Holiaci strojček – hladká pokožka za pár minút

Ak chcete chcete docieliť hladkej pokožky, máte viacero možností. Avšak pre dosiahnutie efektu na dlhší čas je jednou z najúčinnejších metód holiaci strojček. V závislosti od toho či sa jedná o mužov alebo o ženy sa holenie stáva súčasťou bežnej dennej rutiny. A práve preto je holiaci strojček nevyhnutný. Jedným z najväčších benefitov holiaceho strojčeka pritom je, že zbytočne nepodráždi vašu pokožku. Existuje veľké množstvo druhov aj značiek holiacich strojčekov. Je však potrebné používať každý z nich len na daný účel. Existujú strojčeky na vlasy, telo, pánske či dámske holiace strojčeky. Zo značiek sú najpopulárnejšie Braun alebo Philips.

Holiaci strojček – čo to je

Holiaci strojček je zariadenie, ktorého úlohou je zbaviť vás ochlpenia na požadovanom mieste.

Existujú jednorazové strojčeky alebo strojčeky s vymeniteľnými hlavicami. V tomto článku sa však budeme venovať elektrickým holiacim strojčekom. Tie sú účinným a efektívnym spôsobom, ako dosiahnuť hladké oholenie, prípadne zastrihávanie chĺpkov.

Samostatnou kategóriou sú pánske holiace strojčeky, ktoré sú prispôsobené na tvrdé mužské fúzy a ich časté holenie.

Preto je veľmi dôležité, aby dokázali eliminovať poškodenie pokožky na tvári. Veľmi častá je v tomto prípade výkyvná hlavica, ktorá ľahko kopíruje kontúry tváre. Častokrát má aj zastrihávací nástavec, možnosť mokrého holenia alebo chladiaci systém, vďaka čomu sa eliminuje možnosť podráždenia pokožky. 

Ako si vybrať holiaci strojček

Výber holiaceho strojčeka sa môže zdať ako veľmi náročný proces. V prvom rade sa však treba uistiť, čo presne očakávate.

Ako si ho vybrať?

Vaše požiadavky sú v tomto prípade najdôležitejšie.

Odpovedzte si na nasledujúce otázky: Aký typ chĺpkov budete holiť? V akých partiách to bude? Ako často budete chĺpky holiť? Je zásadný rozdiel v tom, či budete holiť tvrdé fúzy, alebo či budete strojček skôr používať na občasné zastrihávanie chĺpkov na niektorých partiách. 

Pýtate sa, kde ho zakúpiť? My odporúčame tu!

Ak sa potrebujete holiť pravidelne a máte zároveň citlivú pokožku, je lepšie si radšej vybrať zo strojčekov s chladiacim systémom. 

Na cestovanie sa vám zase najlepšie hodia akumulátorové strojčeky s kombinovaným napájaním. Dôležitá a praktická môže byť tiež vodotesnosť na holenie v sprche. 

V neposlednom rade myslite aj na to, že budete so strojčekom pri holení určitú dobu manipulovať.

Nemal by teda byť príliš ťažký, ani hlučný.

Príjemný je ergonomický tvar s pogumovaným povrchom, strojček vám tak nebude pri holení kĺzať z ruky.

Napájanie holiacich strojčekov

Napájanie holiacich strojčekov je veľmi dôležité. Môže byť elektrické alebo ručné.

Ak si vyberiete manuálny strojček na ručný pohon, napájanie potrebovať nebudete. Ale vo všetkých ostatných prípadoch bude nevyhnutné. 

Niektoré strojčeky majú dokonca vibračnú funkciu, ktorej efekt spôsobí vzpriamenie ochoplenia a tým kvalitnejší výsledok.

Elektrické strojčeky sa delia nasledovne:

  • akumulátorové,
  • sieťové,
  • kombinované.

Rozlišujú sa teda podľa toho, či bude strojček dobíjaný, pripojovaný do siete alebo zvládne oboje.

Je to dôležitý faktor predovšetkým v prípade, že potrebujete cestovať aj mimo miest s dostupnou elektrickou zásuvkou. 

Nemenej dôležitým faktorom je doba prevádzky, a to pri akumulátorových a kombinovaných strojčekoch. Spravidla sa stretnete so 40-60 minútami prevádzky na jedno nabitie.

V prípade akumulátorových strojčekov je potrebné počítať s tým, že je spravidla nemožné ich počas nabíjania používať.

Pri holiacich strojčekoch do siete sa tiež pozri na dĺžku napájacieho kábla, a to predovšetkým na to, či bude stačiť od zásuvky, napríklad k umývadlu.

Čistenie holiaceho strojčeka

Aby ste zabezpečili jeho dlhú funkčnosť a tiež životnosť, bude potrebné ho pravidelne čistiť. V prvom rade závisí na množstve chĺpkov alebo fúzov.

Čistenie robte vždy každé dva až štyri oholenia. Jednoduchý spôsob, ako zistiť, či strojček potrebuje vyčistiť, je pohľadom. 

Ak jeho funkcie neprebiehajú tak, ako by mali, je zrejmé, že je potrebné jeho vyčistenie.

Najjednochšie čistenie je s čistiacou stanicou. Vtedy stačí strojček umiestniť na dokovacie miesto, kde sa normálne nabíja.

Tu sa tiež kompletne vyčistí od chĺpkov a fúzov a prípadných baktérií. Ak nemáte strojček s takouto funkciou, je dôležitá jeho odolnosť. 

Vodoodolný strojček sa dá vyčistiť jednoducho pod prúdom tečúcej vody. Vždy je však aj v tomto prípade dobré raz za čas odstrániť nečistoty mechanicky v horšie dostupných miestach.

Pri ostatných modeloch je nevyhnutné mať špeciálne čistiace štetce a tiež sprej na premazávanie pohyblivých častí.

Proces začínajte od zloženia  hlavy a nasleduje mechanické odstraňovanie nečistôt z jednotlivých častí strojčeka.

Najbežnejšie značky holiacich strojčekov

Dôležité je povedať, že značiek holiacich strojčekov je veľa a nedá sa úplne jednoznačne povedať, ktorá je najlepšia.

V prvom rade záleží o holiaci strojček ide.

V prípade pánskych holiacich strojčekov svoj výber môžete pokojne zúžiť na dve najpopulárnejšie značky, a to Philips a Braun.

Holiaci strojček Philips

Spoločnosť Philips sa do celého sveta rozšírila z Holadska. Bola založená už v roku 1891 v Eidhovene.

Samozrejme, dnes nevyrába len holiace strojčeky, ale tiež celý rad ďalších produktov pre mužov, ženy alebo pre domácnosť. V portfóliu nájdete všetko od televízií a kuchynského vybavenia až po holiace strojčeky. 

Ich špecializáciou sú frézkové holiace strojčeky, ktoré sú na rozdiel od iných značiek o niečo drahšie, ale spĺňajú požiadavky náročných zákazníkov.

Holiaci strojček Braun

Značka Braun ovládla predovšetkým trh planžetových holiacich strojčekov a nedáva tu priestor konkurencii. Spočíva to predovšetkým v množstve inovácií, ktoré na trh prinášajú.

Ich strojčeky sú vysokokvalitné a označené sériami, vďaka ktorým je veľmi ľahké sa vyznať, či sa jedná o strojček pre začiatočníka alebo skúseného užívateľa.

Spoločnosť, ktorá vznikla v Nemecku, je vôbec najväčšia na trhu zo značiek, ktoré strojčeky vyrábajú. Veľkú úlohu v tejto popularite zabezpečila aj spolupráca so značkou Gilette. 

Medzi ich skupinami nájdete delenia s číslami 1, 3, 5 a 7, pričom jednotka je určená pre začiatočníkov a sedmička pre tých najnáročnejších mužov, ktorí starostlivo dbajú na svoj vzhľad.

Cena holiaceho strojčeka

Cena holiacich strojček je rôznorodá. V skratke závisí od značky, typu strojčeka a náročnosti. 

Vo všeobecnosti však možno hovoriť o dvoch kategóriách cien strojčekov, a to do 100 Eur a od 100 Eur. Všetko závisí vašich požiadaviek.

Platí, že ak sa rozhodnete zainvestovať, možno očakávať kvalitnejší výkon, ale aj viac funkcií.

Ak sa však rozhodnete pre jednu zo spomínaných značiek, určite nemôžete spraviť krok vedľa.

Holiaci strojček na vlasy

Strojček na vlasy je v prípade pánov tiež veľmi populárnou voľbou. S trochou praxe si vďaka nim môžete ušetriť čas, ale aj peniaze.

