Cvičte doma

Vyberáme najlepšiu hrazdu na stenu – Cvičte doma (TOP 5)

hrazda

Preneste si kúsok posilňovne aj k vám domov! Nemusíte mať doma samostatnú miestnosť, stačí, ak zvolíte tie správne cvičebné prístroje. Jedným z nich je aj hrazda na stenu, ktorá je praktická, účinná a šetrí peniaze a miesto.

Hrazda na stenu je jednoduchá, no mimoriadne účinná cvičebná pomôcka. Pomôže vám efektívne precvičiť hornú časť tela, a to iba s pomocou vlastnej váhy. Nástenná hrazda je skvelá na posilnenie a precvičenie brušných svalov, prsných svalov, rúk a chrbta.

Najlepšia hrazda na stenu

TOP 5 hrázd podľa vašich recenzií

Hrazda na stenu inSPORTline RK130

hrazdaNástenná hrazda inSPORTline RK130 je multifunkčná hrazda, ktorá je do steny pripevnená pomocou 8 silných skrutiek. Táto hrazda poteší svojho majiteľa hrúbkou tyče 25 mm a pevnou konštrukciou z ocele. Celková nosnosť hrazdy predstavuje až 150 kg.

Hrazda má takisto prídavné šikmé priečky, ktoré ešte ďalej zosilňujú konštrukciu. Na uchopenie je vybavená protišmykovou rukoväťou vo vzdialenostiach 115 cm, 54 cm a 27 cm pre veľkú škálu cvikov.

Posilňovací stroj na stenu ISO 1488

hrazdaHrazda na stenu ISO 1488 predstavuje profesionálny cvičebný nástroj z vysoko kvalitnej ocele. Disponuje stabilnou a odolnou konštrukciou s maximálnym zaťažením až 350 kg.

Táto hrazda je ideálna na rôzne typy tréningov, čím dosiahnete maximálne výsledky. Toto jednoduché zariadenie vám umožňuje precvičovať rôzne svaly tela. Rovnako je ideálna pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých cvičencov.

Hrazda na stenu Klarfit Bouncer white

hrazdaHrazda Klarfit Bouncer vám umožní posilňovať paže, ramená, brušné aj chrbtové svaly a nohy z pohodlia vašej domácej posilňovne.

Vďaka jej všestrannému použitiu a 8 pozíciám úchopu ju môžete využiť pri cvičení zdvihov, dipov, či na zdvíhanie nôh. Aby ste sa cítili v bezpečí, o váš komfort a stabilitu sa postará gumový plášť na držadlách a 4 cm hrubé čalúnenie, ktorým sú doplnené opierky rúk a oblasť chrbta.

Rovnako vďaka veľkému upevňovaciemu očku z pevnej ocele môžete navyše rozšíriť vaše možnosti tréningu, a to napríklad pridaním expandéra či posilňovacieho lana.

Keďže hrazda má nosnosť až 200 kg, je naozaj vhodná pre všetkých nadšencov cvičenia a športu.

Hrazda na stenu inSPORTline LCR1103

hrazdaHrazda na stenu inSPORTline LCR1103 je univerzálna hrazda pre posilňovanie chrbtových partií, brucha a ramien za pomoci príťahov. Je vhodná pre širokú škálu používateľov do nosnosti 120 kg.

Hrazda disponuje úchopovou časťou s rozmerom 97 cm, vďaka čomu vám umožní cvičiť s rôzne vzpriamenými rukami.

Nástenná hrazda inSPORTline LCR1103 je pevná, stabilná a vyrobená z ocele so špeciálnou povrchovou úpravou. Táto úprava ponúka majiteľovi zvýšenú odolnosť hrazdy pri cvičení.

SEDCO Hrazda na stenu Chin – UP

hrazdaHrazda na stenu SEDCO Chin-UPS je samovzporná posilňovacia hrazda, ktorá posilňuje a tvaruje každý sval.  Vďaka pripevneniu k stene za pomoci závitov je táto hrazda plne bezpečná, s nosnosťou až 150 kg. To znamená, že je vhodná aj pre cvičencov s vyššou hmotnosťou.

Je to ideálny domáci nástroj na precvičovanie celého tela, predovšetkým hornej časti. Všetky hmoždinky aj skrutky sú súčasťou balenia.

