Kvety sú krásnym doplnkom každej záhrady či dvora. Vedia doplniť nielen exteriér, ale aj interiér. Mnohí z nás nemajú v dnešnej dobe dostatok času. Práve preto hľadáme pekné, no nenáročné rastliny, ktorých starostlivosť pozostáva len zo správneho umiestnenia a polievania. K takýmto rastlinám sa radí aj rozchodník, ktorý má rovno niekoľko druhov.
Obsah článku
Čo je rozchodník?
Rozchodník je hneď na prvý pohľad veľmi pekná rastlina, ktorá zaujme najmä svojimi farebnými kvetmi. Ak by sme ho chceli zaraďovať do určitej čeľade, jeho miesto by sme našli pri tučnolistoch.
Rastlina je nízka a spravidla plazivá. Je však potrebné rozlišovať, o aký druh ide. Nie všetky sú rovnaké. Niektoré vedia rásť aj do výšky.
V prípade, že doma máte typ, ktorý rastie práve do výšky, očakávať môžete veľkosť približne 30 – 60 cm. Kríček tejto rastliny vyzerá veľmi pekne a hodí sa do každej časti záhrady či dvora.
U nás v záhradách sa najčastejšie stretneme s rozchodníkom prudkým. Nie je to však jeho jediný typ. Okrem toho je obľúbený aj rozchodník kamčatský, skalný, pochybný či nádherný.
Farba kvetov rozchodníka sa odvíja od toho, aký typ ste zvolili.
Prudký má žlté listy, pochybný zas červené.
Listy sú oválne a stredne veľké, spravidla sivozelenej farby. Stonka je dužinatá a hrubšia. Rastlinu objavíte najčastejšie v trsoch.
Kvety sa nachádzajú na vrchnej časti. Sú menšie a je ich viac. Vytvárajú tak veľmi pekný efekt. V záhrade si ich všimnete okamžite.
Suché kvety sa odstraňujú až na jar.
Najväčšou výhodou tejto rastliny je najmä jednoduchá starostlivosť a odolnosť aj voči mrazom. Ak teda nemáte čas, no chceli by ste do svojej záhradky pekný kvet, mali by ste staviť práve na rozchodník.
Rozchodník a jeho druhy
Ako sme už vyššie spomenuli, rozchodník má niekoľko druhov, z ktorých si môžete vyberať. U nás sa najlepšie darí rozchodníku prudkému, no staviť môžete aj na iné typy.
Jednotlivé druhy tejto rastliny sa od seba odlišujú najmä farbou a spôsobom rastu. Niektoré sú plazivé, iné zas rastú do výšky.
K najznámejším druhom sa radia:
O každom si povieme niečo viac.
Rozchodník prudký
Tento typ rozchodníka je trvácnou bylinou, ktorá dokáže vyrásť do výšky približne 1,5 cm. Nie je príliš vysoká. Pri raste sa skôr plazí.
Dokáže vytvoriť pekné väčšie celky, ktoré skvelo doplnia akúkoľvek záhradu.
Listy rozchodníka prudkého sú mäsité a stredne veľké. Farba kvetov je výrazná žltá. Priťahuje na seba pozornosť aj z väčšej diaľky.
Byline sa darí najmä na kamenistých pôdach. Práve preto by ste ho pri sadení nemali umiestňovať do klasickej pôdy.
Vo voľnej prírode ho nájdete aj v horských oblastiach.
Niektorí to možno nevedia, no tento druh rozchodníka má aj priaznivé účinky na telo. Dokáže pomôcť pri žalúdočných vredoch, bolestiach stredného a vonkajšieho ucha či dokonca pri vysokom tlaku.
Okrem toho posilňuje svalstvo tráviaceho ústrojenstva a pomáha pri ťažkostiach s dýchaním.
Ako sa však hovorí, všetkého veľa škodí. Rozchodník na tom nie je inak.
V príliš vysokých dávkach je jedovatý. Jeho negatívne účinky sa môžu objaviť vo forme nevoľnosti alebo zvracania.
Nadzemná časť rastliny sa zbiera v období kvitnutia, ktoré nastáva približne v júni a júli. Nazbierané časti byliny vysušte a následne uchovávajte na suchom mieste.
Pri zbere si dávajte pozor najmä na oči. Čerstvá šťava, ktorá vyteká zo stoniek, môže trvalo poškodiť váš zrak.
Rozchodník kamčatský
Rozchodník kamčatský je považovaný za najkrajšiu odrodu rozchodníka. U nás sa vo voľnej prírode neobjavuje. Pochádza z Japonska, no pestovať ho môžete aj vo vašej záhradke.
Má svetlozelené mäsité listy a nízku stonku. Kvitne v lete a má, rovnako ako rozchodník prudký, žlté kvety.
Keďže je odolný voči mrazom, v záhrade ho môžete nechať počas celého roka. V zime sa zatiahne a v lete sa znova otvorí.
Kamčatský typ je vhodný najmä do skaliek alebo väčších kvetináčov. Umiestniť ho môžete aj do rôznych nádob. Je skvelou dekoráciou celého domu.
Na rozdiel od prudkého, kamčatský nemá žiadne liečivé účinky. Vhodný je skôr ako dekorácia alebo ozdoba.
Hodí sa každému, kto chce nenáročnú, no pritom peknú rastlinu.
Veľmi dobre sa kombinuje so skalnými ružami alebo inými rozchodníkmi.
Rozchodník skalný
V prípade, že netúžite po farebných odrodách, rozchodník skalný bude pre vás ako stvorený. Ide o vždyzelenú odrodu, ktorá zdobí záhradu či okolie domu po celý rok.
Charakteristická je jemne žltými končekmi, ktoré jej dodávajú na zaujímavosti.
