Oblečenie pre psa – Kedy áno, kedy nie? + vyberáme to najlepšie

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, či svojho miláčika obliecť, alebo nie, odpoveď je jednoznačné ÁNO. Ďalšou otázkou teda je, ako začať? Ak plánujete urobiť zo svojho psa ďalšiu hviezdu Instagramu, potom si budete chcieť naplánovať plnú skriňu roztomilého a štýlového oblečenia. Samozrejme, aj v tomto prípade existuje správny a nesprávny spôsob, ako to urobiť. Vybrať elegantné a módne oblečenie pre psíky nemusí byť také ľahké.

Najlepšie oblečenie pre psa – NÁŠ VÝBER

Oblečenie pre psa a história

V minulosti bolo psie oblečenie čisto praktickou záležitosťou. Ľudia obliekali psov z rôznych dôvodov, ako napríklad v prípade vojnových psov a saňových psov. 

Staroveké armády chránili svojich psov ochranným brnením predtým, než sa vydali do boja. Záprahové psy zase disponovali vonkajším odevom a ochranou labiek pred mrazivým počasím. V súčasnosti ľudia obliekajú psov pre štýl, pohodlie a bezpečnosť.

Prečo obliekať svojho psa?

Okrem roztomilých šiat, hlúpych kostýmov alebo ťažkých zimných kabátov existuje veľa dôvodov, prečo by ste mohli chcieť doplniť šatník vášho psieho kamaráta.

ZOOFARI® Pulóver:kabát pre psa

Väčšina psov, najmä tie s veľmi hustou srsťou, v skutočnosti nepotrebujú veľa oblečenia. Majú svoj vlastný systém vrstvenia a ochrany. Taký pršiplášť je však omnoho efektívnejší ako klasická psia srsť. 

Napríklad plemeno s dvojitou srsťou, ako je Shih Tzu. Majú hustú, mäkkú, teplú spodnú srsť a dlhú hodvábnu vrchnú srsť, ktorá ich môže chrániť v chladnejších klimatických podmienkach. 

Niektoré psy však potrebujú dodatočnú ochranu. Mnoho psov malých plemien má len jednu vrstvu srsti. Hoci môže narásť až do dĺžky podlahy, ako je to v prípade maltézskeho psíka, samotná mäkká, jemná srsť nechráni psa pri nízkych teplotách.

Nezabúdajme na bezsrsté plemená ako americký bezsrstý , čínsky chocholatý alebo mexický bezsrstý . V trópoch by sa im možno darilo, ale v miernejšom podnebí by cítili chlad rovnako ako vy alebo ja.

 Oblečenie pre psov môže byť nevyhnutné pre pohodlie domácich miláčikov z mnohých dôvodov. Tu je len niekoľko z mnohých dôvodov, prečo môže byť pre najlepšieho priateľa človeka potrebný nejaký druh oblečenia.

Klíma

Dážď, sneh alebo extrémne teploty môžu byť pre našich miláčikov škodlivé a mimoriadne nepríjemné. Na ich ochranu je nevyhnutná určitá forma oblečenia.   

Oblečenie pre psov funguje ako dodatočný ochranný kryt, ktorý im pomáha cítiť sa spokojný a užívať si vonku aj v snehovej búrke.

Alergie

Niektorí ľudia majú alergiu na psiu srsť a kýchajú, keď uvoľnené chlpy začnú lietať po dome a pristanú na vás, na vašom nábytku a na podlahe. 

Oblečenie môže znížiť množstvo vypadávajúcich chlpov. A ak ste alergik, znamená to, že sa vám bude pravdepodobne ľahšie dýchať. 

Ľahké psie tričko alebo šaty nedokážu eliminovať vypadávanie a lupiny, ale môžu vám výrazne uľahčiť život.

Hmyz

Váš pes môže byť pohryzený hmyzom, kliešťami a blchami . V niektorých prípadoch môže byť uštipnutie včelami, osami alebo sršňami životu nebezpečné. 

Blchy sú hlavnou nepríjemnosťou, ktorú väčšina majiteľov psov nenávidí. Kliešte prenášajú choroby. Väčšina majiteľov psov chce svojich malých psov chrániť a oblečenie im môže pomôcť. 

Kabátik pre psov Grizzly II

Oblečenie nezastaví roj nahnevaných ôs, ale bude pre ne oveľa ťažšie uhryznúť a bodnúť, ak musia najskôr preniknúť vrstvou oblečenia.  

Faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere správneho oblečenia pre psov

Kto by nechcel pohodlie? Rovnako ako vy to chcú aj vaši miláčikovia. Výber správneho oblečenia, ktoré dobre sedí a je vyrobené z príjemných tkanín, zaistí, že váš pes bude nosiť výrobok a bude sa pri tom cítiť pohodlne

Možno budete v pokušení zájsť do luxusného butiku a vybrať si predmet, ktorý sa vám páči, za predpokladu, že váš pes v ňom bude vyzerať skvele. 

Áno, váš pes môže vyzerať skvele a vzhľad je dôležitý, ale ešte dôležitejšie je, aby ste si vybrali niečo, v čom sa bude aj dobre cítiť.

Tu je niekoľko faktorov, ktoré musíte zvážiť pri kúpe oblečenia pre vášho psa.

