Ako kúpiť ten najlepší fóliovník? Toto je TOP 3!

Záhradkárčenie dnes mnohí berú ako hobby. Vedia sa pri ňom odreagovať, nabrať nové sily a prísť na iné myšlienky. Mnohí však rôzne druhy rastlín pestujú práve kvôli plodinám. Pre čo najlepší rast a výsledok je potrebná nielen správna starostlivosť, ale taktiež správne prostredie. Naše klimatické podmienky ho neposkytujú úplne každej rastline. Práve preto je tu fóliovník, ktorý dokáže vytvoriť správne podmienky pre rast a množenie. 

Fóliovníky a skleníky sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené. Nájdete ich v mnohých záhradách a v rôznych veľkostiach. Každý potrebuje iný typ. Najčastejšie sa odvíja od osobných preferencií a od toho, koľko rastlín pestujete. 

Fóliovník si viete kúpiť, no taktiež doma postaviť. Stačí vám na to fólia na fóliovník, poprípade ďalšie doplnkové príslušenstvo. 

V dnešnom článku si spomenieme to, ako fóliovník kúpiť

Najlepšie fólovníky

Na čo je fóliovník dobrý? 

Fóliovníky sú lacnejšou verziou oproti skleníkom. Pri tých totižto ide o väčšie sklenené konštrukcie, ktoré vychádzajú finančne drahšie. Potrebujú taktiež viac miesta, pretože sú masívnejšie. 

Ak však v záhrade skleník nechcete, pre vytvorenie správnych podmienok na rast potrebujete aspoň určitú náhradu. A v tom prichádza fóliovník, ktorý dokáže vytvoriť špeciálne tepelné podmienky. 

A nielen tie. Vie prispôsobiť správnu vlhkosť a ďalšie parametre dôležité pre rast. 

Nevýhodou fóliovníkov je to, že nie sú vhodné na zimné mesiace, pričom skleníky áno. Materiál, z ktorého je fóliovník by sa mohol zničiť, a preto je potrebné počítať s tým, že keď sezóna skončí, fóliovník pôjde zo záhrady preč. 

Aj napriek nevýhodám sú fóliovníky skvelým kúskom do každej záhrady. Vedia ochrániť rastliny pred zlými poveternostnými podmienkami, pre výkyvmi teplôt či dokonca pred škodcami. 

Zabezpečujú im príjemné prostredie, v ktorom sa im bude dariť. 

skleník

Skleník, parenisko alebo fóliovník? 

Je dôležité vedieť, že pri nakupovaní fóliovníka sa môžete stretnúť s rôznymi ďalšími typmi konštrukcie. K nim sa radí skleník a parenisko. Každý má svoje určité výhody a nevýhody. Poďme si ich spomenúť. 

Skleník 

Najväčšie výhody skleníka sú: 

  • Masívna odolná konštrukcia
  • Možnosť používať ho aj počas zimných mesiacov
  • Dlhá výdrž 
  • Stabilita 
  • Skvelé izolačné vlastnosti 
  • Spravidla poskytuje veľké rozmery 

Nevýhodami sú

  • Vyššia cena 
  • Väčšie rozmery, kvôli ktorým sa nehodí do malých záhrad 
  • Potrebuje základy

Parenisko 

Výhody pareniska sú: 

  • Najnižšia cena zo všetkých troch 
  • Kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa hodí do malých záhrad 
  • Vhodný len na zopár rastlín

 

Nevýhody: 

  • Malé rozmery sú pre mnohých taktiež nevýhodou

Fóliovník

Medzi najväčšie výhody fóliovníka sa radia: 

  • Príjemná cena
  • Zlatá stredná cesta 
  • Ľahko prenosný 
  • Kvalitný materiál
  • Dlhá výdrž 
  • Vhodný aj na viac rastlín 

Nevýhody: 

  • Má horšie izolačné vlastnosti 
  • Nižšia výdrž ako pri skleníku 

Môžete si všimnúť, že každý jeden typ má určité negatívne vlastnosti. Dôležité je vybrať podľa seba a toho, čo potrebujete. Fóliovník patrí medzi zlatú strednú cestu, ktorá neurazí. 

Práve naopak. Poteší svojimi vlastnosťami

skleník vo vnútri

Parametre

Pri výbere fóliovníka je dôležité sledovať jednotlivé parametre. Len tak si vyberiete ten najlepší typ, ktorý vám bude skvelo sedieť. Medzi tie hlavné sa radia: 

  • Veľkosť 
  • Konštrukcia 
  • Fólia 
  • Vetranie 
  • Príslušenstvo 
  • Cena

Pri vyberaní je potrebné, aby ste sa zamerali na úplne každý jeden detail. Len tak si vyberiete správny fóliovník, ktorý vám bude slúžiť dlho. 