Čo by ste mali vedieť o hrazde na stenu 

Nástenná hrazda je pripevnená na stenu skrutkami. Rovnako ako hrazda do dverí, aj nástenná hrazda slúži na posilňovanie chrbta, rúk hrudníka.

Pri výbere hrazdy by ste sa mali zamerať na vzdialenosť medzi úchytmi a ich šírku. Niektoré typy hrázd majú viacero možností uhlu a vzdialenosti. Dôležité je takisto pri výbere myslieť aj na to, na aké cvičenia vám bude hrazda slúžiť a kto bude na nej cvičiť.

Typy hrázd na cvičenie z pohodlia domova

Existuje niekoľko rôznych typov hrázd, z ktorých si môžete vybrať. Záleží od toho, čo od samotnej hrazdy očakávate a koľko máte doma priestoru.

Aké typy hrázd môžete v obchodoch nájsť?

Hrazda na dvere

Hrazda na dvere predlžuje dĺžku štandardnej zárubne. Ide o lacnú a dostupnú variantu.

Nástenná hrazda

Tento typ hrazdy sa pripevňuje na stenu alebo strop. Vo všeobecnosti ide o najstabilnejší druh hrazdy.

Voľne stojaca hrazda

Ide o vysoké, voľne stojace zariadenia so stabilným a zvyčajne väčším pôdorysom. To znamená, že na jej umiestnenie budete potrebovať dostatok priestoru.

Závesná hrazda

Ide o typ hrazdy, ktorú si môžete pomocou háčikov, kladiek a závesných pásov zavesiť kdekoľvek bez toho, aby ste museli čokoľvek skrutkovať.

Aké sú výhody hrazdy na cvičenie?

Hrazda svojmu majiteľovi ponúka hneď niekoľko skvelých výhod, vďaka ktorým by nemala chýbať ani vo vašej domácej posilňovni.

Jednou z týchto výhod sú príťahy, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za najlepší spôsob, ako získať silný a široký chrbát. A to bez toho, aby ste museli pravidelne chodiť do posilňovne.

Ešte väčšou výhodou hrázd je však to, že sa dajú umiestniť takmer kamkoľvek – na stropy, steny, nástenné tyče alebo aj do zárubne, väčších či menších priestorov. Navyše väčšina modelov je cenovo veľmi dostupná, takže z ponuky si vyberie naozaj každý.

Ďalšou výhodou hrazdy je, že udrží vaše jadro aktívne, pomáha chrániť spodnú časť chrbta a maximalizuje napätie celého tela.

Aké sú hlavné výhody hrazdy?

  • nastaviteľná výška,
  • nezaberá veľa miesta,
  • ponúka rôzne druhy úchopov,
  • viacúčelové náčinie, ktorým precvičíte kompletnú hornú časť tela,
  • šetrí čas a peniaze,
  • zaberá minimum miesta,
  • jednoduchá a rýchla inštalácia,
  • cvičíte s vlastnou váhou tela, prípadne s prídavnou váhou na opasok,
  • pomôže vám získať silu a vylepšiť techniku zhybov a iných cvikov.

Jedinou nevýhodou hrazdy je v tomto prípade len fakt, že ak si ju už raz navŕtate na jedno miesto, mala by tam ostať. Pretože ak sa postupom času rozhodnete zmeniť jej umiestnenie, musíte ju navŕtať do steny odznova.

Ako vybrať najlepšiu hrazdu na stenu?

Hrazdy sa dodávajú v rôznych prevedeniach, tvaroch a štýloch. Pri kúpe hrazdy by malo byť vaším primárnym cieľom cvičebné vybavenie, ktoré vám umožní cvičiť efektívne a udržať si fyzickú kondíciu.

Typ cvičení, ktoré plánujete robiť

Jednou z vecí, ktoré je potrebné pred kúpou hrazdy zvážiť, je typ cvičenia, ktoré plánujete vykonávať.

Napríklad niektoré typy hrázd obsahujú majú iba menšiu montážnu dosku, čo vám neposkytuje dostatok stability na rozsiahle rotačné cviky. Naopak niektoré hrazdy ponúkajú vynikajúcu stabilitu a celkovú zvýšenú bezpečnosť, na ktorých môžete cvičiť aj zložitejšie tréningy, ako napríklad svalové cvičenia.

Počet skrutiek

V princípe platí, že čím viac skrutkami hrazda disponuje, tým je bezpečnejšia a stabilnejšia.

