Ktoré pneumatiky tu boli skôr – celoročné, alebo zimné a letné?
A viete si predstaviť spojenie zimnej a letnej verzie tak, aby táto kombinácia fungovala celoročne?
Ako prvé bolo možné na trhu dostať celoročné pneumatiky. Až neskôr kvôli tuhším zimám, bezpečnosti a vyšším nárokom na jazdenie v zime vznikli zimné pneumatiky.
Zmes, z ktorej je pneumatika vyrobená, reaguje na teplotu okolia, čím sa menia jej vlastnosti. V lete dosahuje táto teplota až do 50°C. Tým pádom musia byť pneumatiky vyrobené z tvrdšej zmesi materiálu, aby tejto teplote odolali.
Naopak v zime je teplota jazdného povrchu od -20 do +8°C. V tomto prípade sú letné pneumatiky vyrobené z mäkšieho materiálu. Pri mäkšom materiály sa výrobcovia zameriavajú na dosiahnutie lepšej priľnavosti pneumatiky k povrchu vozovky.
Obsah článku
Pre koho sú celoročné pneumatiky určené?
Obľuba celoročných pneumatík rastie ako u nás, tak aj vo svete. Stretnúť na cestách vodičov s celoročnými pneumatikami preto už nie je výnimkou.
Čo však stojí za týmto nárastom?
Pokročilá technológia, zapracovanie výrobcov na konštrukcii, dezéne a zmesiach. Rovnako sa výrobcovia celoročných pneumatík snažia eliminovať nedostatky starších modelov.
Pneumatiky na celú sezónu sú voľbou motoristov, ktorí najazdia okolo 5000 kilometrov ročne, nepohybujú sa v horských oblastiach alebo majú viac ako jeden automobil.
Preto ak bývate na juhu Slovenska alebo v meste a ste občasným vodičom, choďte do toho. Ak ste však obyvateľ vyššie položených zasnežených oblastí, je to na vašej úvahe. V tomto prípade je sa náročné dostať domov aj na kvalitných zimných pneumatikách.
Dovoľuje zákon používať celoročné pneumatiky?
Povinnosť používať pri jazde zimné pneumatiky ukladá zákon o cestnej premávke (zákon č. 8/2009 Z. z.). Podľa neho musí mať vodič osobného auta zimné pneumatiky, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
Takisto je povinnosťou vodičov mať zimné pneumatiky v čase od 15. novembra do 31. marca.
Môžu sa teda počas zimy používať aj celoročné pneumatiky?
Za zimnú pneumatiku sa považuje pneumatika s označením M+S (z ang. Mud + Snow, čiže blato a sneh). Toto označenie je možné nájsť na zimných, ale aj na celoročných pneumatikách.
Preto ak má celoročná pneumatika toto označenie, spĺňa podmienky stanovené na jazdu v zime aj celoročne.
Rozdiel medzi zimnými, letnými a celoročnými pneumatikami
Ak sa na pneumatiky pozrie lajk, rozdiel na prvý pohľad nevidno. Či už ide o zimné, letné alebo celoročné, všetky sú okrúhle a čierne. Rozdiely však medzi týmito pneumatikami určite sú, len sa musí človek vyznať a mať prehľad.
My vám poradíme, ako tieto rozdiely nájsť.
Zimné pneumatiky
Zimné pneumatiky zlepšujú v prvom rade bezpečnosť. Ľad a sneh počas zimy potrápi nejeden automobil a predstavuje veľký problém aj pre skúseného vodiča. Cesty sú náhle zmenené na ľadový terén, ktorý ovplyvňuje riadenie a priľnavosť automobilu.
A práve preto boli vzhľadom k týmto podmienkam navrhnuté špeciálne zimné pneumatiky. Zimné pneumatiky zvyšujú stabilitu a zlepšujú presnosť riadenia pomocou účinného prenosu výkonu.
