Vyberáme NAJLEPŠÍ čistič okien pre vašu domácnosť

Čaká vás umývanie okien a vy sa už teraz chytáte za hlavu, že vám na oknách ostanú šmuhy? Nepanikárte! Tradičnému umývaniu okien za pomoci okeny a handry odzvonilo. Na radu sa pomaly dostáva kvalitná a praktická náhrada – čistič okien. S ním ušetríte nielen čas, ale aj vaše ruky a nervy!

Vyskúšali ste si niekedy zjednodušiť prácu a vyskúšať namiesto klasického umývania okien profesionálny čistič?

Ak ste tak doteraz neurobili, v dnešnom článku vám priblížime, prečo by ste to mali zmeniť a zadovážiť si kvalitný čistič okien. Čistič nielenže dobre umyje každé okná v dome či v byte, ale dokáže vám ušetriť vás drahocenný čas. Okná bez šmúh sú v tomto prípade samozrejmosť.

4 NAJLEPŠIE ČISTIČE OKIEN – NÁŠ VÝBER

Výhody a plusy kvalitného čističa okien

Čistič okien predstavuje tradičnú stierku na okná s masívnejším držiakom. Tento držiak má v sebe zabudovanú batériu a odpadovú nádobu na špinavú vodu. Je ľahký a disponuje naozaj tichým motorom.

Aké sú výhody čističa okien?

Nerobí šmuhy

Klasické umývanie okien dokáže so sebou priniesť aj poriadne veľké a kvalitné šmuhy. Umývate okná niekoľko krát po sebe a šmuhy nie a nie zmiznúť? Zadovážte si váš prvý čistič okien.

Vďaka stierke na vrchnej strane zotriete navlhčené okná raz-dva a bez šmúh. Prebytočná voda nezostane na oknách, ale šikovne stečie do odpadovej nádoby. Tento proces tak zabezpečí rýchle umytie okien bez námahy a bez zbytočných šmúh.

Všestranné využitie

Čistič okien je možné použiť na údržbu a na čistenie viacerých plôch.

Medzi tieto plochy patria:

 • klasické aj strešné okná,
 • zrkadlá,
 • sprchové kúty,
 • dlaždice a parapety.

Takisto je možné ho použiť aj ako vysávač vody na všetkých rovných plochách. Ak chcete vyčistiť priestor vo výškach, dopomôže vám k tomu nasadenie teleskopickej násady.

Šetrí čas a vaše ruky

Aby sa okná pri klasickom umývaní leskli, je potrebné poriadne na okno pritlačiť a vyvinúť tak väčšiu fyzickú silu. Ak máte v dome veľké okná na každom poschodí, vaše unavené ruky nebudú týmto spôsobom umývania okien nadšené. Ak si chcete túto prácu a fyzickú aktivitu ušetriť, zvoľte si radšej šikovný čistič okien.

čistič okien

Ten nielenže ušetrí vaše ruky, ale okná budete mať umyté dokonca oveľa rýchlejšie. A ušetrený čas môžete využiť efektívnejšie, napríklad na chvíle strávené s rodinou.

Typy čističov okien a ktorý si vybrať práve pre vašu domácnosť

Dnes je ponuka v kamenných obchodoch a e-shopoch naozaj široká. A to je dôvod, prečo je dnes také ľahké vybrať si čistič priamo na mieru.

Aké typy čističov dnešný trh ponúka?

Ručný čistič okien

Sem patrí tradičná stierka na okná, či elektrický alebo akumulátorový čistič okien.

Elektrický a akumulátorový čistič okien sa od tradičnej stierky odlišuje nádobou na odpadovú vodu a pohonom na batériu. Ich hlavnou výhodou je sací nátrubok s gumeným pásom a elektrické odsávanie vody do nádobky. To zabraňuje kvapkaniu špinavej vody na podlahu.

Aj v tomto prípade však musíte s čističom pohybovať po okne manuálne.

Robotický čistič okien

Robotický čistič okien na rozdiel od elektrického urobí všetku prácu za vás. A to vďaka prisávaciemu motoru, ktorým sa  prichytí na sklo a po ktorom sa pohybuje za pomoci senzorov. Pri pohybe pracujú čistiace kolesá s handričkami z mikrovlákna, ktoré dokážu čistiť nasucho aj namokro.

Parný čistič ako alternatíva čistenia okien?

Známym v prípade čistenia je aj parný čistič na okná. Ten dokáže takisto vyčistiť rovné povrchy, škáry či okná. Jeho výhodou je však na rozdiel od čističa okien to, že nielenže čistí, ale dokonca aj dezinfikuje.

Ide o prístroj, ktorý pomocou pary odstraňuje odolné a zaschnuté škvrny, mastnotu, mikróby aj alergény. Jeho súčasťou je nádobka na vodu, v ktorej sa voda po zapnutí začne ohrievať, čím vzniká pretlak. Následne stačí stlačiť len páčku a para s teplotou okolo 100 °C začne čistiť a dezinfikovať vybrané povrchy.

Ako si vybrať praktický a účelový čistič okien

Vybrať čistič okien medzi toľkými dostupnými alternatívami nie je naozaj ľahká úloha. Existuje však niekoľko oblastí, na ktoré by ste sa pri výbere naozaj kvalitného čističa na okná mali zamerať.

Typ čističa

Typ čističa je dôležitou kategóriou, ktorú treba pred samotnou kúpou dobre zvážiť. V ponuke nájdete tradičnú stierku na okná, elektrické typy, ale aj  robotické čističe. Takže výber je naozaj široký.

Výdrž batérie a doba nabíjania

Pri výbere toho správneho čističa okien je potrebné sa zamerať aj na výdrž batérie a samotnú dobu nabíjania.

V prípade elektrických alebo akumulátorových čističov okien je výdrž batérie približne medzi 20 až 40 minútami. Kvalitnejšie elektrické modely vydržia aj 100 minút a robotické čističe sú napájané zo siete.

Čo sa týka nabíjania, tam sa štandardne doba nabitia pohybuje približne okolo 2 až 4 hodín.

Objem nádoby

V tomto prípade si musíte ujasniť, koľko okien  budete vo vašej domácnosti umývať. Čističe okien fungujú na princípe odsatia vody do odpadovej nádoby. Preto ak máte v dome viac okien, je nutné zvoliť nádobu s väčším objemom.

Najčastejšie sa pri čističoch okien používajú čističe na okná s objemom nádoby 100 ml.

Teleskopická rukoväť

Ak máte v dome napríklad francúzske okná či okná vo vyšších miestach, určite sa nezaobídete bez teleskopickej rukoväti. Jednoducho a rýchlo ju prišróbujete k čističu okien a dočiahnete tak aj na vyvýšené miesta.

Takisto je teleskopická rukoväť vhodná aj pre nízkych ľudí, aby si pri čistení okien nemuseli na pomoc brať napríklad rebrík. V oboch prípadoch sa však uistite, že je rukoväť zaistená tak, aby sa pri čistení nekĺzala dozadu.

Šírka stierky

Efektivitu a rýchlosť umývania okien ovplyvňuje aj šírka stierky. Zvyčajne nájdete čističe so stierkou širokou 17 cm alebo 28 cm. Niektoré z týchto čističov disponujú aj možnosťou vymeniť si túto stierku za inú.

Hmotnosť

Už samotné čistenie okien je namáhavou aktivitou pre vaše ruky a chrbát. Preto ak máte problémy napríklad s preťažením rúk alebo chrbticou, pri výbere voľte radšej ľahšie modely. Tie disponujú hmotnosťou okolo 700 g.

Naopak niektoré zariadenia sú ťažšie a práca s nimi je náročnejšia. V tomto prípade sa hmotnosť čističa pohybuje  až  okolo 1,5 kg.

Cena

V tomto smere platí, čím je čistič okien šikovnejší a modernejší, tým je jeho cena vyššia. Jednoduché elektrické či akumulátorové čističe sa pohybujú v rozmedzí medzi 40 až 60 €.

Robotické čističe s prídavnými funkciami nájdete v ponuke okolo 150 až 500 €.

Ako a čím naplniť váš čistič okien tak, aby malo čistenie okien zakaždým efektívny účinok?

Z obchodov ste zvyknutí, že všetky náplne napríklad do čističa okien musia byť na chemickej báze. Pravdou však je, že ak sa vám minie náplň z obchodu, smelo si môžete kvalitnú čistiacu zmes namiešať aj doma. A to za pomoci ľahko dostupných prísad a ingrediencií. Ideme na to!

Jednoduché recepty na domácu náplň do čističa okien:

 • destilovaná voda ako základ – v rozprašovači zmiešajte 2 šálky destilovanej vody, 1/2 šálky octu a 10 kvapiek éterického oleja alebo citrónovej šťavy,
 • mydlo na riad – vo vedre zmiešajte vedro horúcej destilovanej vody a niekoľko kvapiek jemného čistiaceho prostriedku na riad,
 • tajná prísada alkohol – v nádobe zmiešajte 1 pohár destilovanej vody, 2 až 3 lyžice octu a 1/4 šálky alkoholu.

Vyberáme pre vás tie najlepšie čističe okien na trhu!

LEIFHEIT Vysávač na okná Window Cleaner

Čistič na okná LEIFHEIT vás prekvapí nielen samotným vysávačom, ale aj dodatočným príslušenstvom. Vďaka šikovnému čističu a dodanému príslušenstvu vyčistíte váš domov raz-dva!

Vysávač na okná od LEINFHEIT vďaka svojim funkciám  vysáva a leští všetky okná, a to dokonca bez škvŕn. Môžete ho použiť na klasické i strešné okná, zrkadlá, sprchové kúty a dlaždičky. Dokonca je možné ho použiť na všetky rovné povrchy u vás doma.

čistič okienVýhody:

 • inovatívne čistenie okien vďaka elektrickému odsávaniu vody,
 • standby senzor pre maximálnu výdrž batérie (cca 35 min),
 • veľký otvor nádrže pre ľahké vyprázdňovanie a komfortné čistenie,
 • špeciálne mikrovlákno, ktoré ľahko rozpúšťa všetky nečistoty,
 • návlek mopu je možné prať v práčke.

BOSCH Vákuový čistič okien GlassVac Solo Plus

Pokiaľ si zadovážite čistič okien od značky BOSCH, tak máte záruku určitej kvality.

GlassVac Solo Plus je vákuový čistič okien s prevádzkovou dobou akumulátora 30 min, čo predstavuje umytie približne 35 okien. Tento čistič na okná disponuje patentovaným gumovým povlakom, ktorý zaisťuje hladké kĺzanie pre rýchle výsledky.

čistič okienVýhody:

 • patentovaný gumený povlak Power protection plus pre hladké kĺzanie,
 • kompaktná konštrukcia na zaistenie jednoduchého ovládania,
 • všestranná stierka, ktorá umyje stierka okná na aute a dome, zrkadlá, obklady, sprchové kúty a rozliate kvapaliny,
 • doba chodu akumulátora 30 min, ktorá postačí na umytie 35 okien,
 • 2 ročná záruka na náradie používané na súkromné účely.

Čistič okien KARCHER WV 6 PLUS

Čistič okien WV 6 Plus od KARCHER je overenou klasikou, ktorú si už vyskúšalo nespočetne veľa z vás.

KARCHER vylepšil svoj klasický čistič na okná, spravil ho flexibilnejším, s inovačnou technológiou stierok a dlhšou výdržou batérie. Tá predstavuje až 100 minút nerušeného umývania okien u vás doma.

čistič okienVýhody:

 • nová predĺžená odsávacia stierka,
 • hygienické čistenie okien,
 • extra dlhá výdrž batérie,
 • možnosť naplánovať si čistenie vďaka šikovnému a inteligentnému displeju,
 • vhodný na všetky hladké povrchy ako obkladačky, zrkadlá alebo sprchovacie kúty.

Robotický čistič okien HOBOT 388

Robotický vysávač okien HOBOT 388 je novinkou medzi čističmi na okná. Všetku prácu urobí sám a za vás. Tento robotický vysávač disponuje vstavanou nádobkou na vodu,  ultrasonickým rozprašovačom vody a navigačným systémom,

Takisto je možné prepojiť si HOBOT 388 s mobilným telefónom a aplikáciou na jednoduchšie ovládanie.

čistič okienVýhody:

 • možnosť vertikálneho a horizontálneho čistenia,
 • tlačidlo pre rýchly automatický štart,
 • navigačný systém AI-technology S4.0 a GYRO sensor,
 • systém Single-Side-Cleaning pre akúkoľvek hrúbku skla,
 • UPS záložná batéria pre prípad náhleho výpadku elektrického prúdu.
Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.