Poďme si o každom z parametrov povedať niečo bližšie

Veľkosť 

Veľkosť fóliovníka je základom. Vyberáte si ju podľa toho, aká veľká je vaša záhrada a čo všetko v ňom plánujete sadiť. 

Spravidla platí, že fóliovník pre štvorčlennú rodinu, ktorá však nesadí extrémne veľa rastlín, je veľký približne 7 m². 

Samozrejme, pre niekoho to môže byť veľa, pre iného zas málo. Práve preto si vyberajte veľkosť podľa seba samých. Najlepšie urobíte, ak si odmeriate plochu, kam by ste fóliovník dali. 

Následne pozrite, aké veľkosti fóliovníkov sa predávajú a skúste nájsť model, ktorý má približne podobnú veľkosť. Takto nájdete tie najlepšie modely, ktoré vám budú rozhodne sedieť. 

Pamätajte však na to, že cena fóliovníkov sa odvíja najmä od jeho veľkosti. Je zbytočné kupovať príliš veľký model, ktorý by ste nevyužili, no pritom by ste doň investovali príliš veľa financií. 

Konštrukcia 

Od toho, z akého materiálu je konštrukcia zhotovená, sa často odvíja celá kvalita fóliovníka. Konštrukcia musí byť kvalitná a odolná. Nemal by jej vadiť prudký dážď či dokonca silný vietor. 

Fóliovníky najčastejšie nájdete v konštrukciách zhotovených z týchto materiálov: 

  • Hliník – príjemný materiál, ktorý sa dnes používa takmer na všetko. Pri fóliovníkoch sa nachádza najčastejšie. Poskytuje skvelú oporu, je odolný, má nízku hmotnosť a vysokú tvárnosť. Je jedným z najlepších materiálov. 
  • Plast – tento materiál už nie je tak kvalitný ako hliník. Je síce odolný voči vode, no na druhej strane nie je tak pevný. Ľahko sa láme, no pri nízke zaťaženosti je stále odolný. Je lacnejší, čo je jeho najväčšou výhodou. 
  • Oceľ – oceľ je materiálom, ktorý je najodolnejší zo všetkých, ktoré sme si spomenuli. Je pevná, robustná a nevadí jej vietor ani voda. Poradí si s každým problémom a fóliovník je vďaka tomu stabilný. Pri oceli je dôležité počítať s väčšími rozmermi a vyššou cenou. 
  • Pozinkovaná konštrukcia – tento materiál sa dnes nevyužíva už toľko. Na trhu sa s ním nemusíte ani stretnúť, pretože ho nahradili vyššie tri spomenuté. Ak by ste však takýto fóliovník zvažovali, netreba sa ničoho báť. Je odolný. V minulosti sa najčastejšie využíval pri skleníkoch. 

Ako môžete vidieť, materiál ovplyvňuje celkovú kvalitu a výdrž fóliovníka. Pri kúpe myslite aj na tento bod. Dokáže ovplyvniť to, ako vám bude celý model slúžiť. 

fóliovník

Fólia na fóliovník

Fóliovník je z veľkej časti vyrobený z fólie. Je preto potrebné sledovať, aký materiál je použitý. Fólia musí byť kvalitná a nemala by sa zničiť po jednej sezóne. 

Na trhu je viacero typov fólií, od tých kvalitnejších po menej kvalitné. Niektoré môžete dokonca nájsť aj vo farebnom prevedení. 

Problémom často býva, že pri fóliovníku nie sú presne špecifikované, aké fólie sú na ne použité. Preto nebudete vždy vedieť, čo kupujete. 

Neskôr sa preto budete musieť popozerať po náhradnej fólií na fóliovník. 

V mnohých prípadoch sa však v rámci fólie používajú tieto materiály

  • Priehľadná kašírovaná fólia – tento typ obsahuje vystuženú mriežku, vďaka čomu poskytuje vysokú mechanickú pevnosť. Veľmi dobre prepúšťa svetlo. Je vhodný nielen pre fóliovníky, ale aj pre pareniská. 
  • Skleníková fólia – najčastejšie sa využíva na zakrytie skleníkov. Často ju však ľudia využívajú aj na pareniská a fóliovníky. Poskytuje posilnenie vo forme výstužnej mriežky. Jej najsilnejšou stránkou je dlhá životnosť a odolnosť proti rôznym typom počasia. 
  • Agrofólia – posledný typ sa využíva len na výrobu fóliovníkov. Poskytuje UV stabilizáciu a delí sa ešte na dva typy. Niektoré vydržia len jednu sezónu, iné rovno niekoľko. Výber je na vás. Najlepšie je zvoliť tú, ktorá je odolnejšia a nebudete ju musieť po jednom roku vyhodiť. 