Rozmery a veľkosť oblečenia

Oblečenie by nemalo obmedzovať fyzický pohyb psa. Preto je potrebná správna montáž. Rôzne plemená majú rôznu veľkosť a hmotnosť.

Ich miery sú tiež odlišné. Dokonca aj v rámci plemien existuje veľa variácií, takže sa nemôžete vždy riadiť štítkom, ktorý znie: „Ideálne pre čivavy a iné malé psy.“

Napríklad oblečenie malých plemien ako čivava alebo Yorkshirský teriér, ktoré môžu vážiť len pár kíl, bude mať tiež malú veľkosť krku a chrbta. 

Netreba teda zabúdať, že rozmery vášho psa sa môžu líšiť od štandardu. Preto je vždy najlepšie zmerať svojho psa predtým, ako začnete hľadať perfektný módny kúsok. 

Akékoľvek oblečenie pre psov by nikdy nemalo brániť močeniu 

Kto by chcel odev, ktorý je vyrobený tak, že ho pes pri každom močení zašpiní? Nielenže je to pre psa nepríjemné, no vy budete mať omnoho viac práce.

V prípade samcov hľadajte oblečenie s vyšším výrezom okolo bruška a oblasti slabín. Tieto druhy oblečenia zabránia psovi, aby sa na ne pomočil.

Počasie a prostredie

Oblečenie pre psov by malo byť vhodné pre prostredie a počasie. Psy majú potné žľazy iba na spodnej časti vankúšikov, takže sa môžu v horúcom počasí prehriať. Neobliekajte im teplé oblečenie v horúcom počasí, aj keď to vyzerá roztomilo.

V chladnejších zimných mesiacoch často dochádza k nejasnostiam, či psy potrebujú sveter, kabát alebo nič. Pri rozhodovaní, či váš pes potrebuje v zime dodatočnú ochranu, by mala byť rozhodujúcim faktorom jeho srsť.

Ak pes nemá hustú srsť, mal by byť v zimných mesiacoch teplo oblečený.

Plemená s hustou srsťou svetre až tak nepotrebujú. Ak je pes slabý alebo chorý, aj v takom prípade mal by nosiť bundu. Dobrou voľbou môžu byť aj mikiny s kapucňou. Šteniatka a staršie psy môžu tiež potrebovať trochu dodatočnej ochrany.

Či už má pes hustú srsť alebo nie, ak je počasie nebezpečne chladné, držať ho vo vnútri je dobrý nápad. Psy, rovnako ako ľudia, sú veľmi náchylné na podchladenie a omrzliny.

Látky

Aj keď má pes na sebe akúkoľvek formu oblečenia, bude sa musieť stále pohybovať, chodiť, behať alebo hrať. Ak sa stane materiál prekážkou v pohybe vášho psa, potom účel oblečenia nie je splnený. Pružné materiály uľahčujú pohyb. Príkladmi takýchto materiálov sú bavlna a spandex. Preto vyberajte materiály múdro.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať vlne

Niekedy môžu priadze vyrobené z pravej vlny svrbieť a s najväčšou pravdepodobnosťou ich budete musieť prať v rukách, a nie hádzať do práčky s bežnou bielizňou.   

Aby ste predišli tomuto problému, zvoľte syntetickú tkaninu alebo zmes bavlny a prateľnej vlny.

Opäť majte na pamäti, že tenšie a priedušnejšie látky, ako je sieťovina, môžu byť dobrou voľbou pre maximálne pohodlie. 

Prúžky, zipsy a iné riziká udusenia

Pre psov to možno nebude veľký rozdiel, ale oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka a vyzlieka, je nevyhnutnosťou. 

Obliekanie vášho psa môže byť niekedy náročná práca, najmä ak je chorý alebo nespolupracuje. Nastaviteľné oblečenie pre psov uľahčuje prácu. Široké pásiky na suchý zips a pevné zipsy môžu byť dobrou voľbou pre oblečenie vášho psa.

Uistite sa, že na oblečení nie je nič pripevnené, čo by sa dalo žuť alebo prehltnúť. Uvoľnené gombíky, patentky alebo mašličky môžu vyzerať roztomilo, ale dajú sa ľahko odhryznúť a určite nechcete, aby váš pes zjedol niečo, čo by mohlo predstavovať riziko udusenia alebo uviaznutie niekde v jeho tráviacom trakte.

Nastaviteľnosť je nevyhnutnosť

Psy rastú rýchlo. To, čo funguje jeden deň, môže byť na druhý deň príliš tesné. Ak máte rýchlo rastúce šteňa, možno budete chcieť zvážiť nastaviteľný odev s funkciami, ktoré môžete upraviť, keď šteňa priberá na váhe a výške. 

Záver

Nákup nového kusu oblečenia na oblečenie je malou investíciou do vášho domáceho maznáčika, ktorá ukazuje vašu náklonnosť a starostlivosť o neho. Nákup nie odolného oblečenia so slabými tkaninami je však niečo, čomu by sa mal každý majiteľ domáceho maznáčika vyhnúť. Zapamätanie si faktorov uvedených v tomto článku vám pomôže získať najlepšiu ponuku oblečenia pre psov v rámci vášho rozpočtu. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.