Zimné pneumatiky sú definované obzvlášť hlbokým dezénom. Hlboké drážky dezénu dokážu zachytiť sneh a vďaka tomu zlepšiť priľnavosť k vozovke. Túto funkciu pomáhajú zastúpiť taktiež početné malé výrezy, známe aj ako lamely.
Výhody zimných pneumatík:
- lepšia priľnavosť
- vyššia odolnosť
- vyššia bezpečnosť pri riadení
- ľahkosť zrýchlenia
- kratšia brzdná dráha
TIP: Zimné pneumatiky iba zlepšujú podmienky na zľadovatenej vozovke, ale nedokážu sľúbiť dosiahnutie dokonalého výkonu. Preto ak aj máte prezuté zimné pneumatiky, riaďte opatrne. Pri jazde zmiernite používanie plynového pedála a vyhnite sa náhlemu zrýchleniu alebo brzdeniu.
Letné pneumatiky
Podľa zákona nie je povinnosťou vodičov používať letné pneumatiky.
Prečo ich teda na letnú sezónu meníme?
Hlavným dôvodom je rozdiel vo výrobe letných a zimných pneumatík. Ak jazdíte so zimnými pneumatikami v letnom období, očakávajte o niečo dlhšiu brzdnú dráhu. Brzdná dráha letných pneumatík je kratšia o 7 metrov aj pri teplote 15 °C.
Rovnako kvôli ich osobitným vlastnostiam letné pneumatiky poskytujú lepšie ovládanie aj pri vyšších teplotách.
Letné pneumatiky sú známe menšou hĺbkou dezénu. Je to z toho dôvodu, aby väčšia povrchová plocha bola v kontakte s vozovkou. To zlepšuje jazdný komfort na suchých vozovkách a zároveň brzdenie vozidla.
Letné pneumatiky obsahujú menej prírodného kaučuku a preto nie sú až tak mäkké. To spôsobuje, že poskytujú lepšiu priľnavosť počas miernejších teplôt.
Vplyvom ochladzovania sa stávajú tieto pneumatiky menej poddajné a tým pádom nestabilné. V prípade klesnutia teploty pod 7°C je bezpečnejšie používať zimné pneumatiky.
Výhody letných pneumatík:
- vyšší jazdný komfort
- lepšie brzdenie
- lepšia priľnavosť v zákrutách
- nízka spotreba paliva
- lepší výkon pri akvaplaningu
TIP: Menenie letných pneumatík za zimné šetrí peniaze. Ako je to možné? Výmena zimných pneumatík v letnom období chráni ich hlboký dezén. Čím sú menej opotrebované, tým menšia je nutnosť kúpiť nové.
Celoročné pneumatiky
Celoročné pneumatiky majú tvrdšiu zmes než zimné pneumatiky. Sú však mäkšie než letné pneumatiky, aby mali lepšiu odolnosť v chladnejších podmienkach.
Výhody celoročných pneumatík:
- vďaka tvrdšej zmesi sú trvácnejšie
- menej náchylné na opotrebovanie
- takisto tvrdšia zmes znižuje hlučnosť pri jazde
Na druhej strane celoročné pneumatiky obetujú trvácnosť zimných pneumatík, aby poskytovali lepšiu priľnavosť v lete. Pri nízkych teplotách zmes v skutočnosti stvrdne rýchlejšie než pri zimných pneumatikách.
Takže používanie celoročných pneumatík znamená obetovanie výkonu pri brzdení a riadení v extrémnych jazdných podmienkach. V priemerných teplotách a na mierne zasneženom povrchu však fungujú tak, ako majú.
Výhody a nevýhody celoročných pneumatík
Celoročné pneumatiky sú vyrobené z gumovej zmesi, ktorá bola navrhnutá tak, aby extrahovala vodu a poskytovala kvalitnú trakciu. Sú vybavené miernymi hĺbkami dezénu, aby prekonali rôzne podmienky na ceste – fungujú však najlepšie, keď teplota zostáva nad bodom mrazu.