Obdobie kvitnutia je, podobne ako pri iných druhoch, najmä v júni a júli. Skvelo vyzerá s inými rozchodníkmi alebo plazivými rastlinami.
Najlepším miestom na vysádzanie sú skalky alebo rôzne nádoby. Ak chcete zaujímavú kombináciu, zasaďte k rozchodníku skalnému zaujímavý kvet červenej alebo ružovej farby.
Rozchodník nádherný
Rozchodník nádherný je, podobne ako iné typy rozchodníkov, nižšou rastlinou, ktorá pochádza z Japonska. U nás sa voľne nevyskytuje.
Mnohí záhradkári považujú tento typ za jeden z najkrajších, pretože hýri krásnou ružovou farbou.
Vysadiť ho môžete do skalky alebo rôznych nádob v kombinácii s inými kvetmi. Kvitne od augusta do septembra, čím je obľúbenou jesennou trvalkou.
Rozchodník Sieboldov
Tento typ sa od ostatných odlišuje najmä svojimi kvetmi. Tie sú zelené a maličké. Veľmi pekne dopĺňajú okrúhle modrozelené listy.
Rozchodník Sieboldov je plazivá rastlina, ktorú mnohí obľubujú dávať do kvetináčov a zavesiť na okno. Po zavesení veľmi pekne prevísa.
Rozchodník pochybný
Posledným známym druhom rozchodníkov je typ s názvom pochybný. Jeho listy sú dužinaté a kvety krásnej červenoružovej farby. Charakteristický je rýchlym rastom.
Tmavé sfarbenie je intenzívnejšie najmä v chladných mesiacoch. Doba kvitnutia je júl až september.
Rozchodník pochybný dokáže veľmi pekne doplniť každý jeden dom alebo dvor.
Rozchodník a jeho rozmnožovanie
Po jednotlivých druhoch a ich charakteristike sa poďme pozrieť na to, ako rastlinu rozmnožovať. Celý proces je veľmi jednoduchý.
Rozchodník sa rozmnožuje vegetatívne. Jeho odrezky sa zakoreňujú na jar. Stačí ich zapichnúť do pôdy a jemne poliať.
Jednoduché a nenáročné rozmnožovanie naznačuje aj jednoduchú starostlivosť, ktorá vás po zasadení čaká.
Rozchodník má pri zakoreňovaní rád vlhkú pôdu. To nie je na jar žiaden problém, keďže počas nej často prší.
Prípadne môžete odrezky nechať v nádobe s vodou. Keď sa objavia korienky, stačí ich zasadiť do pôdy.
Presádzanie sa robí taktiež na jar. Rozchodník však neobľubuje zmenu pôdy. Práve naopak. Keď si niekde zvykne, rád zostáva na rovnakom mieste. Najavo to často dáva silnejším kvitnutím.
Pestovanie rozchodníka
Každý rozchodník je iný, no jeho pestovanie je veľmi podobné. Práve preto si vo všeobecnosti povieme, čo jednotlivé druhy potrebujú.
Umiestnenie rozchodníka by malo byť na teplom, slnečnom a suchom mieste. Niet sa však čomu čudovať. Často je označovaný ako rastlina na celodenné slnko.
Nedostatočné slnko alebo tieň počas celého dňa môžu na rozchodník vplývať pomerne zle. Rastlina vám to bude naznačovať spomaleným rastom a slabším kvitnutím.
V rámci zeminy by ste sa mali poobzerať po štrkovitom, piesočnatom a priepustnom plytkom type. Pôda nemusí byť príliš bohatá na živiny. Rozchodník ich nepotrebuje.
So zálievkou to netreba preháňať. Ide o suchomilnú rastlinu, ktorá si vystačí iba s dažďami. V prípade, že by dažďov bolo počas leta málo, stačí aby ste jej doprali trochu závlahy raz za tri týždne.
Rozchodník nemá problémy so suchom. Práve naopak. Často ho trápi príliš mokrá pôda.
Väčšina rozchodníkov kvitne od júna/júla do septembra/októbra. Tešiť sa môžete na pekné, spravidla farebné kvietky, ktoré oživia celú záhradu.
Na jar, po dlhej zime stačí rastlinu obrať od suchých kvetov. Následne si už len počkajte na ďalšie kvitnutie.
Téma škodcov nie je pri tejto rastline príliš náročná alebo zdĺhavá. Rozchodník netrpí takmer žiadnymi. Občas sa môžu objaviť hubové choroby, ktoré sú spojené s nadmernou vlhkosťou.
Využitie
Rastlina má množstvo využití. Rozchodník prudký je vhodný ako bylina, ktorá bojuje proti viacerým zdravotným ťažkostiam. Ostatné druhy majú dekoračnú funkciu.
Skvelo doplnia záhrady aj skalky. Dokonca, plazivé typy sú vhodné na strechy. V tomto prípade fungujú ako kvalitná izolácia.
Ak však nechcete, aby rastlina rástla na streche, pokojne ju zasaďte do črepníkov a ozdobte okná alebo terasu. Najlepšie však urobíte, ak využijete jej potenciál na veľkých priestranstvách.
Veľmi dobre vyzerá vo forme vegetačných kobercov.
Plus, v kombinácii s inými farebnými kvetmi dokáže vytvoriť štýlový a zaujímavý vzhľad.
Zhrnutie
Rozchodník patrí medzi veľmi obľúbené typy rastlín. Je nenáročný a jednoducho sa pestuje. Má pekný vzhľad, ktorý skvelo dopĺňa každú jednu skalku alebo záhradku. Ak nad ním premýšľate, rozhodne si aspoň jeden typ kúpte. Uvidíte, že neoľutujete.