Farba na plast: Ako ju vybrať a používať?

Plast patrí medzi veľmi obľúbený materiál, ktorý sa dnes používa takmer na všetko. Je trvácny, odolný a aj pri dlhšom používaní si vie zachovať svoj vzhľad. Problém však môže nastať s jeho farbou. Tá sa vplyvom viacerých podmienok môže zmeniť a stratiť svoju sýtosť. Jedným z pomocníkov, ktorí vedia efektívne farbu zachrániť, je farba na plast. 

Máte doma plastové stoličky, okrasné nádoby alebo čokoľvek, čo ešte nechcete vyhodiť, no má to pre vás určitú hodnotu? V tom prípade by ste daný predmet nemali rozhodne vyhodiť, ale dať mu druhú šancu. V dnešnej dobe je na trhu niekoľko možností, ako vrátiť plastu jeho novodobý vzhľad. Jednou z nich je aj farba na plast.

Farba na plast je vhodná na osobné použitie

Povrchová úprava plastov je veľmi diskutabilná. Niektorí sú rozhodne za ňu, iní proti a po určitom poškodení alebo strate farby jednoducho plast odhadzujú. Práve z tohto dôvodu by ste mali farbu na plast využívať skôr pre svoje domáce účely

Plasty, ktoré máte doma jednoducho farbou natrite. Ak však ide o iné kúsky, ktoré by ste chceli posúvať napríklad ďalej, skúste sa tomu vyvarovať. Každý plast totižto reaguje inak

Dôležité je taktiež vedieť, že nie každý plastový kúsok vašu farbu vezme správne. Preto, ak sa natieranie nevydarí, je to úplne bežné. Plastový kúsok bude musieť ísť do kontajnera. 

čierny plastový kvetináč

Na aké kúsky sa farba na plast využíva? 

Farba na plast sa využíva najmä na kúsky v domácnosti, ktoré majú pre vás určitú praktickú hodnotu a nechcete sa ich vzťah. Môžu to byť rôzne podstavce alebo kvetináče. 

Taktiež to môžu byť rámy plastových okien, ktoré sa napríklad odreli alebo iným spôsobom zničili. 

Niektorí farbou natierajú aj plastové spotrebiče. Je na vás, aký kúsok budete natierať. Dôležité je, aby ste vybrali správny oditeň, ktorý bude ladiť s celkom. Poprípade vyberte úplne inú farbu a natrite celok. 

Akú farbu vybrať? 

Pri výbere je dôležité vedieť, či budete natierať: 

  • iba časť
  • celok.

Ak budete natierať iba časť, je dôležité, aby ste si vybrali správny odtieň. Jednotlivé nátery musia byť rovnaké ako celá daná vec. 

Farbu je niekedy ťažké nájsť, a preto je dobré ak natierate skôr celok. 

Pri natieraní celku vyberajte farbu, ktorá je najbližšia originálne farbe plastu alebo ktorá prekryje starý náter. 

Rozhodne nemôžete natierať zelený plastový podstavec pastelovou ružovou. Zelená farba by mohla presvitať. 

Najlepšie sú na tom biele kúsky, ktoré sa ľahko prekryjú akýmkoľvek odtieňom

Aký typ farby? 

Existuje viacero typov farieb, s ktorými sa na trhu stretnete. Medzi ne sa radia: 

  • farba v spreji
  • klasická farba v plechovke.

Výber je na vás. Obe farby sú kvalitné a jednoducho sa s nimi narába. Je však potrebné vedieť s nimi manipulovať, aby ste na každý kúsok naniesli dostatočné množstvo. 

 

Farba v spreji

Farba v spreji má jednu veľkú výhodu. Rýchlo schne a je vhodná na každý typ plastového produktu. Každý kúsok stačí prejsť dva, maximálne tri razy. 

Každý predmet majte pri striekaní v minimálnej vzdialenosti 30 centimetrov. Farba sa vie vďaka tomu správne uložiť a zakryť všetko, čo potrebujete. 

Ak ste s farbou v spreji už niekedy robili, máte výhodu. Nanášanie bude pre vás jednoduché a rýchle. 

Farba v plechovke

Druhou alternatívou je farba v plechovke. Tento typ je častejší, no práca s ním je zdĺhavejšia a náročnejšia

Výhodou je že farba na plast je odolná a vydrží dlho. Ak si kúpite kvalitný typ, vydrží viac ako sprejová. 

