Vyberáme najlepší plynový ohrievač – (TOP 3)

Plyn bol v minulosti veľmi obľúbeným typom ohrievania. Mnohí ho využívali ako na vykurovanie, tak aj na varenie či iné činnosti. A síce sa z našich domácností nevytratil, v mnohom ho nahradila najmä elektrina. Tá je často pre mnohých praktickejšia a bezpečnejšia. Aj napriek menším nevýhodám, ktoré sa s plynom spájajú, je veľmi efektívny najmä v oblasti vykurovania. Príkladom toho je aj plynový ohrievač. 

Vykurovanie domu alebo bytu má v dnešnej dobe naozaj veľké množstvo podôb. Klasické kachle alebo krb, podlahové vykurovanie alebo využívanie ohrievačov.

Práve posledný, tretí variant predstavuje doplnkové vykurovanie, ktoré však, ak si vyberiete správne, môže byť vašim hlavným vykurovacím prostriedkom. Premýšľate and tým, že by ste si kúpili plynový ohrievač? V tom prípade máme pre vás zopár tipov. 

Najlepšie plynové ohrievače

Plynový ohrievač je vhodný na všetko

Povedzme si hneď na začiatku zopár informácií o plynových ohrievačoch. Plyn je totižto v dnešnej dobe často podceňovaný. Ľudia si vyberajú iné zdroje tepla, ktoré sú “modernejšie”, ako napríklad spomínaná elektrina, prípadne kúrenie krbom prostredníctvom dreva. 

Na trhu nájdete veľké množstvo plynových ohrievačov. Sú v rôznych veľkostiach, prevedeniach a taktiež poskytujú rôzne funkcie. Majú široké využitie. Najčastejšie ide o plynový ohrievač vody.

Alebo môže ísť o plynový ohrievač na propán bután, ktorý je vhodný na vykurovanie miestnosti.

A síce tento typ ohrievania nebýva v domácnostiach hlavným typom, v niektorých prípadoch to ide.  

ruky nad radiátorom

Výhody plynových ohrievačov 

Podstatnou výhodou plynových ohrievačov je to, že sa hodia kamkoľvek potrebujete. To znamená, že ich môžete mať ako hlavný ohrev, no taktiež ako doplnkový.

Vhodný je taktiež ako do domácnosti, tak aj na chalupu alebo von na terasu. Podľa svojho výkonu dokážu ohriať veľkú časť, napríklad celú veľkú miestnosť, alebo časť menšiu, napríklad malú kúpeľňu. 

Druhou výhodou je rýchle vykúrenie každej miestnosti. To znamená, že už po veľmi krátkom čase od zapnutia, vám ohrievač vie dodať veľmi príjemnú teplotu. Prišli ste po celom dni domov a zistíte, že máte v dome zimu? Zapnite si svoj plynový ohrievač a chvíľku počkajte. Už o zopár minút budete v príjemne vyhriatych miestnostiach. 

Netreba zabudnúť ani na to, že plynový ohrievač má tichý chod. Nič vás tak nevyrušuje.

Pri jeho “pracovaní” sa môžete rozprávať s rodinou či priateľmi. Taktiež môžete sledovať televíziu či dokonca spať. 

V prípade, že máte doma elektrický ohrievač, je dobré porovnanie aj spotreby. Je totižto známe, že elektrické ohrievače sú veľmi nákladné. V prípade plynových to tak vôbec nie je. Sú ekonomicky úspornejšie, vďaka čomu sa do nich rozhodne oplatí investovať. 

Väčšina ohrievačov poskytuje aj termostat, vďaka ktorému si viete svoju teplotu nastaviť veľmi jednoducho. Nechýbajú ani rôzne bezpečnostné vlastnosti. O tých si povieme nižšie v článku. 

A poslednou výhodou z mnohých, ktorú spomenieme, je jednoduchá a plynulá regulácia teploty. Teplo si tak môžete nastaviť presne podľa seba a tak, ako potrebujete. 