V extrémnych podmienkach sa môžete stretnúť s kompromitujúcimi výkonovými možnosťami.
Výhody celoročných pneumatík
Dobrá celoročná manipulácia
Najväčšou výhodou celoročných pneumatík je to, že ponúkajú všestranný výkon v rôznych podmienkach na ceste.
Umožňujú vynikajúcu kontrolu a kratšiu dobu prestávok na mokrej, suchej alebo klzkej vozovke. Vďaka tomu získate vynikajúci a všestranný zážitok z jazdy.
Technológia celoročných pneumatík ponúka skĺbenie 2 v 1, a to kombináciu letných aj zimných jazdných vlastností.
Dlhšia životnosť
Životnosť pneumatiky je ovplyvnená mnohými faktormi.
Medzi tieto faktory patrí:
- samotná pneumatika
- stav osobného alebo nákladného vozidla
- stav vozovky
- tlak vzduchu v pneumatikách
- jazdné zvyky
Napríklad vysoká rýchlosť, preprava ťažkých bremien a prudké brzdenie má škodlivý vplyv na životnosť pneumatiky. V tomto prípade celoročné pneumatiky vynikajú dlhšou životnosťou dezénu.
Klasické celoročné pneumatiky vám vydržia približne v priemere 20 – 30 tisíc kilometrov. Aj v tomto prípade však treba dávať pozor na veci, ktoré znižujú ich životnosť. Ide o dezén a o prípadné mechanické poškodenie (praskliny, trhliny).
Hladká jazda
Celoročné pneumatiky ponúkajú najtichšiu a najpohodlnejšiu jazdu vďaka prevedeniu pneumatiky a vďaka svojim dôsledným drážkam. Tieto drážky a prevedenie pneumatiky znižujú hluk a zlepšujú celkovú stabilitu.
Dostupná cena
Okrem úspor financií za pneuservis ušetríte aj na samotných pneumatikách. Celoročné pneumatiky stoja približne rovnako ako letné a zimné pneumatiky. Keďže budete potrebovať len 1 pár na celý rok, ušetríte peniaze za druhú sadu pneumatík.
Šetria miesto
Keďže na celý rok budete potrebovať len jednu sadu pneumatík, ušetríte dosť miesta. Nebudete sa musieť trápiť s uskladnením ďalšej sady na leto alebo zimu.
Neočakávané zmeny počasia
Počasie je nevyspytateľné a vedia to aj výrobcovia celoročných pneumatík.
Neprekvapí vás skorší príchod zimy a ani neobvykle teplá jeseň. Alebo neočakávané mrazy v apríli, kedy už zákon používanie zimných pneumatík nevyžaduje, ale môžu nastať nepriaznivé okolnosti.
Nevýhody celoročných pneumatík
Nižší výkon
Celoročné pneumatiky sú spojením zimných a letných pneumatík. Predstavujú určitý kompromis, preto treba rátať s jednou vecou. A to, že stále ponúkajú kompromis protichodných požiadaviek a teda majú svoje limity. V tomto smere teda treba rátať s tým, že majú o niečo nižší výkon.
Preplácanie poistných udalostí
Pri autonehode a skúmaní dôvodov nehody sa znalci z poisťovne budú pozerať aj na plnenie poistných podmienok.
Ak ste mali obuté celoročné pneumatiky, preplatí vám poisťovňa takúto kolíziu?
Podľa Milana Janásika z Generali poisťovne sa poistné udalosti súvisiace s nesprávnym použitím pneumatík riešia individuálne.
Pri rozhodovaní o krátení/odmietnutí plnenia z dôvodu použitia nesprávnych pneumatík sa vždy preukazuje príčinná súvislosť medzi nesprávnymi pneumatikami a vznikom škody. Nie je pritom rozhodujúce, či išlo o pneumatiky letné, zimné alebo celosezónne. Rozhodujúce je to, či boli v danom okamihu vhodné na vozovku a v akom boli technickom stave.
