Ako vybrať

Vyberáme najlepší satelitný prijímač (+ TOP 5)

televízny ovládač

YouTube je síce super, ale niekedy máte skrátka chuť nechať to plynúť. Poznáte ten pocit? Zvalíte sa na gauč, dáte si oriešky a jedným očkom sledujete, čo sa deje v televízii. Niekto si nevie predstaviť deň bez svojich obľúbených správ, druhý sa celý deň teší na novú časť zábavného sitcomu. Satelitný prijímač ponúka príležitosť, ako si čas strávený za televízorom spestriť. Rozptýlte sa sledovaním zahraničných staníc a programov od výmyslu sveta. 

Aké satelitné prijímače poznáme

Možno o tom počujete prvý raz, ale vedeli ste, že rozlišujeme až štyri typy satelitných prijímačov? Každý má niečo do seba, ale ten pravý môže byť vždy len jeden. Čítajte pozorne, aby ste si kúpili taký satelitný prijímač, ktorý vám bude robiť radosť.

TOP 5 satelitných prijímačov

Ako si vybrať v záplave možností? Nechajte sa inšpirovať najobľúbenejšími a najpredávanejšími satelitnými prijímačmi,  ktoré si do úzkeho výberu top päť vybrali samotní užívatelia.

1. Satelitný prijímač GoSat Sunsat S400HDi, Skylink Ready

Nízka cena nie je zďaleka všetko, čím dokáže tento satelitný prijímač ohúriť. Je vybavený licencovanou čítačkou kariet Irdeto a má certifikát Skyling Ready. Podporuje Full HD rozlíšenie, nahrávanie na flashku a vďaka FastScan sa naladí rýchlo a automaticky.

2. Satelitný prijímač Strong SRT 7009 čierny

Kráľom nízkych cien je satelitný prijímač Strong SRT 7009. Má USB aj HDMI port, čo na bežné používanie úplne stačí. Umožňuje tiež nahrávanie vysielania, čo ocení každý, ktorý chodí rád spať pred polnocou, hoci tie pravé filmové perly sa na obrazovkách objavujú až neskoro v noci.

3. Satelitný prijímač Technisat Technistar S6 čierny

Na tretej priečke sa umiestnil satelitný prijímač, ktorý je od predošlých dvoch výrazne drahší. Pri bližšom pohľade na jeho funkcie však zistíte, že cena je úmerná kvalite. Technisat technistar S6 prináša plnohodnotné potešenie zo sledovania televízie. Má AV výstup, 3,5 mm jacka, HDMI a USB konektor, TimeShift a Full HD rozlíšenie.

TimeShift je veľmi užitočná funkcia, ktorú si okamžite zamilujete. Určite to poznáte. Zápletka práve vrcholí, ale vy musíte ísť súrne na toaletu. Za bežných okolností buď prepasiete vrcholný moment, alebo namáhate svoje ľadviny. S funkciou TimeShift zvládnete dobehnúť na toaletu bez toho, aby vám z filmu čokoľvek ušlo. Jednoducho program zastavíte, akoby ste sa dívali na video z internetu. Keď sa vrátite, skrátka ho pustíte a pokračujete v sledovaní tam, kde ste prestali.

4. Satelitný prijímač Amiko HD8265+ čierny

Vďaka pripojeniu na internet získate prístup na YouTube alebo k predpovedi počasia. Nechýba ani externý IR snímač, vďaka čomu môžete set-top box pohodlne schovať za televízor. Tento satelitný prijímač má tiež UNI čítačku kariet a CI slot pre dekódovacie moduly.

5. Satelitný prijímač Technisat TECHNIBOX UHD S čierny

Posledný favorit má dokonca dvojitý tuner, čo znamená, že môžete zároveň sledovať televíziu a nahrávať iný program nezávisle od seba. Technisat TECHNIBOX UHD S podporuje mnohé obrazové, zvukové a videové formáty.

Satelitný prijímač s možnosťou rozšírenia

Máte už pokrk Markízy, Jojky a ďalších slovenských staníc? Vyskúšajte satelitný prijímač s možnosťou rozšírenia. Čo ho odlišuje od prijímača bez rozšírenia? Je vybavený dekodérom alebo slotom Common Interface.

Na to, aby ste platené zahraničné stanice odomkli, budete potrebovať dekódovaciu kartu. Nemusíte si lámať hlavu nad tým, kde ju zohnať. Dostanete ju priamo od vášho poskytovateľa televíznych služieb, a to ihneď po nákupe satelitného prijímača s možnosťou rozšírenia.

žena drží ovládač

V prvom rade sa preto uistite, že dekódovacie karty, používané vaším poskytovateľom služieb, sú kompatibilné so satelitným prijímačom, ktorý sa chystáte kúpiť.

Satelitný prijímač bez možnosti rozšírenia

Chcete ušetriť? Kúpte si satelitný prijímač bez možnosti rozšírenia. Ako už z jeho názvu vyplýva, tento satelitný prijímač neumožňuje sledovanie zahraničných staníc, s výnimkou tých, ktoré sú označené ako FTA.

Žiadne zázraky však nečakajte. Nikto vám kvalitný obsah zdarma nedá, preto sa väčšina známych programov so zaujímavých obsahom v ponuke FTA nenachádza. Na počudovanie si však takýmto spôsobom môžete pozrieť niektoré české stanice. Najprv si ale overte, či má tá vaša obľúbená označenie FTA.

Combo zariadenie

Ak ste skutočným milovníkom televízie a nechcete si nechať ujsť ani jeden jediný program z ponuky, potom zvážte kúpu takzvaného combo zariadenia. Anglické slovíčko „combo“ už na prvé počutie evokuje, v čom je tento druh zariadenia špeciálny.

Áno, správne. Combo zariadenie kombinuje vlastnosti set-top boxu a satelitného prijímača, vďaka čomu vám umožňuje sledovať programy vysielané pozemným aj satelitným systémom.

Twin

Twin satelitný prijímač je taký prijímač, ktorý je vybavený nie jedným, ale hneď dvoma tunermi na príjem signálu. Prostredníctvom jedného môžete sledovať jednu stanicu a zároveň cez druhý nahrávať program z inej stanice. Systém Twin teda logicky nájdete v zariadeniach so zabudovaným diskom.

Parametre satelitného prijímača

Dôležitým výberovým kritériom sú aj parametre, ktoré sa od prijímača k prijímaču líšia. Nie veľmi, ale predsa. V niektorých oblastiach je zmena citeľnejšia. Tak napríklad hmotnosť nehrá pri satelitných prijímačoch takmer žiadnu rolu. Všetky zariadenia vážia v priemere od jedného do dvoch kíl. Umiestniť ich tak môžete aj na labilnejšiu policu. Nemusíte sa báť, že by ju svojou váhou strhli.

muž pozerá televíziu

Rozdiel nastáva pri spôsobe napájania. Niektoré satelitné prijímače získavajú energiu na svoj chod priamo z elektrickej zásuvky. Väčšina moderných zariadení však potrebuje adaptér, aby sa mohla napojiť na 230-voltovú elektrickú sieť.

Osobne vám odporúčame kúpiť si satelitný prijímač s adaptérom, nakoľko ho môžete využívať aj v aute.

Technicky zdatnejší milovníci televízie ocenia satelitný prijímač s operačným systémom OS Linux. Do zariadenia totiž môžete vďaka programovaniu čítačky kariet nainštalovať rôzne plug-iny. Vďaka tomu získate prístup k internetovým rádiám a YouTube videám.

Konektivita: Čo vášmu satelitu nesmie chýbať

Terminológia má vo svete technológií svoje miesto, ale pre bežného spotrebiteľa je častokrát mätúca. Povedzme si to teda pekne po lopate. Konektivita sú všetky tie „dierky“ po bokoch a na zadnej strane satelitného prijímača. V zásade platí, že čím viac ich je, tým lepšie. Niektoré sú dôležitejšie ako iné. Tieto by na vašom satelitnom prijímači rozhodne nemali chýbať.

Možno ste čakali, že ako prvú spomenieme Wi-Fi. To ste sa ale prerátali. Wi-Fi totiž žiaden vlastný konektor nepotrebuje. Je to bezdrôtové pripojenie. „Dierku“ pre Wi-Fi preto na prijímači nehľadajte. Zmienku ale určite áno, ak chcete na svojej televízii využívať aj možnosti internetu.

To, čo nesmie chýbať, je HDMI port. Stará sa o to, aby bol obraz aj zvuk čo najkvalitnejší. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou satelitného prijímača je USB konektor. Vďaka nemu môžete zariadenie prepojiť s Wi-Fi modulom. Na podobnom princípe funguje aj kábel LAN, ktorý prepojí satelitný prijímač  na internet alebo domácu sieť. Pokiaľ vlastníte starší televízor bez HD rozlíšenia, ale napriek tomu si chcete vychutnávať stovky kanálov, uistite sa, že sa na satelitnom prijímači nachádza skratka SCART.

muž drží ovládač

Záver

Povedzte zbohom nude s kvalitným satelitným prijímačom. Či už máte záujem o zahraničné programy, alebo ste fanúšikom slovenských relácií, satelitný prijímač by vám mal dať presne to, čo potrebujete. Pri výbere zariadenia si všímajte počet „dierok“, ktoré sú dôležité z hľadiska konektivity.

Taktiež premýšľajte nad tým, či chcete satelit iba doma, alebo si ho vezmete aj na cesty autom. V takom prípade sa poohliadnite po satelitnom prijímači s adaptérom na nabíjanie. Možno ani nemusíte chodiť ďaleko a svojho favorita si nájdete medzi top piatimi satelitnými prijímačmi na slovenskom trhu.

4/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *