Parná žehlička na vlasy – Viete, ako vybrať tú najlepšiu? 

Žehlenie vlasov je pre mnohé ženy bežnou súčasťou života. Pomocou správnej žehličky na vlasy si totižto viete vlasy nielen narovnať, ale taktiež spraviť kučery, vlny a veľké množstvo iných účesov.

Kým v minulosti existoval jeden typ žehličiek, dnes na trhu nájdete rôzne modely, ku ktorým sa radí aj parná žehlička na vlasy.

Ponáhľaš sa? Tu je náš TOP 5 výber parných žehličiek na vlasy.

 

Typy žehličiek

V dnešnej dobe si môžete vytvoriť veľké množstvo účesov nielen pomocou fénov, ale taktiež žehličky na vlasy. 

Jej najväčšou výhodou je najmä to, že sa jednoducho používa a za krátky čas vás vie dostať k požadovanému výsledku. 

Pri nákupe novej žehličky sa však na trhu môžete stretnúť s rôznymi typmi. Medzi tie základné sa radia: 

  • Klasické žehličky na vlasy
  • Parné žehličky na vlasy
  • Ionizačné žehličky na vlasy
  • Mini žehličky na vlasy
  • Profesionálne žehličky na vlasy
  • Žehliace kefy

žehlenie vlasov

Každý z týchto spomenutých typov má určité výhody a nevýhody. Klasické žehličky na vlasy sú univerzálne. Hodia sa prevažne na stredne husté vlasy, ktoré nie sú príliš kučeravé. Vhodné sú taktiež na tvorenie jemných vĺn. 

Naopak, parné žehličky sú vhodné pre husté kučeravé vlasy.

Nepoužívajú sa však na tvorbu vĺn. Mini žehličky využijete pre cestovaní a profesionálne typy sú vhodné pre kaderníčky alebo ľudí, ktorí sa živia tvorbou účesov. 

V dnešnom článku sa však zameriame na parné žehličky, ktoré patria medzi veľmi výkonné typy.

Pre koho je parná žehlička na vlasy vhodná? 

Parná žehlička na vlasy je vhodná najmä pre dievčatá a ženy, ktoré majú husté a kučeravé vlasy. V prípade, že takéto vlasy máte a niekedy ste sa snažili vyžehliť ich, asi viete, aký je to problém. 

Parná žehlička však takýto problém nemá. Na vyžehlenie používa silnú paru. Tá sa stará o to, aby vlasy vyžehlila a pritom nezničila. 

Žehlička funguje na veľmi jednoduchom princípe. Para je výkonná a silná. Dostáva sa hlboko do vlákna.

Aj pri nižších teplotách tak dokáže vlasy vyrovnať. Nemusíte sa preto báť, že by ste pri žehlení vlasy zničili. 

V prípade ešte lepších výsledkov je dobré žehličku kombinovať napríklad s keratínom. Ten sa postará o dlhšiu výdrž vyžehlených vlasov. 

Po použití parnej žehličky sú vlasy lesklé a zdravé. 

Netreba však zabudnúť na jednu dôležitú vec. Parné žehličky sú veľmi silné a majú vysoký výkon. Preto by sa im mali vyhýbať ženy s jemnými a redšími vlasmi

Materiál žehliacej plochy

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere parnej žehličky na vlasy je materiál žehliacich plôch. Od tohto totižto závisí veľké množstvo ďalších vecí ako napríklad výsledok žehlenia

 

Medzi najčastejšie používané materiály sa radia: 

  • keramika
  • turmalín
  • teflón 
  • titán 

V prípade žehliacich plôch sa najčastejšie používa keramika. Jej výhoda je najmä v tom, že vie rovnomerne rozložiť teplo. Tým pádom vlasy v určitých častiach nijako nespáli. Práve naopak, rovnomerne ich ožehlí. 

Keramika obsahuje záporné ióny, a preto po žehlení s týmto materiálom vlasy neelektrizujú. 

Druhým, veľmi často používaným materiálom je turmalín. Ide o materiál, ktorý sa vie veľmi rýchlo zahriať a k vlasom je maximálne šetrný. Rovnako ako keramika, aj turmalín bojuje proti elektrizovaniu, pretože v sebe ukrýva záporné ióny. 

Tretím materiálom je teflón, ktorý sa dnes využíva už o niečo menej. Je však vhodný najmä vďaka tomu, že sa naň nepripaľujú nijaké vlasové prostriedky. 

Ak ste si teda pred žehlením do vlasov dali napríklad prostriedok proti spáleniu, žehličke to vadiť nebude

A štvrtým materiálom je titán. Ide o odolný a kvalitný materiál, ktorý je pre vlasy veľmi dobrý. 

Častokrát sa však môžete stretnúť aj s kombináciou materiálov. Mnohé žehličky totižto používajú nie jeden, ale rovno dva typy ako napríklad keramicko-turnamlínové alebo keramicko-titánové dosky

Takéto žehliace plochy sú najlepšie. Dôležité je podotknúť, že sú aj drahšie. Rozhodne sa však do nich oplatí investovať. Vydržia roky a o vlasy sa postarajú najlepšie ako vedia.

Pri výbere žehličiek sa čo najviac vyhýbajte kovu. Ten sa už skoro vôbec nepoužíva, no občas sa s ním môžete stretnúť. Vlasy však poškodzuje najviac.

čierna žehlička na vlasy

Možnosť nastavenia teploty

V dnešnej dobe ponúkajú už skoro všetky žehličky možnosť nastavenia teploty. Je to skvelé, pretože žehlička sa vie čo najlepšie vlasu prispôsobiť. 

Pri teplotnom nastavení však sledujte ešte jeden parameter. Sú ním jednotlivé stupne. Niektoré žehličky poskytujú napríklad len tri teplotné stupne. Vybrať si tak môžete z nižšej, strednej a najvyššej teploty. 

Iné, lepšie a profesionálnejšie žehličky, vám poskytujú možnosť vybrať si presnú teplotu. Zväčša si ju môžete zvyšovať po 5 stupňoch Celzia. 

V rámci teploty je dobré sledovať aj najvyššiu možnú teplotu. Parná žehlička na vlasy má spravidla vyšší limit ako bežné typy. Dosahuje teploty približne 230 – 250 stupňov Celzia

Doba nahriatia

Doba nahriatia závisí najmä od materiálu žehliacej dosky a toho, akú teplotu ste si vybrali. Samozrejme, odvíja sa aj od samotného výkonu žehličky. 

Ak chcete, aby sa žehlička nahriala rýchlejšie, sledujte príkon. Ten je udávaný vo wattoch (W). Bežné žehličky, ktoré sa nahrejú do dvoch minút majú zväčša príkon do 40 W

Veľkosť žehliacej plochy

Parné žehličky sú známe tým, že majú širšie žehliace plochy. Je to najmä z toho dôvodu, že sú určené pre husté a ťažšie kučeravé vlasy. Očakávajú teda, že vlasov na žehlenie bude viac. 

Bežné žehličky poskytujú najčastejšie 2,5 – 3 mm široké žehliace dosky. Takéto dosky sú vhodné pre bežné žehlenie rovných alebo jemne kučeravých vlasov. 

Parné žehličky poskytujú šírku nad 3 mm. Je to veľká výhoda, pretože vlasy sa jednoduchšie a rýchlejšie žehlia. 

Displej 

Displej je vec, ktorá sa na parných žehličkách objavovať nemusí, no vždy poteší, ak na nich je. Omnoho lepšie sa vďaka nemu orientujete v tom, akú teplotu ste si nastavili. Nejde však o parameter, ktorý by určitým spôsobom ovplyvňoval výsledok

Drahšie typy žehličiek spravidla displej majú.