Typy 

Plynové ohrievače sa delia na veľké množstvo typov z viacerých parametrov. Práve to je aj dôvod, prečo na trhu môžete nájsť veľké množstvo rôznych variant.

Na jednej strane, je to výhoda, pretože si máte z čoho vyberať. Na tej druhej to však pre tých, ktorí nie sú v plynových ohrievačoch zbehlí, môže byť náročné. Práve preto sme si pripravili niekoľko rozdelení, pod ktorými môžete ohrievače nájsť. 

Základné delenie ohrievačov 

 • Mobilné
 • Stacionárne 

Rozdiel medzi nimi je zjavný hneď po prečítaní názvu. Mobilné sa jednoducho presúvajú. Vo väčšine prípadov majú kolieska, vďaka ktorým je ich presun omnoho jednoduchší. 

Na druhej strane stacionárne sa presúvať nedajú. Sú pre ľudí, ktorí sú rozhodnutí, že daný ohrievač chcú na tomto mieste. 

To, ktorý typ je v tomto prípade výhodnejší, sa úplne povedať nedá. Závisí to najmä od osobných preferencií a od toho, na čo daný výrobok chcete využívať. 

Podľa zdroja energie 

Ďalej by sme mohli ohrievače deliť aj podľa zdroja energie. Najčastejšie ide o: 

 • Plynový ohrievač na zemný plyn
 • Plynový ohrievač na propán bután

Aj v tomto prípade ide skôr na vás a to, čo preferujete. Zdroj energie často nijako špeciálne neovplyvňuje výkon alebo to, ako rýchlo dostanete z ohrievača teplo do miestnosti.

Vo všeobecnosti však platí, že mobilné zariadenia využívajú propán butánové bomby. 

Dokonca, niektoré plynové ohrievače v sebe kombinujú oba zdroje

radiátor

Podľa typu ohrevu

Ďalším rozdelením je typ ohrevu. Najčastejšie ide o tieto tri typy: 

 • Ohrievače s katalytickým panelom – sú veľmi tiché. Fungujú prostredníctvom kontaktu plynu s katalyzátorom. 
 • Ohrievače s infračerveným žiarením – sú omnoho silnejšie ako katalytické. Vhodné sú aj do väčších miestností. 
 • Ohrievače s plynovou teplovzdušnou turbínou – aj toto zariadenie je vhodné do väčších a priestranných miestností. Ide o veľmi výkonný typ. 

Podľa toho, kde sa využívajú 

Plynový ohrievač môžete využívať na mnohých miestach. Práve preto sa delia na: 

 • Vnútorné ohrievače, tie sa ďalej delia ešte na: 
  • Plynový kotol
  • Plynové ohrievače statické
  • Plynové ohrievače prenosné (mobilné) 
  • Plynové teplomety
 • Vonkajšie ohrievače 

Vnútorné sú teda vhodné do interiéru a vonkajšie zas do exteriéru. Sú medzi nimi aj viaceré rozdiely

Parametre

A podľa čoho vyberať jednotlivé ohrievače? Okrem toho, že by ste sa mali zamerať najmä na daný typ, je dôležité sledovať aj jednotlivé parametre. Medzi ne sa radia: 

 • Výkon
 • Spotreba 
 • Dizajn 
 • Cena 
 • Vybavenie 
 • Značka 

Poďme sa na každý z parametrov pozrieť lepšie. 

Vykurovací výkon 

Či už ide o vonkajší alebo vnútorný ohrievač, je dôležité sledovať výkon. Ten totižto ovplyvní to, ako vám celú miestnosť alebo nejaký časť, ohrievač vyhreje. To znamená, že pri ohrievačoch dovnútra, sledujte veľkosť miestnosti a následne vyberajte ohrievač.

Do menšej izby vám bude stačiť výkon do 3 kW. Väčšie miestnosti budú vyžadovať ohrievač, ktorý poskytuje omnoho vyšší výkon. 

Treba však počítať s tým, že miestnosť často vetráte. Teplo odchádza a niekedy aj do malej miestnosti ohrievač ohrievač s výkonom do 3 kW nestačí. 

radiátor pod oknom

Spotreba 

Aj keď to často nechceme vidieť, spotreba je hneď druhým parametrom, ktorý vo veľkom ovplyvňuje to, či si daný ohrievač kúpime alebo nie.

Veľkou výhodou je, že plynové ohrievače majú pomerne nízku spotrebu. Preto sa do nich rozhodne oplatí investovať. V porovnaní s elektrickými majú rozhodne navrch. 

Pri nakupovaní však spotrebu predsa len sledujte. Niektoré typy spotrebujú energie omnoho viac. Je dobré sa im vyhnúť, aby ste si mohli užívať všetky výhody plynových ohrievačov

Dizajn

Povedzme si úprimne, aj napriek tomu, že často sledujeme výkon alebo spotrebu, dizajn nás ovplyvňuje vo veľkej miere.

Práve preto je hneď na treťom mieste v tomto zozname.

Pri vyberaní si musíte uvedomiť, že ohrievač je pomerne veľký výrobok, ktorý bude rozhodne vidieť.

Práve preto by ste si na jeho výbere mali dať záležať. Vie ovplyvniť to, ako bude následne miestnosť vyzerať.

Pri mobilných, prenosných ohrievačoch je výhoda, že ich môžete po určitom čase, napríklad zimnom období, jednoducho uložiť do pivnice alebo skrine, kde ich nebude vidno.

Ak však plánujete kúpu statického ohrievača, ktorý bude vidieť neustále, je potrebné, aby ste zvolili štýlový a dizajnový kúsok. Musí sa totižto do miestnosti hodiť. 

Rovnako je to aj pri exteriérových ohrievačoch. Plynový ohrievač na terasu by mal byť štýlový. Bude totižto vidieť. Výhodou však je, že dnes nájdete na trhu najmä pekné kúsky, ktoré sa hodia na moderné terasy alebo do chát. 

Cena 

Cena plynového ohrievača sa mení v závislosti od typu, jeho výkonu a taktiež spotreby. Najčastejšie majú vyššie ceny prenosné ohrievače. Nie je to však pravidlo. Do plynových ohrievačov je dobré investovať. Na druhú stranu, vysoká cena vám nezaručuje tie najkvalitnejšie výsledky.

Sledujte preto pri každom výrobku aj recenzie. Môžu vám pomôcť zistiť, či je daný výrobok pre vás vhodný a dobrý

Značka

Aj značka často ovplyvňuje to, po ktorom ohrievači siahnete. Medzi veľmi kvalitné plynové ohrievače vzduchu patrí napríklad značka MORA, Karma alebo Meva. Majú širokú ponuku ako mobilných, tak aj stacionárnych ohrievačov. Plus, dávajú si záležať aj na peknom dizajne. 

Ako sme už načrtli vyššie, za ohrievač sa rozhodne oplatí priplatiť si, ale vysoká cena či značka nie sú všetko. Preto sledujte najmä parametre a ostatné informácie, pomocou ktorých sa vám rozhodne podarí nájsť ten správny kúsok.

ženské ruky na radiátore plynový ohrievač

Bezpečnosť 

Posledným z parametrov je bezpečnosť. Na tú si treba dávať pozor kedykoľvek budete ohrievač používať. Či už ide o plynový ohrievač do stanu, na chatu, na terasu alebo len domov. 

Mnohé moderné plynové ohrievače dnes majú mnoho bezpečnostných poistiek. Sú to napríklad rôzne opatrenia proti požiaru alebo bezpečnostné poistky. Pred kúpou si zistite, akú bezpečnosť daný produkt má. 

Záver

Plynový ohrievač je skvelým kúskom do domácnosti pre každého, kto túži po teple. V prípade, že by ste ho chceli aj vy, sa jednoducho pri kúpe riaďte našimi radami. Sledujte nielen typ ohrievača, ale taktiež dôležité základné parametre.

Pomocou nich si vyberiete ten najlepší ohrievač. 

4/5 - (6 votes)