Ideálna hrazda na stenu alebo strop by mala mať v tomto prípade najmenej 6 skrutiek.

Bezpečnosť

Bezpečnosť je jeden z najdôležitejších parametrov, na ktorý by ste sa mali pri výbere hrazdy zamerať. Preto si pri jej inštalácií vždy pozorne všímajte pokyny a priložený manuál, aby ste všetko nainštalovali správne.

Pretože všetko, čo chcete, je mať istotu, že ste hrazdu pripevnili naozaj pevne a pri cvičení sa vám neuvoľní.

Priemer hrazdy

Pri výbere hrazdy je dôležité myslieť aj na priemer tyče (hrúbku). V tomto prípade sa nenechajte zlákať lacnými alternatívami s priemerom 25 alebo 27mm, to je na cvičenie naozaj málo.

Aký by mal byť teda ideálny priemer hrazdy?

  • Pre väčšinu ľudí – 32mm
  • Pre ľudí s väčšími rukami – 34mm

Všestrannosť

Pri kúpe hrazdy by ste sa mali zamerať aj na jej všestrannosť. Budete hrazdu používať samostatne, alebo budete na  nej cvičiť s doplnkovými cvičebnými pomôckami?

Niektoré typy hrázd sú skvelé aj ako držiak na boxovacie vrece, TRX sústavu alebo popruhy. Preto ak máte v pláne cvičiť rozmanitejšiu škálu cvikov, vyberte si takú hrazdu, ktorá bude kompatibilná s ďalšími cvičebnými doplnkami.

Materiál rukoväte

Materiál rukoväte je pri výbere hrazdy naozaj dôležitý. Kým budete na hrazde cvičiť, určite sa chcete cítiť príjemne a bez toho, aby sa vám ruky šmýkali alebo vás boleli.

hrazda

Našťastie niektoré typy hrázd majú na tyčiach penu s vysokou hustotou a pre maximálne pohodlie pri cvičení. Hoci ľudia s hrubými a pevnými rukami môžu efektívne cvičiť aj s hrazdou s rukoväťou z ocele, väčšina ľudí má jemné ruky, čo si vyžaduje odpruženie penovou.

Nosnosť

Nosnosť konzoly a kotvenie hrazdy netreba podceňovať. Aby ste mohli cvičiť bez strachu, je dôležité si vybrať takú nosnosť, ktorá vás unesie.

  • Nosnosť konzoly

Konzola je hlavný nosný prvok, ktorý drží tyčku na stene. Aby vás hrazda uniesla, musí byť vyrobená z hrubých plechov a masívnych profilov. 

  • Kotvenie hrazdy

Výsledná nosnosť hrazdy na stenu závisí od typu muriva, z ktorého je stena postavená a kotviaceho materiálu, ktorý sa pri kotvení použije.

Cena

Ak to s cvičením na hrazde myslíte vážne, mali by ste si zadovážiť takú hrazdu, ktorá je bezpečná, kvalitná a vydrží vám naozaj dlho.

Cena hrazdy sa odvíja od jej typu, všestrannosti, veľkosti, kvality a samozrejme značky. Preto ak hľadáte cenovo dostupnú hrazdu na stenu, v rôznych e-shopoch a kamenný športových obchodoch nájdete hrazdy už od 25 €.

Ak však plánujete s hrazdou robiť aj náročnejšie cviky, vyberte si takú, ktorá vám poskytne dostatočné možnosti a priestor na realizáciu. Cena takejto kvalitnej a všestrannej hrazdy sa pohybuje okolo 100 € a viac.

Ako vysoko by ste mali hrazdu pripevniť?

Kúpili ste si hrazdu na stenu a neviete, ako vysoko by ste ju mali pripevniť? My vám poradíme, ako to rýchlo a jednoducho vyriešiť.

Prvým bodom pri inštalácií hrazdy by mal byť fakt, že pri zavesení sa na hrazdu by ste mali mať vystreté nohy. To znamená, že by ste sa mali postaviť na špičky, dvihnúť ruky smerom hore a končeky prstov vám určia výšku, v ktorej by mala byť tyč hrazdy namontovaná.

Ak plánujete na hrazde cvičiť aj zhyby, v priemere by mal byť priestor medzi tyčkou hrazdy a stropom približne 36 cm.  Ak si chcete toto minimum prispôsobiť podľa seba, odmerajte si výšku od brady po vrchol a nameranú hodnotu vynásobte číslom 1,5.

