Ako na to?

Ako si vybrať prístrešok na auto + NÁVOD, ako si ho svojpomocne postaviť

carport

Ak nemáte priestor pre garáž a auto chcete mať aj napriek tomu v bezpečí, zaobstarajte si originálny prístrešok na auto. Ide o lacnejšiu, jednoduchšiu a dostupnú alternatívu pre každého.

Prístrešok na auto je rýchlym a účinným spôsobom, ak vám doma chýba miesto na státie. Nemusíte strácať drahocenný čas s murovanými základmi a stavebným povolením. Stačí si vybrať alternatívu prístrešku (kovový, hliníkový, drevený) a môžete začať stavať!

Prístrešok na auto VERZUS murovaná garáž

Aby ste mali lepšiu predstavu, prečo si vybrať práve prístrešok na auto, je potrebné vedieť, aký je rozdiel medzi garážou a prístreškom.

Garáž

Naši rodičia a prarodičia poznali a využívali murované garáže, ktoré slúžili ako miesto na parkovanie a ochrana auta pred vonkajšími meteorologickými vplyvmi. Hlavne vo veľkých mestách boli garáže sídliskovou a radovou záležitosťou, ktorá bola súčasťou bytu.

Garáže sú brané ako menšia nehnuteľnosť, čo znamená zdĺhavejší a náročnejší proces. Predtým, ako budete využívať výhody garáže či už novej alebo kúpenej, musíte v tomto prípade myslieť na pár vecí.

Ak nebudete garáž stavať od základov, ale rozhodnete sa ju kúpiť, musíte dopredu vedieť odpovede na niektoré otázky, ktoré sa s kúpou garáže vynárajú. Ide o otázky typu, či garáž nemá žiadne ťarchy, vecné bremená, predkupné práva, doživotné užívanie alebo exekúcie. Takisto bude pri kúpe garáže potrebná kúpna zmluva.

carport

Ak sa rozhodnete garáž postaviť,  budete potrebovať stavebné povolenie?

V tomto prípade nezáleží na materiáli, z ktorého je garáž postavená, ale na veľkosti garáže. Ak zastavaná plocha nepresiahne 25 m2 a výška garáže je menšia ako 5 m, nie je potrebné stavebné povolenie. V tomto prípade postačí len ohlásenie obci. 

Výhody prístrešku na auto

Prístrešok na auto je v tomto prípade vhodnejšou alternatívou, pretože poskytuje rad výhod, ktoré presvedčia nejedného majiteľa o jeho kúpe.

Myslíte na prístrešok už pri výstavbe

Tak, ako pri garáži, aj pri prístrešku na auto do 25m2 a do výšky 5 m nepotrebujete stavebné povolenie. V prípade pergoly je to však úplne inak. Tá sa označuje len ako konštrukcia a povolenie v tomto prípade nie je nutné.

Ak však chcete mať doma drevený prístrešok, myslite naň už pri výstavbe novostavby. Pokiaľ ho zahrniete do prvotných plánov, budete môcť všetko vybaviť spoločne pri jednej návšteve úradu.

Lacnejšia a dostupnejšia alternatíva

Prístrešok v každom smere predstavuje lacnejšiu a dostupnejšiu alternatívou ako garáž. Nezaťaží váš rozpočet tak, ako stavba alebo kúpa garáže.

Cena novej garáže závisí od materiálu, rozmerov, výberu brány, vnútorného vybavenia a omietky. Cena prístrešku závisí od veľkosti, tvaru a od materiálu.

V každom z týchto prípadov je dôležité, aký máte rodinný rozpočet. No ak porovnáte kvalitnú garáž a kvalitný prístrešok na auto, prístrešok vás bude zaručene stáť oveľa menej.

Žiadne teplotné šoky

Ak ste si doteraz mysleli, že tým, že vaše auto trávi zimu vo vykúrenej garáži je v bezpečí, boli ste na omyle. Ak máte prístrešok, vaše vozidlo nezažíva teplotné šoky pri prechode z vonkajšieho prostredia do garáže (najmä tej vykurovanej). V tomto prípade nedochádza ku kondenzácii vodnej pary, ktorá zapríčiňuje koróziu. Auto je stále v stabilnom prostredí, čo je prospešné pre životnosť vozidla.

carport

Šetrí čas

Či už ide o samotnú výstavbu alebo údržbu, prístrešky sú v tomto jasní víťazi. Keďže v prípade prístreškov ide o stavebnice, poradíte si s nimi sami, alebo s jedným či dvoma pomocníkmi. Stavba vám zaberie len pár dní a auto môžete hneď garážovať.

Rovnako aj v prípade údržby sú v podstate bezúdržbové a nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť.

Štýlový doplnok

Prístrešky a pergoly na autá už dávno nie sú len škaredou nutnosťou. Dnešné prístrešky môžete zladiť s vašou novostavbou, záhradou či príjazdovou cestou. Môžete ho oživiť ťahavými kvetmi, kombinovanými materiálmi, zavesiť naň kvetináče či iné štýlové dekorácie.

Medzi ďalšie výhody prístrešku na auto patrí:

  • lepšia cirkulácia vzduchu
  • zaberú menej miesta
  • majú dlhú životnosť

Aké poznáme prístrešky na auto?

Aj v prípade prístreškov na auto existujú rôzne alternatívy, ktoré sa od seba líšia hlavne materiálom.

Drevené prístrešky

Drevené prístrešky predstavujú vhodnú alternatívu, ak máte rozpočet a chcete si vybrať kvalitu a dlhšiu životnosť. V tomto prípade ide o drevené prístrešky, ktoré sú vyrobené z masívneho dreva a ochránia vaše auto pred dažďom, snehom či krúpami. Ak sa však rozhodnete pre drevený prístrešok, musíte v tomto prípade myslieť aj na základy.

Ako základ pre drevený prístrešok sa najčastejšie používajú betónové pätky, do ktorých sa pri montáži vŕtaním ukotvia kovové konzoly na osadenie stĺpov. Plocha medzi pätkami sa môže vyplniť zámkovou dlažbou alebo sa jednoducho vysype štrkom.

Oceľové prístrešky

Oceľové prístrešky na auto vynikajú dlhou životnosťou a sú prakticky bezúdržbové. Samotná montáž zaberie iba pár dní, a to podľa náročnosti vybraného prevedenia.

Rámy prístrešku sú vyrobené z kvalitnej ocele, ktorá odolá nepriaznivým meteorologickým podmienkam a pôsobeniu času. Približná garancia záruky na oceľový prístrešok na auto je až 10 rokov.

Ak si zvolíte prístrešok z hliníku, následná starostlivosť bude ešte jednoduchšia. Vďaka hliníku, ktorý je ošetrený kvalitným práškovým lakovaním, nie je nutné prístrešok natierať alebo sa oň inak starať. Prípadné nečistoty ľahko odstránite prúdom čistej vody.

Kombinované materiály

Takisto veľmi modernou alternatívou sú montované prístrešky na auto, ktoré sú kombináciou ocele a dreva. Drevenú časť tejto kombinovanej konštrukcie môžete dozdobiť napríklad ťahavými kvetmi alebo kríkmi.

Ako si vybrať ten správny prístrešok pre vaše auto?

Výber prístrešku na auto závisí od voľby materiálu, veľkosti, tvaru a ceny, ktorú ste ochotní do prístrešku investovať.

Materiál

Pri výbere materiálu sa môžete zamerať na drevené prístrešky a prístrešky, ktoré sú vyrobené z ocele.

Drevené prístrešky by mali byť predovšetkým z kvalitného dreva, aby dokázali odolávať vplyvom počasia.

Prístrešok sa bude nachádzať v exteriéri, kde bude naňho vplývať nielen počasie, ale aj hmyz či plesne alebo huby. Preto je kvalita dreva mimoriadne dôležitá.

Naopak oceľové alebo hliníkové prístrešky sú veľmi ľahké a nenáročné na údržbu. Dokonca hliníkové prístrešky sú ošetrené kvalitným práškovým lakovaním, preto nie je nutné prístrešok natierať alebo sa oň inak starať.

Veľkosť a tvar

Veľkosť a tvar prístrešku závisí od toho, akú plochu máte doma k dispozícií, koľko áut bude v prístrešku parkovať a aká je vaša predstava.

Cena

Cena prístrešku sa odvíja od jeho materiálu, veľkosti a prevedenia. V prípade dreveného prístrešku musíte myslieť aj na základnú dosku, ktorá je takisto finančnou investíciou.

Ak nemáte vysoký rozpočet a chcete mať prístrešok postavený čím skôr, siahnite po pergolách. Ide o hliníkové prístrešky, ktoré sú lacnejšou a jednoduchšou alternatívou.

Takisto ak nemáte čas na stavbu alebo montovanie prístrešku na auto, môžete využiť služby ako napríklad prístrešok na kľúč. Vyberiete si firmu, s ktorou si navrhnete prístrešok podľa vášho vkusu a firma vám ho postaví priamo u vás doma.

Ako si svojpomocne postaviť prístrešok na auto?

Ak si potrebujete zaparkovať vaše auto u vás doma čím skôr, zvoľte jednoduché a montované prístrešky či pergoly. Ak však chcete mať u vás doma drevený prístrešok, môžete si ho postaviť svojpomocne.

Miesto

Pred samotnou výstavbou si musíte zvážiť, kde by mal váš nový prístrešok stáť a pre koľko áut bude určený. Štandardom je dĺžka 5 m, šírka 3 m a výška 2,8 m pre jedno auto. Myslite i na rezervu a dostatok miesta na parkovanie. Takisto nezabudnite na prípadné ohlásenie stavby a získanie stavebného povolenia.

Príprava pred výstavbou

Prístrešok na auto môže byť montovaný z vopred pripravenej konštrukcie, alebo postavený podľa individuálne vytvoreného plánu. Ak si chcete ušetriť starosti a čas, už pri samotnom nákupe vyberajte materiál a prvky na konštrukciu, ktoré sú pripravené do požadovaných rozmerov.

Základom pred samotnou výstavbou prístrešku je dobre pripravená základová doska. Musí ísť o pevnú a vodorovnú plochu, najlepšie z betónu alebo zámkovej dlažby. Takisto je nutné si dopredu premyslieť, z akého materiálu bude strecha prístrešku.

Stavba prístrešku

Na internete existuje množstvo video-návodov, ako si postaviť prístrešok svojpomocne. Každý návod je iný, preto je len na vás, ktorú variantu si zvolíte. Pri samotnej stavbe je dôležité riadiť sa podľa plánu a poriadne si premerať pôdorys. 

 

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *