Ako vybrať ten najlepší fén na vlasy? + (TOP 5)

V dnešnej dobe existuje veľké množstvo prístrojov a prípravkov na úpravu vlasov. Medzi tie základné sa radí aj fén. Pomocou neho si vlasy môžeme nielen vysušiť, ale taktiež si urobiť rôzne druhy účesov. Či už máte krátke alebo dlhé vlasy, sušič by vám v domácnosti chýbať rozhodne nemal. Ako vybrať ten najlepší fén na vlasy? 

Fén bol vynájdený už v roku 1890. A síce si počas niekoľkých desiatok rokov prešiel rôznymi zmenami, jeho hlavná úloha zostala rovnaká. Vysušiť vlasy rýchlo, efektívne a bez určitého poškodenia. Dnešné fény na vlasy sú omnoho profesionálnejšie ako tie v minulosti. Poskytujú rôzne pridané funkcie a zaujímavé možnosti. Výber je práve preto o niečo ťažší ako v minulosti. V dnešnom článku vám však poradíme, ako si vybrať správny typ! 

Najlepší fén na vlasy – TOP 5

Ešte predtým ako si kúpite fén na vlasy

Na začiatok je dôležité zodpovedať si základné otázky. Pomocou nich zistíte, aký v skutočnosti fén na vlasy potrebujete.

čierny fén

 • Na čo budete fén používať?
 • Kto bude fén používať? 
 • Ako často ho budete využívať? 
 • Aký je typ vašich vlasov? 
 • Plánujete s fénom cestovať? 

Ak budete fén používať len na sušenie vlasov, stačí vám základný typ bez určitých nadstavcov. Naopak, ak si plánujete robiť rôzne účesy, je dôležité popremýšľať nad profesionálnejším typom. 

S tým, aké osoby budú využívať fén, sa najčastejšie spája hmotnosť výrobku. Pre ženy je lepší ľahší typ, pre mužov pokojne aj ťažší. 

Od toho, ako často budete výrobok využívať, sa odvíja samotný výkon a príkon. Pravidelné používanie si vyžaduje drahší a výkonnejší fén. 

Podľa typu vlasov si vyberáte technológiu a typ ohrievača. A nakoniec, ak plánujete s fénom cestovať, je potrebné vybrať si skladné druhy. Tie sa dajú rôzne skladať alebo ohýbať. 

Fén na vlasy a jeho kľúčové parametre 

Pri výbere fénu je dôležité myslieť najprv na kľúčové parametre a následne na tie vedľajšie. Pomocou kľúčových si môžete vybrať tie najlepšie a najvýkonnejšie typy. A naopak, pomocou vedľajších si zas fén upravujete podľa svojich potrieb.

Medzi kľúčové parametre sa radia: 

 • príkon, 
 • ionizácia,
 • typ ohrievača,
 • teplotné stupne,
 • studený vzduch,
 • ovládacie tlačidlá,
 • hmotnosť. 

Poďme si spoločne každý jeden kľúčový parameter spomenúť a povedať si, prečo je pri výbere tak dôležitý

Príkon 

Jeden z najdôležitejších parametrov pri výbere je príkon. Fén na vlasy musí byť dostatočne výkonný, aby zvládal urobiť všetko, čo potrebujete. Nejde len o poskytovanie horúceho vzduchu.

Aj ten musí byť určitým spôsobom správne rozložený a vyprodukovaný

fúkanie vlasov pomocou kefy a fénu

Čím vyšší príkon fén má, tým rýchlejšie a lepšie vlasy suší. Ideálny fén by mal mať príkon nad 1750 W. Táto hodnota je vhodná ako pre ženy s dlhými a hustými vlasmi, tak aj pre mužov s krátkymi.

Na trhu nájdete veľké množstvo fénov s rôznym príkonom. Tie s vyšším budú pravdepodobne aj drahšie. Najlepšie však urobíte, ak do fénu na začiatku zainvestujete. Po čase sa vám to vyplatí. 

Ionizácia


Druhým dôležitým parametrom je ionizácia. Fén na vlasy s ionizátorom je veľkou výhodou. Vlasom totižto dodáva
prirodzenú vlhkosť a lesk.

Jeho hlavnou úlohou je odstraňovať statickú elektrinu, kvôli ktorej vám vlasy stoja na všetky strany. Ionizácia je dnes bežnou súčasťou drahších typov. 

A ako vlastne ionizátor funguje? Veľmi jednoducho. Fén používa záporne nabité ióny, ktoré pomáhajú znižovať statickú energiu.

Popri tom všetkom fén aj vlasy suší a upravuje. Ak teda premýšľate či sušič s ionizátorom kúpiť alebo nie, rozhodne ho kúpte. 

Fén na vlasy a jeho typ ohrievača

Fény využívajú najčastejšie tri materiály a to keramiku, turmalín alebo titán. Všetky tieto tri materiály sú skvelé, pretože sú navrhnuté tak, aby teplo prúdilo rovnomerne a jemne. Vlasy tak nie sú od horúceho vzduchu poškodené. 

