Najlepší ohrievač – plynový či konvektor? (PREHĽAD)

S blížiacou sa jeseňou určite uvažujete nad tým, ako zabezpečiť tepelnú pohodu vo vašom dome, na chalupe, či ako temperovať terasu alebo garáž, keď teploty klesnú pod bod mrazu. K tomu si potrebujete zvoliť ten správny ohrievač.

Ako sa však zorientovať medzi jednotlivými druhmi ohrievačov, ktoré výrobcovia ponúkajú? Aké príjemné teplo vydávajú a ktorý z nich je ekonomicky najvýhodnejší?

Porovnali sme pre vás najobľúbenejšie druhy ohrievačov – elektrické konvektory, olejové radiátory, vyhrievacie deky, plynové ohrievače, infražiariče a infrapanely.

Najlepšie ohrievače

Vyberáme ohrievač

Ohrievače sa zväčša používajú ako doplnkový zdroj vykurovania – ich použitie namiesto ústredného kúrenia by nebolo ekonomicky výhodné. Môžete s nimi však ušetriť, ak potrebujete vyhriať iba jednu miestnosť v dome. Tiež sú nevyhnutné na vykurovanie miest, kde ústredné kúrenie chýba, ako niektoré chaty, garáže, terasy, či pri kempovaní.

Elektrina alebo plyn?

Najprv sa musíte rozhodnúť, či hľadáte plynový alebo elektrický ohrievač – niektoré ohrievače sú aj hybridné. Majte na pamäti, že cena za 1kWh, teda množstvo energie, ktorú spotrebič vydá za hodinu, je pri elektrických ohrievačoch vyššia než pri plynových.

Plyn je síce lacnejší, no má aj svoje nevýhody. Prvou sú splodiny, ktoré vznikajú pri jeho spaľovaní a následný problém s odvodom spalín.

Ďalšou nevýhodou je, že ostávate odkázaní na prívod plynu. Podľa typu ohrievača ho môžete napojiť na domový rozvod plynu, alebo na propán-butánovú bombu. V prípade pokazenia ohrievača hrozí aj únik plynu, preto sa plynové ohrievače častejšie používajú do vonkajších priestorov.

Elektrický konvektor

Elektrický konvektor

Elektrické konvektory fungujú na princípe vyfukovania teplého vzduchu. Nasávajú do seba studený vzduch z miestnosti, vnútri ho ohrejú a ohriaty ho vypúšťajú von. Miestnosť dokážu nahriať pomerne rýchlo.

Ak sa rozhodnete pre elektrický konvektor, vybrať si môžete zo stenových modelov, ktoré pevne prichytíte na stenu, alebo z prenosných podlahových.

Tie môžete umiestniť ľubovoľne v priestore. Pri výbere miesta majte na pamäti, že v okolí konvektora by nemali byť žiadne prekážky ako vysoký nábytok či vytŕčajúce police, lebo by mohli brániť prúdeniu vzduchu a ohrievanie by bolo neefektívne.

Výhody elektrických konvektorov

  • Vďaka vyfukovaniu teplého vzduchu dokážu rýchlo nahriať celú miestnosť.
  • bezpečné – horúce časti spotrebiča sú vnútri, pri dotyku sa nepopálite.
  • Suchý vzduch vydávaný konvektorom môžete využiť aj na sušenie bielizne.
  • U niektorých modelov sa dá teplota vzduchu nastaviť na nižšie hodnoty a v lete využiť na čiastočné ochladenie miestnosti.

Nevýhody elektrických konvektorov

  • Miestnosť sa elektrickým konvektorom ohrieva nerovnomerne – horúci vzduch stúpa hore, kým spodná časť miestnosti ostáva studená. Tento problém čiastočne riešia konvektory s doplnkovým ventilátorom.
  • Niektoré ventilátory môžu vydávať mierny hluk.
  • Elektrické konvektory vo všeobecnosti vydávajú suchý vzduch a môžu víriť prach, preto by ich nemali používať alergici. V ponuke sú však aj modely s filtrom alebo zvlhčovačom vzduchu.

Olejový radiátor

Olejový radiátor

Olejové radiátory fungujú podobne ako klasické radiátory, sú však naplnené olejom, nie vodou. Ten sa vnútri radiátora ohrieva od zabudovanej špirály. Zapájajú sa do elektrickej zásuvky a veľa z nich má aj kolieska na jednoduché premiestňovanie.

Princíp ohrevu olejovými radiátormi spočíva v ohreve vzduchu. Teplo sálajúce z olejového radiátora ohrieva vzduch a ten sa prirodzeným prúdením rozširuje po miestnosti. Tento typ ohrevu je vhodný skôr na vykurovanie malých priestorov.

Výhody olejových radiátorov

  • Olejové radiátory vytvárajú veľmi príjemné teplonevíria prach., preto ich môžu používať aj alergici.
  • Sú pomerne bezpečné. Ich povrch je pri nahriatí horúci, ale nie viac ako pri bežných radiátoroch.
  • Nevytvárajú žiadne splodiny.
  • Majú tichú prevádzku.
  • Teplo z radiátora sála ešte dlho po jeho vypnutí, môžete ich preto používať aj v spálni.

Nevýhody olejových radiátorov

  • Po zapnutí radiátora trvá dlhší čas, kým sa miestnosť nahreje. Niektoré olejové radiátory sa ale predávajú aj s časovačom, môžete ich teda nastaviť, aby začali hriať ešte pred vaším príchodom.
  • Vykurovanie olejovými radiátormi je málo efektívne. Radiátor ohrieva najmä vzduch okolo seba – priestor blízko pri ňom je najhorúcejší, kým vzdialenejšie časti miestnosti sa dostatočne nenahrejú.
  • Princíp ohrevu miestnosti pomocou vzduchu je veľmi citlivý na prievan. Prievan v miestnosti ľahko odvanie nahriate vzdušné prúdy, preto sa olejové radiátory nehodia na ohrev miestností s prievanom ako chodby a garáže.
  • Olejové radiátory majú všeobecne v porovnaní s inými ohrievačmi dosť vysokú spotrebu energie.

Infražiarič

Infražiariče a infrapanely

Infražiariče a infrapanely ohrievajú priestor pomocou infračerveného žiarenia. Infračervené žiarenie ohrieva len predmety, na ktoré dopadá, bez toho, aby ohrievalo okolitý vzduch – ten sa nahrieva iba druhotne od už nahriatych predmetov. Infražiariče sa preto považujú za jedny z najlepších ohrievačov na balkóny a vonkajšie terasy.

Infračervené žiarenie nie je vôbec škodlivé. Je prirodzenou súčasťou slnečného žiarenia a z fyzikálneho hľadiska je každé svetlo vlastne infračervené žiarenie.

V ponuke nájdete stropné i stenové infražiariče, existujú aj prenosné modely. Veľa z nich sa dá použiť aj v exteriéri, pri kúpe sa ale uistite, že vami zvolený model je skutočne určený aj na exteriérové použitie. Mal by byť tiež vodeodolný.

K najčastejšie používaným typom infražiaričov patria halogénové, quartzové a keramické.

Halogénové infražiariče vyžarujú infračervené vlny s dlhšou vlnovou dĺžkou a ľahko vyhrejú aj veľkú plochu. Okrem infračerveného žiarenia produkujú aj viditeľné svetlo, čiže svietia. Spolu s quartzovými ich preto zaraďujeme medzi tzv. svetlé infražiariče.

Quartzové infražiariče pracujú s krátkovlnným infračerveným žiarením. Ohrejú iba menší priestor, ale intenzívnejšie ako halogénové.

Keramické infražiariče zaraďujeme k tmavým infražiaričom, keďže neprodukujú žiadne viditeľné svetlo. V porovnaní s halogénovými a quartzovými sa nahrievajú dlhšie, ale po vypnutí ešte istý čas sálajú teplo, podobne ako kachľová pec.

Infrapanely

Infrapanely sú špecifickým typom infražiaričov určených na inštaláciu do domácností. Namontujete ich na strop alebo na stenu obývačky alebo spálne. Vodeodolné modely môžete nainštalovať aj do kúpeľne.

Zatiaľ čo pri bežných infražiaričoch nehovoríme o dizajne, pri infrapaneloch nemožno zabudnúť ani na dizajn. Kým niektoré infrapanely sú jednofarebné, iné môžu vyzerať ako veľký obraz alebo fotografia. Či už si chcete na stenu zavesiť obraz od Vincenta van Gogha, impresionistickú maľbu alebo prírodnú scenériu, medzi infrapanelmi si určite nájdete ten vhodný typ pre vás.

Výhody infražiaričov

  • Infražiariče a infrapanely sú ekonomicky výhodné, lebo zbytočne neohrievajú vzduch. Môžete s nimi ušetriť aj 50% energie. (zdroj)
  • Po zapnutí sa rýchlo nahrejú a hneď produkujú teplo.
  • Nevíria prach, ani neprodukujú žiadne exhaláty.
  • Niektoré modely sa dajú použiť aj v exteriéri.

Nevýhody infražiaričov

  • Väčšina modelov je pri zapnutí horúca – dosahuje teplotu niekoľkých stoviek stupňov Celzia a pri dotyku sa preto môžete popáliť. Infrapanely majú špeciálnu povrchovú úpravu, no ich teplota sa stále môže pohybovať okolo 100°C.
  • Po vypnutí hneď prestanú hriať.
  • Infražiariče neohrievajú vzduch, ten sa ohreje až neskôr, od nahriatych predmetov. Tepelná pohoda v miestnosti preto aspoň od začiatku nemusí byť ideálna.

Plynový ohrievač

Plynový ohrievač

Vonkajšie prenosné plynové ohrievače sa najčastejšie používajú na vyhrievanie terás, v záhradách a na staveniskách.

Vďaka štýlovému dizajnu sú čoraz obľúbenejšie aj vo vonkajších posedeniach v kaviarňach a reštauráciách. Ak si zadovážite plynový ohrievač, nebudete odkázaní na prívod elektriny, dokonca ani centrálny rozvod plynu.

Plynové ohrievače sú poháňané propán-butánom, ktorý dokúpite osobitne v nádobách.

plynový ohrievač nasdomovVyužiť ich tak môžete aj na odľahlých chatách alebo pri stanovaní. V ponuke dostať stolové, nástenné i na zemi stojace modely na kolieskach.

Výhody plynových ohrievačov

  • Plynový ohrievač má vysokú výhrevnosť.
  • Vykurovanie s ním vychádza lacnejšie oproti elektrickým ohrievačom.
  • K jeho chodu nepotrebujete prívod elektriny.

Nevýhody plynových ohrievačov

  • Pri spaľovaní plynu dochádza k vzniku splodín, preto sa väčšina z nich neodporúča používať v interiéri.
  • Plynový ohrievač by mal pravidelne kontrolovať odborník.
  • Pri úniku propán-butánu hrozí nebezpečenstvo výbuchu.
  • Musíte k nemu zakaždým dokupovať propán-butánové bomby.
  • Plynový ohrievač pracuje s horiacim plameňom, vzniká preto riziko popálenia alebo požiaru. Bezpečnejšie sú modely, ktoré majú aspoň poistku pri naklonení.
  • niektorých modelov sa nedá regulovať výkon.

Záver

Pri výbere ohrievača musíte zohľadniť aj veľkosť miestnosti, ktorú potrebujete vyhriať. Výkon sa udáva vo wattoch (W) – čím väčší výkon má ohrievač, tým väčší priestor vyhreje.

Pri vykurovaní zateplenej budovy počítajte so 40 W na m3 objemu, prípadne 100 W na m2 rozlohy priestoru, ktorý potrebujete vyhriať.

Pri vykurovaní nezateplených budov a vonkajších terás vznikajú väčšie tepelné straty. Výkon pravdepodobne budete musieť zvýšiť, a to aj dvoj- až trojnásobne.

Ak si nie ste s výpočtom vhodného výkonu istí, vyberte vždy väčší ohrievač. Odporúčame pridať aspoň 15% rezervu. Práve v tých najchladnejších dňoch predsa potrebujete, aby ohrievač dostatočne hrial.

4/5 - (6 votes)