Čím lepšie si strojček na strihanie vlasov vyberiete, tým lepší výsledok bude. Zo značiek sú populárne Braun, Remington, ale aj Philips. Strojček si vyberajte podľa týchto kritérií:

  • bezdrôtový model – v tomto prípade máte pochopiteľne dve možnosti. Ak chcete byť flexibilný a ľubovoľne so strojčekom manévrovať, vyberte si bezšnúrový model; nezabudnite však na jeho nabíjanie;
  • čepele – väčšina výrobcov využíva nerezovú oceľ, prípadne uhlíkovú oceľ. Tento typ čepele je odolný a jeho životnosť je dlhšia. Profesionály najčastejšie vyhľadávajú keramické čepele. Niektorí výrobcovia dokonca začali používať titánové čepele. Pokročilé titániové čepele sú tvrdšie ako oceľ pre maximálnu odolnosť a životnosť. Zaujímavou voľbou je aj samoostriaca čepeľ;
  • hrebene – všetky súpravy na strihanie obsahujú hrebene s číslom. Toto číslo znamená mierku, akej dĺžky zostanú vlasy po ich prejdení hrebeňom. Čím väčšie číslo, tým viac strojček ponechá;

Toto sú tri najdôležitejšie kritériá. Samozrejme, okrem nich sú aj mnohé ďalšie.

Dôležitý je tiež dizajn, ale aj príslušenstvo. V prípade príslušenstva sa stretnete s nožnicami, holičským hrebeňom, plochým hrebeňom, vreckovým hrebeňom, čistiacou kefkou aj olejom.

No a v neposlednom rade bude veľmi dôležitá aj hlučnosť.

Opäť platí, že lacnejšie prístroje budú hlučnejšie ako tie drahšie.

Holiaci strojček na bradu

Dnes už má mnoho holiacich strojčekov na bradu, ale aj strojčekov vo všeobecnosti množstvo užitočných funkcií, ktoré sú veľmi užitočné.

Podľa vašich potrieb môžete hľadať nasledovné funkcie:

  • zastrihávací nadstavec – je to buď výklopný alebo násuvný nadstavec, vďaka ktorému je možné miesto oholenia chĺpkov iba skrátiť. Nadstavec býva univerzálny alebo sa dá špeciálne použiť na bokombrady, fúzy či oblasť bikín;
  • vodotesnosť – ak  sa radi holíte s prúdom vody, potom bude pre vás užitočná vodotesnosť zariadenia, kedy nie je problém prúd vody v sprche (hľadajte názov mokré holenie);
  • rýchlonabíjanie – strojček možno nabiť za jednu tretinu bežného času;
  • výkyvná hlava – umožní ľahšie kĺzanie po kontúrach pokožky;
  • samočistenie – strojček má dokovaciu stanicu aj s funkciou samočistenia, kedy je nabíjaný strojček zároveň čistený;
  • chladiaci systém – dokáže chladiť pokožku pri holení, vďaka čomu znižuje jej podráždenie;
  • indikátor nabíjania – stav batérie, ukončenie nabíjania, či jej vybitie môže byť zobrazené na displeji, formou LED ukazovatela, či jednoduchou diódou;

Samozrejme, okrem samotných funkcií je v prvom rade v prípade holiaceho strojčeka na bradu zvážiť, či potrebujete planžetový alebo frézkový holiaci strojček. 

To je všeobecné delenie holiacich strojčekov. Práve tieto dva druhy sa zásadne líšia vlastnosťami, ale aj kvalitou a spôsobom využitia. A to nasledovne:

  • planžetový holiaci strojček – je vhodný skôr na kratšie fúzy alebo chĺpky a vhodný pre mužov, ktorí si udržujú hladkú tvár (na podobnom princípe fungujú aj ženské depilátory);
  • frézkový holiaci strojček (rotačný strojček) – je ideálny pre dlhšie fúzy a ich úpravu.

Ak sa budete držať týchto dvoch zásad, ľahko si vyberiete strojček, ktorý vám vyhovuje.

Len ak budete mať maximálne účinný strojček pre váš účel, dosiahnete želaný výsledok, ale tiež pekný a upravený vzhľad.

Frézový holiaci strojček

Jeho základom zvyčajne bývajú tri rotačné hlavice.

Tie nájdete na hlave holiaceho strojčeka, ktorá býva zvyčajne pohyblivá.

Tento strojček je ideálny na údržbu dlhších fúzov, avšak niekedy sa stáva, že pri holení môže podráždiť citlivejšiu pokožku. Pri jeho používaní majte trochu strpenia, vyžaduje si totiž skúsenosti. Zo značiek je najznámejšia práve značka Philips.

Tu sú jeho najdôležitejšie parametre:

  • počet otáčok – platí, že čím viac, tým lepšie; v zásade platí, že menej kvalitné strojčeky nie sú dostatočne silné na to, aby pristrihli dlhé a tvrdé fúzy;
  • prispôsobenie sa tvári – tento strojček by sa mal vedieť prispôsobiť tvári v oblasti čeľuste, ale tiež krku. Tiež sa stáva, že lacnejšie verzie majú holiace hlavy pevne usadené;
  • ďalšie funkcie – niektoré kvalitnejšie verzie majú tiež dvojitú čepeľ alebo technológiu nadvihovania fúzov; vďaka tomu umožňujú lepšie oholenie a dokonalejší tvar;

Najpopulárnejšou značkou je Philips. Značka Braun tieto strojčeky nevyrába.

Planžetový holiaci strojček

Tieto strojčeky sú založené na klasických britvách, ktoré sa pohybujú pod planžetou.

Tá má otvory, ktorými fúzy postupujú k nožom.

Platí, že čím je planžeta tenšia, tým hladšie je oholenie je. Pre dlhé fúzy je takýto systém skôr nevhodný, pretože budú do planžety ťažko prenikať. V tomto prípade je lepšie použiť frézkový strojček alebo zastrihávač.

Jedným z ich najdôležitejších parametrov je schopnosť prispôsobiť sa tvári. Medzi najväčších výrobcov patrí Braun, ale aj Panasonic či Remington. Platí, že planžetové strojčeky sú o niečo lacnejšie než frézkové.

Tu je niekoľko dôležitých parametrov súvisiacich s týmto typom strojčeka:

  • frekvencia vibrácií – je rozhodujúca, čím menšie sú vibrácie, tým dlhšie bude holenie trvať;
  • cena – nie je určujúca, ale môže sa stať, že sa pri príliš lacných verziách do hladka neoholíte;
  • počet planžiet – najjednoduchšie modely zvyčajne disponujú iba jednou, tie najlepšie tromi až štyrmi;
  • holiaca hlava – ako som spomínala, je skvelé, ak sa dokáže prispôsobiť tvári – vďaka tomu vám výrazene uľahčí celú prácu;

Holiaci strojček na intímne miesta

Veľmi vyhľadávaný je aj holiaci strojček na intímne miesta. Z dlhodobého hľadiska má väčší efekt pred žiletkami práve holiaci strojček. 

Ten nebude dráždiť pokožku, ale tiež nezanechá nepekné vyrážky a výsledkom bude hladká a nepoškodená pokožka intímnych partií.

V tomto prípade vyberajte strojček podľa potrieb. 

Niektoré z nich sú určené na suché alebo mokré holenie a aj keď si nevyberiete strojček iba na tieto partie, uistite sa, že to výrobca odporúča aj na tento spôsob.

Dámsky holiaci strojček

Zásadný rozdelenie v prípade dámskych holiacich strojčekov, sú elektrické depilátory a epilátory.

Základný rozdiel medzi týmito dvomi zariadeniami je, že kým depilátor chĺpky iba skracuje, epilátor ich odstraňuje vrátane korienkov. Výhodou depilácie je, že je bezbolestná a možno ju realizovať za sucha aj za mokra. Ak je k tomu strojček prispôsobený.

Na rozdiel od jednorazových depilačných strojčekov môžete elektrický použiť opakovane a prináša príjemnú formu, ako sa zbaviť nežiaduceho ochlpenia. 

Elektrické depilátory sú podobné pánskym holiacim strojčekom s plávajúcimi planžetami. Ich ďalšou výhodou je, že s nimi nehrozí žiadne poranenie.

Niektoré modely vopred jemne napínajú a nadvihujú chĺpky, aby ich hlavica dokázala čo najjemnejšie odstrániť. 

Ak chce však žena dosiahnuť dlhodobejší výsledok, je lepšie siahnuť po epilátoreJe predovšetkým vhodné na tmavšie a výraznejšie ochlpenie, kedy je depilácia nedostačujúca. Princípom epilácie je odstránenie celého chĺpku, čiže aj jeho časti z podkožia, ideálne aj s korienkom.

Klasické epilátory majú zvyčajne hlavice osadené systémom pinziet. 

Tie rýchlo rotujú a pri pohybe zachytávajú chĺpky. Niektoré epilátory dokážu zachytiť chĺpky už od 0,5 mm. Táto metóda je spočiatku bolestivejšia, ale veľmi účinná. Chĺpky sú časom tenšie a rastú pomalšie, čo spríjemňuje samotný proces.

Moderné epilátory sú však vybavené aj systémom chladenia pokožky alebo vibromasážnym systémom, čo zmierňuje pocit pálenia. Skvelou alternatívou pri odstraňovaní ochlpenia je tiež IPL epilátor.

Na trhu je množstvo značiek dámskych aj pánskych holiacich strojčekov, z ktorých si možno vybrať.

Z môjho pohľadu je vždy lepšie zvoliť si kvalitnejší prístroj, ktorý vám vydrží dlhšie a efekt bude výraznejší a lepší. Skvelé je, že aj v pohodlí domova môžete so súčasnými technológiami hravo dosiahnuť želaný efekt.

4/5 - (2 votes)