Fén s keramickým ohrievačom je výkonnejší a vhodný pre ľudí, ktorí ho používajú na pravidelnej báze. Turmalín vám pomôže do vlasov dostať viac lesku. A titán je zas ľahký, vďaka čomu sú tieto typy fénov omnoho ľahšie od iných.

Teplotné stupne 

Každý fén na vlasy, ktorý si kupujete, by mal mať aspoň dva teplotné stupne. Mnohé, profesionálne typy, majú aj tri či štyri. Pomocou výberu teplotného stupňa si môžete horúci vzduch upraviť presne podľa seba a svojich vlasov. 

Pri výbere tak myslite na to, že fén sa dá podľa seba prispôsobiť len vtedy, ak má viac ako jeden jediný teplotný stupeň. 

Studený vzduch

Pri teplotných stupňoch ešte zostaneme. Každý dobrý fén by mal mať aj studený vzduch. Ten dokáže celý účes rýchlo a jednoducho zafixovať bez použitia ďalších prípravkov. Túto funkciu využívajú aj mnohí profesionálni kaderníci. 

Studený vzduch sa spúšťa jedným tlačidlom, ktoré sa spravidla nachádza inde ako ovládač na teplotné stupne. Výhodou je taktiež to, že ho ponúkajú aj lacnejšie varianty. 

Ovládacie tlačidlá 

Pri výbere fénu sledujte aj ovládacie prvky. Tie by mali byť umiestnené tak, aby ste ich počas používania prstami ľahko nahmatali a mohli používať. Na druhej strane, nemali by byť umiestnené alebo vytvorené tak, aby pri sušení vlasov zavadzali.

Na trhu dokonca nájdete aj fény prispôsobené pre ľavákov či pravákov. Je to výhoda, pretože fénovanie je tak intuitívne.

fúkanie vlasov

Hmotnosť 

Hmotnosť závisí od mnohých parametrov.

Ak fén používate pravidelne, každý jeden deň a máte dlhé husté vlasy, rozhodne by sme odporúčali ľahší model.

Ten v ruke neoťažie a jednoducho sa používa.

Na druhej strane, hmotnosť nemusíte takmer vôbec riešiť, ak fén používate občas a na krátku dobu.

Vždy je však dobré kúpiť si odľahčený výrobok, vďaka ktorému si môžete kedykoľvek vlasy nielen vysušiť, ale taktiež si pripraviť rôzne účesy. 

Fén na vlasy a jeho vedľajšie parametre 

No a samozrejme, dôležité sú aj vedľajšie parametre, pomocou ktorých si daný výrobok už len prispôsobíte podľa seba. Medzi ne sa radia: 

 • cestovná verzia, 
 • nadstavce, 
 • napájací kábel,
 • ergonómia. 

Fén na vlasy v cestovnej verzii

Pravidelne cestujete a potrebujete mať so sebou fén? V tom prípade by ste mali zvoliť cestovný model.

Na výber máte dve možnosti. Buď to bude fén, ktorý sa dá skladať alebo menší a ľahší model. 

Nadstavce

Pri nadstavcoch môže ísť napríklad o difuzér alebo koncentrátor.

Difuzér je základným príslušenstvom, ktoré sa dostáva k mnohým fénom. Viacerí ho využívajú najmä na to, aby do vlasov získali objem.

Vhodný je však aj pre kučeravé vlasy alebo na tvorenie rôznych účesov. 

fúkanie vlasov

Koncentrátor je zas vhodný pre uhladený vzhľad vlasov, pretože koncentruje vzduch do jedného miesta. Dobrý je najmä vtedy, ak si vlasy fúkate pomocou veľkej okrúhlej kefy.

Nadstavce sú doplnkovým príslušenstvom. Každý fén ich má iné. Väčšina však obsahuje práve difuzér a koncentrátor. 

Napájací kábel 

Pri kábli ide najmä o dĺžku. Dobré je, ak má kábel minimálne 2 metre.

Vtedy sa s fénom môžete pohybovať aj ďalej od zástrčky. Niektoré fény poskytujú až trojmetrový kábel.

Ergonómia

Pred samotnou kúpou myslite na ergonómiu.

Fén si chyťte a zistite, či je pre vás pohodlný a príjemný. Model, ktorý si vyberiete, totižto budete v rukách držať dlho. Práve preto by vám mal v ruke dobre sedieť.

Záver

Fény dnes kúpite takmer všade. Pri ich výbere je však dôležité myslieť na základné a hlavné parametre.

Pomocou nich si vyberiete ten správny a najlepší typ.

Nie všetky drahé modely sú však aj kvalitné. Príkladom je aj fén na vlasy Tesco. V tomto obchode môžete zakúpiť rôzne modely za veľmi príjemné ceny. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.