Ako vybrať správne plotové dielce?

Súčasťou každého domu je okrem záhrady aj oplotenie. To má nielen praktickú, ale taktiež dizajnovú úlohu. Ak ho vyberiete správne, celý dom dokáže skrášliť a doplniť. Pri výbere je dôležité sledovať rôzne parametre. Okrem farby oplotenia musíte sledovať aj to, či sa daný typ k domu hodí. Poprípade je dobré sledovať aj jeho výšku a dĺžku. Každé oplotenie je iné, a preto, keď ho vyberáte, je dôležité vyberať tie správne plotové dielce. Ako si výber uľahčiť?

Či už bývate v novom alebo rekonštruujete starší dom a jeho okolie, nové oplotenie je dôležité vyberať s rozvahou. Pokojne si spravte čas a vyberajte z viacerých druhov. Porovnávajte ich, vyskúšajte si ich predstaviť pri dome alebo v jeho okolí. Nemusíte sa nikam ponáhľať. Plot je totižto niečo, čo pri vašom dome bude stáť roky. Nie je to kúsok, ktorý meníte každý mesiac či rok.

Plot je symbol ochrany

Plot má pri našich domoch niekoľko hlavných úloh. Tou prvou je ochrana. Pomocou plotu dávame najavo, kde je naše teritórium a náš osobný priestor.

Vďaka plotu dokážete ochrániť svoj majetok a svoje okolie a to nielen pred vykradnutím, ale taktiež vandalizmom.

čierne plotové dielce

Ďalšou úlohou plotu je určitý pocit súkromia. Keď ste doma, chcete si oddýchnuť vnútri alebo vonku. Chcete miesto, kde vás ľudia nebudú vidieť. Je jedno či ste vnútri alebo vonku. Užite si súkromie v okolí svojho domu aj pomocou správnych plotových dielcov.

Treťou funkciou je znižovanie veternosti pozemku. Správnym oplotením dokážete efektívne znížiť vysokú veternosť, poprípade spraviť si potrebný tieň. Ten si užijete najmä počas leta.

A štvrtou, poslednou úlohou oplotenia je výzor. Dom bez brány alebo určitého typu oplotenia vyzerá prázdno a často aj pusto.

Jednoducho, niečo mu chýba. Práve preto je dôležité vybrať oplotenie, ktoré vás nielen ochráni a dodá vám pocit súkromia, ale taktiež vám celý exteriér skvelo doplní.

Každý má rád iný typ

Ako istotne viete, ploty dnes môžu byť akéhokoľvek tvaru či materiálu. Pri domoch môžete vidieť rôzne typy, ktoré vyzerajú zaujímavo a pekne.

Každý z nás má iný štýl. Práve preto je aj ponuka veľmi široká. Okrem klasických typov nájdete napríklad vysoké a masívne ploty z múru, poprípade z plechu alebo kovu. Samozrejmosťou sú aj iné materiály.

Výber je čisto na vás. Dôležité je vždy premýšľať nad tým, čo sa k vášmu domu hodí. Menšie domy si spravidla prídu na svoje pri menšom oplotení, väčšie domy zas pri väčšom.

Nemusí to však byť pravidlom.

Parametre, ktoré je dôležité sledovať pri výbere plotových dielcov

Pri výbere plotových dielcov je dôležité sledovať viacero parametrov. Len tak si môžete vybrať ten najlepší typ, ktorý sa pri vašom dome bude skvelo vynímať.

Zo začiatku je dôležité uvedomiť si, kde budete plot stavať. To znamená, či bude stáť:

Akonáhle máte túto otázku zodpovedanú, môžete prejsť ďalej. Najčastejšími parametrami, ktoré ovplyvňujú výber plotových dielcov sú:

 • materiál
 • odolnosť
 • cena
 • dizajn
 • značka.

Pri materiáli je dôležité sledovať rovno aj odolnosť. V tomto prípade je potrebné rozmýšľať do budúcnosti. Chcete plot meniť už o pár rokov alebo chcete, aby vám vydržal dlhší čas?

Cena sa najčastejšie odvíja od materiálu, poprípade značky alebo obchodu, z ktorého dielce kupujete. V prípade, že chcete, aby plot vydržal dlho, pokojne investujte niekoľko desiatok eur.

Dizajn plotu by mal ladiť s celkom. To znamená, mal by vyzerať štýlovo a dobre, no pritom by mal ladiť s vaším domom a celým exteriérom.

Značka často nie je tak dôležitá, no mnohí majú nejaké obľúbené a vybraté. Ak nemáte, nevadí. Vyberajte podľa parametrov, ktoré sú spomenuté vyššie alebo sa poraďte s odborníkom.

klasický plot

Najpoužívanejšie typy oplotení

Ako sme spomenuli, na trhu existujú desiatky rôznych typov oplotení. Medzi ne však patria niektoré, ktoré sú používané viac ako tie druhé.

Najpoužívanejšie typy oplotení sú:

 • štvorhranné pletivá
 • zvárané pletivá v rolkách
 • plotové panely.

Poďme si o každom povedať niečo viac.

Štvorhranné pletivá

Štvorhranné pletivá patria k najobľúbenejším typom pletív. Niet sa ani čomu čudovať. Používajú sa už roky a sú za skvelú cenu. Dovoliť si ich môže takmer každý.

Okrem toho, v tejto kategórii nájdete taktiež rôzne typy pevností pletiva. Niektoré sú pevné viac, iné menej. Pletivo vám vie vždy vyjsť v ústrety.

A okrem okolia domu sa dá použiť aj v mnohých iných smeroch ako napríklad pri firemných areáloch alebo v parkoch či na ihriskách.

V tejto kategórii sa môžete stretnúť aj s antikoróznou úpravou. Najčastejšie ide o dva typy a to:

 • pozinkované pletivo – vyrába sa z pozinkovaného drôtu. V priereze je drôt oceľový, vďaka čomu je pevnejší než druhý typ. Je taktiež oderuvzdorný a vydrží viac ako 10 rokov.
 • poplastované pletivo  – druhým typom je poplastované pletivo, ktoré má životnosť viac ako 20 rokov, má pekný vzhľad a má viacero farbených možností. Nie je tak odolný ako pozinkovaný typ.

Pletivo je odolné, dobre vyzerá a veľmi nenarúša výzor domu či záhrady.

Zvárané pletivá v rolkách

Tento typ sa využíva najčastejšie pre súkromné pozemky, poprípade firemné areály. Má dlhú životnosť a minimalistický dizajn. Výber je široký, pretože si môžete prispôsobiť nielen výšku, ale taktiež veľkosť oka, farbu alebo hrúbku drôtu.

Zvárané pletivá v rolkách majú niekoľko výhod. Medzi ne sa radia:

 • moderný dizajn
 • najlepšie pre použitie do roviny alebo mierne šikmého povrchu
 • najlepšie pre záhrady a rodinné domy
 • jednoduchá montáž
 • vysoká odolnosť.

Plotové panely

Plotové panely sa využívajú na oplotenie nielen domu, ale taktiež firiem, záhrad a množstva iného. Vyzerajú veľmi štýlovo a na výber máte z množstva rôznych typov.

Pri výbere je dôležité sledovať najmä využitie panelu. To znamená, kde sa bude využívať a na čo je potrebný.

čierny plot

Plotové panely majú niekoľko výhod, medzi ktoré sa radia:

 • vysoká odolnosť
 • moderný dizajn
 • jednoduchá montáž
 • výdrž viac ako 10 rokov.

Čo všetko na plot ešte budete potrebovať?

Okrem vyššie spomenutých budete na plot potrebovať zopár ďalších kúskov. K nim sa radia najmä dve veci a to stĺpky a bránka.

Ku každému si povieme niečo viac.

Stĺpiky a vzpery

Stĺpiky sú pre plot veľmi dôležité. Podopierajú ho a pomáhajú mu stáť rovno bez nejakých väčších problémov. Taktiež ho určitým spôsobom dopĺňajú.

Okrem klasických stĺpikov, ktoré sa nachádzajú pri plotoch poznáme aj rohové stĺpiky, ktoré sa nachádzajú v rohoch a majú o dve nohy naviac. Plot držia tak, aby vytváral v tejto časti správny uhol.

Tí, ktorí už niekedy stavali plot určite vedia, že na začiatok je dôležité spraviť si líniu, kde sa bude plot ťahať. Následne si zaznačte rohové body, začiatok a koniec oplotenia a miesta, kde budú stĺpiky.

Na miestach, kde budú stĺpiky je dobré vykopať si jamy. 

Každý plot má stĺpiky v inom rozostupe. Najčastejšie sa však berie vzdialenosť 2,5 – 3 metre. Samozrejme, vzdialenosť sa odlišuje od použitého materiálu alebo typu plotových dielcov.

Následne, ako prvé sa spravidla ukladajú práve stĺpky a až potom pletivo. 

Je na vás, či budete plot stavať sami alebo zvolíte pomoc odborníka. 

Bránka

Bránka sa spravidla používa jedna. Ak však máte plot väčší, pokojne namontujte aj dve. Všetko záleží od vášho pozemku a vašej potreby.

Bránky sa delia najčastejšie na tri typy a to:

 • jednokrídlové bránky
 • dvojkrídlové bránky
 • posuvné bránky.

Všetky typy môžu byť manuálne alebo automatické. Automatický typ je praktickejší najmä vtedy, ak sa má bránka otvoriť, keď ste v aute. Nemusíte z neho vyjsť a sami si bránu otvoriť. Na druhej strane, ide o drahší typ, do ktorého je potrebné zainvestovať.

Jednokrídlové bránky sú spravidla lacnejšie a menšie. Používajú sa v záhradách. Sú lacné a jednoduché. Môžete si ich ľahko namontovať aj sami.

Dvojkrídlové bránky, poprípade veľké dvojkrídlové brány, sa najčastejšie používajú vo vyššom oplotení pri vstupe do dvora. Sú masívnejšie a väčšie.

plot

A nakoniec posuvné bránky, ktoré sú spravidla automatického typu. Sú moderné a štýlové. Vyzerajú veľmi dobre a nijakým spôsobom nezasahujú do priestoru. Vhodné sú tak aj do menších záhrad alebo dvorov.

Posuvné bránky majú najčastejšie celý proces ich fungovania spravený na dva spôsoby. Tým prvým je koľajnica, pomocou ktorej sa krídlo pohybuje sprava doľava alebo naopak.

Druhým typom prevedenia je samonosná brány. Pohybuje sa po obvode plotu. Nijakým spôsobom nezasahuje do priestoru. Krídla sa pohybujú pomocou koliesok.

Zhrnutie

Plotové dielce je potrebné vyberať s rozvahou. Tvoria veľkú časť vášho oplotenia, ktorý zas dopĺňa celý exteriér domu. Ak nechcete plot meniť už o pár rokov, pokojne do kvalitného oplotenia investujte. Rozhodne sa vám to oplatí.

4/5 - (5 votes)