Industriálny štýl: Aký nábytok doň voliť? 

Industriálny štýl si za posledné roky našiel veľké množstvo fanúšikov. Je to štýl kombinujúci funkčnosť a dizajn. Poskytuje veľa možností a dá sa prispôsobiť presne podľa toho, čo preferujete. Industriálny nábytok vyzerá hneď na prvý pohľad unikátne a zaujímavo. Ako si do neho zariadiť byt či dom? 

V dnešnom svete existuje obrovské množstvo rôznych štýlov. Je to veľká výhoda, pretože úplne každý si tak vie nájsť presne to, čo má rád a čo preferuje.

Medzi tieto štýly sa radí aj industriálny štýl. Ten sa zameriava najmä na úžitkovú stránku nábytku. Poskytuje však tiež pekný vzhľad. Tým okúzlite úplne každého návštevníka vášho príbytku. Rozhodli ste sa preň aj vy? Na takýto industriálny nábytok by ste mali staviť! 

Niečo o štýle 

O industriálnom štýle sa často hovorí ako o priemyselnom štýle bývania. Niet sa ani čomu čudovať. Je totižto inšpirovaný starými americkými továrňami.

Interiér poskytuje obnažené a vysoké steny, trámy a potrubia. Je to teda veľmi zaujímavý štýl bývania.

industriálna tmavá kúpeľňa

Po tomto prvom opise sa mohli niektorí z vás zľaknúť. Netreba sa však ničoho báť. Aj napriek tomu, že to znie ako naozajstné bývanie v starej továrni, nie je tomu tak.

Správne zariadený byt s industriálnym nábytkom vyzerá perfektne. Má príjemnú atmosféru a zaručene vás bude baviť. 

Inak povedané, tento štýl prináša mix útulnosti s tvrdšími kontúrami. Je to veľmi zaujímavá kombinácia. Obľúbili si ju už mnohí ľudia.

Industriálny štýl je viac obľúbený v zahraničí, no ani u nás nie je neznámy. Za posledné roky sa objavil už v mnohých slovenských domácnostiach. 

Charakteristické prvky 

Ako sme už vyššie spomenuli, industriálny štýl kombinuje obnažené steny, vysoké múry, trámy a potrubia. Okrem toho sú však jeho charakteristickými prvkami aj jednotlivé kusy industriálneho nábytku

Charakteristickými prvkami sú drevené podlahy, tmavé farby a mix kovu s drevom. Tieto dva materiály sú veľmi obľúbené.

Ide o správnu kombináciu, pretože kým kov prináša tvrdý a chladný vzhľad, drevo naopak, teplo domova, ktoré ľudia tak milujú. 

Unikátnym typickým znakom je dizajnová práca s potrubiami. Mnohé štýly sa snažia tieto elementy zakryť, tento štýl ich vníma ako niečo perfektné, čo by malo byť na očiach. Preto sa nemusíte čudovať, ak v takto zariadenom byte alebo dome uvidíte tieto črty. 

A na čo rozhodne v tomto štýle nezabudnúť? 

  • Rôznorodosť materiálov
  • Kov a drevo 
  • Minimalistické kúsky 
  • Nedokonalosti 

industriálne schodisko

Rôznorodosť materiálov je kľúčová

Industriálny nábytok v sebe často kombinuje minimálne dva materiály. Najobľúbenejšou kombináciou je pritom drevo a kov. Prečo to však robí? Je to z dôvodu dôležitej rôznorodosti materiálov. Tá je základným a typickým prvkom. 

Preto sa rozhodne netreba báť kombinovať chladný kov s teplým drevom. V miestnosti však môžete mať tri materiály.

Pokojne k tejto dvojici pridajte ešte tehly alebo sklo. Myslite však na to, že industriálny štýl nie je vhodný len pre jednu miestnosť. Je potrebné do neho kombinovať úplne celý byt. 

Najvhodnejším priestorom je podkrovný byt alebo domy s vysokými stropmi. Vhodný je však aj do rôznych komerčných priestorov či moderných kancelárii. Pri industriálnom štýle sa medze nekladú. 

Na aký industriálny nábytok sa zamerať? 

V rámci tohto štýlu máte naozaj široký výber. Hodí sa doň totižto aj nábytok, ktorý patrí do iných štýlov. Vyskúšajte tak nábytok z rustikálneho, minimalistického či škandinávskeho štýlu

Základom je zamerať sa na jednoduché a minimalistické prvky. Tiež je dobré, ak budete myslieť na kombináciu jednotlivých materiálov. Nemusíte sa zamerať len na kovové poličky alebo nábytok. 

Myslite na to, že menej je niekedy viac. Industriálne priestory by mali byť vzdušné a poskytovať dostatok miesta

Zamerať sa môžete napríklad na: 

  • Kovové police a knižnice
  • Minimalistické osvetlenie
  • Veľké obrazy
  • Tmavé farby
  • Neopracované drevo 
  • Kožu 

Kovové police a knižnice 

Police, skrine a knižnice zaberajú najviac miesta v miestnosti. Práve preto by ste ich mali vyberať premyslene. Udávajú tón miestnosti. Najlepšie bude, ak vyberiete kov v kombinácií s drevom alebo sklom.

Každý nábytok by nemal byť len štýlový, ale taktiež funkčný. Mal by poskytovať dostatok miesta na uloženie vecí. V menších priestoroch vďaka nemu ušetríte miesto a dosiahnete tú správnu atmosféru. 

Minimalistické osvetlenie

Pri osvetlení je treba vyberať čo najjednoduchšie a minimalistické kúsky. Rozhodne sa vyhnite veľkým bohémskym lustrom.

Tie zaberajú veľa miesta, sú masívne a dokázali by rozbiť úplne celý výzor a atmosféru industriálneho štýlu. 

Osvetlenie v takto zariadenej miestnosti by malo byť jednoduché. Pokojne môže ísť len o visiace žiarovky. Za vyskúšanie stoja taktiež lustre. Tie môžu byť pokojne väčšie. Vyhnite sa však masívnym a prekombinovaným typom. 

industriálne osvetlenie

Veľké obrazy a ďalšie doplnky

Keď je reč o stenách, mali by ste vedieť, že najčastejšie sa stavia na neopracovaných stenách. Tie poukazujú najmä na pôvod štýlu v starých továrňach, kde sa steny často zničili. 

Ak chcete skombinovať funkčnosť a štýlovú stránku, pokojne stavte na obrazy. Tie zakryjú nedokonalosti steny a poskytnú zaujímavý výzor.

Ak máte vysoké stropy, pokojne zvoľte veľký obraz zavesený od vrchu. Takéto obrazy sa v domácnostiach často nevidia. Práve preto pritiahnu veľa pozornosti. 

A aké ďalšie doplnky vybrať? Voľba je na vás. Industriálny štýl si príliš na doplnkoch nezakladá. Vo väčšine ide o ozdoby stien vo forme obrazov. Vyskúšajte napríklad zopár rastlín. Najlepšie sú len zelené rastliny bez kvetov

Okrem toho, vyberajte doplnky ponúkajúce nielen štýlový dizajn, ale aj úžitkovú funkciu. Príkladom je úložný box. Ten dokáže vyplniť roh v obývačke, no taktiež poskytnúť miesto na uloženie nejakých vecí. 

Tmavé farby

Na aké farby sa zamerať? Industriálny štýl je povestný svojou tmavou farbou. Charakteristické sú preň čierna, hnedá, tmavý odtieň karamelovej, béžová a tehlová. Taktiež sú to metalické odtiene ako strieborná, zlatá a ružovozlatá. 

Spomenuté odtiene dokážu vytvoriť veľmi príjemnú až intímnu atmosféru. Tá je často vyžadovaná, pretože odzrkadľuje pocit domova.

Biele a prázdne miestnosti sú veľmi neosobné, čomu sa tento štýl chce vyhnúť. Poskytuje tak príjemný príbytok pre každého, kto v ňom žije.

Aj do tohto štýlu sa však pomaly dostávajú bledšie farby alebo iné odtiene. Ak ste milovníkom bledých miestností, do tmavých odtieňov voľte bielu, červenú alebo pastelové odtiene. S nimi však rozhodne opatrne. Nie všade sa hodia. 

industriálna miestnosť

Koža

Ku všetkým spomenutým materiálom je potrebné dodať ešte jeden a tým je koža. Do pomerne chladného štýlu prináša koža spolu s drevom teplo domova. To, ktoré je tak potrebné pre mnohých ľudí. 

A ako ju do miestnosti dostať? Zvoľte štýlovú a trendy sedačku. Tá je kvalitná, dobre sa na nej sedí a vydrží roky.

Okrem nej vyskúšajte kožené kreslá alebo nejaké doplnky. Výber je na vás. Tak ako so všetkým, ani s kožou to zbytočne nepreháňajte. 

Záver

Každý štýl má svoje charakteristické znaky, pomocou ktorých ho do miestnosti dostanete.

Industriálny štýl je charakteristický najmä svojim industriálnym nábytkom a správnou kombináciou materiálov. Stavte na ne aj vy a uvidíte, že si tento štýl zamilujete. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.