Ako naištalovať hrazdu na stenu krok za krokom

Pri inštalácií hrazdy na stenu sa vždy riaďte priloženým manuálom, ktorý je určený pre daný model. Ak si nie ste pri inštalácií istí, poproste o pomoc skúsenejšieho člena rodiny alebo si pozrite dostupné inštalačné videá napríklad na YouTube.

Na inštaláciu hrazdy na stenu budete potrebovať:

  • Vŕtačku
  • Vysávač
  • Vrták do muriva
  • Kotviace prvky (hmoždiny)
  • Vodováhu

Krok 1

V prvom kroku inštalácie si nájdite vhodné miesto na cvičenie. To je to miesto, kde chcete mať hrazdu nainštalovanú. Ak ste si už vybrali vhodné miesto, ďalej sa uistite, že sa v blízkosti steny nenachádzajú žiadne prekážky, ktoré by vám mohli znižovať komfort pri cvičení.

Pri inštalácií vždy postupujte podľa priloženého manuálu.

hrazdaKrok 2

Pred vŕtaním a inštaláciou si dôkladne preverte, či v stene nie sú žiadne skryté prekážky ako napríklad elektrické vedenie, inštalácie a podobne.

Krok 3

Pri hrazdách zložených z viacerých dielov sa v prvom rade odporúča zamerať si a ukotviť jednu konzolu. Jej polohu si určíte pomocou metra a vodováhy.

Krok 4

Ak sa vám podarilo zamerať si presný stred, ďalej si môžete pomocou ceruzky naznačiť stredy otvorov.

Kríž by mal byť dostatočne veľký, aby bol dobre viditeľný aj pri odpadnutí väčšej časti omietky. Avšak nie až tak veľký, aby bol viditeľný po namontovaní konzoly (hrazdy). Inštalácia hrazdy musí byť dotiahnutá dokonca aj z estetického hľadiska.

Krok 5

Vŕtačkou navŕtajte malú dierku cez omietku až kým nenarazíte na tvrdý podklad (tehlu). Použite vrták s priemerom max. 4 mm a pri vŕtaní nepoužívajte príklep. Táto diera slúži ako vodiaci otvor pre vedenie hlavného vrtáka, ktorým sa bude vŕtať finálny otvor.

V tomto kroku vám odporúčame použiť kompaktnú akumulátorovú vŕtačku, ktorá disponuje lepšou presnosťou, citom a reguláciou otáčok.

Krok 6

V nasledujúcom kroku si pripravte doraz pre adekvátnu dĺžku vŕtaného otvoru. Ideálna dĺžka vŕtaného otvoru by mala byť stanovená výrobcom kotviaceho materiálu na obale.

Krok 7

V tomto kroku navŕtajte otvor do tehly. Ani v tomto prípade nepoužívajte príklep, kým to nie je naozaj nutné.

Tento krok a vŕtanie môže byť v niektorých fázach náročnejšie, všetko záleží od vŕtačky a od materiálu, do ktorého chcete hrazdu navŕtať.

Krok 8

Ak sa vám podarilo navŕtať dostatočné otvory, tak v ďalšom kroku ich vyčistite.

Najjednoduchšie je v tomto prípade vysať dieru vysávačom. Buďte naozaj dôkladní, pretože ak vám v diere ostane zbytočná nečistota, vloženie hmoždiny by mohlo byť v tomto prípade problematické.

Krok 9

V predposlednom kroku jemne a s použitím kladiva natlačte hmoždiny do steny. Ak sa vám to podarilo, pokúste sa namontovať vybratú konzolu na stenu.

K tejto konzole následne primontujte ostatné časti hrazdy – tyč a ďalšiu konzolu. Pomocou vodováhy skontrolujte ich polohu a naznačte otvory. Postup pre ukotvenie konzoly zopakujte z predchádzajúcich bodov.

Krok 10

Na záver dotiahnite všetky spoje a zmontovanú hrazdu vizuálne skontrolujte. Ak bude všetko esteticky a podľa manuálu sedieť, ešte pred samotným cvičením urobte prvé záťažové testy. Začnite záťažovým testom zo zeme, následne vyskúšajte test so zavesením.

Ak je všetko v poriadku a hrazda pevne drží, tak sa môžete bezpečne pustiť do vášho cvičenia.

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *