Ako na to?

Čistenie komína: Ako na to a prečo je dôležité?

čistenie komína kominárom

Každý, kto má doma komín určite vie, že jeho pravidelná kontrola a čistenie sú veľmi dôležité. Závisí od toho nielen to, ako sa vám doma kúri, ale taktiež celková bezpečnosť domácnosti.

Čistenie komína má spravidla na starosti kominár, no niektorí túto činnosť robia aj svojpomocne. To, ktorý spôsob je najlepší a ako na to, si povieme v dnešnom článku.

Prečo je čistenie komína dôležité?

Na začiatok si povedzme zopár dôvodov, prečo je čistenie komína tak dôležité a prečo by ste ho mali robiť pravidelne.

Čistenie komína sa spája aj s jeho kontrolou. Pravidelná kontrola, najlepšie vždy po období vykurovania, zisťuje, v akom stave komín je.

Bezpečnosť vykurovania sa odvíja od dvoch hlavných parametrov. Tým prvým je inštalácia komína. Ešte predtým, ako ho vôbec zaradíte do prevádzky, musí byť niekoľkokrát skontrolovaný a schválený.

Následne na bezpečnosť vplýva ešte jeden faktor, ktorým je čistota a celková starostlivosť.

Používanie nevyčistených komínov často vedie k požiarom či rôznym iným problémom, ktoré môžu narušiť vaše pokojné bývanie.

kozub a oheň

Požiar v komíne vznikne najčastejšie z dôvodu sadzí. Tie pod vplyvom horúceho vzduchu vzplanú a narobia veľké problémy.

Ak si myslíte, že sadze vašim problémom nebudú, sklameme vás.

Požiar zo sadzí môže vzniknúť už pri 2 – 3 mm vrstve. Tá sa dokáže usadiť už po krátkej dobe používania.

Čistenie komína zabraňuje taktiež problémom znečistenia ovzdušia v domácnosti či otravou rôznymi látkami.

Pravidelnou kontrolou a starostlivosťou si zabezpečujete bezpečie počas celého roka.

Kedy komín vyčistiť?

Ako sme už vyššie spomenuli, komín je dobré čistiť pravidelne, čiže aspoň raz do roka. Prípadne ho môžete sami sledovať a zistiť, či nie je zanesený.

Občas sa totižto môže stať, že čistenie budete musieť robiť častejšie. Všetko závisí od toho, čím kúrite.

Mnohí sledujú zanesenie na základe toho, ako horí oheň v kozube. Pri menšom plamienku, ktorý sa nechce rozhorieť, by ste mali spozornieť.

Bohužiaľ, takéto maličkosti si človek často nevšimne a to, že je komín špinavý, zistí príliš neskoro.

Ako sa hovorí, prevencia je lepšia ako liečba. Namiesto toho, aby ste riešili problémy s požiarom, si radšej vyhraďte raz za rok čas na to, aby ste komín pozreli.

Kto by mal čistenie komína vykonať?

Mnohí si myslia, že čistenie komína musí vykonávať profesionál, spravidla kominár. Opak je však pravdou.

Novela zákona č. 129/2015 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tvrdí, že čistenie nemusí vykonávať profesionál alebo odborník.

Starostlivosť o komín môžete urobiť aj svojpomocne. Stačiť vám na to bude zopár predmetov, ktorými sa nečistôt zbavíte.

Čistenie komína svojpomocne

Keď sa rozhodnete, že čistenie komína urobíte sami, je dôležité správne sa na celý proces pripraviť. To znamená, naštudovať si dôležité informácie a kúpiť všetko príslušenstvo.

Čistenie nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Nepodceňujte celú situáciu a ak si myslíte, že by ste to nezvládli, zavolajte odborníka.

strecha domu a komin

Dôležitým príslušenstvo, ktoré vám nesmie chýbať, je rotačná kefa na čistenie komína. Tá sa dá pripojiť aj k vŕtačke. Celá práca je pomocou nej rýchla a jednoduchá.

Myslite však na to, že kéf je na trhu hneď niekoľko. Vyberať by ste si mali podľa toho, aký krb idete čistiť.

Napríklad, na čistenie nerezového komína nesmiete použiť oceľovú kefu. Mohli by ste ho celý zničiť. Najlepšie urobíte ak siahnete po plastovom type.

Čistenie komína odborníkom

V prípade, že si netrúfate komín vyčistiť, je dobré zavolať odborníka. Spravidla sa stretnete s kominárskymi spoločnosťami, ktoré vám niekoho pošlú.

Výhodou odborníka je najmä to, že okrem vyčistenia zhodnotí aj stav vášho komína. Zistí, či sú vykurovacie telesá v poriadku. Ak by boli opotrebované, budete ich musieť vymeniť.

Čistenie komína odborníkom má však okrem spomenutej výhody aj mnohé ďalšie. Bez praxe nemusíte komín zbaviť všetkých nečistôt.

Nehovoriac o tom, že nesprávne vyčistený komín je vo veľmi podobnom stave ako zanesený. Neriskujte zdravie seba a svojej rodiny len pre to, aby ste ušetrili zopár eur.

Plus, ak by po zlom čistení došlo náhodou k požiaru, zaplatíte si omnoho viac ako len za kominára.

Pri vybavovaní poistky na dom sa totižto len málokedy stretnete s takou, ktorá by sa vzťahovala na škody spôsobené zaneseným alebo nesprávne vyčisteným komínom.

Spôsoby čistenia

Kominár môže komín vyčistiť niekoľkými spôsobmi. Tým prvým je klasika vo forme rotačnej kefy. Tá sa do komína pomaly spúšťa a zbavuje ho všetkých sadzí a usadenín.

Občas sa však stáva, že mechanický spôsob čistenia nefunguje. V takomto prípade môže kominár využiť druhú možnosť, ktorou je kontrolované vypaľovanie.

Takéto čistenie môže robiť len odborník a vykonáva sa smerom zhoda dole.

Pri vypaľovaní je potrebný aj požiarny dozor. Je pomerne nebezpečné, no účinné.

Ako často komín čistiť?

Čistenie komína by sa malo robiť minimálne raz za rok. Ako sme spomenuli, najlepšie po vykurovacej sezóne, keď je komín najviac zanesený.

Niektorí odborníci však tvrdia, že čistenie pri malo byť častejšie. Odvíja sa od niekoľkých parametrov. Držať by ste sa však mali najmä týchto informácii:

  • komín bez vložky by ste mali čistiť raz za 6 mesiacov
  • komín s vložkou by ste mali čistiť raz za 12 mesiacov

dym, ktorý ide z komína

Cena čistenia komína

Čistenie komína nie je príliš drahé. Závisí od toho, na ktorú spoločnosť stavíte. Spravidla sa však stretnete s cenami od 30 do 50 €.

Dĺžka celého procesu nepresiahne hodinu. Nemusíte sa tak báť, že by ste zabili príliš veľa času.

Cena za službu nie je príliš vysoká a rozhodne sa oplatí.

Po vyčistení komína kominárom si budete istí, že svoj dom máte v úplnom bezpečí a v poriadku.

Čistenie nie je revízia

Aj napriek tomu, že čistenie komínov má na starosti odborník, neznamená to, že vám urobí revíziu. Tú robí spravidla revízny technik komínov.

Revízia sa robí tesne predtým, ako vôbec začnete komín používať. Špecialista zistí, či má komín všetko, čo potrebuje a či je v dobrom stave.

Taktiež zistí, či sa na jeho stavbu nepoužívali necertifikované materiály. Následne, ak je všetko v poriadku, získate doklad o preskúšaní komína.

Na základe tohto dokladu môžete komín pokojne používať.

Revízia sa nemusí robiť niekoľkokrát do roka. Podľa §14 zákona 314/2001 Z.z. je nutné urobiť ju pri kúpe staršieho domu, ktorý má komín, pred pripojením palivového spotrebiča, zmenou druhu paliva alebo pri rôznych úpravách komína.

nerezový komín

Nezabúdajte na pokuty

Nesprávna starostlivosť o komín je nielen vašim rodinným problémom, ktorý ohrozuje vás a ďalších členov. Je to taktiež problém, kvôli ktorému môžete dostať pokutu až do výšky 100 €.

Kontroly komínov sú spravidla vždy dopredu oznamované. Vykonáva ich samospráva.

Zhrnutie

Pravidelné čistenie komína je dôležité najmä kvôli vašej bezpečnosti. Vyhnite sa riziku požiaru, ktorý môže zničiť nielen komín, ale taktiež váš príbytok. Ak nechcete volať odborníka, čistenie môžete vziať do vlastných rúk. Dopredu si však zistite, ako sa správne jednotlivých nečistôt zbaviť a čo všetko vás čaká. Nesprávnym príslušenstvom totižto môžete narobiť viac škody ako úžitku.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *