Riasogule – Viete ako ich vypestovať? + (starostlivosť)

Máte radi živé, nenáročné a šikovné dekorácie? V tom prípade siahnite po Riasoguli zelenej.

Riasoguľa, alebo inak nazývaná „Marimo“ či „Torasanpe“, pochádza z hlbokých jazier severnej pologule.  Konkrétne z miestnych jazier Islandu, Škótska, Japonska či Estónska. Práve v Japonsku, konkrétne v jazere Akan na ostrove Hokkaidó dosahuje táto riasa priemer až okolo 20 až 30 centimetrov.

Táto 30 centimetrová guľovitá riasa bez jadra sa môže dožiť až 100 rokov. Dokonca sa môžu aj samé rozmnožovať, čím si môžete doma svoju dekoráciu jednoducho a šikovne rozšíriť.

Ako sa rozmnožuje táto netradičná machovitá dekorácia?

Riasoguľa sa rozmnožuje netradičným spôsobom. Kúsok riasy sa prichytí na zrnko piesku, na ktorom sa drží a časom narastá. Jej objem sa zväčšuje postupným tempom, približne o 0,5 až  1 centimeter za rok.

Prekvapivým faktom takisto je, že počas dňa Marimo vypláva ku hladine a cez noc znova klesá ku dnu. V tomto procese má prsty fotosyntéza. Počas fotosyntézy sa na Riasoguli tvoria vzduchové bublinky, ktoré riasu nadnášajú a tým dokáže sama „plávať“.

Aké sú výhody Riasogule  a prečo by ste ju mali mať vo vašom akváriu?

Výhody Marimo vo vašom akváriu.

Estetika

Unikátna forma a tvar robí z týchto machových guličiek skvelý dekoratívny doplnok do každého akvária.

Okysličovanie

Rovnako ako ostatné vodné rastliny, aj Marimo spotrebúva CO2 a tak v dôsledku fotosyntézy dodáva kyslík do nádrže, čo je potrebné pre prežitie vodných rastlín v nádrži.

Krmivo pre krevety a malé ryby

Riasogule slúžia ako pastvina alebo krmivo pre krevety a malé ryby. Drobné kúsky jedla sa zachytia vo vláknach rias, na ktorých sa môžu pásť krevety. Je to dobrý spôsob, ako zlepšiť mieru prežitia kreviet vo vašom akváriu.

Zníženie dusičnanov v akváriu

Dostatočne množstvo Riasogúľ dokáže pomôcť znížiť hladinu dusičnanov v akváriu. Ide však skôr o malý bonus.

akvárium

Cirkulácia

Unikátna štruktúra machových guličiek Marimo obsahuje veľké množstvo prospešných baktérií, ktoré pomáhajú pri cirkulácií.

Minimálna údržba

Riasogule na rozdiel od iných rastlín neprodukujú v nádrži žiadny odpad. Nezanechávajú za sebou spadnuté listy, ktoré na dne nádrže hnijú a tým znečisťujú vodu v akváriu. Marimo neprodukujú odpad až pokým nezomrú, a to býva veľmi neobvyklé.

Pomáhajú proti nadmernému rastu rias

Marimo nasávajú rovnaké živiny, aké potrebujú k svojmu rastu aj konkurenčné „nadbytočné“ riasy. To znamená, že Riasoguľa pomáha pri nadmernom výskyte rias v akváriu. Je to však možné skôr v menších nádobách, kde je dostatok týchto machových guličiek.

Všestranné dekoračné využitie Riasogule vo vašej domácnosti

Tento nezvyčajný dekoračný prvok je možné využiť viacerými spôsobmi. Primárne však slúžia na oživenie interiéru, akvária či nádoby so sladkou vodou.

Netradičná dekorácia, ktorá naozaj vydrží

Ak ste už vyskúšali rôzne typy dekorácií a máte radi netradičné veci, Riasoguľa zelená je pre vás tým správnym typom na oživenie domácnosti. Keďže je nenáročná, stačí jej sklenená nádoba so sladkou vodou.

Túto nádobu môžete naplniť niekoľkými Marimo guľôčkami, ktoré doplníte o rôzne farebné kamienky a dekorácie. Môžete si tak vytvoriť vlastnú „podmorskú ríšu“. Aby podmorská ríša a hlavná dekorácia interiéru vynikla, môžete pri dekorovaní použiť sklenenú nádobu alebo akvárium na dreve.

Oživte ňou vaše akvárium

Majitelia akvárií to určite poznajú. Chcete oživiť svoje akvárium, no tradičné dekorácie sa vám nepáčia? Siahnite po Riasoguli! Svojou výraznou zelenou farbou bude dokonale dopĺňať „podmorskú flóru“ vo vašom akváriu.

Riasogule si výborne rozumejú s akváriovými rybičkami či krevetami, preto budú skvelým doplnok akvária. Na rozdiel od iných rias nešpinia vodu a nevytvárajú zelené nánosy.  Ryby sa v akváriu zvyknú s machovými guľôčkami hrať, krevety naopak okusujú vytŕčajúce časti.

Na nôtu Feng Shui

Keďže ide o záhadný dekoračný prvok z ďalekých jazier japonského ostrova Hokkaidó, Riasogule našli svoje uplatnenie aj v oblasti Feng Shui. Svoje využitie našli v takzvaných zenových záhradkách.

zen

Rovnako pôsobia aj proti stresu. Vďaka svojmu mäkkému a zamatovému povrchu majú upokojujúce účinky a pôsobia antistresovo.

Vo Feng Shui Riasogule symbolizujú:

 • postupný a trvalý rast,
 • dlhovekosť,
 • zdravie a citový život,
 • vernú lásku,
 • jednotu rodiny a spoločenstva,
 • skryté bohatstvo a dedičstvo predkov.

V závislosti od toho, na ktorú svetovú stranu Riasogule v priestore umiestnite, vám posilnia buď oblasť zdravia, lásky, kariéry alebo duchovného rastu.

Ako efektívne pestovať, množiť a starať sa o Riasogule?

Hovorí sa, že Marimo machové guľôčky sú nenáročné na pestovanie a starostlivosť. Je tomu však naozaj tak?

Ako pestovať, množiť a starať o Riasogule.

Voda

Riasogule pre svoj spokojný život potrebujú nádobu so sladkou vodou, s teplotou medzi10 až 28 °C. Stačí im odstáta voda, no ak ich chcete vo svojej domácnosti rozmaznávať, kľudne im doprajte filtrovanú, dažďovu alebo minerálnu vodu.

Ideálne je meniť vodu raz za dva týždne. Samozrejme, ak bude voda špinavá od usadenín z tvrdej vody alebo prachu, bude potrebné vodu vymeniť aj častejšie.

Svetlo

Jednou z výhod Riasogúľ je fakt, že sú nenáročné na svetlo. Keďže pôvodné Riasogule môžete nájsť na dne jazera kam nedopadajú slnečné lúče, stačiť im bude aj tmavšie miesto. Všetky potrebné živiny si navyše vyprodukujú fotosyntézou, preto ich nie je potrebné hnojiť.

Fotosyntéza je zodpovedná takisto aj za vyplávanie na hladinu, v noci však samé padajú opäť na dno nádoby alebo akvária.

Tvar

V prírode sú Marimo formované do tvaru gule prirodzeným spôsobom. Deje sa tak vplyvom prúdov, ktoré sa o riasy obtierajú a gúľajú ich po dne. Týmto spôsobom sa prirodzene formujú.

V domácom prostredí im však treba pomôcť. Stačí, ak ich pri vymieňaní vody budete jemne šúchať medzi dlaňami. Týmto pravidelným pohybom ich postupne vytvarujete do ich guľovitého tvaru.

Rast

Veľkosť Riasogule závisí od jej veku. Čo sa týka objemu, táto guľovitá riasa vyrastie len o 0,5 až 1 centimeter ročne. To znamená, že pri Marimo machových guľôčkach musíte byť naozaj trpezliví.

Takisto sa nemusíte pri ich pomalom raste báť, že vám prerastú nádobu, v ktorej ich máte umiestnené.

Rozmnožovanie

Keďže nerastú rýchlo, ani sa rýchlo nerozmnožujú. Riasogule sa rozmnožujú delením. To znamená, že Marimo rozmnožíte tak, že z nej kúsok oddelíte. V prírode sa oddelený kúsok prilepí na piesok v jazere, kde pomaly a dlho rastie.

Takéto umelo vytvorené Riasogule v domácom prostredí však nebudú mať taký pekný guľatý tvar, ako by mali v prírode.

Aká je cena Riasogúľ a kde ich kúpite?

Riasogule je možné kúpiť v akomkoľvek obchode ale eshope, ktorý sa zameriava na predaj rastlín či akvárií.

Cena týchto machových gúľ sa odvíja od ich veľkosti a počtu v balení. Cena sa pohybuje približne medzi 3 až 10 €.

Riasogule ako symbol večnej lásky?

Nie nadarmo je Riasoguľa v Japonsku považovaná za symbol večnej lásky. Takisto Japonci veria aj v to, že má zázračné účinky a dokáže vyliečiť zlomené srdce.

Tieto tvrdenia sú spojené so známou japonskou legendou. Tá hovorí o dcére náčelníka japonského kmeňa obývajúceho riečne územie Akan, ktorá sa zaľúbila do obyčajného chlapca. Keďže jej rodičia ich vzťahu nepriali, zaľúbenci sa rozhodli pred nepriazňou osudu a rodiny utiecť. Pri úteku však nešťastne spadli do rieky a utopili sa.

V tejto starej japonskej legende sa traduje, že ich duše spojené večnou láskou sa premenili na zelené riasové guľôčky a spoločne sa plavili po dne.

Niekoľko zaujímavých faktov o Riasoguli, ktoré ste možno doteraz nevedeli

Zaujímavé fakty o Marimo machových guľôčkach:

 • Guličky Marimo rastú veľmi pomaly, každý rok narastú asi o 5 mm a dosiahnutie maximálnej veľkosti trvá niekoľko rokov.
 • Výskyt Riagúľ v prírode je na hrane, existujú však miesta v jazerách, kde ich stále môžete nájsť v ich prirodzenom prostredí.
 • Marimo môže rásť bez prívodu vzduchu, a preto sa im darí vo vzduchotesných nádobách.
 • Sú takmer nezničiteľné. Keď sa rozpadnú, dajú sa ľahko pretvoriť a rast pokračuje.
 • V Japonsku, konkrétne ľudia Ainu každoročne v októbri organizujú trojdňový festival pri jazere Akan ako súčasť svojej kultúry.
 • Marimo je v Japonsku chráneným druhom od 20. rokov 20. storočia a na Islande od roku Jazero Akan je chránené ako národný park a jazero Myvatn je chránené ako prírodná rezervácia.
 • Zber tohto druhu machových guľôčok v jeho prirodzenom prostredí (v krajinách ako Japonsko a Island) je prísne zakázaný.
 • Riasogule sa niekedy používajú aj ako suveníry či talizmany.
4.2/5 - (5 votes)