Škorec: užitočný alebo škodca? (odpoveď)

Škorec lesklý, latinsky známy ako Sturnus vulgaris je druh vtáka, ktorý je bežným obyvateľom väčšiny záhrad v strednej a východnej Európe. Mnohí si ho však mýlia s čiernou kosou práve kvôli jeho farbe, ktorá ma tmavý odtieň.

Škorec lesklý má však nádhernú zeleno-fialovú metalickú farbu, ktorá ho robí jedným z najkrajších vtákov, ktorých môžete vo svojej vlastnej záhrade pozorovať.

V tomto článku vám prezradíme, aké výhody vám prítomnosť škorca vo vašej záhrade prinesie, a ako mu vytvoriť ideálne prostredie.

Výhody škorca

Okrem svojho atraktívneho výzoru má škorec lesklý aj veľa výhod pre vašu záhradu. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste mali privítať tohto lesklého vtáka do svojho záhradného prostredia:

  1. Škorec lesklý pomáha s kontrolou škodcov v záhrade: Jedným z najväčších prínosov škorca lesklého pre vašu záhradu je jeho schopnosť pomáhať s kontrolou škodcov. Škorec lesklý je totižto dravý vták, ktorý sa živí najmä hmyzom. V lete dokáže zkonzumovať množstvo škodlivého hmyzu. Medzi neho patria napríklad muchy, komáre, slimáky, slimáky alebo rôzne druhy chrobákov, ktoré môžu byť pre vaše rastliny škodlivé.
  2. Škorec lesklý pomáha s opelením kvetov v záhrade: Okrem iného tento farebný vták pomáha aj s opelením kvetov v záhrade. A to tým, že ich pravidelne navštevuje a zbiera ich nektár. V tomto procese prenáša peľ z kvetu na kvet, čo je nevyhnutné pre opelenie rastlín a tvorbu ovocia a semien.
  3. Je prínosom pre ekosystém: Navyše, škorec má aj veľký prínos pre ekosystém. Pomáha s kontrolou škodcov a tiež slúži ako potrava pre dravé vtáky, ako sú jastraby, alebo sokoly.

Ako uvítať škorca vo vašej záhrade

Pre tých z vás, ktorí sa snažia privítať škorca lesklého do svojej záhrady, je dôležité mať na pamäti, že sa jedná o užitočného vtáka. To znamená, že pomáha s kontrolou a eliminovaním škodcov v záhrade. Aby ste ho privítali, je potrebné zabezpečiť mu vhodné miesto na hniezdenie, stravu, vodu, a zabezpečiť dostatočné krytie, kde sa bude cítiť bezpečne.

  1. Poskytnite mu vhodné miesto na hniezdenie: Škorec lesklý hniezdi v dutinách stromov alebo v opustených dierach v dreve. Ak chcete privítať škorca do svojej záhrady, môžete si zakúpiť alebo vyrobiť škoricovú búdku, ktorú umiestnite na vhodné miesto v záhrade. Búdky pre škorca sa môžu umiestňovať na stromoch alebo na stĺpoch a musia byť umiestnené v dostatočnej výške, aby bol vták chránený pred predátormi.
  2. Poskytnite mu vhodnú stravu: Pretože škorec lesklý je vták, ktorý sa živí hmyzom, mali by ste sa uistiť, že vaša záhrada má dostatok hmyzu, ktorým by sa mohol živiť. Vhodnými rastlinami, ktoré môžete pestovať v záhrade, sú napríklad mäta, tymian, harmanček alebo ríbezle.
  3. Poskytnite mu vodu: Škorec lesklý potrebuje vodu nielen na pitie, ale aj na kúpanie. Preto je vhodné mať v záhrade nejaké zdroje vody, ako sú napríklad fontány, jazierka alebo ptičie kúpele.
  4. Zabezpečte mu dostatočnú ochranu: Aby sa škorec lesklý cítil v záhrade bezpečne, uistite sa, že má dostatok krytia pred predátormi. Vhodnými miestami pre krytie sú napríklad husté kroviny alebo stromy.

Záver

V záverečnej časti je dôležité zdôrazniť, že škorec lesklý je cenným obyvateľom každej záhrady. Je známy tým, že pomáha v boji a prevencii so škodcami a prispieva navyše k ekosystému.

Práve preto by ste ho mali privítať do svojej záhrady tým, že mu poskytnete vhodné miesto na hniezdenie, stravu, vodu a  dostatočné krytie pred predátormi. Ak sa mu podarí usadiť sa vo vašej záhrade, môžete si byť istí, že ste urobili správne rozhodnutie.

4.5/5 - (6 votes)