Ako vybrať infrasaunu a ušetriť (+ tipy)

Vedeli ste o tom, že infračervené žiarenie produkované infrasaunou má rovnaké liečivé vlastnosti ako slnečné žiarenie? Zdravie už nie je len pre bohatých. Infrasaunu môžete mať pokojne aj v byte. Doprajte si príjemný relax a zbavte svoje telo toxických látok naraz, bez toho, aby ste sa vôbec museli pohnúť. Poradíme vám, ako si vybrať infrasaunu a neminúť na to viac, než je vám milé.

Kvalitné infrasauny (vybrali sme v spolupráci s odborníkom)

Dejiny infrasauny

Na začiatku je IDS systém. Tento systém funguje na princípe zirkónových keramických infračervených ohrievačov. Verejnosť dostala k systému IDS prístup až v roku 1979. Dovtedy bol výlučne v rukách japonských lekárov.

Do roku 1981 bol systém vylaďovaný. Najväčšími nadšencami infračervenej terapie boli od začiatku Japonci, no postupom času sa k nim pridávali aj Číňania. Vznikali rôzne spolky fyzioterapeutov a lekárov, ktoré vykonávali systematický výskum vplyvu infračerveného tepla na ľudský organizmus. Následne bol tento patent predaný do USA. Éra infračervenej liečby sa mohla začať.

Vedeli ste o tom, že infračervené žiarenie sa používa aj na zohrievanie novorodencov v inkubátoroch?

To by mal byť dostatočný dôkaz toho, že liečba infračerveným žiarením je absolútne bezpečná a nehrozí žiadne riziko poškodenia zdravia. Práve naopak, infračervené žiarenie má neúrekom pozitívnych vlastností.

Ako infrasauna pomáha

Infrasauna je všestranný pomocník na liečbu stuhnutých kĺbov, prekrvuje organizmus, pôsobí protizápalovo, znižuje svalový spazmus, eliminuje bolesť a navodzuje celotelové uvoľnenie a pokoj. Infrasauny môžu používať aj ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov do klasickej sauny ísť nemôžu.

Ja som sauna, ty si sauna

Málokto vie, že istú stopu infračerveného žiarenia produkujeme aj my sami. V tomto sme podobní slnku, ale aj infrasaune.

Cez našu pokožku uniká približne 3 až 50 mikrónov infračerveného žiarenia. Najčastejšie je to 9,4 mikrónov. Toto číslo je dôležité, o chvíľu si o ňom povieme viac. Cez naše dlane ich prejde od 8 do 14. Je to teplo, ktoré produkuje náš organizmus, aby sa zahrial.

Číňania objavili liečivú silu infražiarenia v dlaniach už pred 3000 rokmi. Liečbu vyžarovaním energie cez dlane nazvali „reiki“ a dodnes na ňu nedajú dopustiť. Pre nás je orientálna, predovšetkým čínska ľudová medicína opradená závojom tajomstva a ezoteriky.

Nie sú to však žiadni duchovia ani čakry, s ktorými sa v liečbe infračerveným žiarením pracuje.

Všetko, čo potrebujete, je vaše vlastné telesné teplo. Aby bolo intenzívnejšie, používa sa infrasauna. V podstate je to niečo podobné, akoby ste sa túlili k inej osobe. Celkom milá predstava, no nie?

Žiariče IDS majú výkon rovnomerne rozložený okolo 9,4 mikrónov, čo je množstvo pre ľudský organizmus najprirodzenejšie. Maximum tohto rozsahu tvoria stredné vlny s hlbokou penetráciou, o čosi menej sa v ňom nachádzajú dlhé vlny, ktoré zvyšujú rezonančnú absorbciu uzdravujúcich sa tkanív. Takéto žiarenie preniká zhruba 4 centimetre hlboko do našich tkanív. 80 % ohrevu pôsobí priamo na naše telo, zvyšných 20 % vyhrieva okolitý vzduch. Infrasauna vylučuje v ľudskom pote až trikrát viac škodlivín ako klasická sauna.

Z čoho sa infrasauna skladá

Základnou zložkou každej infrasauny je drevo. Štandardne sa používa kanadský jedľovec s nízkym obsahom živice.

Drevo sa najprv musí poriadne preschnúť, až potom je narezané na dosky, ktoré sa následne brúsia. Je dôležité, aby bolo perfektne vybrúsené. Nikto predsa nechce, aby sa mu pri odpočívaní zapichla do zadku trieska.

V infrasaune samozrejme nemôžu chýbať tepelné žiariče. Infrasauna je vďačná investícia. Žiariče majú životnosť 8000 hodín, čo znamená, že pri klasickom používaní vám vydržia približne 60 rokov.

Druhy žiaričov: Podľa čoho vyberať

Najvýkonnejšie sú redlight žiariče. V relatívne krátkom čase dokážu dosiahnuť teplotu až 500 °C! To je takmer trojnásobok oproti lacnejším karbónovým žiaričom, ktoré dosahujú maximálnu teplotu 170 °C.

Redlight žiariče sa skladajú z trubíc z keramického skla, ktoré okrem tepla produkujú aj svetlo. Nemusíte preto premýšľať nad dodatočným osvetlením.

O čosi efektívnejšie pri liečbe sú však už spomínané karbónové žiariče, ktoré majú okrem iného životnosť až 12000 hodín, čo je o 4000 hodín viac ako v prípade redlight a keramických žiaričov. Bohužiaľ, nahrievajú sa najpomalejšie. Klasické keramické žiariče bez svetla nie sú úplne šťastnou voľbou, pretože majú pomerne vysoké nároky na odbyt elektrickej energie

Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí

Jednou z vecí, ktoré musíte pri výbere infrasauny zohľadniť, je jej veľkosť. Plánujete sa v nej liečiť sami, s partnerom alebo s priateľmi?

Perfektným príkladom kompaktnej infrasauny pre dvoch ľudí je Marimex Trendy 2001 L. Vďaka posuvným skleneným dverám je vhodná aj do menšieho bytu, pričom obsahuje karbónový podlahový žiarič, ionizátor a mp3 prehrávač.

marimex

Ionizátor zásobuje vzduch množstvom aniónov, ktoré eliminujú mikróby a vytvárajú komfortné prostredie pre osoby trpiace astmou, alergiami alebo sennou nádchou. Ozón, vzniknutý molekulami kyslíka obohatenými o ďalšie atómy kyslíka, je vo vyšších dávkach toxický. Nemusíte sa však báť, ionizátor sa postará o to, aby úroveň ozónu v saune dosiahla len takú úroveň, ktorá je zdravá pre ľudský organizmus (okysličuje krv, zlepšuje krvný obeh a posilňuje imunitu) a hubí mikróby.

Okrem toho môžete do ionizátora nainštalovať vôňu podľa vlastného výberu, vďaka čomu si môžete pobyt v infrasaune ešte spríjemniť.

Vďaka infrasaune Marimex Family 5001 XXL z kanadského jedľovca sa môžete saunovať spolu s celou rodinou. Halogénové osvetlenie vstupu dodáva tejto saune jedinečné čaro, nehovoriac o zabudovanej svetelnej inštalácii na strope, ktorá imituje oblohu. Infrasauna je vybavená trinástimi karbónovými ohrievačmi. Samotná teplota vzduchu sa pri maximálnom výkone v saune pohybuje okolo 50 °C.

Marimex Family

Marimex Trendy 2001 M obsahuje sedem karbónových žiaričov.

Pri šetrnom zaobchádzaní vám vydržia až 90 rokov. Infračervené žiarenie preniká priamo do tkaniva, preto nie je potrebné saunovanie opakovať viackrát po sebe. Vďaka tomu sú nároky na prevádzku nižšie ako v prípade fínskej sauny. Výdaj energie je porovnateľný s elektrickou žehličkou. Marimex Trendy 2001 M je prispôsobená potrebám jednej osoby. Malé rozmery sú zárukou, že sa zmestí aj do nie príliš priestranného bytu.

Marimex Trendy

Záver

V našich končinách sa len málokedy stretnete s tým, že by mal niekto v dome infrasaunu. Zato však nenájdete domácnosť, ktorá by nemala gél na boľavé kĺbky, tabletky na bolesť hlavy  a podobnú chémiu.

Dôvod?

Zvyk.

Robíme to, čo sme odpozorovali od susedov a z televíznych reklám. Veríme, že tento článok vám otvoril oči a podnieti vás k tomu, aby ste kúpu infrasauny zvážili. Keď si odmyslíme minimálne energetické nároky, je to jednorazová investícia, ktorá sa vám vráti v postupných splátkach. Buďte vitálny a plný elánu. Stačí si len pár minút do týždňa posedieť v pohodlnej infrasaune.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.