Väčšina farieb v plechovke sa môže použiť ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Je však dôležité, aby spĺňala európsku normu pre povrchovú úpravu hračiek EN 71. Len tak si budete istí, že je bezpečná a môžete ju naniesť na výrobok, ktorý budete mať vnútri. 

Pri nanášaní farbu nanášajte širším štetcom alebo valčekom. Po jednom mieste prejdite aspoň dvakrát, aby farba dobre usadla a nenechali ste niekde prázdne miesta. 

Následne farbu nechajte poriadne zaschnúť. Najlepšie cez noc. 

farebné stoličky

Pred natieraním plast pripravte 

Farba na plast sa používa veľmi jednoducho, no pri nanášaní sa musíte držať niekoľkých zásad a krokov. Tak vytvoríte ten najlepší farebný povrch. 

Na začiatok produkt, ktorý idete natierať, rozoberte. Samozrejme, len v tom prípade, ak je to možné. Ak idete natierať vázu alebo rámy okien, tento krok vynechajte. 

Jednotlivé výrobky, ktoré sa skladajú z viacerých častí si však pre praktické natieranie rozoberte na jednotlivé časti. Ulahčíte si tým prácu.  

Pred natieraním plastovú vec umyte silným prostriedkom na umývanie. Tento krok platí ešte viac pri veciach, ktoré sú vonku ako napríklad kvetináče alebo plastové stoličky. 

Veci v exteriéri sú často vystavované nepriaznivému počasiu. Môžu byť preto zašpinené hĺbkovo. Všetko toto musíte vyčistiť predtým, ako sa rozhodnete použiť farbu na náter. 

Okrem toho, že pomocou čistiaceho prostriedku odstránite nečistoty, zbavíte sa aj mastnoty, ktorá by mohla farbe robiť problémy. 

Pred natieraním nezabudnite plast jemne zbrúsiť. Robte to však len v prípade, keď je na niektorých častiach poškodený alebo drsný. 

Na brúsenie používajte len jemné brúsne papiere, aby ste plast nezničili alebo nejakým spôsobom nepoškodili. 

Hladký plast je v poriadku a môže sa naň nanášať prvá vrstva farby

Ako natierať? 

Pred samotným natieraním je dôležité zistiť, aká je farba v skutočnosti a ako na ňu reaguje váš plast. Niektoré farbyy môžu byť kvalitné a dobré, no na váš plast jednoducho nejakým spôsobom nebudú reagovať dobre

Skúšku urobte na jednom menšom kúsku. Najlepšie ak ide o miesto, ktoré nie je vôbec na plastovom výrobku vidieť. 

Farbu natrite a počkajte, kým zaschne. Najprv sa pozrite, ako vyzerá výsledný efekt. Je farba pekná a sýta? Alebo sa skôr vytráca a budete musieť dať ešte jednu vrstvu? 

Ak farba chytila hneď na prvýkrát dobre, musíte spraviť test s lepiacou páskou. Vezmite kvalitnú a dobrú pásku. Kúsok z nej si odstrihnite a na farbu nalepte. 

Lepiacu pásku rýchlo strhnite dolu

Zostala farba na plaste alebo ste nejakú časť z nej strhli s páskou? Ak áno, farba nie je príliš kvalitná a mohla by sa po čase začať olupovať. Ak plastový výrobok nechcete pravidelne pretierať, mali by ste sa poobzerať po inej farbe. 

Ak máte farbu dobrú, môžete s natieraním pokračovať

Ako sme už vyššie spomínali, farba sa by sa mala nanášať v niekoľkých vrstvách. Jemnejšie odtiene budú potrebovať aspoň 2 – 3, tmavšie minimálne dve. 

Po natieranom mieste vždy ešte raz prejdite. Jedna vrstva navyše vás môže zachrániť pred vynechaným miestom. Náter by ste museli robiť znova. 

plastové okná

Farba na plast musí pracovať

Po natieraní plastového výrobku nechajte farbu na plast pracovať. Musí sa usadiť a hlavne, vyschnúť. 

Farbu nechajte vyschnúť na mieste, kde nie je priame slnečné žiarenie. Môžete ju umiestniť do nejakej miestnosti, kde je teplejšie

Ak máte záhradný domček, nechajte ju vyschnúť tam. 

Záver

Farba na plast je veľkým pomocníkom, ktorý sa hodí do každej jednej domácnosti. Dokáže vdýchnuť nový život takmer všetkým plastovým výrobkom. Ak máte doma nejaký aj vy a plánujete ho vyhodiť, skúste mu dať druhú šancu. Správnym výberom farby si do domácnosti viete priniesť úplne nový doplnok.

1/5 - (1 vote)