Vákuovačka potravín – Aké sú jej výhody a cena? (TOP 5)

Vákuovačka potravín patrí medzi kúsky do domácnosti, ktoré by vám nemali chýbať. Je to presne ten kúsok, ktorý si myslíte, že nepotrebujete, no po chvíľkovom používaní nebudete vedieť, ako ste bez neho mohli fungovať. Je to totižto základ, vďaka ktorému viete udržať potraviny v tom najlepšom stave. 

Dnes zažívajú vákuovačky veľkú slávu. Ľudia sa snažia potraviny skladovať najlepšie ako vedia. Na to však potrebujú určitý stroj, ktorý im v tom pomôže. A práve v tejto chvíli prichádza na scénu vákuovačka, ktorá vám pomôže jedlo správne skladovať.

Problémom pri nakupovaní tohto stroja môže byť ten, že ich na trhu nájdete veľké množstvo. Existujú rôzne typy a druhy. Preto sme si pre vás pripravili jednoduchý návod, ako si vybrať tú najlepšiu. 

Najlepšie vákuovačky potravín

Vákuovačka potravín a jej výhody

Pre tých, ktorí ešte nie sú úplne rozhodnutí, či si vákuovačku na potraviny kúpiť alebo nie, máme zopár výhod, ktoré ich rozhodne presvedčia. K najväčším výhodám vákuovačiek potravín sa radia: 

jedlo v obaloch

1. Jednoduché uchovávanie potravín

Tento bod predstavuje úplne najzákladnejšiu funkciu vákuovačky a dôvod, prečo si ju ľudia kupujú. Vďaka nej je sú totižto potraviny dobre a kvalitne uschované. Tým, že z obalu vysajete úplne všetok vzduch, sa zbavíte rizika nákazy. Jedlo má tak  dlhšiu trvanlivosť, dlhšie vám vydrží a hlavne, vyhnete sa zbytočnému plytvaniu. 

Samozrejme, mnohé potraviny môžete uložiť do mrazničky aj v klasickom potravinárskom vrecku. Problém je však ten, že aj sem sa dostáva vzduch, ktorý potraviny dehydratuje a následne na nich oxiduje.

Jedlo sa tak kazí. A síce to nie je také rýchle kazenie ako v chladničke alebo vonku na kuchynskej linke, no pomaly prebieha. Potraviny po istom čase musíte tak či tak vyhodiť. 

Vyhnite sa jedlu, ktoré by mohlo byť na konzumáciu nebezpečné tým, že pri uskladňovaní vysajete všetok vzduch. Vákuovačka potravín vám poskytne ochranu a minimalizuje zníženie kvality potravín. 

2. Možnosť vákuovania suchých ingrediencií

Stáva sa vám, že sa vám často kazia koreniny či orechy? Aj v tomto prípade vie vákuovačka veľmi jednoducho pomôcť. Namiesto toho, aby ste tieto potraviny dávali do vrecka, ich však umiestnite do pohára. Odtiaľ sa vám budú aj lepšie vyberať. 

Vákuovačka potravín poskytuje často rôzne nadstavce, ktoré buď získate pri jej kúpe alebo si ich môžete dokúpiť. Tými následne odsajete prebytočný vzduch a potraviny sú v bezpečí. 

 

3. Vákuovačka potravín zvládne aj sklo 

Pri vákuovaní v skle ešte zostaneme. Okrem klasického pohára totižto môžete vákuovať aj fľaše. Ak sa pýtate, na čo je dobré takéto vákuovanie, ide napríklad o víno.

To sa môže veľmi jednoducho, už po pár dňoch v chladničke, pokaziť. Uchovajte kvalitu, dobrú chuť a vôňu vína tým, že využijete schopnosť vákuovačky. 

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj v tomto vákuujete prostredníctvom nadstavcov. Tie buď dostanete alebo si ich musíte dokúpiť. 

4. Vákuovať môžete všetko

Okrem jedla môžete využiť vákuovačku na ďalšie množstvo vecí ako napríklad dôležité dokumenty, striebro, zlato alebo iné kovy.

Jednoducho všetko, čo chcete ochrániť pred nejakým manuálnym alebo bežným zničením. Dokonca, mnohí vákuovačku potravín využívajú aj na uchovávanie semien rastlín a kvetov. Takto si ich bezpečne uložia do ďalšej sezóny. 

5. Vákuovačka potravín šetrí peniaze aj miesto

Ako sme už vyššie naznačili, vďaka vákuovaniu jedlo nevyhadzujete a tým pádom šetríte financie. Je to výhoda pre úplne všetky domácnosti.

Plus, potraviny je veľmi ťažké uskladniť, ak je v ich obale ešte vzduch. Vákuovačka sa ho zbaví a poskytne tak viac miesta v mrazničke alebo v chladničke. 

Typy 

Pri nakupovaní sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi vákuovačiek. Podľa toho, na čo sa špecializujú, je potravé vybrať si. Základné rozdelenie je:

  • Priemyselné
  • Elektrické
  • Ručné

 Poďme si o nich niečo povedať. 

vakuovane mäso

Priemyselná vákuovačka potravín 

Tento typ je pre bežného zákazníka úplne zbytočný. Ide o profi vákuovačky potravín, ktoré sú pripravené denne vákuovať desiatky až stovky balíkov. Majú veľké množstvo funkcií a vysoký výkon. 

Elektrická vákuovačka potravín 

Veľká väčšina vákuovačiek, ktoré na trhu nájdete, je práve elektrická. Je to aj najobľúbenejší model ako pre profesionálne kuchyne, tak aj pre bežné domácnosti.

Fungujú na pripojenie do elektrickej siete, na akumulátor alebo dokonca na baterky. Najvýhodnejšie sú prvé dva typy, pretože sú výkonné a vydržia dlhšie. Vákuovačka potravín na bežné baterky nie je príliš praktická a rýchlo sa vybíja. 

Elektrický typ vákuovačiek je praktický a vhodný na každodenné používanie.

Ručná vákuovačka potravín 

Tretím typom je ručná vákuovačka potravín, ktorá sa v dnešnej dobe už príliš často nepoužíva. Nie je totižto tak praktická. Vyzerá ako malá pištoľ, ktorá vie vysať vzduch. 

Ako vybrať vákuovačku potravín?

Keď sme si už povedali základné typy a nejaké tie výhody, poďme si povedať niečo o základných parametroch, ktoré treba pri nakupovaní vziať do úvahy. Medzi tie najhlavnejšie sa radia: 

  • Frekvencia používania
  • Výkon
  • Dizajn a rozmery
  • Doplnkové funkcie
  • Značka

Frekvencia používania

Je rozdiel, či ste veľká, niekoľko členná rodina alebo žijete v domácnosti len dvaja. Taktiež je rozdiel, či varíte pravidelne, skoro každý deň, alebo len cez víkend.

Od tohto všetkého sa totižto odvíja to, ako často budete vákuovačku využívať. A od frekvencie používania sa zas odvíja to, aký typ prístroja si vyberiete. 

V prípade, že budete využívať vákuovačku každý jeden deň, je potrebné vybrať si takú, ktorá má vyšší výkon. Na druhej strane, ak ju budete využívať menej, vystačí vám aj úplne základný model. 

Pri frekvencií používania myslite aj na to, čo všetko plánujete vákuovať. Ak to budú základné kusy potravín, bežný model je najlepší.

Ak by ste chceli vákuovať aj spomínané víno alebo niečo v pohároch, je dôležité vybrať si model s vyšším výkonom a príslušenstvom.

jedlo v obale po použití vákuovačky

Výkon 

Od výkonu vákuovačky sa odvíjajú dve hlavné veci a to sacia sila a sacia rýchlosť. Sacia sila musí byť dostatočne silná na to, aby dokázala vzduch z vrecka prakticky a rýchlo odstrániť. Pri výbere teda sledujte, akú saciu silu daný produkt má. Platí tu však priama úmera, čím je výkon vyšší, tým je aj sila lepšia. 