Samozrejme, na trhu nájdete aj ďalšie a viaceré typy. Je dôležité sledovať ich vlastnosti. Od toho sa odvíja, ako reagujú na jednotlivé podmienky.

Vetranie 

Každá živá rastlina potrebuje dýchať čerstvý vzduch. Tým pádom je dôležité, aby ste vo fóliovníku mali okná alebo iný systém, ktorý doň vzduch prinesie. 

Okrem toho, skleník či fóliovník je dôležité pravidelne vetrať, aby ste sa zbavili problémov s plesňami. Netreba zabúdať ani na prehriatie, ktoré je v teplých letných mesiacoch problémom.

Skleníky poskytujú okná, no fóliovníky sú menšie a majú úplne inú konštrukciu. Budete ich musieť vetrať tak, že otvoríte na jednej alebo na oboch stranách vchod, cez ktorý doň vchádzate. 

Nezabúdajte, pravidelné vetranie je veľmi dôležité. Ak by ste tak nerobili, mohli by ste mať rôzne problémy, s ktorými sa rozhodne pri pestovaní nechcete stretnúť. 

Príslušenstvo

Skleníky často poskytujú bohaté príslušenstvo, z ktorého si môžete vyberať. Pomáha vám pri pestovaní alebo sadení. Problémom však je, že fóliovníky toho veľa neposkytujú. 

Sú menšie a často sú len na zopár sezón. Pravidelne ich musíte skladať a dávať preč. 

Aj napriek tomu však na trhu nájdete rôzne stojany, regále alebo police, ktoré by ste do fóliovníka mohli dať. 

Vhodné sú taktiež teplomery alebo zavlažovacie systémy. Tie vám pomôžu najmä vtedy, ak je pre vás záhradkárčenie viac ako hobby a pestujete viac plodín. 

Cena 

Cena fóliovníka sa odvíja najčastejšie od toho, kde ho kupujete a od jeho jednotlivých rozmerov. 

Celkovú sumu, ktorú zaplatíte, ovplyvňuje ďalšie množstvo faktorov, ako napríklad značka alebo použitý materiál. 

Spravidla však fóliovníky začínajú na 300 € vyššie. Nájdete aj také, ktoré sú za viac ako 1000 €. Pri tejto sume je však dobré popremýšľať, či sa vám viac neoplatí investovať do skleníka. 

Kde kúpiť fóliovník? 

Nakupovanie fóliovníkov môže byť pre niekoho, kto to ešte nerobil, ťažké. Preto vám radi poradíme aj obchody, kde rôzne modely nájdete. 

Ak nakupujete väčší fóliovník a chcete na ňom ušetriť, môžete sa popozerať po viacerých bazároch. Do Googlu stačí napísať “predám fóliovník” a následne už len pozerajte ponuky. 

V prípade, že hľadáte niečo nové, je dobré zvoliť napriklad fóliovník OBI. Tento obchod je známy širokou ponukou výrobkov do domácnosti a záhrady za príjemné ceny. 

Okrem toho poskytuje aj kamenné predajne, kde si výrobky môžete pozrieť. Nakupovanie je tak rýchle a jednoduché. 

Menšie pareniská poskytuje aj internetový obchod Hej.sk a klasické fóliovníky e-shop 4Home.sk.

Nakupovanie prostredníctvom internetových obchodov môže byť risk, pretože neviete presne čo kupujete. 

Na druhej strane, ak viete, aké rozmery potrebujete a sledujete aj ďalšie parametre ako napríklad materiál konštrukcie, všetko je omnoho jednoduchšie. Nakupovanie z internetových obchodov je veľmi pohodlné a rozhodne sa oplatí.

pestovanie rastlín vo fóliovníku

Fóliovník si môžete urobiť aj sami doma

Ak patríte k majstrom a doma stále niečo opravujete alebo vytvárate, fóliovník si viete urobiť aj sami doma. Stačí vám, aby ste si vytvorili konštrukciu z kvalitného materiálu a na tú následne aplikovali fóliu. 

Všetok materiál, ktorý je použitý pri výrobe fóliovníkov si môžete kúpiť aj samostatne

Zhrnutie 

Fóliovníky sú skvelými pomocníkmi pre každého, kto pravidelne sadí alebo pestuje rôzne typy plodín. Poskytujú správne podmienky pre rast a majú kompaktné rozmery, ktorými sa prispôsobia presne podľa vašej potreby. Sú za skvelé ceny, dokážete si k nim kúpiť rôzne typy príslušenstva a pri správnej starostlivosti vám vedia vydržať niekoľko sezón.

4/5 - (2 votes)