Domáce zvieratká

Pelech pre psa – všetko, čo musíte pri výbere zvážiť

pelech

Psy prespia v priemere až 15 hodín denne, šteniatka o niečo viac. Z toho dôvodu by mali mať v domácnosti miesto, v ktorom sa cítia bezpečne. A práve kvalitný pelech pre psa im túto bezpečnosť a komfort poskytuje.

Pelech pre psa by mal v prvom rade slúžiť ako dostatočné útočisko a úkryt 2 v 1. Nemal by byť príliš veľký a ani príliš malý, mal by byť pohodlný, aby sa v ňom váš pes cítil „ako v perinke“.

Každý pes bude potrebovať iný typ pelechu. Záleží to od jeho preferencií, osobnosti a aj zdravotného stavu. Napríklad iný pelech bude potrebovať pes s chorobou kĺbového aparátu, ako sučka pripravujúca sa na príchod šteniatok.

NAJLEPŠÍ PELECH PRE PSA – NÁŠ VÝBER

Výhody pelechu pre psa, pre ktoré sa ho oplatí kúpiť aj vášmu štvornohému kamarátovi

Pelech pre psa je ako posteľ pre človeka. Trávi v ňom pomerne dosť času a preto by ste si mali pri jeho výbere dať naozaj záležať. Psí pelech by mal byť pohodlný, priestranný, udržateľný a primeraný vášmu chlpáčovi.

O tom, že psí pelech poskytuje majiteľovi a psovi nespočetne veľa výhod niet pochýb. Aké sú však hlavné výhody, ktoré presvedčia každého majiteľa psa o kúpe pelechu?

Výhody pelechu pre psov:

 • Udržujú vášho psa v teple a pohodlí
 • Pelech slúži ako útočisko a úkryt 2 v 1
 • Niektoré pelechy a podložky chránia psa pred prehriatím
 • Chlpy budú primárne na jednom mieste a nie po celej domácnosti
 • Niektoré typy pelechov sú ľahko skladovateľné a ľahko sa udržiavajú
 • Pes bude spávať na jednom mieste a nebude mať potrebu chodiť do postele

S akými druhmi pelechov pre psov sa pri výbere môžete stretnúť

Dnešný trh ponúka niekoľko druhov pelechov pre psov. Zvoliť si môžete lacnejšie alternatívy, tradičné pelechy či dizajnové kúsky. Predstavám sa medze nekladú a pri jeho výbere máte úplne voľnú ruku. Je však dôležité myslieť na to, pre akého psíka pelech vyberáte a aj na jeho praktickú stránku.

Druhy pelechov, s ktorými sa pri výbere môžete stretnúť.

Plastové pelechy

Ak hľadáte praktický pelech, určite pouvažujte nad plastovou alternatívou.

Plastové pelechy patria medzi obľúbené najmä pre svoju odolnosť a dlhú životnosť. Vďaka kvalitnému a pevnému plastu sa veľmi jednoducho udržiavajú a vydržia naozaj rôzne situácie.

Väčšinou ich však  dostanete kúpiť bez výplne, čo predstavuje pevný a tvrdý povrch. V tomto prípade si musíte dokúpiť vankúš alebo vnútro, ktoré bude pasovať do rozmerov plastového pelechu. V tomto prípade si môžete zvoliť vankúš, deku či matrac podľa vašich preferencií a vkusu.

Plastové pelechy sa hodia do interiéru aj exteriéru. K dispozícii sú aj modely s protišmykovou úpravou na spodnej strane, ktorá zabraňuje posúvaniu.

Nylónové pelechy

Pelechy s nylonovým poťahom sú praktické pelechy pre vonkajších aj vnútorných štvornohých kamarátov. Svojím zložením sú veľmi odolné proti pretrhnutiu psími pazúrmi. Zároveň sú vodoodpudivé a ľahko sa udržiavajú.

Preto ak váš pes takýto pelech zašpiní napríklad od blata, stačí ho jednoducho utrieť handrou alebo osprchovať. Takisto oproti plyšovým a látkovým pelechom menej pohlcujú pachy, takže nie sú až tak cítiť po zápachu „zmoknutého psa“.

Rovnako v závislosti od typu je ich možné prať aj v práčke, prípadne mávajú poťah, ktorý sa dá zložiť a oprať.

Látkové pelechy

Látkové pelechy vďaka svojmu príjemnému a mäkkému materiálu poskytujú vášmu psíkovi dostatok pohodlia. Na dotyk sú takisto oveľa príjemnejšie ako nylonové pelechy, nedisponujú však vodoodpudivou úpravou.

Takisto v prípade znečistenia ich musíte častejšie prať, pretože sa v nich zdržuje viac špiny a zápachu.  Pohlcovanie pachov je takisto v tomto prípade menšie, ako napríklad u pelechov z nylónu.

pelech

K dispozícii je niekoľko veľkostných variantov či typov spracovania. A to od matracov cez deky, až po klasické hranaté či oválne pelechy s vyvýšenými okrajmi.

Vankúše pre psov

Vankúše pre psov sú vhodnou výplňou do plastových a iných pevných pelechov pre psov, do kotercov či prepraviek. V tomto prípade sa však vankúše dajú použiť aj samostatne ako podložka na spanie či do auta.

Vankúše pre psov sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Preto sadnú naozaj každému plemenu, či už ide o väčšieho psíka alebo menšie plemeno. Dajú sa však použiť aj samostatne alebo ako podložka pre psa do auta.

K dispozícii máte nielen širokú škálu veľkostí a materiálov, ale aj veľký výber dizajnov, vďaka ktorému vankúš ľahko zladíte s interiérom.

Kukane

Kukane, čiže domčeky pre psov, sa hodia predovšetkým pre malých a stredných psíkov, ktorí sa radi schovávajú.

Vďaka zakrytej vrchnej časti sú veľmi útulné a poskytujú vášmu štvornohému miláčikovi dostatok anonymity. Sú ideálne pre tie plemená, ktoré potrebujú kvalitný a zdravý spánok bez rušenia.

kukana

Kukane či domčeky pre psov sa vyrábajú z nylonu alebo polyesteru, v kombinácii s mäkkým plyšom alebo látkou. Kvôli zložitejšej konštrukcii však majú nepatrne náročnejšiu údržbu ako napríklad plastové alebo nylónov pelechy.

Matrac pre psov

Matrac pre psov predstavuje veľmi pohodlný pelech, ktorý je vhodný najmä pre stredné a veľké plemená.

Preto ak máte doma napríklad vlčiaka alebo dogu, kvalitná výplň tohto matraca poskytne vášmu psovi dostatočný komfort. A to hlavne v prípade ťažšieho psa.

Ak by ste však hľadali niečo špeciálne, môžete v tomto siahnuť aj po ortopedickom matraci. Vďaka tomuto typu matracu si váš pes užije pohodlný odpočinok, a to najmä v prípade starých psov trpiacich ochorením kĺbového aparátu.

Matrac takisto poskytuje dobré tepelné vlastnosti a možno ho použiť v domácnosti aj v exteriéri.

Klasické a chladiace podložky pre psov

Podložky pre psov sú vďaka svojmu zloženiu a skladnosti skvelou voľbou na cesty a výlety. Určite ich môžete využiť aj ako výstelku do prepravky či výstavnej klietky.

V aute vám nezaberú skoro žiadny priestor a rovnako sa aj ľahko udržiavajú. Niektoré typy klasických podložiek možno prať v práčke, iné stačí vďaka nesavému materiálu len zotrieť vlhkou handričkou.

Čo sa týka chladiacich podložiek, mali by byť „must have“ kúskom každej letnej výbavy vášho domáceho maznáča.

Ich chladiaci efekt sa v horúcich letných dňoch postará o to, aby sa váš maznáčik neprehrial. Chladiaca podložka dokáže stabilizovať telesnú teplotu psa, takže váš pes sa neprehreje a letné výlety budú preňho znesiteľnejšie.

Tuli vaky

Ak sa váš pes rád schováva a kukaňa či domček pre psov sú mu malé, zvoľte v tomto prípade tuli vak. Tuli vaky totižto predstavujú originálne spacie vaky pre psov.

Sú vyrobené z príjemného plyšu či mäkkých materiálov, takže na dotyk sú veľmi príjemné. Hodia sa pre psíkov, ktorí majú radi prítmie, schúlenie v klbku či prekrytie dekou.

Vďaka zaujímavému riešeniu poskytne tuli vak psíkovi dostatok súkromia, pohodlia a pocit bezpečia. Psík sa do neho môže pekne zavŕtať a užívať si ničím nerušený odpočinok.

Na čo sa pri výbere pelechu pre psa zamerať

Ak už ste sa teda rozhodli vášmu chlpáčovi kúpiť jeho prvý pelech, pri výbere je dôležité zamerať sa na určité parametre. Medzi tieto parametre patrí veľkosť a udržateľnosť pelechu, osobnosť a zdravotný stav vášho psa, materiál a samozrejme cena.

Veľkosť

Na rozdiel od matracov vyrobených pre ľudí, pri psích pelechoch neexistujú žiadne univerzálne preddefinované veľkosti. V prípade výberu veľkosti pelechu je potrebné vášho psíka poriadne zmerať. Pelech by mal byť dostatočne priestranný, ale nie príliš veľký. Pes sa v ňom musí cítiť pohodlne a spokojne.