Druhou vecou, ktorú výkon ovplyvňuje, je sacia rýchlosť. Tá je taktiež dôležitá, pretože sanie by malo byť dostatočne rýchle na to, aby ste všetky potraviny vedeli spracovať rýchlo a prakticky. 

Vo všeobecnosti, dostatočne výkonná vákuovačka potravín vie vysať vzduch z vrecka do pár sekúnd. Ak však vyberiete slabší variant, môže to trvať aj dlhšie. 

Pri vyberaní prístroja sa zamerajte na také typy, ktoré vám poskytujú rovno niekoľko úrovní rýchlostí podľa typu jedla. Vákuovačka na mäso by mala poskytovať rýchle sanie. Pri drobnostiach môžete využiť aj nižšiu rýchlosť. 

Dizajn a rozmery

Vákuovačka je celkom veľký spotrebič, ktorý je vidieť. Preto si vyberajte kúsky, ktoré sú štýlové a hodia sa do vašej kuchyne.

Myslite však na to, že najdôležitejší je výkon, až potom dizajn. Mnohé značky však vedia, že ľudia si kupujú hlavne štýlové spotrebiče, a preto nájdete veľa vákuovačiek, ktoré vyzerajú minimalisticky a štýlovo.

Rozmery vám zas pomáhajú pri uskladnení. To, že bude vákuovačka veľká a masívna nijako neovplyvní jej výkon.

Mnohé, kompaktné kúsky, vedia poskytnúť rovnako dobré výsledky ako väčšie prístroje. Do domácnosti vyberajte také, ktoré sa vám zmestia napríklad do skrinky. 

Pri uskladňovaní vákuovačky môže byť niekedy problém s káblom. V tomto prípade sú omnoho lepšie typy na akumulátor alebo baterky. Tie totižto káble nemajú a nič vám tak nezavadzia.

Doplnkové funkcie

Niektoré vákuovačky poskytujú doplnkové funkcie. Môžu sa hodiť napríklad pri skladovaní alebo pri samotnom používaní. Medzi tieto doplnkové funkcie sa radí napríklad odnímateľná komora, možnosť uchovávania vreciek v samotnom zariadená alebo hadica. 

Značka

Mnohé značky sú dnes zárukou kvality. Poskytujú nielen skvelé výrobky, ale taktiež dobrý zákaznícky servis. Medzi také sa radí napríklad vákuovačka potravín ETA.

ETA je česká značka, ktorá pôsobí v odbore kuchynských spotrebičov už veľmi dlho. Jej výrobky sú kvalitné, praktické a štýlové. Taktiež ich nájdete za skvelé ceny. Okrem nej môžete vyskúšať aj značky ako Klarstein, Guzzanti alebo Concept. 

hríby v obale

Cena 

Cena vákuovačky potravín vie často zákazníka pri kúpe ovplyvniť. Tak ako vo väčšine prípadov, aj pri vákuovačkách je dôležité myslieť na to, že tá najvyššia cena nemusí znamenať najkvalitnejší alebo najlepší výrobok a naopak.

Pri výbere sa riaďte hlavnými parametrami, prípadne recenziami. Vedia vám pomôcť, či daný model, ktorý chcete, je dobrý alebo by ste mali hľadať ďalej. 

Záver

Vákuovačka potravín je kúsok, ktorý do vašej domácnosti prinesie zmenu k lepšiemu. Skladovanie potravín či dokonca rôznych iných výrobkov, je omnoho jednoduchšie a rýchlejšie.

Nehovoriac o tom, že kvalita vášho uskladneného jedla sa radikálne zvýši. Skladujte jedlo tak, aby ste zaň šetrili, predĺžili mu životnosť a zbytočne ním neplytvali. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.