Retro chladnička – ŠTÝLOVÁ a funkčná (TOP VÝBER)

Existujú dva typy ľudí. Tí, čo si chcú svoj domov zariadiť v modernom štýle a potom takí, ktorí dávajú prednosť dávnym časom a nostalgii. A práve dávne a nostalgické časy v sebe zahŕňajú aj dobre známe retro obdobie. Obdobie, ktoré v sebe skrýva rôzne štýlové doplnky do domácnosti a jedným z nich je aj netradičná retro chladnička.

Chladnička je v dnešnej dobe must-have kúskom, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Slúži primárne ako úschovňa potravín. Takisto zanechá jedlo čerstvé a chráni ho pred možným pokazením. Nemusí však v tomto prípade ísť iba o povinnú jazdu, ale štýlová retro chladnička sa môže stať aj hlavnou dominantou vašej kuchyne.

4 NAJLEPŠIE RETRO CHLADNIČKY – NÁŠ VÝBER

Retro štýl a čo o ňom možno neviete

Pojem retro pozná skoro každý z nás. Aký je však pravý význam tohto slova?

Retro odkazuje na doby minulé. Ide o návrat do minulosti, k veciam a trendom, ktoré boli moderné v 60. tych, 70. tych a 80. tych rokoch. Toto obdobie dostalo takisto nálepku ako veľký medzník v zmene životného štýlu.

Tak, ako napríklad vintage alebo škandinávsky štýl, aj retro má svoje typické črty.

Medzi tieto črty patrí:

 • Biela farba
 • Výrazné farby
 • Zaoblené tvary
 • Výrazný contrast
 • Kvetinové vzory
 • Nadčasový dizajn
 • Geometrické vzory

Na retro vlne

Retro sa považuje za veľmi tvorivé a nadčasové obdobie, ktoré sa v dnešnej dobe odzrkadľuje aj v bytovom dizajne. Nie je to len o retro chladničkách, ale dizajnéri vytvárajú rôzne zaujímavé doplnky či nábytok do domácnosti.

Retro nábytok

Štýlový retro nábytok pôsobí často robustne a definujú ho jednoduché línie. Jeho typickým znakom sú pestré a kontrastné farby. Rovnako kvetinové a geometrické vzory, ako napríklad kónický alebo trojuholníkový tvar nôh. Za zmienku určite stoja aj známe oblé tvary, ktoré sú poznávacím znamením tohto obdobia.

Tradičné retro doplnky

Retro obdobie je známe aj svojimi tradičnými doplnkami, ktoré vám okamžite priblížia o aké časy sa jedná. Medzi tradičné retro doplnky patria americké retro plechové cedule a nástenné hodiny v štýle 70. tych rokov.

Retro spotrebiče

Retro spotrebiče sú kategóriou samou o sebe. Na dnešnom trhu nájdete či už veľké vstavané spotrebiče ako napríklad retro rúry, alebo samostatne stojaté mikrovlnky či retro chladničky.

Ak nemáte rozpočet na tento štýl ladenia kuchyne, môžete si ju zariadiť do retro štýlu aj za pomoci menších spotrebičov. Môžete si zvoliť napríklad pákový kávovar v pastelových farbách, ktorý je doplnený okrúhlym ukazovateľom teploty v antikorovom rámčeku.

Typy retro chladničiek do každej domácnosti

Nie je chladnička ako chladnička, a preto aj retro prevedenie týchto domácich spotrebičov má svoje kategórie.

Aké sú typické retro chladničky, ktoré môžete na slovenskom trhu dostať?

Jednodverové chladničky

Máte malú kuchyňu a takisto menší počet domácich príslušníkov? Tak v tomto prípade siahnite po jednodverovej chladničke, ktorá nezahltí celý voľný priestor v kuchyni. Takisto je vyrábaná pre tých, ktorým postačí aj minimálny objem mrazničky. Tento typ retro chladničky obvykle disponuje menšou mraziacou časťou.

Kombinované chladničky

Tento typ chladničky patrí k najvyhľadávanejším druhom klasických, ale aj retro chladničiek. Ich špecifikácia spočíva v tom, že v sebe skrývajú chladiacu aj mraziacu časť. Každá z týchto častí ma svoje osobitné dvierka. Vďaka nim pri otváraní nedochádza k úniku chladu z mrazničky a tým šetrí energiu.

retro chladnička

Obe časti spotrebiča bývajú navyše dostatočne priestranné, čo predstavuje ideálne a najpraktickejšie riešenie do každej domácnosti.

Americké chladničky

I keď na Slovensku nie je tento typ chladničky rozšírený, stále je možnosť si ich zadovážiť aj do vašej kuchyne. Inšpiráciu môžete čerpať primárne z internetu či zo zahraničných stránok a obchodov.

Americké chladničky sú možno práve preto pomenované po Amerike, pretože ponúkajú oveľa viac priestoru ako naše tradičné chladničky. Sú prevažne vyrobené pre viacčlenné „americké“ rodiny a veľké kuchyne. Takisto často bývajú dvoj až štvordverové.

Ich nevýhodou však je, že sú priestorovo aj finančne náročné. Hodia a zmestia sa naozaj iba do veľkých kuchýň a priestorov.

Americké chladničky určite  splnia požiadavky aj toho najnáročnejšieho zákazníka.

Pultové chladničky

Ide menšie jednodverové chladničky, ktoré sú kompaktným riešením pre malé byty, študentov či do kancelárií. Ich súčasťou je takisto aj minimálny mraziaci priestor, ktorý môže slúžiť ako zásobník na ľad.

Ich výhodou je v tomto prípade nízka obstarávacia cena a minimálna spotreba energie. Nevýhodou môže byť naopak trochu vyššia hlučnosť, čo môže ľuďom citlivým na zvuk naozaj vadiť.

Monoklimatické chladničky

Ide o jednodverové chladničky s veľkým objemom, avšak bez mraziacej časti. To predstavuje dosť netypický aspekt pre tradičnú slovenskú domácnosť. Možno aj z tohto dôvodu sú skôr preferované v reštaurácií či iných prevádzkach, kde slúžia primárne na ďalšie chladenie.

Ako vybrať funkčnú a kvalitnú retro chladničku do vašej kuchyne

Pri výbere retro chladničky berte do úvahy nielen typické parametre a funkcie chladničky, ale aj to, či bude ladiť do vašej kuchyne.

Objem a rozmery

Retro chladničky je možné v dnešných obchodoch dostať v rôznych veľkostiach či objemoch. Orientačne však platí, že na jedného člena domácnosti by ste mali rátať 50 až 70 litrov miesta v chladničke a 20 litrov v mrazničke.

Menšie retro modely okolo 50 cm disponujú kapacitou približne 120 litrov v chladničke a 10 litrov v mrazničke. Väčšie chladničky nájdete v chladiacej časti s kapacitou 300 alebo viac litrov a v mraziacej časti približne cez 100 litrov.

Typ kompresora

Dnešné moderné chladničky štandardne disponujú len jedným kompresor s jedným alebo dvoma okruhmi. Dvojokruhový systém v tomto prípade umožňuje samostatné nastavenie teploty v chladiacej aj mraziacej časti.

Čo sa týka typu kompresora, lepšou voľbou je určite invertorový kompresor. Tento typ kompresora je moderný, tichý, má dlhšiu životnosť, menšiu spotrebu energie a udrží potraviny dlhšie čerstvé.

retro chladnička

Výhodou je aj to, že na rozdiel od klasického kompresora sa nikdy nevypne. Naopak plynulo prepne na iný prevádzkový režim s menším počtom otáčok.

Mraziaci výkon a akumulačný čas

Mraziaci výkon chladničky je výkon, ktorý udáva koľko kg čerstvých potravín je vaša mraznička schopná zamraziť počas 24 hodín. Pri kombinovaných chladničkách ide o výkon od 2 do 33 kg za 24 h. Pri samostatných mrazničkách dosahuje mraziaci výkon aj viac než 40 kg za 24 h.

Akumulačná doba naopak predstavuje čas uchovania potravín v zmrazenom či chladenom stave v prípade, ak by sa chladnička odpojila od elektriny. Približná akumulačná doba sa pohybuje od 10 hodín vyššie.

Energetická trieda

Energetická trieda patrí medzi hlavné parametre výberu každej retro chladničky. Najúspornejšie chladničky sú v tomto prípade označované písmenom A. Naopak najmenej úsporné sú chladničky s označením písmena G.

Všetky potrebné informácie o energetickej triede nájdete na energetickom štítku, ktorý je súčasťou každej chladničky a mrazničky.

Hlučnosť

Ak ste človek náchylný na zvuk a vadí vám dokonca aj tikanie hodín, vhodným riešením pre vás je retro chladnička s tichým chodom. Hranica normy v tomto prípade predstavuje 47 dB. V ponuke nájdete aj menšie chladničky s hlučnosťou pod 30 dB.

Samotnú hlučnosť chladničky je možné aj čiastočne ovplyvniť. A to tak, že ju správne umiestnite do priestoru s tlmiacimi prvkami ako záclony, závesy či koberce.

Funkcie chladničky

Súčasné chladničky ponúkajú množstvo technických vymožeností, ktoré pomáhajú udržať jedlo čerstvé oveľa dlhšie a ešte vám aj ušetria energiu a čas.

Medzi tieto moderné funkcie patrí napríklad:

 • NoFrost – beznámrazová funkcia
 • SuperFrost – funkcia rýchleho mrazenia
 • SMART – ovládanie na diaľku cez Wi-Fi
 • Antibakteriálna ochrana – zabraňuje šíreniu mikroorganizmov
 • SuperCool – zníženie teploty a udržanie čerstvosti potravín

Farba a dizajn

Pri výbere retro chladničky je takisto dôležitý dizajn či farba samotného spotrebiča. V prípade farieb dominujú pastelové farby či klasická biela alebo čierna farba. Na trhu však nájdete aj výraznejšie kúsky, a to napríklad v krvavo červených a žiarivo žltých prevedeniach.

Čo sa týka dizajnu a tvarov, niektoré typy retro chladničiek majú oválne a hranaté tvary s retro úchytkami na otvorenie dvierok.

Retro kolekcia chladničiek Gorenje a Klarstein

Medzi známych výrobcov, ktorí sa venujú výrobe štýlových retro chladničiek patrí značka Gorenje a Klarstein.

Gorenje

Značka Gorenje si naozaj dala záležať a pripravila celú kolekciu dizajnových retro chladničiek. Kolekcia Gorenje Retro Collection prináša retro dizajn s osviežujúcou pokročilou technológiou v úžasnej palete farieb.

Nájdete tu rôzne modely retro chladničiek v troch nových farbách, a to Olive, Apple a Copper.

Táto kolekcia je jedinečná tým, že spája moderné funkcie a nostalgický dizajn. Teda všetko to, čo potrebujete, aby ste si svoje retro mohli začať užívať už dnes.

Klarstein

Značka Klarstein vychádza spod rúk skupiny Berlin Brand Group Inc. Táto spoločnosť je známa svojimi spotrebičmi, ktoré sú ladené do známeho retro a vintage štýlu.

Pri samotnej tvorbe sa inšpirujú rozmanitosťou svojho mesta s cieľom rozvíjať a podporovať špičkové značky. Takisto prinášajú na trh inovatívne produkty do moderných domácností, ktoré sú nadizajnované priamo v Berlíne.

TOP výber štýlových retro chladničiek pre váš domov

Audrey Retro kombinovaná chladnička

Rozbaľte to s Rock’n Roll!

Audrey Retro predstavuje kombináciu chladničky a mrazničky v retro vzhľade 50. rokov. Vďaka objemu 194 a 56 litrov poskytuje dostatok priestoru pre čerstvé aj mrazené potraviny. Takisto s chladničkou Klarstein Audrey Retro sa vaša kuchyňa stane skutočným retro bistrom z 50. rokov.

retro chladničkaPrečo si vybrať práve túto retro chladničku?

 • Odnímateľný rošt na fľaše
 • Prevádzkový hluk 41 dB
 • Chladnička s 4 odkladacími priestormi vo dverách
 • Flexibilné vnútorné usporiadanie s 9 možnosťami umiestnenia políc
 • Jednoduché rozmrazovanie vďaka automatickému rozmrazovaciemu systému

Chladnička ETA retro 2536 90030E

Voľne stojaca chladnička ETA Storia 253690030E je ideálnym spotrebičom do menších kuchýň.

I keď disponuje menším rozmerom 90cm, svojim majiteľom ponúka dostatočný úložný priestor až pre dve osoby. A to všetko vďaka inteligentnému rozloženiu priestoru vo vnútri.

retro chladničkaPrečo si vybrať práve túto retro chladničku?

 • LED osvetlenie
 • Prémiový servis ETA
 • Tichý chod s hlučnosťou 38 dB
 • Retro vzhľad do každej kuchyne
 • Dostatočný objem 110 litrov až pre 2 ľudí

Chladnička Gorenje Retro OBRB153R

Máte radi netradičné kombinácie a detaily? Chladnička Gorenje Retro bude to pravé pre vás!

Tvorcovia sa nechali inšpirovať svetovo známou dodávkou Volkswagen. Prepožičali si dizajnový znak automobilu a ozdobili ním predné dvere retro chladničky. Celkový look doladili bordovo krémovou kombináciou farieb.

retro chladničkaPrečo si vybrať práve túto retro chladničku?

 • Energetická účinnosťE na šetrenie energie
 • FreshZonezásuvka na úschovu čerstvého mäsa, rýb i ovocia
 • LedLightna príjemné osvetlenie priestoru v chladničke
 • CrispZones HumidityControl uchová ovocie a zeleninu vždy čerstvé
 • IonAirs DynamiCooling pre rovnomerné rozloženie teploty v chladničke

Amica VD 1442 AY

Doprajte si farby a rozžiarte svoju kuchyňu za pomoci výraznej žltej retro chladničky značky Amica.

Žltá farba môže slúžiť ako dominanta a kľúčový doplnkov každej kuchyne. Okrem výraznej farby ponúka úsporné LED osvetlenie či automatické odmrazovanie chladiacej časti.

retro chladničkaPrečo si vybrať práve túto retro chladničku?

 • Energetická trieda E
 • Dvojdverová retro chladnička vo žltom dizajne
 • Mechanické ovládanie termostatu
 • Úsporné a šetrné LED osvetlenie
 • Automatické odmrazovanie chladiacej časti
4/5 - (5 votes)