Ako vybrať

Ako vybrať detský riad? – na hranie aj jedenie – Poradíme vám!

detský riad na jedenie

Najlepší spôsob, ako deti naučiť samostatnosti v príprave jedla, je zadovážiť im detský riad – skutočný porcelán, z ktorého môžu jesť, no v detskej veľkosti, aby pre ne nebol príliš ťažký, ale aj detský riad na hranie do kuchynky. Hranie sa s riadom v kuchynke deti nielen učí samostatnosti, ale pomáha aj rozvíjať ich kreativitu, motoriku a rozumové schopnosti.

Podľa čoho však vybrať ten správny detský riad na hranie a na jedenie? Je hranie sa s detským riadom v kuchynke vhodné aj pre chlapcov? Poradíme vám!

Najlepší detský riad

Detská kuchynka

Deti neustále zaujíma, čo robia dospelí a zaujímajú sa aj o kuchyňu – sú zvedavé, čo sa nachádza v zásuvkách a chcú pomáhať rodičom a starším súrodencom pri varení. Skutočné varenie je však pre ne nebezpečné – vtedy prichádza na rad detská kuchynka. Práve v nej má dieťa všetky tanieriky, hrnčeky a príbory pre seba a dosiahne na všetky poličky a zásuvky. V detskej kuchynke sa môže hrať, že pripravuje jedlá so spotrebičmi bez rizika.

Hra s detským riadom dokáže deti zaujať na dlhý čas a inklinujú k nej nielen dievčatá, ale aj chlapci. Veď aj z chlapca môže vyrásť slávny šéfkuchár či barista a muži často pracujú ako čašníci v reštauráciách. Navyše, keď vaše dieťa vyrastie, chcete predsa, aby bolo samostatné a vedelo si aj pripraviť jedlo, bez ohľadu na jeho pohlavie.

detský riad na hranie

Výhody hry s detským riadom a v kuchynke

Hra v detskej kuchynke pomáha u detí rozvíjať nielen vzťah k vareniu, ale aj množstvo zručností, dokonca i tých sociálnych, keďže kuchynka predstavuje jednu z najlepších príležitostí na hru v skupine.

Rozvoj motoriky

U tých najmenších pomáha hranie sa s detským riadom rozvíjať koordináciu a motoriku. Skladanie tanierikov a dvíhanie malého príboru podporuje u malých detí rozvoj jemnej motoriky a úchopov.

Podpora kritického myslenia

Hra v detskej kuchynke podporuje aj rozvoj myslenia a učí deti riešiť základné problémy – napríklad, keď naplnia niektorú zo zásuviek kopcom, naučia sa, že z nej musia najprv odobrať veci, aby ju mohli zatvoriť.

Rozvoj predstavivosti a kreativity

Riešenie problémov nie je jediným aspektom rozvoja myslenia pri hre v kuchynke. Hranie sa s detským riadom podnecuje aj premýšľanie o akýchsi „pracovných postupoch“. Dieťa si počas hrania sa samostatne vymýšľa scenár hry, predstavuje si prípravu jedál a následne ich podávanie.

detský riad na hranie

Samostatnosť

V neposlednom rade sa deti pri hraní v kuchynke pripravujú na skutočné varenie, servírovanie a aj upratovanie v kuchyni. Vhodnou súčasťou hry je naučiť dieťa aj to, aby na konci všetok riad a príbor za sebou odložilo do zásuviek a poličiek.

Rozvoj sociálnych schopností a komunikácie

Detská kuchynka je ideálna na hranie sa vo dvojici alebo v skupine. Deti sa rady hrajú „na reštauráciu“ alebo „na kaviareň“. Tento typ hry u nich rozvíja okrem predstavivosti aj sociálne a jazykové schopnosti. (zdroj)

Vhodný vek na hru v kuchynke

Každé dieťa sa vyvíja odlišným tempom a v rôznom veku môže striedať rôzne záujmy, najlepší vek na hranie sa s detským riadom v kuchynke sa preto nedá určiť. Navyše, deti sa často na čas prestanú hrať s tou-ktorou hračkou, no neskôr sa k nej vrátia.

Vo všeobecnosti deti začínajú prejavovať záujem o hranie sa v kuchynke vo veku od dvoch až troch rokov. V tomto veku začínajú najmä presúvať a ukladať jednotlivé tanieriky a poháriky v kuchynke. O čosi väčšie deti baví imaginárna príprava jedla. V skupinke, „na reštauráciu“ alebo „kaviareň“, sa väčšinou hrajú deti vo veku piatich alebo šiestich rokoch. V tomto veku už môžete postupne zapájať deti aj do ozajstnej prípravy jedál.

detský riad na hranie

Vyberáme detský riad

Vzhľad

Či už vyberáte detský riad na jedenie alebo na hranie do kuchynky, mal by sa deťom páčiť.

 

Riad na jedenie podľa vzhľadu

V ponuke dostať množstvo druhov detského riadu s rôznymi vzormi – pre dievčatá, pre chlapcov aj univerzálne vzory vhodné pre obe pohlavia. K obľúbeným patrí detský riad so športovými motívmi, s rozprávkovými postavičkami, s princeznami alebo so superhrdinmi.

Detský riad na hranie a kuchynky podľa vzhľadu

Aj pri kuchynkách a riadoch na hranie nájdete rôzne modely vhodné pre dievčatá rovnako ako pre chlapcov. Ak máte doma dievča aj chlapca, určite zvoľte kuchynku v neutrálnych farbách, aby sa v nej mohli hrávať spoločne.

Výber vhodnej kuchynky môže byť náročný – kuchynky, ktoré teraz dostať v ponuke, disponujú množstvom funkcií a každá obsahuje modely iných spotrebičov, niektoré dokonca aj vydávajú zvuky. Ich výhodou však je, že riad aj spotrebiče možno neustále dopĺňať. Vaše dieťa tak hra v kuchynke nikdy neomrzí.

Pri výbere kuchynky sa v prvom rade snažte zohľadniť, ktoré časti ozajstnej kuchyne vaše dieťa zaujímajú najviac – tie by mala obsahovať aj kuchynka na hranie. Ak vaše dieťa fascinuje kávovar, vyberte mu kuchynku s kávovarom. V prípade, že doma často otvára a zatvára zásuvky, zvoľte taký model kuchynky, ktorý disponuje viacerými zásuvkami.

Pozrite si tiež „Záhradný domček pre deti – Zábava v záhrade alebo na terase

Materiál

Výber vhodného materiálu, najmä pri výbere riadu určeného na jedenie, závisí od veku dieťaťa. Porcelán je síce zdravotne nezávadný, no nie je vhodný pre najmenšie deti, pretože by ho mohli rozbiť. Pre tých najmenších zvoľte radšej detský riad z plastu alebo bambusu.

Viacero výrobcov detského riadu aj uvádza, od koľkých rokov, resp. mesiacov je konkrétny typ pre dieťa vhodný – pri výbere preto sledujte popis výrobku.

detský riad na jedenie

Detský riad na jedenie podľa materiálu

Plast

Plastový detský riad patrí k najlacnejším alternatívam, okrem toho je aj ľahký a nerozbitný.

Pri výbere konkrétneho typu riadu si všímajte, či je určený aj na horúce pokrmy. Plastový riad musí mať taktiež certifikát, že je zdravotne neškodný. V opačnom prípade by mohol obsahovať zdraviu škodlivé zmäkčovadlá alebo formaldehyd. V súčasnosti dostať aj ekologické plasty rastlinného pôvodu.

Drevo a bambus

Častými materiálmi na výrobu detského riadu sú aj drevo a bambus. Oba materiály sú ľahké a veľmi príjemné na dotyk, bambus je oproti drevu ešte ľahší. Detský riad z týchto prírodných materiálov môžeme hneď zaradiť k zdravotne nezávadným, samozrejme, iba ak hovoríme o riade zo surového dreva alebo bambusu bez povrchovej úpravy.

Porcelán

Tradičným materiálom na výrobu riadu je porcelán. Keďže ide o najčastejší materiál na výrobu bežného kuchynského riadu, deti by sa mali naučiť jesť aj z porcelánového riadu – upozornite ich však, že je krehký. Najlepšie je začať s detským riadom z porcelánu. Keďže je v porovnaní s tým bežným menší a ľahší, deti by ho mali aj ľahšie udržať a nemal by sa rozbiť. Odporúčame si zadovážiť celú sadu riadu z porcelánu a postupne naň deti privykať.

Začnite tanierikmi, mištičkami a poháriky deťom dajte až nakoniec – s tými najviac manipulujú, môžu sa teda ľahšie rozbiť.

Smalt

Ak hľadáte nerozbitný detský riad, porozhliadajte sa po smaltovaných variantoch. Tento materiál s retro nádychom sa vďaka svojej pevnosti stále teší obľube, najmä pri výrobe už spomínaných pohárov pre deti.

detský riad na jedenie

Detský riad na hranie podľa materiálu

Riad na hranie sa vyrába zväčša len z dvoch rôznych materiálov – z plastu alebo z dreva.

Drevený riad na hranie môže byť, pochopiteľne, na rozdiel od toho na jedenie aj farbený alebo lakovaný. Všeobecne drevo ostáva prírodným, zdravotne nezávadným materiálom.

Plastový detský riad do kuchynky by mal byť rovnako ako plastový riad na jedenie označený certifikátom zdravotnej neškodnosti. Nekvalitné druhy plastov aj v tomto prípade môžu obsahovať škodlivé chemické látky, ktoré by sa aj pri dlhodobom používaní mohli vylučovať do vzduchu a dieťa by ich vdychovalo.

Záver

Dúfame, že sme vám s výberom detského riadu do kuchynky aj na stolovanie pomohli. Deti sa najlepšie učia hrou a aby bolo vaše dieťa samostatné, je potrebné viesť ho k tomu čo najskôr. Detské kuchynky predstavujú výbornú prípravu na ozajstné varenie a spolu so skutočným detským riadom deťom nielen spríjemnia voľný čas, ale sa s nimi môžu aj veľa naučiť.

Veríme, že vaše deti pri hraní sa v kuchynke zažijú veľa zábavy a že im z riadu na jedenie bude chutiť!

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Katarína Senajová

Venujem sa písaniu a ilustrovaniu kníh pre deti a mládež. Mám cit pre estetiku a kombinovanie farieb. Svojimi článkami sa vám snažím čo najlepšie poradiť pri zariaďovaní interiéru a záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *