V poslednej dobe sa rakytník stáva stále populárnejšou rastlinou vďaka jeho vynikajúcim vlastnostiam pre zdravie a krásu. Bobule tohto stromu obsahujú unikátnu kombináciu 10 vitamínov – antioxidantov, 15 stopových prvkov, olejov, nenasýtených mastných kyselín a ďalších biologicky aktívnych látok, ktoré pomáhajú udržiavať naše telo zdravé a odolné proti ochoreniam.
V tomto článku sa budeme venovať výhodám rakytníka pre zdravie a krásu, a prečo by ste mali zahrnúť tieto bobule do svojej stravy.
Obsah článku
Najlepšie pomôcky na pestovanie
Čo je to rakytník?
Rastlina rakytník je krík alebo malý stromček podľa toho ako ju pestujeme. Rakytník pochádza pôvodne zo Strednej Ázie a severozápadnej Európy.
Jeho listy majú sivo-zelenú farbu a rôzne druhy môžu produkovať žlté, oranžové, červené alebo dokonca biele plody. Plody rakytníka sú zvyčajne zelené, no dozretím sa menia na oranžovú alebo oranžovo-žltú farbu.
Tieto bobuľovité plody sa podobajú jarabine. Plody rakytníka obsahujú množstvo antioxidantov a veľa vitamínov vrátane vitamínu C, A, B (B1, B2, B6, B9) a ďalšie. Rakytník môže dorásť až do výšky 4 metrov.
Pestovanie
Pestovanie rakytníka vyžaduje správne stanovisko a vhodnú pôdu. Rakytník má rád slnečné miesta a dokáže sa prispôsobiť rôznym typom pôdy.
Výsadbu je potrebné začať s vhodnou odrodou, ktorá by mala byť vo veku 2-3 rokov. Rakytník začne plodiť až od 3 rokov, v niektorých prípadoch aj neskôr.
Je dôležité si zvoliť overené zdroje rastlín, aby sme zabránili prípadným nákazám alebo ochoreniam. Vlhké prostredie nie je pre rakytník ideálne a môže spôsobiť žltnutie listov alebo úhyn rastlín.
Výsadba rakytníka
Pri výsadbe rakytníka rešetliakového je dôležité zvoliť vhodnú pôdu s pH 6-7 a s dobrým odvodnením, ktoré môžeme zabezpečiť kyprením pôdy.
Rastliny treba umiestniť na slnečné stanovisko, najlepšie do závetria, aby sa plody nerozlievali pri vetre. Rakytník sa najlepšie sadí do voľnej zeme, pretože má rozsiahly koreňový systém.
Pri pestovaní rakytníka treba mať na pamäti, že je potrebné mať viac rastlín, pretože existujú samčie aj samičie rastliny a obe sú potrebné. Sadenice je najlepšie kúpiť v plastových obaloch alebo kontajneroch. Pri rozostupe rastlín treba brať do úvahy veľkosť a špecifiká odrody.
Zalievanie a hnojenie
Pri hnojení rakytníka sa zameriavame najmä na fosfor, ktorý sa aplikuje počas prvého roka od výsadby.
Hnojenie fosforom sa odporúča najmä pri prvotnom sadení, pretože táto látka prospeje adaptácii sadenice na dané prostredie.
V priebehu nasledujúcich rokov nie je hnojenie fosforom potrebné, pretože rakytník dokáže získavať dusík zo symbiózy s baktériami na svojich koreňoch.
Zalievanie rakytníka je najdôležitejšie počas prvých týždňov po výsadbe a pre mladé rastliny, ktoré potrebujú dostatočnú zálievku. V prípade starších rastlín zálievka nie je takmer nutná, pretože korene rakytníka sú dostatočne rozsiahle a rastlina môže čerpať podzemnú vodu zo zásob. Zálievku môžeme prispôsobiť aktuálnemu úhrnu zrážok a teplote, ktorá ovplyvňuje vlhkosť pôdy.
Pri pestovaní rakytníka sa nemusíme s hnojením a zálievkou starať príliš veľa, pretože rastlina je relatívne nenáročná. Stačí dbať na vhodnú pôdu s pH 6-7 a dostatočnou priedušnosťou, umiestniť ju na slnečné stanovisko, a pri výsadbe dbať na dostatočnú vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami.
Rez rakytníka
Rakytník môže byť celkom rozľahlý ker, pričom mnohí záhradníci na túto skutočnosť vôbec nemyslia, alebo si ju uvedomujú až vtedy, keď zavadzia alebo tieni iným rastlinám.
Je dobré vedieť, že pri rakytníku vykonávame rez len na dreve starom do 3 rokov, nikdy nezasahujeme do starších častí, ktoré sú pre rakytník kľúčové.
Ak by sme vykonali rez do dreva staršieho ako 3 roky, mohli by sme rastlinu poškodiť natoľko, že by mohla uhynúť. Rez zvyčajne vykonávame počas vegetačného obdobia.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Pre rakytník je dôležitá zimná ochrana, aj keď dokáže prežiť aj zimy na Slovensku. Pri jeho koreni môžeme rozložiť dostatok čečiny, slamy alebo iného separačného materiálu.
Mrazy sa však môžu objaviť aj počas jarných mesiacov, ako je apríl, a sú veľmi nebezpečné. V týchto mesiacoch sa rakytník začína prebúdzať a listy pučia. Ak sa dajú od počasia predvídať aj prízemné mrazy alebo mrazy počas noci, obalíme celý rakytník v záhradníckej textílii.
Škodcovia predstavujú pre rakytník ochorenie, ktoré prichádza zvyčajne vo forme hubových ochorení. Druhé miesto obsadzujú známe vošky, ktoré sa rýchlo premnožia a napadnú aj iné rastliny.
V oboch prípadoch reagujeme vhodným postrekom, pričom sa prísne riadime dávkovaním. V prípade vošiek striekame aj iné rastliny, hoci ich vošky zatiaľ nemuseli napadnúť – ide o preventívne riešenie.
Záver
Na záver si môžete pozrieť video, ako si doma jednoducho môžete pripraviť chutný rakytníkový sirup.