Bromélia – Ako pestovať tropickú rastlinu v slovenskom byte? – (NÁVOD)

Blysnite sa pred susedmi exotickom broméliou. Naučíme vás, ako sa starať o kvet aj ako často polievať. Jediné, na čo budete musieť prísť sám, je to, ako sa z nej tešiť. Humanizmus hlása, že krása je v oku pozorovateľa. Dovoľte, nech vás vaša bromélia očarí

Pár slov o bromélii

Bromélia je súhrnný názov, ktorý (možno trochu laicky) používame na označenie zhruba 3 500 druhov rastlín z čeľade broméliovité. Hoci to môže vyzerať, že sú na Slovensku ako doma, pôvodom sú z Južnej Ameriky.

Možno o tom počujete prvý raz, ale bratom bromélie, ktorú pestujete na parapete, je aj ananás vo vašej chladničke.

Bromélie sú takzvané epifytické rastliny. Čo to znamená? Nič zlé, samozrejme. Bromélie síce prirodzene rastú na iných rastlinách a stromoch, ale nijako na svojich veľkých ochrancoch neparatizujú. To ich odlišuje od tropických orchideí alebo imela, ktoré dobre poznáme aj z našich končín.

Jedna vec však bromélie s orchideami spája. Je to ich schopnosť absorbovať vlhkosť zo vzduchu pomocou vzdušných koreňov. Preto je aj spôsob ich pestovania do istej miery podobný.

Najmenej náročné druhy bromélií

Farba kvetu a tvar listov nie sú jediné kritériá, ktoré pri výbere bromélie zohľadňujeme. Možno ešte skôr než vizáž nás zaujíma to, aké nároky na nás bude klásť. Len málo pestovateľov si k sebe dobrovoľne nasťahuje rastlinu, ktorá ich bude vyciciavať.

Aby sme vás ušetrili tramatizujúcej skúsenosti, zozbierali sme pre vás krátky zoznam druhov bromélií, ktoré zvládne dopestovať aj zelenáč. Toto sú ony:

  • Guzmánia
  • Vrízea
  • Tilandsia
  • Neoregelia
  • Achmea
  • Kryptantus

Opaľovací krém pre broméliu

Každý skúsený pestovateľ vie, že džungľové rastliny, akokoľvek nelogicky to na prvé počutie môže znieť, nemajú rady priame svetlo.

oranžové bromélie

Pri bližšom pohľade na podmienky, z ktorých bromélia pochádza, to začína dávať zmysel. My si teplo automaticky spájame so slnečným svetlom. V tropických džungliach Južnej Ameriky sú však tieto podmienky od seba nezávislé.

Teplota a vlhkosť môžu narásť do neznesiteľných výšin, ale džungľa pod korunami košatých stromov zostáva tmavá. Len sporadicky ju osvetľujú slnečné lúče, ktorým sa podarí objaviť škáry v inak neprestupnej zelenej streche.

Už chápete, prečo bromélia obľubuje nepriame svetlo, ale na priamom slnku by sa spálila? Zrejme by jej nepomohol ani ten najsilnejší krém. Tak či onak to radšej neskúšajte.

Ak pestujete broméliu v interiéri, vyvarujte sa južných a západných okenných parapiet. Naopak v zime je ideálnym miestom na pestovanie bromélie práve južná parapeta. Je to z toho dôvodu, že bromélie sú zvyknuté na konštantnú dĺžku dňa, zhruba 13 hodín.

Deň počas európskej zimy je však o poznanie kratší. Ak by bromélia nedostala počas dňa dostatočnú dávku slnečného svetla, jej listy by stmavli a mohla by postupom času uhynúť.

Opačným extrémom je nadbytok svetla. Vtedy sa listy bromélia sfarbia dožlta a môžu sa na nich objaviť aj malé bodky. Rýchlo črepník presuňte na tienistejšie miesto a nechajte rastlinu pár dní odpočívať.

Ako často polievať

Polievanie bromélie je záležitosťou niekoľkých minút. Prvé pravidlo zdravej bromélie znie: „Radšej menej vody než viac.

Bromélie sú citlivé na kov. Zvoľte preto na polievanie radšej plastovú kanvicu.

Polievať môžete aj do centrálnej rozety, kde sa voda udrží po celý týždeň a pomaly sa vstrebáva do koreňovej sústavy. Bromélia je týmto spôsobom zvyknutá zachytávať dažďovú vodu v pralese. Aj vám preto odporúčame používať na polievanie mäkkú dažďovú vodu bez minerálov.

Bromélia by bola najšťastnejšia v miestnosti, kde by vlhkosť vzduchu dosahovala 60 %. Keďže nám vo valnej väčšine prípadov (hlavne u nás na Slovensku) nie je dopriate jej túto požiadavku splniť, existuje alternatíva. Bezbolestná, lacná a rýchla.

Stačí raz alebo párkrát do týždňa (v zime častejšie) poprášiť listy a centrálnu rozetu bromélie vodou. Druhou možnosťou je pestovať broméliu v blízkosti iných izbových rastlín, ktoré vo svojom okolí udržujú konštantnú vlhkosť vzduchu.

Substrát

Už sme spomínali, že bromélia má radšej menej vody ako viac. Dôvodom je to, že vo svojich prirodzených podmienkach rastie vysoko nad zemou a jediná vlaha, ktorú potrebuje, pochádza zo vzduchu.

Jej korene sú pomerne suché. Pri konštantnom pobyte vo vode by rýchlo zhnili. Substrát musí preto zabezpečovať efektívnu cirkuláciu vzduchu a odvod prebytočnej vody.

V praxi sa osvedčil substrát s kúskami kôry ihličnanov a rašelinou.

Rovnako dôležitý ako substrát je aj výber správneho kvetináča. Odporúčame použitie priehľadného plastového kvetináča s dostatkom dier v spodnej časti.

Nielenže prepúšťa ku koreňom svetlo a zabezpečuje prístup čerstvého vzduchu, ale nám aj dovoľuje sledovať stav koreňovej sústavy a včas zasiahnuť, ak niečo nebude v poriadku.

Výživa a hnojenie

Substrát nie je pre broméliu postačujúcim zdrojom živín. Prečo? Poďme si to osvetliť.

Pokiaľ nie ste expert na tropické rastliny alebo ste nenavštívili Južnú Ameriku, pravdepodobne netušíte, ako sa bromélia živí.

Svoju „potravu“ nezískava z pôdy ani stromov a rastlín, na ktorých rastie. V skutočnosti je akousi chobotnicou rastlinnej ríše.

Dlhé rozvetvené korene používa na zachytávanie častí odumretých rastlín, živočíchov a pôdy, unášaných vetrom. Niet divu, že jej na živiny chudobný substrát nestačí. K životu potrebuje viac.

Aby vaša bromélia prosperovala a rástla do krásy, nalejte jej ku koreňom raz za tri mesiace tekuté hnojivo. S hnojením to neprežeňte, bromélia rastie pomaly.

Zväčša zakvitne až po jednom alebo troch rokoch. Je to zároveň jediný krát, kedy bromélia zakvitne. Následne materská rastlina zomiera a na jej mieste vyrastie nová.

ružová bromélia

Počas zimy broméliu nevyživujte vôbec.

Ako rozmnožiť broméliu

Rozmnožovanie bromélie nie je rozmar z dlhej chvíle. Je to nevyhnutnosť.

Po zhruba 6 mesačnom kvitnutí, ktoré môže prísť až po troch rokoch rastu rastliny, materská bromélia odumiera. Odstrihnite farebné listy s drobnými kvietkami na vrchole. Teraz je čas pustiť sa do rozmnožovania.

Aby ste zachránili jej pokolenie, musíte z nej oddeliť bočné výhonky, ktoré po období kvitnutia vyrašili. Zasaďte ich do nového črepníka. Prvých pár týždňov ich nepolievajte.

Presádzanie

Pestovanie bromélie je jedna vec, jej presádzanie druhá. Hádajte, ktorej sa neskúsení pestovatelia boja viac? Presne tak. Presádzania.

Väčšina neskúsených pestovateľov sa presádzaniu bromélie vyhýba, kým to situácia dovoľuje. Boja sa, že jej neopatrnou manipuláciou ublížia. Koniec koncov, jej korene sú veľmi citlivé, krehké a majú tendenciu zamotať sa.

Je možné, že budete musieť svoju broméliu presádzať častejšie než len pri sadení nových výhonkov.

Dôvodov, prečo sa pustiť do presádzania, je niekoľko:

  • substrát sa rozsypal a zamedzuje v cirkulácii vzduchu
  • korene vytŕčajú z kvetináča
  • kvetináč je malý a nestabilný

Ako na to

Keď broméliu vytiahnete z kvetináča, zbavte ju starého substrátu. Po vložení do väčšieho (nie však príliš veľkého) a stabilnejšieho kvetináča nasypeme na jeho dno štrk. Jeho úlohou je prepúšťať prebytočnú vodu von z kvetináča.

Koreňovú sústavu zastabilizujeme novým substrátom. Niekoľko mesiacov po presádzaní broméliu nehnojíme a polievame iba vo výnimočných prípadoch.

Záver

Je obdivuhodné, ako rýchlo sa tropická bromélia dokázala prispôsobiť premenlivej európskej klíme. Jej kúpu odporúčame každému, komu sa už zunovali všadeprítomné orchidey, no rád by zostal verný exotickým stromovým rastlinám. Starostlivosť o broméliu nie je náročná ani finančne, ani časovo. Možno chvíľu potrvá, kým vykvitne, ale výsledok stojí za to.

 

5/5 - (1 vote)