Aké veľkosti pelechov pre psov sa hodia pre jednotlivé plemená?

Pelech pre malých psov máva dĺžku od 40 do 60 cm. Hodí sa pre mini a malé plemená psov, ako je napríklad bišon, yorkšírsky teriér, havanský psík, čivava, jack russel teriér, trpasličí jazvečík, trpasličí pinč, pomeranian a ďalšie.

Pelech pre stredných psov máva dĺžku od 60 do 80 cm. Je vhodný pre stredné plemená psov, ako je napríklad bígl, kokeršpaniel, cavalier king charles španiel, šeltia, bulteriér, parson russel teriér, anglický buldog, pudel a ďalšie.

Pelech pre veľkých psov máva dĺžku nad 80 cm. Je ak stvorený pre boxerov, border kólie, dobermany, chrty, labradori a zlaté retrievery, setre, stavače, rotvajlery, ovčiaky, dogy a ďalšie veľké plemená psov.

Osobnosť psa a zdravotné problémy

Takisto ako ľudia, aj psy majú radi každý niečo iné. Napríklad spia v rôznych polohách, majú radi rôzny materiál či typ pelechu.

Rád sa váš pes pri spánku stáča do klbka?

Ak áno, je to tradičná spacia poloha nielen pre psov. Pes inštinktívne spí v stočenej polohe, a to z dôvodu udržania tepla a pocitu bezpečia. Väčšina typov a veľkostí pelechov bude v tomto prípade v poriadku, samozrejme ak nie sú príliš malé či stiesnené.

Rád sa váš pes pri spánku naťahuje?

V tom prípade mu dajte dostatočný priestor a kúpte mu pelech s dostatkom miesta.

V prípade zdravotných problémov je takisto potrebné brať ohľad na potreby vášho psa. Bohužiaľ aj pes má svoje choroby ako napríklad dyspláziu, alebo môže byť po operácii.

Staršie psy, ktoré trpia bolesťou kĺbov, potrebujú v tomto smere špeciálne ortopedické pelechy.

Takéto pelechy sú pre väčší komfort vybavené matracom s  pamäťovou penou, takže vášmu psíkovi nebude zaručene nič chýbať.

Materiál a údržba

V prípade, že už máte vybratú veľkosť a aj miesto pre pelech, na rad prichádza materiál.

Pokiaľ kupujete pelech pre psa, ktorý je vonku, na terase alebo v chodbe, odporúčame vyberať pelech z dobre umývateľného materiálu. Ideálny bude v tomto prípade pelech z pevného nylonu, ktorý skvele drží tvar a odpudzuje nečistoty.

pelech

Naopak ak máte psíka celoročne v interiéri a pri príchode z vonku ho svedomito umyjete, môžete vyberať zo širokej škály bavlnených či látkových pelechov.

Pri výbere sa takisto nezabudnite informovať o možnosti údržby. Výrobca je povinný na každom výrobku uvádzať materiál a odporúčaný spôsob údržby a ošetrenia, aby nedošlo k zmene tvaru.

Veľakrát sa dajú psie pelechy celé prať v práčke alebo majú poťah, ktorý je možné dať dole a oprať.

Cena

V prípade ceny existujú lacnejšie aj drahšie alternatívy, všetko závisí od vášho rozpočtu.

Lacnejšie pelechy sú väčšinou plastové varianty a vankúše pre psov. Tú sa ceny pohybujú už od 10 € vyššie.

Ak však máte radi extravaganciu a prepych, môžete svojmu psíkovi kúpiť aj netradičný originálny pelech. Ide napríklad o značkový látkový pelech s kvalitným matracov, ktorý môžete dozdobiť vygravírovaným menom vášho domáceho miláčika.

Ako umiestniť pelech pre psa tak, aby bol váš domáci miláčik spokojný?

Ak už máte vyhliadnutý ten pravý pelech pre vášho psa, ďalším krokom po jeho kúpe je jeho umiestnenie v domácnosti.

Takisto ako aj iné zvieratá, aj pes si potrebuje na svoj pelech zo začiatku zvyknúť. Preto sa zo začiatku neodporúča pelech presúvať. Mal by byť na jednom mieste, kde sa bude váš psík cítiť najlepšie.

Potrebné je zvoliť v dome také miesto, ktoré nie je moc frekventované a poskytuje vášmu psíkovi dostatočné súkromie. Rovnako by to malo byť také miesto, kde vášmu chlpáčovi nefúka alebo naňho priamo nesvieti slnko.

V tomto smere záleží aj od toho, aký typ pelechu zvolíte. Ak predsa len bude pelech primárne na chladnejšom mieste v interiéri, môžete v tomto prípade zvoliť napríklad kukane alebo domčeky. Tie poskytnú psíkovi dostatočný zákryt pred chladnejším prostredím.

Naopak v prípade umiestnenia pelechu do miestnosti s kúrením, voľte radšej psí vankúš alebo chladiacu podložku. Tento typ pelechu vám zaručí, že vášmu psíkovi nebude na danom mieste príliš teplo.

Ďalšie výstrelky a doplnky pre psov, ktorými môžete svojho domáceho miláčika rozmaznávať

Autosedačka pre psa

Ak chcete zabrániť tomu, aby váš pes počas jazdy v aute pobehoval, v tom prípade mu môžete zadovážiť autosedačku či bezpečnostný pas pre psov. 

Autosedačka je vo vnútri vystlaná mäkkým vankúšikom, ktorý zaistí bezpečnosť vášho psíka počas jazdy. Psa môžete pripútať pomocou dvoch na to určených popruhov. Tak nielen zaistíte vášmu psovi bezpečné a stabilné miesto v aute, ale takisto zabránite znečisteniu vozidla.

Autosedačku ľahko pripevníte na zadné sedačky alebo sedadlo spolujazdca pomocou nastaviteľných popruhov a praciek. Psa vložíte do autosedačky vrchnou stranou, ktorá je otvorená.

Počas jazdy môže psík vykukovať von a vy ho budete mať neustále pod kontrolou. Ak sedačku nebudete potrebovať, možno ju ľahko zložiť a uložiť na akékoľvek miesto.

Ohrádka pre psa

Nielen ovečky bývajú v ohrádke, ale aj váš pes, ak ho chcete mať aj počas pobytu vonku v bezpečí.

Ohrádka predstavuje osemhranný výbeh z nylonu, ktorý je ideálny nielen pre malé zvieratá ako sú morčatá a králiky, ale aj pre šteniatka a mačiatka. Takisto je veľmi praktická a skladovateľná. Vonkajšiu ohrádku možno ľahko rozložiť a použiť v domácnosti, na záhrade alebo v parku.

Kočík pre psa

Nielen vo filmoch, ale aj ako bežná súčasť európskych ulíc. Všade tam totižto môžete vidieť psov v kočíku.

Malé rasy, chorí psi a šteňatá nemajú často dostatok potrebnej energie na dlhé túry a vychádzky. Ak chcete i napriek tomu vášho miláčika brať stále so sebou, kočík pre psov bude v tomto prípade dobrou voľbou.

Svojho psieho miláčika posadíte jednoducho do golfiek, kde si môže odpočinúť. Zároveň je vďaka strieške chránený pred vetrom, nepriaznivým počasím či pred priamym slnečným žiarením.

Prinášame vám tie NAJLEPŠIE pelechy pre psov podľa vašich recenzií

Ortopedický pelech pre psov hranatý

Tento ortopedický pelech s vysokým okrajom a odnímateľným poťahom chráni kĺby vášho chlpáča. Vďaka Memory Foam, čiže pene s tvarovou pamäťou je vhodný aj pre starších psíkov. Tí vo svojom veku potrebujú primárne zotavujúci a bezbolestný spánok.

pelech pre psaVýhody:

 • vysoké okraje,
 • protišmykové dno,
 • matrac z pamäťovej peny,
 • separátna plyšová podložka,
 • prídavný extra silný penový matrac.

Vyhrievaná podložka Comfy s obojstranným poťahom

Ma váš pes rád teplo aj v zimných mesiacoch? V tom prípade mu urobte radosť a prekvapte ho vyhrievanou podložkou Comfy s obojstranným poťahom. Podložka sa po zapojení vyhreje až na teplotu 40 až 45°C. Je vhodná pre staršie a choré zvieratá alebo pre novonarodené šteniatka, ktoré si potrebujú udržať vlastnú teplotu tela.

pelech pre psaVýhody:

 • obojstranný poťah,
 • pranie poťahu v rukách,
 • teplota vrchného povrchu ca. 30°C,
 • teplota pri kontakte so zvieraťom až do 45°C,
 • vhodná pre starších a chorých psov a šteniatka.

Psí vankúš Champion

Pohodlný, dizajnový a extra polstrovaný vankúš Champion je ideálnym miestom odpočinku pre vášho psa. Je vyrobený zo špeciálneho materiálu – Oxfordského polyestru. Tento materiál je silný a odpudzuje vodu. Takisto vďaka výstupkom na spodnej strane je vankúš protišmykový a nekĺže.

Výhody:

 • štýlový vzhľad,
 • snímateľný poťah,
 • priestranný a komfortný,
 • ľahko a jednoducho sa čistí,
 • poťah z Oxfordského polyestru a s PU povlakom.
4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *