Behom, bežkom, behotom. Zabehnite si po dlhý a zdravý život bez toho, aby ste vytiahli päty zo svojho bytu. Bežecký pás je vhodný pre všetky vekové kategórie. Ocenia ho predovšetkým tí, ktorí neradi vystavujú svoju červenú, spotenú tvár na obdiv ostatným návštevníkom fitka. Bežecký pás je tiež výbornou pomôckou pre aktívnych bežcov, ktorí s obľubou športujú v exteriéri, ale počasie im sem tam nepraje. Hlavne počas zimných mesiacov bežecký pás šikovne nahradí dlhé prechádzky a beh v prírode. V tomto článku vás podrobne zoznámime s kritériami, ktoré by ste pri výbere bežeckého pásu mali zohľadniť.
Obsah článku
Najlepší bežecký pás (vybrali sme v spolupráci s odborníkom)
Bežecký pás a jeho účel
Bežecký pás si nekupujete na parádu. Sadnite si, ideálne aj so všetkými členmi domácnosti, ktorí ho budú používať, a ujasnite si, aké sú vaše individuálne schopnosti a limity. Ako intenzívne na ňom plánujete cvičiť? Uprednostňujete šprint, klus, rýchlochôdzu alebo obyčajnú chôdzu? Možno má každý člen domácnosti s bežiacim pásom vlastné plány.
Treba byť kolegiálny, ale v tomto prípade, výnimočne, neplatí, že sa väčšina prispôsobuje najslabšiemu jedincovi. Opak je pravdou. Bežecký pás by mal v prvom rade spĺňať požiadavky najnáročnejšieho športovca. Ak ich totiž spĺňa, je evidentné, že uspokojí potreby aj všetkých pod ním, vrátane seniorov a detí.
Chodiaci pás
Ak si bežecký pás kupujete za tým účelom, aby ste na ňom mohli kráčať, bohato si vystačíte s bezmotorovým modelom. Niektoré bežecké (respektíve „chodecké“) pásy sú vybavené funkciou sklonu, čo vám môže rekreačné športovanie do značnej miery okoreniť. Tak napríklad chodecký pás Walk 100 DOMYOS má viacero úrovní odporu, dva zotrvačníky a chodiaca plošina môže dosiahnuť sklon až 15°. Okrem toho má chodecký pás v interaktívnom LCD displeji nainštalovaných päť užitočných funkcií, medzi ktorými nájdete aj počet spálených kalórií.
Na škodu nie je ani stojan na pitie či držiak na telefón alebo tablet. Pri chôdzi alebo behu tak môžete sledovať svoje obľúbené filmy alebo seriály, alebo si púšťať hudbu.
Rekreačný beh
Ak vám vyčerpávajúci beh príliš nevoní, no nekonečná chôdza vás zase nudí, ste zrejme príležitostný športovec. A ako taký najviac oceníte kvality bezmotorového bežiaceho pásu s rozšírenými funkciami. V prípade, že máte záujem o rôzne špeciálne funkcie, si zaobstarajte bežecký pás s výkonom do 3 HP. Keďže chcete na páse z času na čas aj bežať, vyberte si model s bezpečnostnými úchopmi. Dobrým príkladom takéhoto pásu je inSPORTline Sprynkl s magnetickou záťažou. Ponúka až osem stupňov záťaže a má transportné kolieska, vďaka čomu ho bez problémov premiestnite z miesta na miesto.
Profesionálny šport
Poslednou kategóriou ľudí, ktorí využívajú bežecký pás, sú profesionálni športovci, čo to s behom myslia naozaj vážne. Nie vždy počasie umožňuje, aby sme si mohli ísť zabehať do prírody. Vtedy prichádza na rad bežecký pás. Mal by mať čo najviac funkcií a vysoký výkon, aby vytvoril dostatočné podmienky pre tréning skúseným bežcom.
Výhodou je silný motor, ideálne s výkonom okolo 6 HP. Kvalitné bežecké pásy zvyknú byť vybavené aj aretačnými skrutkami, vďaka ktorým poľahky odstránite nerovnosti povrchu. Často sa stretnete aj s bežeckými strojmi s hrudným pásom, ktorý využívajú hlavne profesionálni športovci na meranie tepovej frekvencie.
Hrudný pás prenáša informácie o tepovej frekvencii do počítača trenažéra, ktorý pomocou HCR programov prispôsobuje celý tréningový režim vašim schopnostiam. Dobrou správou je, že hrudný pás si môžete osobitne dokúpiť aj v prípade, že nie je súčasťou pôvodného balenia. Dôležité však je, aby mal bežecký pás zabudovaný prijímač pre hrudný pás. V súčasnosti väčšina bežeckých pásov takýto prijímač má, ale stále sa nájdu výnimky, hlavne v radoch lacnejšíh zariadení.
Športovanie na bežeckom páse si môžete spríjemniť aj ventilátorom, ktorý je zabudovaný priamo do konštrukcie bežeckého pásu. S takouto vymoženosťou ale počítajte len pri profesionálnych bežeckých pásoch s cenovkou prekračujúcou tisíc eur.
Snom každého profesionálneho bežca je bežecký pás inSPORTline Gardian G8. Okrem masívnych úchopov, bezpečnostnej brzdy, aretačných skrutiek, silného motora, nosnosti až do 180 kíl a rozsahu rýchlosti od 1 do 20 km/h je tiež vybavený 24 prednastavenými programami, dvoma používateľskými programami a troma HCR programami.
HCR programy fungujú na princípe snímanej tepovej frekvencie prostredníctvom snímačov v rukovätiach. Merajú tep od 50 do 140 BPM. Aby toho nebolo málo, inSPORTline Gardian G8 má aj USB port, slot pre pamäťové karty, audio vstup na slúchadlá a MP3 prehrávač s reproduktormi.
Motorový alebo bezmotorový?
Vo fitness centrách sa stretnete výlučne s motorovými bežeckými pásmi. Dôvod je jednoduchý. Sú výkonné, udržujú stále rovnaké tempo, ktoré ste si na začiatku nastavili a sú vybavené rôznymi zaujímavými funkciami, ako napríklad odbehnutá vzdialenosť alebo počet krokov.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že nie je žiaden dôvod uspokojiť sa s bezmotorovým bežeckým pásom. V realite však väčšina príležitostných bežcov nevyužíva ani polovicu kapacity bežeckého stroja. Motorový bežecký pás je pochopiteľne drahší ako jeho bezmotorová verzia. Ak už dopredu viete, že na ňom nebudete behať maratóny každý deň a nebudete sledovať všetky metriky a využívať všetky funkcie, uskromnite sa a kúpte si bezmotorový bežecký pás. Nebude na vás síce taký „tvrdý“, ale aspoň ušetríte. Bezmotorové bežecké pásy sú okrem iného menšie, a preto aj skladnejšie.
Unesie ma?
Bežecký pás si vyberajte podľa najťažšej osoby, ktorá ho bude používať. Jeho nosnosť by mala byť vždy aspoň o 30 % vyššia. Životnosti bežecké pásu neprospieva, keď musí neustále balansovať na hranici svojich možností. Nesnažte sa preto ušetriť za každú cenu. Časom by sa vám to mohlo vypomstiť.
Bežecké pásy s najvyššou nosnosťou sú zväčša nesklápateľné. Musíte preto počítať s vyššími priestorovými nárokmi.
Dôležitá je nielen nosnosť, ale aj hmotnosť samotného stroja. Z pravidla platí, že čím je bežecký pás ťažší, tým je aj stabilnejší a kvalitnejší. Na kondičný beh vám postačí bežecký pás s hmotnosťou 70 kíl. Ak ste o čosi ťažší ako priemerný človek, zváže kúpu ťažšieho pásu. Ideálny je taký, ktorý váži aspoň 80 kíl. 100 a viac kilový bežecký pás je stávka na istotu. Pokiaľ na to máte peniaze, môžete nerušene športovať a nijako sa neobmedzovať.
Už sme naznačili, že hmotnosť stroja súvisí s jeho kvalitou. Je to logické, keď si uvedomíme, že kovové komponenty sú ťažšie ako plastové. Pri pravidelnej záťaži dochádza k rýchlejšiemu poškodeniu súčiastok z tvrdeného plastu. Takýto bežecký pás vám postačí na príležitostný beh alebo chôdzu, no pri intenzívnom tréningu to nie je výhodná investícia.
Bežecká plocha
Nie je plocha ako plocha. Rozmery bežeckej plochy prispôsobte svojim návykom a proporciám. Dvojmetrový chlap si beh veľmi neužije, keď bude mať jeho bežecká plocha na šírku 35 centimetrov. Na chôdzu to naopak stačí. Najnižšou odporúčanou hranicou na beh je 40 centimetrov. Športovci vyšší ako 180 centimetrov si najlepšie zabehajú na 50 centimetrovom páse.
Bežecká plocha sa neustálym pohybom namáha, preto je potrebné ju pravidelne mazať. Používajte na to olej, ktorý bol súčasťou pôvodného balenia. Informácie o množstve oleja, ktoré je potrebné aplikovať na bežeckú plochu, nájdete v príručke konkrétneho bežeckého pásu. Drahšie modely sú vybavené samomazacími doskami. Tam vaša povinnosť mazať bežecký pás odpadáva.
S bežeckou plochou sa viaže aj odpruženie. Ste skôr tím „gumové vložky“, alebo „gumové bloky“? To hneď zistíme. Pri komplexnom odpružení gumovými blokmi si môžete nastaviť vlastnú tvrdosť došliapnutia. Gumové bloky tlmia celý rám, nie je bežecký pás, čo ocenia hlavne aktívni bežci. Pokiaľ vám je bližšia chôdza a behanie veľmi nemusíte, ste pravdepodobne tím „gumové vložky“. Tie sú lacnejšie.
Funkcie
Množstvo funkcií, ktoré bežecký pás má, súvisí s daným modelom a cenou. Drahšie bežecké pásy majú nezriedka až 20 pokročilých funkcií. Tie najlacnejšie ich majú asi len päť. Ale nemusíte vešať hlavu, pokiaľ nemáte niekoľko stoviek navyše na profesionálny bežecký pás. Aj tých päť funkcií vám na štandardné použitie vystačí. Zvyčajne sú v nich zahrnuté tie najdôležitejšie. Je možné, že 80 % funkcií z drahých bežeckých pásov by ste ani nikdy nevyužili.
Toto sú niektoré z najčastejších funkcií, s ktorými sa môžete stretnúť:
- čas behu
- meranie pulzu
- meranie odbehnutej vzdialenosti
- množstvo spálených kalórií
- podsvietenie LCD displeja
- konektivita
- sklon dosky
Montáž a záruka
Síce mnoho dodávateľov sľubuje aj montáž, nie je to vždy pravidlom. S menšími trenažérmi si možno poradíte, ale skladať komplikovaný profesionálny bežecký pás s množstvom úchytov a ďalších vymožeností, to nechajte radšej na odborníka.
Ak nie ste technicky zdatný a nemáte doma potrebné vybavenie, vlastnoručná montáž by vás mohla poriadne potrápiť. Nehovoriac o tom, že nesprávnou montážou môžete stroj poškodiť, alebo tým aspoň skrátite jeho životnosť. So zárukou je to vždy na tenkom ľade. Uistite sa, že predajca zabezpečuje záručný a pozáručný servis priamo u vás doma.
Určite predsa nechcete vláčiť 100-kilový bežecký pás hore dolu po schodoch, rozoberať ho, nakladať do auta, a potom ho zas skladať. Pred kúpou bežeckého pásu sa zaujímajte aj o to, či predajca zabezpečuje pravidelné preventívne servisné prehliadky. Jedna takáto návšteva v správny čas môže predĺžiť životnosť vášho stroja o niekoľko rokov.
Overte si, že záruka, ktorú predajca sľubuje na obale produktu, sa vzťahuje na celý bežecký pás a nielen na niektoré jeho komponenty, ako býva zvykom. Štandardom je záručná doba 24 mesiacov, ale niektorí výrobcovia ju predlžujú na 3 až 5 rokov. Hlavne v takýchto prípadoch musíte byť opatrný. Je bežné, že dodatočné predĺženie záruky z 24 mesiacov na 5 rokov sa vzťahuje iba na rám alebo inú časť stroja. Aby ste sa vyhli trpkému zisteniu, informujte sa priamo v predajni.
Cena
Životnosť bežeckého pásu sa odvíja od miery záťaže a frekvencie používania. Za štandard považujeme dve hodiny denne. Pri takýchto prevádzkových podmienkach si vystačíte aj s lacnejších rekreačným bežeckým pásom za približne 400 až 800 eur.
Pokiaľ však viete, že budete bežecký pás využívať na dennej báze viac ako dve hodiny, prípadne na ňom okrem vás budú trénovať aj iní členovia rodiny, počítajte s tým, že za kvalitný bežecký pás necháte v obchode aspoň 1 200 eur. Kvalitný bežecký pás sa vám odmení lepším odpružením, ergonomikou, výkonom a životnosťou.
Záver
Bežecký pás je investícia, ktorá vám neutečie. Vráti sa vám v podobe silného zdravia a psychickej pohody. Športu vo voľnej prírode sa síce nič nevyrovná, ale sú dni, kedy vás to von skrátka neláka. Či už kvôli počasiu, alebo len nechcete, aby vás niekto pri behaní pozoroval. S bežeckým pásom sa môžete udržiavať v dobrej fyzickej a mentálnej kondícii aj počas zimy a jesene, keď vonku prší či sneží.
Náročnosť tréningu si môžete prispôsobiť svojim silám. Nezáleží na tom, či máte 20 alebo 60 rokov. Bežecký pás vám nahradí pohodové prechádzky aj vrcholový tréning. Cena bežeckých pásov skáče z niekoľkých stoviek na niekoľko tisíc eur pri profesionálnych strojoch, určených skôr na komerčné použitie s obrovskou záťažou.
Je už len na vás, aký komfort pri behu vyžadujete a koľko ste ochotný zaň minúť. Tak či onak, investovať do svojho zdravia nikdy nie je na škodu. Myslite na to, keď budete najbližšie stáť pred voľbou bežeckého pásu.