. Čím vyšší výkon brúska má, tým vyššiu cenu za ňu zaplatíte.

Platí to však, samozrejme, aj naopak.

Tie najjednoduchšie brúsky, ktoré poskytujú ešte pomerne dobrý výkon a sú za nízku cenu, nájdete s príkonom 200 W. Nižšie by ste ísť nemali.

Excentrická brúska by vám nemusela poskytnúť to, čo od nej budete vyžadovať.

Najlepší príkon sa pohybuje v rozmedzí od 250 do 450 W s tým, že 250 W brúska je vhodná pre domácich majstrov, ktorí ju budú využívať sporadicky.

Typ s príkonom 450 W už patrí k profesionálnejším typom, po ktorých môžu siahnuť aj profesionáli. Poradí si s mnohými povrchmi a nebude mu vadiť ani každodenné používanie.

Brúska s vysokým výkonom je vhodná na leštenie, brúsenie parkiet či dokonca revitalizáciu nábytku.

Otáčky

Excentrická brúska funguje na základe otáčok. Tie sú určované číslom za minútu. Pri otáčkach sa môžete stretnúť aj s kmitmi.

Tie sú dvojnásobnkom otáčok.

V rámci otáčok je dobré pozerať sa po modeloch, ktoré majú nad 10 000 za minútu.

Profesionálne typy sa pohybujú aj nad číslom 15 000. Treba si však uvedomiť, že príliš vysoký výkon zvyšuje cenu o desiatky až stovky eur.

Ak teda nepotrebujete príliš výkonnú brúsku, zbytočne ju nekupujte.

Doplnková funkcia, ktorá sa s otáčkami spája, je regulácia. Väčšina brúsiek ju už má. Umožňuje vám nastaviť si rýchlosť otáčok.

Regulácia začína spravidla na 30 – 50 % maximálneho výkonu.

Dôležité je, aby bola plynulá a mohli ste s ňou počas brúsenia aj pracovať.

Samozrejme, stretnete sa aj s excentrickými brúskami, ktoré reguláciu nemajú. Chyba to síce nie je, no pri práci môže táto funkcia mnohým chýbať.

brúsenie kovu

Priemer brúsneho kotúča

Priemer brúsnych kotúčov je rôzny. Spravidla sa pohybuje v rozmeroch od 125 milimetrov do 150 milimetrov.

Pri lacnejších modeloch sa stretnete aj s nižším priemerom.

Veľký priemer je výhodou, pretože často zjednodušuje celú prácu. Väčší povrch bude spracovaný omnoho rýchlejšie.

Niekedy sa však stane, že spracovávate menšie povrchy, kde je menší priemer omnoho praktickejší. Jednoduchšie sa dostanete aj na menej prístupné miesta.

Plus, väčší priemer spravidla znamená aj väčšie rozmery samotnej brúsky a vyššiu hmotnosť. Tieto parametre vlývajú na celkový komfort pri používaní.

Po dlhšom čase používania by vám mohla brúska v rukách oťažieť. Namiesto toho, aby vám pomohla, vám celú prácu sťaží.

Hlavica excentrickej brúsky rotuje. Musí mať teda nejaké vychýlenie, vďaka ktorému sa bude prispôsobovať povrchu, ktorý brúsi.

Väčšina brúsiek poskytuje 2,5 mm vychýlenie.

Doplnkové funkcie

Jednotlivé modely sa od seba odlišujú viacerými parametrami, ku ktorým sa radia aj doplnkové funkcie. Tie sú u každej brúsky iné.

Mnohé však poskytujú odsávanie prachu. Táto praktická funkcia sa stará o to, aby ste pri brúsení nevdychovali jednotlivé čiastočky prachu. Zbavíte sa tak podráždených očí alebo sliznice.

Nehovoriac o tom, že po brúsení nebude naokolo taký neporiadok.

Odsávanie prachu však pôsobí pozitívne aj na motor. V ňom sa prachové čiastočky neusádzajú a tým sa neničí.

K doplnkovým funkciám sa taktiež radia:

  • ergonomický úchop
  • nízka hlučnosť
  • antivibračný systém

Hmotnosť a rozmery

Na to, aby sa vám excentrická brúska používala dobre, je potrebné, aby mala kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Príliš veľké modely sa vám nebudú používať dobre.

Vhodné budú len na väčšie plochy. Na menších si s nimi neporadíte.

Celá práca bude taktiež príliš zdĺhavá a náročná.

Ešte predtým ako si jednu z brúsiek kúpite, si tieto parametre rozhodne zistite.

Jednotlivé brúsky sa spravidla pohybujú v hmotnosti od 1 kilogramu do 5 kg. Výber je na vás. Najlepšie spravíte, ak zvolíte zlatú strednú cestu.

žltá excentrická brúska

Značka

Značka je taktiež pomerne dôležitým parametrom. Mnohí výrobcovia sú zárukou kvality. A síce si u nich musíte priplatiť zopár eur navyše, rozhodne sa to oplatí.

Veľmi obľúbené sú napríklad excentrické brúsky Bosch, ktoré majú vysoký výkon a jednoduché používanie. Nájdete ich v mnohých obchodoch.

Okrem toho si na svoje prídete aj pri excentrických brúskach Parkside. Ich cena je príjemná a kúpiť ich môžete v mnohých slovenských predajniach.

Cena

Plus, netreba zabúdať ani na cenu. Tá často rozhoduje, po ktorej brúske nakoniec siahneme.

Tá najlepšia cena sa nedá všeobecne určiť. Niektoré typy nájdete aj za 20 – 30 €. Sú to však brúsky skôr na občasné použitie.

Drahšie typy nad 100 € často poskytujú vysoký výkon a tie najlepšie funkcie.

Zhrnutie

Excentrické brúsky majú množstvo rôznych funkcií. Ich použitie je široké, vďaka čomu poskytujú každému majstrovi niečo iné. Kúpiť si môžete vysoko výkonný typ, ktorý sa dá používať pravidelne, pokojne aj každý deň. Ak ste však začiatočníkom alebo s brúskou neplánujete pracovať tak často, pokojne siahnite po lacnejšom a menej výkonnom modeli.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.