Ako vybrať

Ako vybrať tú najlepšiu nabíjačku autobatérií? Máme super tipy!

nabíjanie batérie v aute

Autobatérie sú dôležitou súčasťou každého jedného auta. Ich zlé fungovanie sa prejaví najmä na ťažkom a zdĺhavom štartovaní. Problémy sú spravidla spojené so zimou alebo sporadickým používaním automobilu. Na to, aby boli v čo najlepšom stave, je potrebné dobiť ich. Na tento proces je vhodná nabíjačka autobatérií, ktorá sa postará o takmer všetky problémy. Pri jej kupovaní si však musíte vybrať správny model. Na trhu sa stretnete s mnohými typmi.

5 kvalitných nabíjačiek na autobatérií – náš výber

V akých prípadoch je nabíjačka autobatérií potrebná?

Ako sme už na začiatku povedali, batérie sa v aute často vybijú z nedostatočného používania. Ak ste do auta nasadli a nejde naštartovať, musíte batériu dobiť.

Aby ste tak mohli urobiť, je potrebné využiť externý zdroj vo forme nabíjačky autobatérie.

Druhým „škodcom“ auta je často zima. Nízke teploty ovplyvňujú nabíjanie batérií najmä z toho dôvodu, že ich využívame viac, ako v lete.

Počas chladného obdobia zapíname vyhrievanie sedačiek či celého interiéru, rozmrazovanie čelného skla a množstvo iných funkcií.

nabíjačka autobatérií

Tie sú počas leta spravidla vypnuté a batériu nijakým spôsobom neovplyvňujú. Vplyv na ňu môže mať maximálne klimatizácia.

Plus, niektorí občas zabúdajú na vypnutie svetiel. Dlhé hodiny svietenia či dokonca zapnuté svetlá po celú noc vybijú batériu veľmi jednoducho. Na druhy deň sa vám tak nepodarí naštartovať.

Autonabíjačka je praktickým kúskom, ktorý by vám doma nemal chýbať. Jej výber nie je príliš náročný. Existuje však zopár parametrov, ktoré musíte vziať do úvahy.

Len tak vyberiete správny typ, ktorý bude kompatibilný k vašej batérií.

Na čo je nabíjačka autobatérií potrebná?

Ako už z názvu vyplýva, nabíjačka autobatérií je potrebná na nabíjanie batérie v aute. Tá sa často nazýva aj akumulátor.

Nabíjačka je dôležitá, no nie každý vodič sa stretne s potrebou využiť ju. Vodiči nových modelov áut, ktorí na nich jazdia pravidelne, s batériou často problémy nemajú.

Ak sa vám už niekedy stalo, že sa batéria vybila, zakúpte si nabíjačku a dopredu sa na podobné situácie pripravte. Nikdy totižto neviete, kedy do auta sadnete a zistíte, že batéria je prázdna.

Pri nabíjaní si dávajte pozor

Nabíjanie je jednoduché, no len v prípade, že ste si vybrali správny model nabíjačky. Ešte predtým, ako ju vôbec zapojíte, zistite, či je kompatibilná a nie je príliš stará.

To znamená, že nabíjať by ste mali vždy kvalitnou autonabíjačkou, ktorá nemá známky porušenia a hodí sa k batérií, ktorú máte v aute.

Nesprávny model, ktorý je príliš starý, prípadne má úplne iné napätie, môže vašu batériu zničiť takým spôsobom, že bude úplne nepoužiteľná.

Pri výbere nabíjačky si preto dopredu zistite všetky dôležité informácie o batérií. Najdôležitejší je druh.

Nabíjačka autobatérií si vyžaduje správnu manipuláciu

Okrem výberu vhodného typu je dôležitá aj manipulácia. Myslite na správne zapojenie kontaktov.

Kladný pól sa zapája so záporným. Nikdy nie naopak.

Správna manipulácia je však dôležitá aj pri samotnom akumulátore. Ten nikdy neprevracajte ani nedávajte do nesprávnej polohy. Mohla by sa z neho vyliať tekutina, prípadne by sa zničil iným spôsobom.

Ako vybrať nabíjačku autobatérií?

Keď už viete zopár základných informácií o tom, ako s akumulátorom alebo nabíjačkou pracovať, plus to, na čo je vhodná, môžete sa posunúť ďalej.

Druhým krokom je výber nabíjačky. Ako sme spomenuli, nesprávny typ dokáže akumulátor pokaziť. A to rozhodne nechcete.

Pri výbere sa musíte orientovať sa na niekoľko základných parametrov. K nim sa radia:

  • kompatibilita
  • typ nabíjačky
  • napätie
  • dobíjací prúd
  • kapacita batérie
  • doplnkové funkcie

Poďme sa na každý parameter spoločne pozrieť a zistiť, ako vybrať tú najlepšiu nabíjačku.

nabíjanie batérie nabíjačkou

Kompatibilita

Základom práce je kompatibilita medzi akumulátorom a batériou. Ak by spolu nesedeli, mohli by ste pokaziť nielen nabíjačku, ale aj batériu.

Väčšina modelov, ktoré nájdete na trhu, má označenie „univerzálna„. Vhodná je tak na všetky, prípadne na viacero batérií. Problém je v tom, že takéto univerzálne typy nie sú vždy úplne najlepšie.

Dopredu si preto zistite, čo batéria vyžaduje, aby ste náhodou nekúpili nesprávny typ.

Kompatibilitu zistíte na základe:

  • materiálu
  • napätia
  • typu nabíjačky
  • dobíjacieho prúdu

Všetko sú to ďalšie parametre, ktoré si spomenieme samostatne.

