Hliníkový nábytok v kombinácii s teakom do záhrady

Letná sezóna je v plnom prúde a vy premýšľate nad tým, že by ste si zariadili záhradu alebo ju aspoň určitým spôsobom preorganizovali? Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych typov doplnkov či rastlín, ktoré sa do nej budú hodiť. Základom je však správny záhradný nábytok. Ten by mal byť nielen pohodlný, ale najmä zaujímavý. 

Pri výbere záhradného nábytku sa môžete stretnúť s viacerými druhmi. Netreba preto zostať len pri jednom materiáli. Pokojne skombinujte aj dva. Vytvoríte zaujímavý celok, ktorý môže skvelo sadnúť do záhrady. Jednou z veľmi štýlových kombinácií je teakový záhradný nábytok spolu s hliníkom.

záhradný nábytok

Čo je teak? 

Na začiatok si vysvetlíme, čo vlastne teak je. Pod týmto pomenovaním sa skrýva vysoký strom, ktorý vie dorásť viac ako 50 metrov. Jeho výška však nie je to jediné, čo je na ňom monumentálne. 

Rovnako je na tom aj priemer kmeňa, ktorý dosahuje 40 – 100 cm. Charakteristickým znakom teaku je, že od spodku nemá konáre. Tie začínajú rásť až niekde v 15 – 20 metroch. 

Rovnako ako iné stromy, aj teak má listy. Tie sú tiež veľké. Niektoré dosahujú priemer až 70 cm. 

Nábytok z teaku sa považuje za veľmi luxusný. Niet sa však ani čomu čudovať. Drevo je samé o sebe veľmi kvalitné. To teakové má vysokú tvrdosť a výraznú odolnosť. 

Vďaka týmto vlastnostiam je teak odolný voči plesniam, hubám či inému, bežnému poškodeniu, s ktorým sa stretávame pri dreve. 

To, čo robí teakový záhradný nábytok luxusným je aj fakt, že u nás tieto stromy nenájdete. Rastú v Thajsku, Barme a v Indii.

Aké produkty nájdete v teakovom prevedení? 

Z teaku sa dnes robí veľké množstvo rôznych vecí. Okrem luxusného záhradného nábytku si prídete na svoje aj pri záhradných lehátkach, doplnkoch alebo iných kúskoch. 

Teak je potrebné hľadať v špecializovaných obchodoch. Spravidla sa s ním v bežných predajniach s nábytkom nestretnete. 

Široký výber nájdete napríklad na e-shope bamboo.sk. V ponuke je napríklad stôl, stoličky či dokonca sedacie súpravy z teaku. 

Ako skombinovať s hliníkom? 

Ako sme vyššie spomenuli, teak vyzerá veľmi dobre v kombinácii s hliníkom. Dôvod je jednoduchý. Hliník je sám o sebe minimalistický a chladný materiál. Na to, aby vyzeral v záhrade dobre, je potrebné skombinovať ho s niečim masívnym. Najlepšie s materiálom, ktorý vyžaruje teplo domova. 

Všetky tieto podmienky spĺňa vo všeobecnosti drevo. Je nielen masívne, ale taktiež vytvára príjemný pocit domova. 

Teak však vyzerá luxusne, je odolný a preto sa hodí aj do exteriéru. Nevadí mu slnko alebo iné, horšie podmienky. 

Pri kombinovaní je dobré vybrať nábytok v pomere 1:1. Vytvoríte tak skvelú kombináciu, v ktorej nebude chýbať ani z jedného materiálu. 

Dobre urobíte, ak si vyberiete napríklad stôl z teaku, ktorý vyzerá štýlovo a elegantne, a následne ho doplníte napríklad doplnkami z hliníka. Poprípade k nemu rovno skombinujte štýlové hliníkové stoličky. 

To, aké kombinácie vytvoríte je na vás. Dôležité je, aby sa vám páčili a cítili ste sa pri ich využívaní dobre. 

stoličky so stolom

Starostlivosť je dôležitá 

A síce je teak veľmi odolný materiál, nemali by ste zabúdať na jeho pravidelnú starostlivosť, rovnako ako pri iných typoch dreva. 

Drevo je dobré ošetrovať teakovým olejom minimálne trikrát do roka. Udrží si tak svoje vlastnosti a bude vyzerať aj po rokoch stále ako nový. 

Zhrnutie 

Nábytok z teaku patrí medzi veľmi obľúbené typy. Je odolný a vyzerá skvelo. Pri zariaďovaní záhrady alebo dvora sa rozhodne oplatí, aby ste doň investovali. Vydrží vám roky a pri jeho používaní sa budete cítiť veľmi dobre.

 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.