Dekorácie na stôl do obývačky – Vyberáme tie najlepšie

Obývačka je miesto, ktoré využívame každý deň. Musí byť zariadená tak, aby sme sa v nej cítili dobre nielen my, ale taktiež návšteva a hostia. Okrem hlavných kusov nábytku sú dôležité aj samotné dekorácie. Tie môžu byť umiestnené na skrinkách, poličkách alebo na stole. Ako vybrať dekorácie na stôl do obývačky? 

Doplnky sa do jednotlivých miestností vyberajú podľa štýlu celého interiéru. Do minimalizmu sa hodí skôr niečo menšie a jednoduchšie. Naopak, v rustikálnom štýle sa dbá na viac menších kúskov. Tie následne spolu tvoria teplo domova. Jedny z najdôležitejších doplnkov sú práve dekorácie na stôl do obývačky. Ak neviete, ako ich vybrať alebo na čo staviť, máme pre vás zopár tipov!

Najlepšie dekorácie na stôl

Štýl doplnkov

Začnime takým základom, spomínaným už vyššie. Mnohí ľudia nakupujú doplnky bez toho, aby si dopredu premysleli, do akého štýlu ich budú kombinovať. Existuje veľké množstvo dekorácií, ktoré sú univerzálne a hodia sa do každej obývačky.

Na druhú stranu, dobre ladené doplnky vo vašom štýle spravia omnoho lepšiu prácu. 

Minimalizmus si zaslúži čisté a jemné dekorácie. Naopak, rustikálny štýl kombinuje drevo a masívnosť. Netreba sa báť väčších typov. Stôl je v tomto štýle vo väčšine prípadov veľký. Väčšie doplnky tak budú vyzerať prirodzene. 

biely stôl s rastlinou a knihami

Pri industriálnom štýle voľte kov a tmavú farbu. Tá vie s vysokými stropmi a tvrdším dizajnom vytvoriť peknú súhru. 

Každý štýl je výnimočný niečím iným. Pri niektorých je to farba, pri iných zas materiál. Riaďte sa práve týmito charakteristickými prvkami a rozhodne nájdete tie pravé dekorácie na stôl do obývačky. 

Sviečky a svietniky

Poďme na jednotlivé dekorácie, ktoré by ste mohli skombinovať. Sviečky sú úplným základom do každej jednej miestnosti. V obývačke môžete mať pokojne niekoľko kusov. Na trhu ich nájdete v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách. Dokonca, väčšina zo sviečok vonia, vďaka čomu si v miestnosti spravíte príjemnú atmosféru. 

Pri svietnikoch máte taktiež veľmi široký výber. Veľkou výhodou je aj to, že svietnik nemusí nijako špeciálne ladiť so sviečkou. Tú totižto budete meniť pravidelne. Výber tak máte podstatne voľnejší.

Vhodné sú moderné keramické svietniky, retro typy alebo dokonca aj väčšie a masívnejšie svietniky, ktoré majú jemné historické motívy. 

Tak ako sme spomenuli vyššie, riaďte sa podľa svojho štýlu. Minimalizmus si vyžaduje skôr niečo menšie a jednoduchšie. V rámci iného štýlu sa nebojte vybrať aj niečo výraznejšie

 

Dôležité je podotknúť, že svietnik by nemal byť príliš vysoký.

Mohol by vám zavadzať a prekážať vo výhľade na druhého človeka alebo televíziu. Preto vyberajte skôr nižšie typy.

Na šírku ich prispôsobte podľa stola. 

Textil

Ďalším základným kúskom vhodným ako dekorácia na stôl je textil. Presnejšie ide o rôzne obrusy alebo menšie kúsky látok. Výber je na vás. Obrusy sú však vhodné do každého štýlu s výnimkou minimalizmu. Tam by mal vyniknúť samotný stôl. 

Dnes na trhu nájdete rôzne zaujímavé tvary, strihy, farby či vzory. Výber je tak jednoduchý. Pri výbere farby sa snažte kombinovať tón v tóne. To znamená, že pri tmavom stole zvoľte obrus v trochu bledšom odtieni alebo naopak. 

Skúste sa vyhnúť kontrastu. Ten je síce poslednou dobou veľmi obľúbený, no je ho veľmi ťažké docieliť. Taktiež by sa mal skôr kombinovať pri väčších kusoch nábytku ako napríklad sedačka alebo skrine. Na stole môže vyzerať príliš výrazne a biť do očí. 

 

Pri rozmeroch vyberajte kratšie obrusy. Vhodné sú najmä tie typy, ktoré sa prevesia len cez stred stola. Ak však chcete stôl zakryť úplne, dbajte na správny previs. Konferenčný stolík by nemal mať obrus úplne po zem.

Najlepšia dĺžka je do štvrtiny z dĺžky stola. Pri dvojradových stolíkoch by textil nemal zakrývať druhý stupeň. 

Kvety 

Skvelou dekoráciou sú taktiež kvety. Tie sú obľúbené najmä počas jari a leta. Vhodné sú však aj na zimné obdobie. Ich výhodou je to, že sa dajú jednoducho skombinovať s takmer všetkým. 

Pri ich výbere dbajte, rovnako ako pri svietnikoch, na výšku. Vysoké kvety, ako napríklad orchidea, sa na konferenčný stôl príliš nehodia. Naopak, skvelými dekoráciami na stôl do obývačky sú napríklad kaktusy. 

biely stôl s dekoráciami

Moderná obývačka si môže dovoliť aj menej známe kvety. Vyberajte z exotických druhov, netradičných tvarov alebo nápaditejších rastlín. Tie vedia interiér ozvláštniť a priniesť doň kúsok z prírody. 

Pri vidieckom alebo vintage štýle myslite skôr na jednoduché a menšie kvety vo väčšom množstve. Netreba sa báť hojnosti, tento štýl to rovno vyžaduje. Tradičné obývačky si zas prídu na svoje s nejakou klasikou, ako napríklad spomínaný kaktus.

Nejde však len o kvety v črepníkoch. Do obývačky sa skvelo hodia aj kytice kvetov. Ak ich chcete mať v domácnosti dlhšie, budete si musieť pravidelne nejakú kúpiť. Stojí to však za to, pretože kytice sú krásne a celú miestnosť oživia. Plus, ak máte doma peknú vázu, rozhodne ju využite.

Nezabudnite myslieť aj na správne podmienky v miestnosti. Len vtedy vám budú kvety rásť dobre. Obývačka by nemala byť úplne suchá a mala by poskytovať dostatok svetla. Vyhnite sa priamemu silnému slnečnému žiareniu, ktoré by dopadalo na kvet.

A čomu sa pri kvetoch treba vyhnúť? 

  • Umelým druhom, 
  • príliš vysokým typom.

Umelé kvety dnes už môžu vyzerať veľmi realisticky, nikdy však nespravia taký dojem ako živé. Nevyzerajú dobre a obývačku by mohli preniesť do 90. rokov, kedy boli veľmi obľúbené. A to rozhodne nechcete. 

Dôležitá je taktiež výška kvetov. Príliš vysoké druhy, ako napríklad palmy, sa na stôl nehodia. Sú veľké, masívne a budú vám prekážať vo výhľade. Dekorácie na stôl do obývačky by mali byť minimalistické, jemné a nesmú zaberať veľa miesta.

rastlina na bielom stole

Tácky a misky

Okrem toho, že stôl v obývačke plní dekoračnú funkciu, má aj tú praktickú a úžitkovú. V miestnosti sa nachádza preto, aby ste si naň položili všetko, čo potrebujete. A to od jedla cez knihy až po maličkosti ako napríklad mobil. 

Ak máte na stole pravidelne nejaké ovocie alebo jednoducho jedlo, stavte na štýlové tácky alebo misky. Do nich nasypte pochutiny, ktorými môžete ponúknuť napríklad návštevu. 

Minibar 

Síce u nás minibary nie sú tak rozšírené, pokojne si jeden doma na stole spravte! Je to zaujímavá dekorácia. Pritiahne pozornosť a vždy, keď k vám niekto príde, máte po ruke rôzne nápoje. Stavte na zaujímavé fľašky poukladané na tácke alebo na zaujímavom podnose. Vytvoríte domácu atmosféru pohody.

Knihy 

Patríte medzi milovníkov kníh? V tom prípade by ste mali staviť aj na dekoráciu v takejto forme. Zopár kníh naukladajte na seba alebo si kúpte menší stojan, do ktorého ich založíte.

Knihy sú pre mnohých osobná vec, vďaka čomu vytvoríte príjemnú domácu atmosféru. 

Výhodou je široká ponuka rôznych obálok. Knihy tak vyberajte a ukladajte na seba napríklad podľa jednotlivých farieb

biely stôl s bielou vázou

Umenie 

Milovníci umenia si v tomto smere prídu na svoje. Na stôl sa hodia menšie vázičky alebo dokonca aj sochy. Tie umiestnite tak, aby na stole dominovali a nestratili sa.

Umenie skvelo oživí každý jeden priestor. Je jedno, v akom štýle je obývačka zariadená. Kombinujte zaujímavé kúsky aj vy a nájdite svoj vlastný štýl. 

Záver

Dekorácie na stôl do obývačky sú dôležité, pretože dotvárajú celú miestnosť a prinášajú do nej príjemnú atmosféru. Vyberajte ich najmä podľa toho, čo máte radi a čo sa vám páči.

Dnes je na trhu veľké množstvo rôznych doplnkov, a preto po dlhšom hľadaní rozhodne nájdete to, čo potrebujete. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.