Inšpirujte sa, Magazín

Feng shui spálňa – Ako ju správne zariadiť?

feng shui spálňa

Spálňa je hneď po kuchyni druhou najdôležitejšou miestnosťou. Viete prečo? Aj keď sa to možno nezdá, trávime v nej skoro tretinu života.

Spálňa je miestom, kde sa potrebujeme zregenerovať po náročnom dni a načerpať pozitívnu energiu. Spánok má pre nás veľký význam, pretože nám pomáha pri regenerácii fyzických aj dušených síl. Nie je všetko len o správnych matracoch.

Veľkú úlohu zohráva aj rozmiestnenie nábytku, výber farieb, osvetlenie aj dekorácia.

Ak túžite po zdravšom a pokojnejšom živote, skúste si zharmonizovať spálňu na základe niekoľkých jednoduchých pravidiel podľa Feng Shui.

Poloha spálne


Spálňu je ideálne umiestniť do najpokojnejšej časti, kde je menej svetla. Takto zabezpečíte, aby ste si kvalitne oddýchli. Umiestnenie spálne rozhoduje o postavení osoby v rámci rodiny.

V rodinách, kde sú viac ako 3 spálne, v spálni pri kuchyni by nemal spať pán ani pani, mohli by sa tak cítiť podriadení ostatným členom rodiny. To by mohlo negatívne ovplyvniť ich sebavedomie a ambície.

Najlepším miestom pre spálňu je juhozápadná časť vášho obydlia. Tento smer ovplyvňuje manželstvo, partnerstvo a vzťahy. Detská a študentská spálňa orientovaná na severovýchod prispeje k úspechu v škole, pretože táto svetová strana ovplyvňuje vedomosti a akademické úspechy.

Z hľadiska dispozície by nemala susediť s toaletami a kúpeľňou, aj keď práve tak to väčšinou býva.

Poloha postele


Pre posteľ v spálni je niekoľko pravidiel:

 Neumiestňujte ju medzi okná a dvere a rovnako ani tesne pod okná.

 Umiestnite posteľ čo najďalej od dverí a to tak aby ste videli na dvere. Dodá vám to pocit bezpečia.

 Na druhej strane však posteľ situovaná presne oproti dverám, keď vám nohy smerujú priamo k dverám, urýchľuje tok energie.

Najideálnejšie je, keď je posteľ na vyvýšenom mieste. Priestor pod posteľou by ste nemali využívať ako úložný priestor, malo by tam byť dostatok priestoru na cirkuláciu vzduchu. Pri výbere postele uprednostňujte prírodné materiály napr. drevo. Ideálne sú tiež postele s pevným čelom, ktoré vyvoláva pocit istoty a ochrany.

 Skvelý spánok za prijateľnú cenu

Matrace Dormeo

Doprajte si kvalitný spánok. Dormeo matrace ponúkajú neuveriteľný komfort, ktorý zaručí kvalitný a výživný spánok. Zistite viac informácií v nasledujúcom článku.

Za posteľou by sa rozhodne nemalo nachádzať okno, pretože vyvoláva pocit neistoty a navyše privádza no miestnosti prievan, ktorý môže spôsobiť prechladnutie a iné choroby.

Priamo nad posteľou by sa nemalo nachádzať nič ťažké ako napr. luster, polica či obraz s ťažkým rámom. Pre váš odpočinok je veľmi dôležité, aby vaša posteľ mala dostatočné súkromie a bola oddelená od ostatných súčastí života. 

Nábytok do spálne


Spálňa Feng Shui má svoje pravidlá a rozloženie nábytku sa netýka iba postele. Každý jeden kút by mal byť v vzájomnom harmonickom súlade, Pri výbere nábytku uprednostnite prírodné materiály, najmä drevo.

Kov môže zosilniť pôsobenie geopatogénnych zón. Pri nábytku sa vyhýbajte ostrým hranám.

Farby


Výber farby pre steny vašej spálne je tiež veľmi dôležitým krokom, pretože ovplyvňuje vašu náladu a mala by byť v súlade s vašim odpočinkom a relaxom.

Pokiaľ netúžite po prostredí, ktoré by vo vás vzbudzovalo vášeň, vaša spálňa by mala byť naplnená tlmenými, jemnými odtieňmi farieb a tichom.

Spálne, ktoré sú lokalizované na juhozápad a severovýchod budú vyzerať skvele ak si vyberiete farby, ktoré predstavujú živel zem. Do takej spálne sa hodia zemité farby ako napr. odtiene béžovej,  hnedej alebo oranžovej,  ktoré je vhodné použiť na stenách ale aj na tkaninách či doplnkoch.

Spálne s prvkami živlu oheň, pre také sú vhodné červené doplnky alebo červené steny v smere juhu, juhovýchodu a severovýchodu.

Spálne, ktoré sú ladené do červena sú vhodné pre mladých, pretože majú prospech z energie yang. Avšak nie sú vhodné pre starších ľudí.

Červená je vhodná pre tých, ktorí hľadajú vášeň. Tí, ktorí si chcú oddýchnuť a potrebujú pokojný ničím nerušený spánok by sa mali červenej v spálni vyhnúť.

Spálňa, v ktorej prevláda modrá farba je vhodná pre spálne umiestnené na sever, juhovýchod a východ. Modrá predstavuje energiu vody. Steny, ktoré majú farbu oblohy eliminujú nebezpečenstvo, ktoré jej prevaha predstavuje.

Steny a strop spálne by ste nikdy nemali maľovať na modro alebo čiernou farbou, pretože predstavuje práve nebezpečenstvo prevahy vody, hlavne ak je strop modrý. Svetlé odtiene tejto farby predstavujú skôr oblohu ako vodu.

Ak túžite po stenách obložených drevom, vhodné sú pre spálne orientované na juhovýchod a východ. Pozor si však dajte na to, že príliš veľa dreva môže spôsobiť nespavosť.

V prípade, že steny sú obložené drevom, je vhodné dať na podlahu koberec, ktorý zjemní priestor a podporí rovnováhu v miestnosti.

Zjemniť prostredie môžete aj použitím textílií svetlých farieb alebo použitím svetlých farieb na stenách.

Zhrnutie


Zhrnieme si teda čo symbolizujú jednotlivé farby vo filozofii Feng shui:

  • Okrová, béžová, hnedá a oranžová– podporujú oddych
  • Svetlé odtiene modrej– symbolizujú bezpečie
  • Červená– podmieňuje vášeň, ideálna pre mladé páry, vyhnúť by sa jej mali tí, ktorí uprednostňujú pokojný nočný spánok.
  • Ružová– táto farba symbolizuje lásku, používajte najmä svetlé odtiene ružovej a nepoužívajte ju v kombinácii s čiernou
  • Biela– neutrálne farba, je vhodná ak chcete mať spálňu v dvoch farbách, predstavuje pokoj a dôveru, pre dokonalú harmóniu ju kombinujte so striebornou a zlatou
  • Fialová– táto farba je najviac prepojená s duchovným vedomím, svetlé odtiene fialovej môžu podporovať duchovný rast, fialová farba by nemala prechádzať do fialovej, pretože to narúša harmóniu a pokoj

Vyhnúť by ste sa mali týmto farbám:

  • Príliš kontrastným farbám– predstavujú konflikt
  • Tmavé farby na posteľnej bielizni a koberci– silno absorbujú akúkoľvek životnú energiu prichádzajúcu s ľuďmi do miestnosti

Zrkadlá v spálni


Ak ide o spálňu zariadenú podľa Feng shui, najčastejšie sa spomína, že zrkadlá by v spálni nemali byť vôbec. Vraj zrkadlá, ktoré sú umiestnené smerom k posteli môžu spôsobiť problémy vo vzťahoch.

Zrkadlové odrazy by mohli spôsobiť neveru (priniesť do vzťahu tretiu osobu). Spôsobujú problémy aj vo veľmi pevných vzťahoch.

Hovorí sa, že zrkadlo, ktoré je takto umiestnené pozýva duchov a zlé energie do priestoru pokiaľ spíme. Počas spánku je človek najviac zraniteľný a preto nie je vhodné, aby boli okolo neho zlé energické vibrácie.

V prípade, že už máte takto umiestnené zrkadlo, mali by ste ho na noc otočiť alebo zakryť.

Najnovšie sa však objavili informácie, podľa ktorých sú zrkadlá v spálni len poverou.

Podľa psychologičky sú nepríjemné pocity zo zrkadla len záležitosťou psychiky a tá by mohla ovplyvniť skôr zdravie ako vzťahy.

Osvetlenie


Osvetlenie v spálni by malo byť jemné a nedráždivé. Do spálne sa hodia prírodné éterické oleje alebo sviečky. Spojenie úzkeho stropného svietidla s bodovým osvetlením a lustrami je neprijateľné pri Feng shui spálni.

Príliš veľa rôznych svietidiel vytvára nadbytočnú energiu pre každého kto tam spí.

Elektronika v spálni


Prvým dôvodom prečo by elektronika nemala byť v spálni je, že zmenšujú hlavnú funkciu miestnosti. Druhým dôvodom je, že na osoby spiace v tejto miestnosti vplývajú škodlivé elektromagnetické vlny.

Všetky elektrické prístroje, vrátane elektrických hodín by mali byť na opačnom konci miestnosti ako posteľ. Najpodstatnejšou zásadou je, aby v spálni neboli žiadne telefóny. Telefóny bránia v relaxácii.

Spálňa je najdôležitejším miestom na oddych a načerpanie nových síl. Usporiadanie Feng shui by vám malo pomôcť k lepšej kvalite spánku a ideálnemu spálňovému usporiadaniu.

Okrem základných zásad feng shui, ktoré sme uvideli vyššie, by v spálni nemali byť ani zbytočnosti ako sú napr. Fľaštičky s liekmi, kozmetické prípravky, použité vreckovky kôpky odevov, staré nenosené šaty a topánky a pracovné záležitosti.

To všetko vás môže podvedome znervózňovať a to vedie k horšej kvalite spánku.

4.3/5 - (6 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *