Ako na to?

Ako odstrániť hrdzu? (NÁVOD)

hrdza

Korózia je spontánna deštrukcia kovu vplyvom prostredia. Na kov môžu mať negatívny vplyv akékoľvek faktory – chemické, fyzikálno-chemické, elektrochemické. Nielen čisté kovy podliehajú korózii – mnohé zliatiny môžu tiež hrdzavieť. Čo najskôr by ste sa mali naučiť, ako odstrániť hrzdu, inak vám zožerie celú domácnosť.

Ako odstrániť hrdzu doma

Na povrchu železných predmetov sa často objavujú stopy hrdze. Ak sa deštrukcia začala nedávno a povrch kovu nie je príliš poškodený, hrdzu je možné odstrániť doma.

Často sa na to používa najjednoduchší spôsob – mechanické odstránenie hrdze hrubou kovovou kefou. Pre rýchlejšie dosiahnutie efektu si môžete pripraviť pastu zo sódy bikarbóny alebo peroxidu vodíka (alebo vody) s vínnym kameňom, môžete potrieť pastou povrch kovu a následne zotrieť.

Sóda bikarbóna

Postup krok za krokom:

  • Kovový predmet opláchnite a vytraste do sucha.
  • Poprášte sódou bikarbónou (prilepí sa na vlhké miesta), pričom dbajte na to, aby ste zakryli všetky hrdzavé miesta.
  • Nechajte predmet pôsobiť približne hodinu, potom ho vydrhnite kovovou drôtenkou alebo kovovou kefou a odstráňte hrdzu až po kov. (Ak čistíte panvicu, použite drôtenku.)
  • Opláchnite a osušte uterákom.

Najlepšie sa používa na: Menej silnú hrdzu, pekáče, krúžky slabej hrdze, tenký kov.

Výhody: Jednoduchá metóda s použitím jednej lacnej bežnej zložky.

Nevýhody: Trvá až jednu hodinu, kým skutočne začnete odstraňovať hrdzu. Kľúčom k odstráneniu hrdze je použitie kovovej drôtenky.

hrdzavý plech

Ocotový kúpeľ

Postup krok za krokom:

  1. Ponorte výrobok do bieleho octu a nechajte cez noc odležať.
  2. Vyberte predmet a zoškrabte ho kovovou kefou alebo drôtenkou.
  3. Ak sa váš predmet nedá ponoriť, namočte handry do bieleho octu a zabaľte zhrdzavené miesto.

Najlepšie sa používa na: Výrazná hrdza nájdená na nástrojoch alebo predmetoch, ktoré sú celé z ocele a môžu byť ponorené bez narušenia integrity ostatných povrchov.

Výhody: Super jednoduchá metóda „nechaj sedieť a zabudni“.

Nevýhody: Predmet sa musí namočiť cez noc, takže dosiahnutie výsledkov chvíľu trvá.

Zemiaky a mydlo na riad

Metóda krok za krokom: Znie to šialene, ale funguje to ako kúzlo! 

  1. Zemiak prekrojte na polovicu a otvorený koniec pokryte mydlom.
  2. Zemiak použite ako drôtenku a sledujte, ako hrdza mizne, keď reaguje s mydlom a zemiakom.

Najlepšie sa používa na: Malé, menej odolné škvrny od hrdze na ľahko dostupných povrchoch.

Výhody: Jednoduchá a relatívne rýchla metóda na odstránenie hrdze. Funguje skvele na kuchynských spotrebičoch. Používa položky, ktoré už pravdepodobne máte vo svojej kuchyni. Nevýhody: Toto je pravdepodobne najšpinavšia metóda na odstránenie hrdze. Nezabudnite pracovať nad umývadlom alebo niekde vonku, kde je čistenie jednoduché.

Ďalšie možnosti odstránenia hrdze

Pre veľké predmety sa používajú hrubé brúsne zariadenia a stroje. Pracujú na rovnakom princípe ako hrubé kefy – keď sa kotúč otáča, hrdza sa odstraňuje. Je dôležité opatrne odstrániť koróziu, pretože je možné, že stroj môže poškodiť čistý povrch kovu.

Akékoľvek kyseliny sú obzvlášť dobré na odstránenie hrdze – reakciou s oxidmi a hydroxidmi železa, rozpúšťajú nežiaduce útvary.

Vo všeobecnosti existuje niekoľko jednoduchých metód na odstránenie hrdze kyselinami:

Namáčanie v jablčnom octe (predmet stačí na noc ponoriť do octového roztoku a potom hrdzu odstrániť kúskom pokrčenej fólie, možno aj opláchnuť octom).

Hrdzavý šrób

Namáčanie v citrónovej alebo limetkovej šťave (pre účinnejšie odstránenie stôp po korózii môžete kovový povrch posypať kuchynskou soľou, opláchnuť citrónovou alebo limetkovou šťavou a nechať pôsobiť dlho; potom, ako je to v prípade octu, pretrieť povrch pokrčenou fóliou).

Namáčanie v kyseline chlorovodíkovej alebo fosforečnej (často sa s tým stretávame v bežnom živote a celkom účinne pôsobí proti korózii). 

Kyselina ortofosforečná obsiahnutá v Coca Cole znamená, že ju možno použiť aj na odstránenie hrdze z kovu.

Na odstránenie hrdze z kovu sú užitočné špeciálne kvapaliny – stačí ich naniesť na hrdzavý povrch a po krátkom čase hrdzu odstrániť. Zvyčajne majú dosť toxické zloženie, preto dodržiavajte pokyny a dodržiavajte bezpečnostné pravidlá.

Ako chrániť kovy pred koróziou

Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť zničeniu kovov vplyvom prostredia. Neposkytujú však 100% výsledok – korózne procesy je možné úplne zastaviť iba v atmosfére inertných plynov (napríklad argónu). Vo väčšine prípadov je to nemožné.

Kovové nátery

Hlavnou metódou boja proti korózii je nanášanie rôznych povlakov na povrch kovu (kovové, nekovové, chemické). Kovové povlaky sa dodávajú v dvoch typoch:

  • Anóda (pokrytie menej aktívneho kovu aktívnejším – napr. pokrytie železa zinkom)
  • Katóda (pokrytie aktívnejšieho kovu menej aktívnym – napr. pokrytie železa meďou)

Dôležitým rozdielom v týchto typoch povlakov je to, že pri použití anódového povlaku je chránený kov úplne zachovaný, kým sa povlak úplne neopotrebuje. Pri katódovej metóde stačí jediný prípad poškodenia filmu na to, aby sa chránený kov začal rozpadať.

hrdzavá mechanika

Nekovové nátery

Nekovové povlaky zvyčajne zahŕňajú polymérne hmoty, neorganické a organické zlúčeniny – napríklad laky, farby, cement a hmoty podobné sklu. Majú oveľa nižšiu reaktívnu schopnosť, a tak udržujú kov neporušený.

Chemické nátery

Chemická ochrana pred koróziou znamená vytvorenie odolného filmu na povrchu kovu, ktorý nedovoľuje rozpadu kovu. Tieto filmy je možné získať nasledujúcimi spôsobmi:

  • Dusíkatosť – nasýtenie kovového povrchu dusíkom
  • Oxidácia – vytváranie odolných oxidových vrstiev (napríklad Al2O₃, BeO)
  • Fosfátovanie – vytváranie fosfátového ochranného filmu (ako je Fe₃(PO₄)₂)

Záver

S hrdzou nie sú žarty. Návodov, ako odstrániť hrdzu, je mnoho. Vyberte si ten, ktorý vám vyhovuje a čo najskôr ho začnite používať. Neradno si čistenie hrdze nechávať na poslednú chvíľu.

4/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *