Najnovšie inšpirácie a nápady do modernej obývačky

Trendy sa neustále menia. Či už ide o tie módne, kozmetické alebo interiérové. Minulý rok bol plný minimalizmu a čistých línií. Tento rok minimalizmus ostáva stále medzi obľúbenými štýlmi. Moderné obývačky si však rozhodne prídu na svoje aj pri iných štýloch. Čo tento rok rozhodne nevynechať? 

Zariaďovať obývačku do najnovších trendov je takmer nemožné. Každý rok by ste ju museli meniť a znova zariaďovať.

Práve preto je dobré staviť na jednoduchosť a následne ju kombinovať s trendy prvkami. Tých je na rok 2020 naozaj veľké množstvo a na svoje si príde každý. Je jedno či ste milovníkom minimalizmu alebo bohémskeho štýlu. Tento rok je prichystaný na každého.

Štýly pre moderné obývačky 

Ak zariaďujete obývačku úplne celú od začiatku, je dobré vedieť, aké štýly sú moderné už zopár rokov a nie je tomu inak ani v tomto.

Medzi tieto štýly sa radia najmä tri a to: 

  • Minimalizmus
  • Severský štýl
  • Rustikálny štýl 

A keďže každý štýl v sebe skrýva niečo iné, poďme si o nich povedať niečo viac. Možno si nájdete nový obľúbený trend, do ktorého budete ladiť nielen nábytok, ale taktiež doplnky. 

biela obývačka s veľkými oknami

Nadčasový minimalizmus 

Minimalizmus je tu s nami už niekoľko rokov. Ľudia si ho pred rokmi obľúbili a akosi sa ho nevedia vzdať. Jeho výhodou je najmä to, že je vhodný pre úplne každého. Existuje viac variant. 

Na výber máte úplný minimalizmus. V ňom stavíte naozaj na jednoduchosť, prádzne interiéry a čistotu.

V takýchto miestnostiach často nenájdete žiadne doplnky, len to najnevyhnutnejšie ako skrine alebo stôl. Najčastejšie tu prevláda sklo, no vhodný je aj kov. Dbá sa najmä na vysoký lesk. Tento variant je vhodný najmä pre veľké miestnosti. 

Druhým variantom, ktorý je viac obľúbený, je o niečo viac plnší minimalizmus. V tom sú už povolené aj doplnky. Stále však vo veľmi malom množstve. Štýl sa zameriava najmä na čisté línie a vzdušné miestnosti. 

Pri minimalizme si dávajte pozor. Takéto obývačky vyzerajú síce štýlovo a trendy. Na druhej strane môžu byť veľmi neosobné. Človek sa v nich následne necíti príliš dobre. 

Chladný severský štýl 

Severský štýl je často mýlený s minimalizmom. Je to najmä kvôli tomu, že rovnako ako minimalizmus stavia na bielej a sivej farbe. Na druhej strane, sú medzi nimi výrazné rozdiely. Minimalizmus je najmä o funkčnosti. Práve preto sa snaží znížiť počet doplnkov a nepotrebných vecí. Severský štýl je síce o jednoduchosti, no stavia na teplých materiáloch. Doplnky sú v rámci neho vítané. 

Tento štýl je charakteristický pre krajiny ako Fínsko, Nórsko, Švédsko a Dánsko. Sú to chladné krajiny, kde ľudia trávia väčšinu času zatvorení doma. Práve preto musia byť domácnosti zariadené príjemne a útulne. Musia poskytovať miesto, kam sa ľudia radi vracajú a kde radi trávia čas. 

Moderné obývačky zariadené v severskom štýle obsahujú najmä teplé materiály ako deky, vankúše a koberce. Nechýba ani drevený nábytok. Doplnky sú viac funkčné a praktické. Pokojne však zvoľte aj také, ktoré len miestnosť doplnia. 

Moderné obývačky odeté v rustikálnom štýle 

Rustikálny štýl v sebe kombinuje najmä prírodné prvky a hravé farby. Ide o kombináciu dreveného nábytku, rôznych poťahov, prikrývok a doplnkov. Nesmieme zabudnúť dodať, že hlavnú rolu v doplnkoch hrajú kvety a rastliny. 

Rastliny do domácnosti môžete voliť v akomkoľvek množstve. Dajú sa veľmi dobre kombinovať najmä so spomínaným drevom.

Rustikálny štýl je známy najmä tým, že vytvára teplo domova. Robí to najmä pomocou dreva. To je známe tým, že vytvára teplú a príjemnú atmosféru. V obývačke a celkovo v domácnosti je to veľmi dôležité.

Podobnú atmosféru ako drevo, vedia vytvoriť aj koberce. Najlepšie sú tie s menšími rozmermi. Ak však chcete celoplošné, pokojne vyskúšajte aj tie. 

Obľúbené sú taktiež botanické motívy a prírodné vzory na vankúšoch, poťahoch alebo dokonca obrazoch. 

rastlina pri veľkom okne

Retro doplnky 

Všetky trendy sa neustále vracajú. Niektoré vo svojej pôvodnej podobe, iné zas v podobe trochu zmenenej, prispôsobenej dnešnej dobe. Mnohé doplnky nachádzajúce sa na trhu sú inšpirované práve minulosťou. 

Ak vám nič nehovoria najnovšie trendy a chcete mať obývačku viac tradičnú, retro doplnky sú pre vás ako stvorené. Nestarnúce klasiky v podobe kvalitných drevených skriniek alebo stolíkov sú jednoducho na nezaplatenie. 

Retro je dnes veľmi obľúbené. Nachádza sa v mnohých moderných obývačkách. Vyzerá dobre a ak správne skombinujete farby, vytvoríte estetickú miestnosť.

Príroda všade naokolo 

Rustikálny štýl nie je jediný, ktorý kombinuje prírodu a prináša ju do interiéru. Do mnohých štýlov sa príroda taktiež perfektne hodí.

Zvoľte rastliny, kvety alebo palmy. Dokážu oživiť každú jednu miestnosť a dodať jej príjemnú atmosféru. 

Novinkou v interiéri sú aj machové steny. Tie sú vhodné do akejkoľvek miestnosti. Prinesú do nej príjemnú atmosféru a skvelo ju doplnia. Na výber máte veľké množstvo rozmerov, druhov a prevedení. 

V prípade, že ste zvolili rastliny alebo kvety, by ste mali popremýšľať nad vázou alebo kvetináčom. Tie budú taktiež samé o sebe skvelým doplnkom, ktorý zaujme.

hnedá obývačka so sedačkou

Romantické odtiene

Pre moderné obývačky sa v tomto roku akoby roztrhlo vrece s farbami. A to nielen s farbami na steny, ale taktiež s farbami doplnkov a nábytku. Inak povedané, odtiene, do ktorých by ste mali miestnosť ladiť. 

Farbou roka 2020 sa stala tzv. “Classic Blue”. Ide o obľúbenú, klasickú modrú. Je to skvelá farba do obývačky. Jednoducho sa kombinuje s ďalšími odtieňmi modrej, ako napríklad tmavá modrá, no taktiež s bielou. 

Okrem modrej sú ďalšími farbami romantické odtiene. Ide o jemné, pastelové prevedenie jednotlivých farieb. Na výber máte napríklad pastelovú ružovú, červenú, zelenú, oranžovú či dokonca jemnú žltú. 

Dávajte si pozor na kombinovanie jednotlivých odtieňov. Aj keď je rok 2020 plný farieb, netreba to s nimi preháňať. Vhodná je kombinácia dvoch, maximálne troch podobných farieb. Snažte sa vyhnúť kontrastnej kombinácií ako napríklad žltá a oranžová. 

Moderné obývačky pre klasikov

Samozrejme, ako každý rok, tak aj tento, je tu určitá časť vyhradená pre klasikov. Je to pre ľudí milujúcich historické a klasické kúsky. Do čoho ísť? 

V prípade klasiky ide o nadčasové prvky ako napríklad vyrezávané a tvarované nohy nábytku, zaujímavé vázy, elegantné doplnky a kvalitné materiály. Dôraz sa tu kladie najmä na detaily. Tie musia byť správne spracované.

Netreba sa báť vyšívaných motívov alebo hutných textílií. Stavte na dlhé a zaujímavé záclony. Vytvorte si zátišie príjemné na bývanie. Vhodné sú taktiež tmavé farby ako tmavomodrá, čierna alebo hnedá. Kombinujte ich s bielou. 

sivo-biela obývačka

Bohémske prvky

A pre milovníkov plných miestností či bohémskych kúskov je tu bohémsky štýl. Nemusíte však zvoliť celú miestnosť v tomto štýle. Úplne postačí, ak zvolíte zopár doplnkov. Základom tohto trendu je inšpirácia dušou umelca. Práve preto tento štýl milujú najmä speváci alebo herci. 

Medzi obľúbené kúsky patria rôzne abstraktné obrazy, kombinácia pestrých farieb, strapce či staršie doplnky. Stavte na drevo, vyberajte si to, čo máte radi a neriaďte sa žiadnymi pravidlami. V boho štýle perfektne ukážete svoju osobnosť. 

Záver

Každá obývačka by mala vyzerať tak, ako to chce jej majiteľ. Ak ste sa ani v jednom štýle nenašli, nevadí. Stavte na to, čo máte radi. V obývačke budete oddychovať, pozerať televíziu alebo sa stretať s priateľmi. Strávite v nej veľa času, a preto sa v nej musíte cítiť dobre

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.