Ako vybrať barové stoličky? Toto je (TOP 5)

Barové stoličky už dávno nepatria iba k barovým pultom pubov, kaviarní a reštaurácií. Vďaka svojej jedinečnosti si našli uplatnenie aj v domácnostiach, kanceláriách, kaderníckych salónoch či kozmetických štúdiách.

V posledných rokoch sa stali neoddeliteľnou súčasťou každej moderne zariadenej kuchyne. Využijete ich rovnako vo veľkých domoch s priestrannými izbami, ako aj v malých jednoizbových bytoch. Efektívne pomocou nich oddelíte priestor, ak potrebujete odčleniť prepojenú kuchyňu od obývačky. Alebo môžete barovým pultom so stoličkami úplne nahradiť jedálenský stôl, ak na veľký jedálenský kút nemáte dostatok miesta.

Barové stoličky sa od tých klasických líšia. Sú vyššie a majú špeciálnu podperu, na ktorú si môžete položiť nohy – sedenie na nich vám dodáva iný pocit než sedenie na tých klasických. Lakte si môžete príjemne oprieť o stôl či barový pult, chrbát pohodlne vystrieť a máte lepší prehľad o okolí. Kľúčom k takémuto pohodliu je ale výber tých správnych barových stoličiek.

Najlepšie barové stoličky

Ako vybrať barové stoličky?

Každý, kto už sedel na nevhodnej barovej stoličke, vie, aké to môže byť nepohodlné – stolička vás tlačí, bolí vás chrbát alebo sedíte jednoducho v nesprávnom uhle a nedočiahnete na stôl. Preto pri výbere barových stoličiek dbajte v prvom rade na ich pohodlie a funkčnosť a až potom na dizajnové prvky. To sa oplatí najmä vtedy, ak vo vašej kuchyni barové stoličky nemajú plniť iba funkciu štýlového dizajnového prvku, ale sa na nich chystáte aj skutočne tráviť čas.

Podobne, ak ste majiteľmi reštaurácie alebo kaderníckeho salónu a vyberáte stoličky pre svoje podnikanie, určite si prajete, aby sa vaši zákazníci cítili čo najlepšie, vychutnávali si jedlo alebo relaxovali pri vašich službách.

Barové stoličky podľa veľkosti

Výška barových stoličiek

Na začiatku sa pri výbere barových stoličiek musíte zamerať na ich výšku. Stoličky k vysokému barovému pultu by mali byť vyššie, tie do kaderníckeho salónu naopak nižšie a do kancelárie sa hodia stoličky s nastaviteľnou výškou. Ako však vybrať tú správnu výšku?

Výšku barových stoličiek určíte podľa výšky stola alebo barového pultu, ku ktorému ich plánujete priradiť. (zdroj) Na príliš nízkych barových stoličkách sa budete cítiť za stolom alebo pultom ako deti a nebudete si môcť pohodlne oprieť ruky. Na príliš vysokých stoličkách zase na barový pult pohodlne nedosiahnete a budete si oň udierať nohy.

Sedadlá barových stoličiek by mali byť aspoň o 25 centimetrov nižšie ako stôl alebo barový pult, ideálne od výšky stola alebo pultu pri výpočte odčítajte 35 centimetrov. Ak plánujete stoličky používať pri viacerých stoloch s rôznou výškou, alebo vyberáte stoličky do kaderníckych salónov, porozhliadajte sa po otáčacích barových stoličkách s nastaviteľnou výškou. Stoličky s nastaviteľnou výškou sa hodia aj do domácností s deťmi, aby si aj ony mohli aspoň na chvíľu vychutnať sedenie s výhľadom. Dajte však pozor, aby ste vybrali dostatočne stabilné stoličky.

kuchyňa s barovými stoličkami

Šírka barových stoličiek

Pri výbere veľkosti musíte zohľadniť aj šírku barových stoličiek. Aby sa zmestili k vášmu barovému pultu v kuchynskom ostrovčeku či reštaurácii, mal by medzi nimi byť priestor asi 15 –20 centimetrov. (zdroj)

Vďaka tomuto výpočtu ľahko zistíte, koľko stoličiek sa k vášmu barovému pultu alebo stolu zmestí. Môžete si tak hneď zaobstarať sadu viacerých barových stoličiek naraz – výhodné sady od dvoch do šiestich kusov predáva napríklad Moebelix.

Barové stoličky podľa materiálu

Pri výbere veľkosti barových stoličiek musíte zvoliť vhodný materiál – s ním úzko súvisí nielen pohodlie stoličiek, ale aj ich náročnosť na údržbu. Záleží len na vás, či preferujete stabilné kovové alebo drevené barové stoličky, ktoré pevne stoja na svojom mieste, alebo hľadáte skôr ľahké vzdušné modely, ktoré sa budú dať jednoducho premiestňovať.

Materiál konštrukcie

Drevené barové stoličky patria k najobľúbenejším pre svoju stabilitu a zároveň ľahkú manipuláciu. Drevo zútulňuje priestor, preto sa obzvlášť hodia do domácností. Vyniknú v tradičných i rustikálnych kuchyniach. V kombinácii s kovom sú vhodným doplnkom i do interiérov zariadených v industriálnom štýle.

Kovové barové stoličky sú v porovnaní s drevenými ťažšie, no trvácnejšie. Lesklé a pozlátené modely obzvlášť vyniknú v elegantne zariadených interiéroch. Môžu tvoriť aj dominantný prvok dizajnu v miestnosti. Klasické oceľové modely sa hodia do minimalistických a moderných interiérov.

Pevne stojace drevené barové stoličky nájdete v Jysku, široký výber kovových modelov s fixnou aj nastaviteľnou výškou ponúkajú predajne Moebelix a Kondela.