žehlenie vlasov

Hmotnosť

Na rozdiel od displeja, hmotnosť je dôležitým parametrom, ktorý je potrebné sledovať. Parná žehlička na vlasy by mala byť ľahká, aby sa s ňou dalo manipulovať jednoducho a na dlhší čas

Pri žehlení vlasov strávite určitý čas. Nie je to vec, ktorú urobíte za 5 alebo 10 minút. Práve preto môžu ťažšie modely v ruke oťažieť. Pracuje sa s nimi nekomfortne a nie sú vhodné na bežné používanie. 

Klasická hmotnosť parnej žehličky je najčastejšie od 300 do 450 gramov. Vyššia hmotnosť už môže naznačovať horšiu manipuláciu. 

Ergonomické uchopenie

Príjemné a jednoduché manipulovanie so žehličkou ovplyvňuje nielen jej hmotnosť, ale taktiež ergonomické uchopenie. Nie každá žehlička ho poskytuje. 

Ergonomické uchopenie na parných žehličkách uvidíte tak, že je tvarované prirodzene pre vašu ruku. Po jej chytení vám skvelo padne do ruky. 

Okrem spomenutého môže byť uchopenie z jednej alebo oboch strán jemne pogumované. Vďaka tejto vymoženosti sa žehlička nešmýka z rúk. 

Dĺžka prívodného kábla 

Pre niekoho to môže byť maličkosť, no dĺžka prívodného kábla je veľmi dôležitý parameter. Ovplyvňuje to, ako sa vám bude vo vaše kúpeľni so žehličkou pracovať. 

Bežná dĺžka kábla je najčastejšie v rozmedzí od 1,8 do 2 metrov. Nájsť však môžete aj dlhšie káble. Vo väčšine prípadov platí, že čím dlhší kábel je, tým lepšie. Nemusíte byť tak obmedzovaní tým, kde sa elektrická zástrčka nachádza. 

Cena

Cena parných žehličiek je často o desiatky eur vyššia ako pri klasických žehličkách. Dôvodom je prepracovaný parný systém. 

Pred kúpou sa preto pripravte, že za kvalitnú a dobrú parnú žehličku na vlasy dáte od 70 € vyššie. Niektoré stoja dokonca viac ako 200 €. 

Cena záleží aj od značky či výkonu

Značka 

Značky sú často zárukou kvality, čo je aj dôvod, prečo sa pri nákupe na ne orientujeme. V prípade parných žehličiek však nájdete zatiaľ len zopár značiek. Dôvodom je, že parné typy sú pomerne nové. Nie sú ešte tak rozšírené ako tie klasické. 

Medzi tie najlepšie modely sa radí napríklad parná žehlička L’Oréal. Okrem nej sú známe a skvelé aj Remington, Philips či Rowenta. 

žehlička na vlasy  

Recenzie a skúsenosti 

Pri nákupe vám môžu pomôcť najmä recenzie parných žehličiek. Ľudia radi zdieľajú svoje názory a možno vám pri výbere pomôžu. 

Problémom totižto je, že aj keď žehlička vyzerá skvelo a má výborný výkon, nemusí byť najlepšia. Môže sa s ňou napríklad zle manipulovať. To však zistíte len vtedy, ak ju budete dlhšie používať. 

Ak sa chcete vyhnúť zbytočnému vracaniu alebo reklamácií, pozrite si užívateľské skúsenosti parných žehličiek.

Záver

Parné žehličky na vlasy predstavujú na trhu stále novinku, ktorá nie je tak rozšírená. Preto pri ich výbere nájdete len zopár modelov. Netreba sa však báť. Ide o kvalitné a výkonné modely, ktoré rozhodne stoja za to.

Ešte predtým, ako si nejakú kúpite, si prečítajte zopár recenzií a sledujte jednotlivé parametre.

Najlepšie parné žehličky na vlasy

 

 

4/5 - (6 votes)