Ako pestovať jahody – TOP tipy + (NÁVOD)

Aktuálna otázka, ktorú si kladie čoraz viac Slovákov. Chýba im chuť sladkých jahôd. Spájajú si ju s detstvom, letom a relaxom. Krásne kúsky bez chuti zo supermarketov im už nestačia. Chcú viac. Ako pestovať jahody tak, aby to bolo efektívne? Poznáme odpoveď.   

O jahode

Šťavnaté jahody sú trváce byliny. Tvoria ich listy, kvety, plody, podzemok a prízemné listy. Práve vďaka prízemným listom sa dokážu extrémne rýchlo rozmnožovať

Prízemné listy sa zakorenia na novom mieste a vytvoria základ pre novú rastlinku. To robí z jahôd najobľúbenejšiu “burinu” zo všetkých. 

Jahoda kvitne v máji. V závislosti od odrody môže kvitnúť počas celého leta. 

Odrody

Na Slovensku je v Listine registrovaných odrôd uvedených 13 odrôd. Možno vás to prekvapí, ale takzvané modré jahody medzi nimi nie sú. Záhradkári dokonca neveria, že takéto jahody existujú. 

Je dosť možné, že keď si cez internet kúpite semiačka modrých jahôd, nič z nich nevyklíči. Odporúčame preto zostať verným tradičným odrodám. Rozhodne majú čo ponúknuť.

Odrody jahôd delíme na stále rodiace a raz rodiace. Ako ste už správne odhadli, stále rodiace sú populárnejšie

Stále rodiace odrody

Medzi stále rodiace odrody jahôd patria:

  • Evita
  • Diamante
  • Everest
  • Aromas

Raz rodiace odrody

Medzi raz rodiace odrody jahôd patria:

  • Bounty
  • Symphony
  • Magura
  • Karmen
  • Andrea
  • Elsanta
  • Senga Sengana
  • Viktória

VEDELI STE, ŽE: Odrody raz rodiacich jahôd Andrea, Viktória a Magura majú svoj pôvod na Slovensku?

Kde začať s pestovaním

Chcete sa pustiť do pestovania jahôd, ale neviete sa rozhodnúť, kam ich zasadiť? Ideálne tam, kam celý deň svieti slnko. Jahody sa ale popasujú aj s občasným zatienením. 

Dôležité je, aby na ne aspoň po väčšinu dňa svietilo priame slnečné svetlo. Taktiež pôda musí spĺňať isté podmienky, aby sa v nej jahody uchytili. Odporúčame ich zasadiť do ľahkej humóznej pôdy s miernou kyslosťou. 

Okrem kyslosti by mala byť pôda dostatočne prehriata. To docielite tým, že ako podstielku pod jahody použijete slamu alebo čiernu textíliu. Tie okrem toho, že zabezpečia ideálne tepelné podmienky na rast rastliny, zabránia tomu, aby sa plody dotýkali vlhkej hliny a hnili.

Pred položením netkanej čiernej textílie je nutné pôdu pripraviť na výsadbu. Keď je pôda bohatá na živiny, môžete na ňu v pásoch poukladať textíliu. V miestach, kde sa pásy látky prekrývajú, ich pribite k zemi železnými prútmi. Okraje zahrňte pôdou, aby ich vietor nedvíhal a nedostali sa pod látku škodcovia. 

Jahody rastúce na čiernej textílii.

 

TIP: Pred plesňou sivou jahody ochránite tak, že v ich susedstve vysadíte cesnak alebo cibuľu. 

 

Hladina spodnej vody by nemala prekročiť hranicu 50 centimetrov

Jahoda je odolná rastlina. Pokiaľ jej nezabezpečíte perfektné podmienky, prispôsobí sa. Krásne sýtočervené plody môže zarodiť aj z neutrálnej či mierne zásaditej pôdy. Vyhnúť by ste sa však mali sadeniu jahôd na severnú stranu záhrady. V takom prípade by totiž mohla zarodiť podstatne neskôr, ak vôbec. 

Kedy začať s vysádzaním

Najlepšie urobíte, keď jahody zasadíte od konca júla do polovice augusta. Ideálne vtedy, keď je pod mrakom. Mladým sadeniciam musíte okamžite zabezpečiť prísun vody.

Príprava sadeníc

Sadenice treba zbaviť poškodených častí. Zdravé korene dlhšie ako 10 centimetrov neskracujte. Až po srdiečko ich vložte na dve hodiny do vody, aby trochu pookriali. Potom sa môžete pustiť do sadenia.

Je známych niekoľko spôsobov, ako pestovať jahody. Veríme, že si medzi nimi nájdete ten, ktorý vám bude vyhovovať. 

Vysádzanie

Jahody je možné vysádzať nahusto. Vzniknuté medziradie nenechajte ležať úhorom. Vysaďte doň bylinky alebo koreňovú zeleninu, ktorá ochráni jahody pred plesňami. 

Ako začínajúci pestovateľ jahôd máte na výber z dvoch alternatív. Jednou z nich je jednoriadková výsadba a druhou pásová

Jednoriadková výsadba jahôd

Pri jednoriadkovej výsadbe sú jahody zasadené na riedko, čo znamená, že pôda medzi nimi po daždi rýchlo vysychá a zabraňuje tak vzniku chôrob a plesní. Na druhú stranu, takáto výsadba je náročnejšia na zavlažovanie. Jahody do jednoriadkovej výsadby sadíme na začiatku leta. Po zbere úrody nesmiete zabudnúť odstrániť odnože. 

V zahustenej výsadbe, ktorá je akýmsi mostom medzi jednoriadkovou a pásovou výsadbou, odstraňujeme po zbere iba odnože z medziradia. Výhodou tohto spôsobu sadenia je to, že okrem starších jahôd, ktoré zaberajú veľa miesta a rodia čoraz menej, medzi nimi mocnejú mladé a plodné rastliny. 

Pásová výsadba jahôd

Dva riadky sadeníc by od seba mali byť vzdialené 40 centimetrov. Dĺžka medziradia by mala byť dvojnásobne dlhšia, teda 80 centimetrov. Jahôd je síce menej, ale sú zdravšie a rodia kvalitnejšie plody

Pyramídová výsadba pre tých, ktorí nemajú priestor nazvyš

Viete, ako pestovať jahody, ale nemáte na to podmienky? Potom vás určite poteší, že existuje spôsob, s ktorým si čerstvé domáce jahody vychutnáte aj bez toho, aby ste im obetovali štvrtinu záhrady. 

Jahodový anjel spásy je v kruhoch pestovateľov – ku ktorým teraz patríte aj vy – známy ako pyramídová výsadba. Ďalšou dobrou správou je, že aby ste túto metódu začali využívať, nemusíte vycestovať do Egypta. Dokonca nemusíte vyjsť ani len do záhrady. Celú hriadku môžete mať pokojne na terase alebo balkóne. Pyramídová výsadba je ako stvorená pre tých, čo nemajú k dispozícii záhradu. 

Ak ste zručný majster, päťstupňovú pyramídu si z drevených kolíkov zvládnete zbúchať aj sami. V prípade, že s manuálnou prácou skúsenosti nemáte, si ju môžete kúpiť v obchode so záhradkárskymi potrebami. 

Základom je naplniť pyramídu kyprou pôdou s prímesou humusu. Jednotlivé poschodia pyramídy potom poslúžia ako domov sadeniciam jahôd. 

Priebeh vysádzania

Aby ste predišli vymrznutiu sadenicovej jamky, vložte na jej dno za hrsť kompostu a premiešajte ho s pôdou. V prípade, že jahody sadíte na netkanú čiernu textíliu, do látky vyrežte tvar písmena X. Sadenicu zasaďte do jeho prostriedku.

Jamku zavlažte trochou vody, čiastočne ju zasypte a vložte do nej sadenicu s rozprestretými koreňmi. Dbajte na to, aby všetky korene smerovali nadol. Následne korene zahrňte substrátom a celú jamku vyplňte hlinou. Na povrchu ju neutláčajte. Pôda musí byť vzdušná, aby efektívne prijímala vlahu z povrchu. 

Pri zavlažovaní jahôd si dajte pozor na vznik mlák. Predovšetkým v čase vegetačného obdobia je potrebné jahody bohato zalievať.

VEDELI STE, ŽE: Znamením nedostatočne zavlažovaných jahôd je prítomnosť mravcov v priestore rastliny? 

Aby ste proces zakoreňovania prostokorenným sadeniciam uľahčili, dočasne ich zatieňte. Určite ich počas prvých dní nehnojte. Počkajte, kým sa rastlina uchytí. Namiesto chemických prípravkov používajte kompost, rašelinu či pokosenú trávu. Hnojenia jahôd sa vyvarujte aj v čase, keď rastlina rodí. 

Ako pestovať jahody tak, aby bohato zarodili už v prvom roku

Spôsobov, ako docieliť, aby bola prvá úroda jahôd bohatá, je niekoľko. Môžete ich vyskúšať všetky a uvidíte, čo sa vám osvedčí. 

Červené jahody.

Odstránenie niektorých sadeníc

Vytrhajte po prvej úrode sadenice, ktoré podľa vášho názoru nemajú perspektívu zarodiť. Uvoľníte tak miesto rastlinám, ktoré takýto potenciál majú. Odporúča sa odstrániť každú druhú sadenicu. Tie, ktoré zostanú, tak budú mať viac priestoru, viac slnečného žiarenia, viac vlahy a vyhnú sa chorobám. 

Frigosadenice

Chcete si pestovanie jahôd trochu uľahčiť? Zrýchlite proces zrenia vďaka mimoriadne životaschopným frigosadeniciam. Takýmto spôsobom pestovania získate ukážkovú úrodu už v prvom roku. A najlepšie na tom je, že rok od roka bude úroda bohatšia. Frigosadenice navyše nie sú od klasických prostokorenných sadeníc oveľa drahšie. 

Dočasné navýšenie počtu sadeníc

Zvýšte úrodnosť rozrasteného a dobre zakoreneného jahodoviska pomocou tohto jednoduchého triku. Pri prvej výsadbe spravte nie dve, ale hneď tri hriadky. To vám zabezpečí dostatok menších jahôd. Po prvom zbere stredný pás jahôd zrušte a namiesto neho do pôdy zasaďte cibuľu či cesnak Tie zostávajúce dve hriadky teraz už silných jahôd ochránia pred plesňami. 

Záver

Sme radi, že sme sa s vami mohli podeliť o bohaté skúsenosti z praxe mnohých slovenských záhradkárov. Veríme, že teraz už viete, ako pestovať jahody. Nezostáva iné, len sa do toho pustiť. Bude to od vás vyžadovať zápal, lásku k prírode, čas a trpezlivosť. Výsledok sa však skôr či neskôr zaručene dostaví. Nezáleží na tom, či vaša prvá úroda zborí svetový rekord. Dlhodobé výsledky vám prinesú viac uspokojenia. A taktiež viac sladkých a voňavých jahôd. Čo viac si priať?

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.