Množstvo obchodov ponúka aj barové stoličky z plastu, ktoré sú cenovo výhodnejšie. Vyrábajú  sa v pestrej škále farieb a tvarov. Modely v žiarivých farbách doplnia dizajn každej modernej kuchyne a zaručene oživia priestor strohých kancelárií.

kancelária s barovými stoličkami

Pri výbere materiálu myslite nielen na materiál konštrukcie stoličky, ale aj zakončeniu nôh stoličiek. Barové stoličky sú vyššie než tie klasické, sú preto ťažšie. Spodná časť stoličiek v niektorých prípadoch môže na podlahe zanechávať šmuhy alebo škrabance. Preto by ste mali zohľadniť, či sú odspodu opatrené aspoň filcom alebo ochrannou gumovou vrstvou. Oceľové nohy stoličiek bez ochrannej vrstvy môžu drevené podlahy ľahko poškriabať, hodia sa preto skôr na koberce.

Niektoré stoličky sú opatrené kolieskami pre ľahkú manipuláciu, čo vo viacerých prípadoch príde veľmi vhod. Kým v kaderníckych štúdiách a salónoch krásy zamestnanci i zákazníci často uprednostňujú stoličky, ktoré sa dajú ľahko presúvať, majitelia barov a nočných podnikov môžu uprednostňovať také stoličky, ktoré budú stáť pevne na svojom mieste.

Materiál sedačiek

Pohoda pri sedení na barových stoličkách najviac závisí od ich sedačiek. K najmäkším a najpohodlnejším patria čalúnené modely. Poťahy čalúnených barových stoličiek môžu byť z textilu, koženky či kože.

Textilné prevedenia pôsobia príjemným domáckym dojmom, môžu však byť náchylné na zašpinenie a poškodenie. O čosi ľahšie sa vyčistia kožené a koženkové modely, v prípade tých kožených však musíte kožu pravidelne udržiavať, aby ste predišli jej popraskaniu. Kožené a koženkové barové stoličky vyniknú v luxusných interiéroch a pre už spomínanú ľahkú údržbu ich oceníte aj v podnikoch.

kuchynský ostrovček s barovými stoličkami

Operadlá, opierky a podpery

Pohodlie pri sedení na barových stoličkách sa neodvíja len od ich výšky a čalúnenia, ale aj od ďalších prvkov – operadiel na opretie chrbta, podpierok pod lakte a podpier na nohy.

Operadlá a opierky

V ponuke dostať barové stoličky s operadlami v rôznych výškach i tie bez operadla. Všeobecne platí, že stoličky s vysokým operadlom sú pohodlnejšie, odporúčame ich preto v prípade, ak na nich plánujete skutočne tráviť veľa času.

Ešte pohodlnejšie sú barové stoličky s opierkami pod ruky – tie sa obzvlášť hodia do kancelárií, v ktorých strávite celé hodiny a nepohodlné sedenie by sa mohlo odraziť aj na vašom zdraví.

Opakom sú minimalistické stoličky bez opierok i operadla. Celé hodiny na nich sedieť asi nevydržíte, v prípade potreby ich však môžete rýchlo zasunúť pod stôl či barový pult. Ak hľadáte kompromis, siahnite po barových stoličkách s nízkym operadlom. Väčšina z nich sa taktiež dá zasunúť pod barový pult a nízke operadlo zároveň poskytuje pri sedení akúsi oporu.

Čalúnené stoličky do kuchyne i reštaurácie s výraznými tvarmi a pohodlnými opierkami nájdete v predajniach Moebelix. Ak preferujete minimalistické tvary a zemité farby, vyskúšajte ponuku predajní a e-shopov Jysk alebo Bonami.

Podpery

Prvkom, ktorý odlišuje barové stoličky od iných sedačiek, je však podpera na nohy – tá zohráva svoju úlohu najmä pri vysokých modeloch. Chýbajúca podpera môže byť príčinou, že i barová stolička vhodnej výšky a materiálu bude v konečnom dôsledku na sedenie nepohodlná. Ak si na barovej stoličke nebudete môcť pohodlne vyložiť nohy, čoskoro vám oťažejú a budete z nej chcieť čo najskôr zosadnúť.

podpery barových stoličiek

Ďalšie funkcie

Výrobcovia ponúkajú barové stoličky s viacerými vylepšeniami, ktoré stoja za povšimnutie.

Otáčavé barové stoličky

Otáčavé barové stoličky na jednej nohe sa hodia do kancelárií, kaderníckych salónov a niektorých podnikov. Zároveň ide o stoličky s nastaviteľnou výškou.

Barové stoličky do kuchyne sa nemusia otáčať, veľa ľudí preferuje pri obede naopak stabilné sedenie. V tom prípade môžete siahnuť napríklad po klasických drevených barových stoličkách.

Skladacie barové stoličky

Ak sa stoličky nechystáte používať permanentne, prídu vám vhod skladacie modely.

Barové stoličky na kolieskach

Ako sme už spomínali, niektoré barové stoličky majú aj kolieska, môžete ich tak jednoduchšie presunúť.

Na záver

Barové stoličky sa stávajú bežnou súčasťou vybavenia kuchynských ostrovčekov s barovým pultom. Či už vyberáte kuchynské stoličky do kuchyne, kancelárie, reštaurácie alebo salónu krásy, veríme, že ste si vďaka nám vytvorili ucelený prehľad, na čo sa pri výbere zamerať a dúfame, že sa vám podarí vybrať ten najpohodlnejší a zároveň štýlový model, ktorý bude ladiť k vášmu interiéru!

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.