Trendy sa podobne ako v móde menia aj v iných odvetviach a výnimkou nie je ani interiérový dizajn. V jednom období sú populárne ázijské štýly bývania, potom sú „in“ napríklad urbanistické. To, čo však z módy nevyjde snáď nikdy, je minimalizmus.
A práve ten úplne dokonale predstavuje takzvaný škandinávsky štýl bývania alebo inak povedané severský štýl. Tento typ sa už niekoľko rokov drží na popredných priečkach u interiérových dizajnérov aj u ľudí, ktorí si svoju domácnosť zariaďujú sami.
Zariadiť svoj byt či dom podľa tohto severského štýlu nemusí byť však také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať.
Pýtate sa prečo? Čítajte našu recenziu a všetko potrebné sa dozviete.
Obsah článku
Vôbec po prvýkrát sa škandinávsky štýl ako typ dizajnu uviedol v roku 1947 na Triennale di Milano. Na nej zaznamenal mimoriadny úspech a rýchlo sa dostal aj za veľkú mláku, teda do Ameriky a Kanady.
Ak by sme mali definovať severský štýl bývania jedným slovom, tak by to určite bola funkčnosť. Tú skvelo doplňuje jednoduchosť a úplný minimalizmus, ktorý množstvo ľudí obľubuje.
Mimoriadne dôležitú úlohu v tomto štýle zohráva aj svetlo, ktorého na severe veľa nebýva. Túto informáciu zohľadňuje aj samotný štýl, ktorý sa snaží aj to málo svetla využiť vždy naplno.
V škandinávskom štýle bývania je dôležité dbať najmä na tieto atribúty:
- funkčnosť
- jednoduchosť
- prírodné materiály
- nadčasovosť
- využívanie svetlých farebných tónov
Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré treba pri zariaďovaní bývania v škandinávskom štýle dodržiavať, je farba. Absolútnym základom pri severskom štýle je biela farba, ktorá sa nachádza na drvivej väčšine nábytku, stenách či podlahe.
Často býva doplnená o vkusnú sivú farbu, no výnimkou nie je ani kontrast s čiernou farbou, ktorý vyzerá mimoriadne efektne.
Ak by ste chceli predsa len tento štýl niečím oživiť, väčšinou sa pridávajú do izieb malé doplnky v červenej či žltej farbe, ktoré nepôsobia prehnane, no svoj účel vždy splnia.
Jednoduchosť a funkčnosť v severskom štýle
Trendom, ktorý ovplyvnil najmä mladšie generácie, je v súčasnosti minimalizmus a potreba zbavovať sa zbytočných vecí, ktoré nepotrebujeme a ktoré často len znečisťujú našu planétu.
Niet divu, že sa škandinávsky štýl bývania stal obľúbeným, a to najmä u mladších ľudí. Tento typ interiérového dizajnu totiž vsádza na jednoduchosť a funkčnosť.
Pri výbere nábytku sa tak prikladá váha najmä na tieto dve vlastnosti. Populárnymi sú preto múdre riešenia a nábytok s hladkými a čistými líniami.
V škandinávskom štýle často nájdete aj regály s viacero úrovňami či zaoblené stoličky. Hromadenie vecí jednoducho pri severskom štýle bývanie nemá miesto.
Najväčším zdrojom inšpirácie je pri zariaďovaní bývania do severského štýlu určite príroda, s ktorou sú severania mimoriadne spätí.
Nie je tak žiadnym prekvapením, že ju svojím spôsobom zapojili aj do dizajnu svojho bývania. V severskom štýle sa tak preferujú čisto prírodné materiály.
Absolútnou jednotkou je určite drevo, z ktorého sa vyrábajú podlahy, jedálenské stoly či stoličky. Tento typ nábytku je neskôr vkusne doplnený o iné metalické prvky.
Ďalšou mimoriadne populárnou prírodnou veličinou v škandinávskom štýle je kožušina či vlna, ktorá sa často využíva na rôzne koberce a deky.
Severania vždy dbali na to, aby svojím konaním prispievali čo najmenej k znečisťovaniu planéty, čo sa koniec koncov pretavilo aj do štýlu ich bývania.
Doplnky v severskom štýle
Najväčší priestor, kde môžete popustiť uzdu svojej fantázie, je určite pri kupovaní doplnkov, ktoré sa budú hodiť do škandinávskeho štýlu bývania.
Tu sa momentálne najviac využívajú doplnky vyrobené z plastu alebo prírodných materiálov. O tom, že v tomto štýle sa často využívajú rôzne dečky či koberce, sme už písali.
Spomenúť však určite treba aj ďalšie doplnky, ako sú svietniky, fotorámčeky či vázy. Najčastejšie majú tieto doplnky jednoduché vzory v podobe pásov či geometrických vzorov, ktoré sú mimoriadne využívané.
Škandinávsky štýl sa často kombinuje aj s veľmi vkusným industriálnym štýlom, a to najmä v prípade doplnkov do bytu.
Osvetlenie
Ďalším mimoriadne dôležitým faktorom, na ktorý jednoznačne netreba pri severskom štýle dizajnu zabúdať, je osvetlenie.
Na to ľudia, ktorí žijú v severnejších krajinách rozhodne nezabúdajú a vo svojich domácnostiach ním nešetria, keďže prirodzeného svetla majú pomenej.
V takto zariadených bytoch či domoch preto nie je žiadnou výnimkou nájsť niekoľko lustrov, lampičiek či žiaroviek.
Väčšinou je toto osvetlenie vyrobené z kovu, ktorý skvele dopĺňa minimalizmus a jednoduchosť dreva či iných materiálov.
Je jasné, že aj v severskom štýle bývania existuje niekoľko spôsobov, ako si svoj byt či dom zariadiť.
Dodržiavaním niekoľkých pravidiel, ktoré vám nižšie popíšeme, však určite nič nepokazíte a váš dom bude vyzerať skutočne minimalisticky, funkčne a luxusne.
- S nábytkom šetrite – škandinávsky štýl je založený na minimalizme, čo platí aj pri zariaďovaní nábytku. Preferuje sa teda menší počet nábytku so zaoblenými hranami.
- Funkčnosť bývania – pri severskom štýle nie je estetika až takou dôležitou veličinou, akou je funkčnosť. Na túto vetu by ste mali myslieť vždy pri tom, ako budete do svojho bytu kupovať nábytok či rôzne iné doplnky.
- Nepreháňať s doplnkami – je jasné, že jediným miestom, kde sa môžete viac pohrať s farbami, sú doplnky. Nič by sa však nemalo preháňať a aj doplnky by mali pôsobiť decentne alebo spôsobovať jemný kontrast.
- Prírodné materiály – alfou a omegou škandinávskeho štýlu je nábytok z prírodných materiálov. Tento typ bývania je totiž „ecofriendly“ a vždy sa preferuje príroda pred plastom či iným typom materiálov.
- Biela je základ – základnou farbou škandinávskeho typu je biela farba a tej sa treba vždy držať.
- Hlavne ekologicky – ruka v rukeso škandinávskym typovom bývania ide aj ekologický spôsob života. Nie je preto výnimkou, že domy či byty, ktoré sú týmto štýlom zariadené, využívajú rôzne chytré riešenia či čerpajú energiu z obnoviteľných zdrojov.
- Žiadne závesy – do severského štýlu bývania nepatria žiadne závesy. Je to skôr naopak. Tento štýl je charakteristický veľkým počtom okien, ktoré nie sú ničím zbytočne zakryté, a to najmä kvôli dostatku prirodzeného svetla.
Záver
Škandinávsky štýl bývania by sme mohli definovať aj ako súčasným bývaním mladých. Väčšina z nich totiž pri zariaďovaní svojho prvého bytu volí práve severský štýl.
Je to aj kvôli tomu, že čoraz viac mladých ľudí vsádza aj v iných životných otázkach na funkčnosť a minimalizmus.
Tieto svoje hodnoty si preto preniesli aj do interiérového dizajnu, kde im severský štýl mimoriadne vyhovuje.
Škandinávsky štýl je však určite typom bývania, ktorý neomrzí nikdy a vždy si k nemu nájdu cestu ľudia, ktorým sa tento štýl bude páčiť.
Jednoduchosť, minimalizmus a funkčnosť totiž z módy nevyjdú nikdy.