Prijateľné počasie
Celoročné pneumatiky sú prispôsobené na celoročnú jazdu. Nejde však o jazdu z jedného extrému do druhého. Ide o jazdenie napríklad na južnom Slovensku, kde teplota v zime neklesne na -20°C.
TOP produkty – celoročné pneumatiky
Tak, ako aj na iné produkty, aj na celoročné pneumatiky prebieha každoročné testovanie.
Podľa testu nemeckého autoklubu ACAD z roku 2020 sa na prvých 3 miestach umiestnili pneumatiky:
- Continental AllSeasonContact
- Goodyear Vector 4Seasons Gen 2
- Michelin CrossClimate Plus
Continental AllSeasonContact
Tieto celoročné pneumatiky od firmy Continental sľubujú inovatívnu celoročnú bezpečnosť, efektívnosť, kontrolu a vyváženosť.
Prečo vybrať celoročné pneumatiky Continental AllSeasonContact?
- dobrý brzdný výkon na suchých a mokrých letných vozovkách
- najlepší valivý odpor vo svojej triede
- flexibilný celoročný profil i behúňová zmes pre potrebné priľnutie na suchých, mokrých i zasnežených povrchoch
- dlhá životnosť
- eliminácia opotrebovania profilu, hlučnosti i prevádzkových nákladov
- pevnosť dezénu s minimom rebier a bez sínusových lamiel pre dobrý výkon aj na suchu
- smerový dezén s nízkou hĺbkou pre zníženie spotreby a emisií a súčasné expresné odvodnenie
- celoročné pneumatiky pre rôzne vozidlá typu Opel Adam, Ford Fiesta, Audi A3, Mercedes A-Class…
Goodyear Vector 4Seasons Gen
Tieto celoročné pneumatiky od firmy Goodyear sľubujú vynikajúci jazdný výkon vo všetkých poveternostných podmienkach počas celého roka. Rovnako sú ohľaduplné voči životnému prostrediu a našej planéte.
Výhody celoročných pneumatík Goodyear Vector 4Seasons Gen:
- úspora paliva vďaka nízkemu valivému pohybu, pretože vyžadujú menej energie na valivý pohyb
- priľnavosť a brzdiaca schopnosť pneumatiky na mokrých vozovkách
- vonkajší hluk vo výkonnostnom hodnotení A-B
- vyššia kilometrová životnosť vďaka celoročnej zmesi a plochejšiemu obrysu, ktorý rovnomerne rozkladá tlak
- vynikajúca trakcia na ľade a snehu vďaka hustým kazetovým lamelám 3D (označená symbolom vločky)
- vďaka technológií reagujúcej na počasie Weather Reactive a dizajnu SmartTRED so špeciálnymi zónami dezénu sa lepšie prispôsobujú podmienkam vozovky a zmenám ročných období
Michelin CrossClimate Plus
Celoročné pneumatiky CrossClimate Plus od firmy Michelin sú vyrobené tak, aby poskytovali dlhotrvajúcu bezpečnosť pre SUV v každom počasí. Patrí im prvenstvo v najpredávanejších celoročných pneumatikách v Európe. Takisto disponujú veľmi dlhou životnosťou.
Prečo si vybrať práve celoročné pneumatiky CrossClimate Plus od firmy Michelin?
- vynikajúce brzdné vlastnosti na suchej a mokrej vozovke vďaka dezénu v tvare V spolu s 3D samoblokujúcimi lamelami s certifikáciou 3PMSF
- certifikované pre záber a bezpečnosť v snehových podmienkach
- najvyspelejšia technológia MICHELIN EverGrip pre optimálnu bezpečnosť od prvého do posledného kilometra
- veľmi dlhá životnosť pneumatík až o 28 %, než je priemer pri konkurenčných pneumatikách, alebo tiež 1 rok jazdy navyše v porovnaní s priemerom pri konkurencií