Typ nabíjačky

Nabíjačka autobatérií sa delí na niekoľko typov. Stretnúť sa môžete najmä s tromi základnými a to:

  • transformátorová nabíjačka
  • nabíjačka so štartovaním
  • automatická nabíjačka

Transformátorová nabíjačka má výhodu najmä v tom, že je za pomerne nízku cenu. Nemusíte do nej investovať desiatky či stovky eur.

Na prekvapenie, za príjemnú cenu dostanete aj pomerne rýchle nabíjanie. Batéria je dobitá už za krátky čas. Auto tak môžete hneď používať.

Na druhej strane, proces nabíjania nie je riadený. Tento fakt môže vadiť viacerým vodičom. Plus, nabíjačku nemôžete nechať len tak pracovať.

Dôležitá je neustála kontrola nad celým procesom.

Nabíjačka so štartovaním poskytuje vysoký výkon. Nehovoriac o tom, že veľmi dobre pracuje aj v náročnejších podmienkach.

Využívať ju môžete kedykoľvek a kdekoľvek.

Na druhej strane, ak sa ju rozhodnete kúpiť, musíte do nej investovať viac peňazí. Je omnoho drahšia ako transformátorový typ.

Plus, nevýhodou je taktiež nutnosť kontroly nad celým procesom.

Automatická nabíjačka je asi najpraktickejším typom. Treba si však uvedomiť, že aj najdrahším zo všetkých troch spomenutých. Investícia do nej sa rozhodne oplatí.

Poskytuje kontrolu stavu batérie a taktiež automatické vypnutie po tom, ako sa batéria nabije. Pri procese nabíjania pri nej nemusíte byť, pretože je bezpečná.

Okrem vysokej ceny je jej nevýhodou aj obmedzená použiteľnosť. Využijete ju len pri určitom type batérií. Ak by ste si ju chceli kúpiť, dopredu si musíte zistiť, či je kompatibilná.

Dobré je však doplniť, že na trhu sa stretnete aj s udržiavacími nabíjačkami. Tie sa nepoužívajú na dobíjanie, ale udržanie správneho stavu akumulátora.

Využívajú sa najmä vtedy, ak chcete, aby vyrovnávali rôzne straty v batérií. Nepoužívajú sa síce tak často, no sú dobrým doplnkom.

nabíjačka autobatérií

Napätie

Napätie je veľmi dôležitým parametrom, ktorý by ste mali pri nabíjačkách sledovať. Ako sme už hovorili, ak je príliš vysoké, mohlo by batériu zničiť.

Stretnúť sa môžete s tromi druhmi napätia a to:

  • 12 V – ide o klasiku, ktorá sa využíva v osobných automobiloch, dodávkach a malých nákladných autách. Vo väčšine prípadov je práve dvanástka číslom, na ktoré by ste sa mali orientovať.
  • 6 V – nižšie napätie sa využíva v motocykloch alebo starých automobiloch. Je len veľmi málo pravdepodobné, že by ste vo vašom aute mali batériu tohto typu.
  • 24 V – tento typ sa využíva vo väčších vozidlách ako napríklad v nákladných autách, autobusoch alebo v rôznych poľnohospodárskych strojoch.

Dobíjací prúd

Čím je tento parameter vyšší, tým rýchlejšie sa batéria dobije. Ako však iste viete, rýchle nabíjanie batérie nie je vždy výhrou, a preto to netreba preháňať ani pri autách.

Hodnota dobíjacieho prúdu by nemala presahovať desatinu kapacity batérie. Čo to znamená?

V prípade, že máte batériu s kapacitou 55 Ah, dobíjací prúd by nemal byť vyšší ako 5,5 A.

Rýchlosť nabíjania je síce dôležitá, no rozhodne nie je dôležitejšia ako zdravie vašej batérie a jej funkčnosť.

Kapacita batérie

Kapacitu batérie sme už trochu načrtli pri dobíjacom prúde. Pred výberom nabíjačky si kapacitu rozhodne zistite.

Len tak si vyberiete správny model, ktorým ju nabijete bez akéhokoľvek poškodenia.

Doplnkové funkcie

K doplnkovým funkciám sa radia rôzne veci, ako napríklad displej. Ten zjednodušuje celú prácu, pretože zobrazuje všetky dôležité informácie.

Následne je to LED osvetlenie, ktoré signalizuje rôzne stavy nabíjačky.

mechanik, ktorý opravuje auto

K ďalšiemu príslušenstvu sa radia:

  • automatické vypnutie – nabíjačka sa po nabití sama vypne, prípadne sa prepne do udržiavacieho režimu
  • ochrana proti skratu – nabíjačka sa stará o to, aby vodiče neskratovali a nezničili tak batériu
  • ochrana proti prepólovaniu – táto funkcia sa postará o to, že v prípade, ak by ste vodiče napojili nesprávne, nezapne nabíjanie
  • oživenie akumulátora – dokáže oživiť úplne vybitý akumulátor
  • štartovací zdroj – výkonnejšie typy dokážu pomôcť pri štartovaní auta

Doplnkové funkcie sú dôležité, no je potrebné vybrať si najprv správny model, ktorý bude kompatibilný. Až potom sledujte to, aké ďalšie prídavné funkcie vám poskytuje.

Zhrnutie

Nabíjačka autobatérií je praktickým pomocníkom, ktorý by vám doma nemal chýbať. Nikdy totižto neviete, kedy sa vám batéria v aute vybije a budete ju potrebovať oživiť. Pred samotným nákupom však musíte sledovať jednotlivé parametre a vybrať si typ, ktorý je kompatibilný.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *