Ochladzovač vzduchu – Ako vybrať + (TOP 10)

Pozná to nejeden obyvateľ bytu alebo zamestnanec v kancelárskych priestoroch. V lete sa teploty vzduchu šplhajú až k 30°C a vy hľadáte spôsob, ako aspoň trochu schladiť priestor v ktorom sa aktuálne nachádzate.

Klimatizácia nie je zavedená, pretože na tú potrebujete odvodovú hadicu vzduchu vedenú z miestnosti. Takisto to nie je najlacnejšia záležitosť. Cenovo dostupnejšou alternatívou v tomto prípade je ventilátor. Má to však jeden háčik, a to, že funguje iba na pocitovej úrovni. Vzduch naozaj neochladí, iba ho rozvíri v priestore.

Naopak ochladzovač vzduchu vzduch nielen ochladí, ale ho aj zvlhčí. A to bez nutnosti odvodovej hadice a väčšieho investovania peňazí.

Ako funguje ochladzovač vzduchu

Ochladzovače vzduchu fungujú na jednoduchom princípe. Ide o to, že prostredníctvom vody premieňajú teplý vzduch v prostredí na studený. Ventilátor fúka teplý vzduch ponad podložku, ktorá je nasýtená vodou. Tá následne  ochladzuje vzduch a dodáva mu trocha vlhkosti pred vyfúknutím do priestoru.

V tomto procese sa teplý vzduch premieňa na chladný a vlhký. Zároveň ide o prirodzený proces, v ktorom sa nepoužívajú škodlivé chemické chladiace kvapaliny. V tom je rozdiel medzi prenosnými klimatizačnými zariadeniami a ochladzovačmi vzduchu.

Výrobcovia prichádzajú s novšími modelmi, ktoré kombinujú výhody ochladzovača vzduchu a klimatizácie v jednom prístroji. Veľa modelov ochladzovačov vzduchu disponuje s viac rýchlosťami. Niektoré modely sú vybavené funkciou časovača vypnutia, ktorú si nastavíte podľa vašich preferencií.

Najlepšie ochladzovače vzduchu

Tie premyslenejšie modely kúpite dokonca aj s diaľkovým ovládaním. Tým pádom zapnete ochladzovač vzduchu aj z pohodlia vášho gauča. 

Výhody, pre ktoré by ste mali mať ochladzovač vzduchu nielen vo vašej domácnosti

Letné dni prichádzajú a preto je dobre vedieť, prečo by mal byť ochladzovač vzduchu v každej domácnosti a kancelárskych priestoroch.

Šetrí peniaze aj energiu

Ochladzovače vzduchu sú lacnejšou alternatívou klimatizácií. Kým ochladzovač vzduchu sa dá kúpiť už za 75 €, mobilná klimatizácia začína pri 250 – až 300 €.

Rovnako má ochladzovač vzduchu nižšiu spotrebu elektriny, čo vedie k nižším prevádzkovým nákladom. Takisto ušetríte nejaké to euro na nákladoch pri údržbe a pri prípadných opravách. Ochladzovač vzduchu je teda ekonomickejšou alternatívou do vašej domácnosti.

Bez nutnosti inštalácie

Na rozdiel od klimatizácie nepotrebujete inštaláciu technikom a ani odvodovú vzduchovú hadicu pripojenú k potrubiu. Rovnako nebude potrebné pripevnenie ochladzovača k oknu v miestnosti.

Ochladzovače vzduchu majú jednoduchšiu obsluhu a nie je potrebný žiadny zložitý inštalačný postup.

Menšia spotreba miesta

Ochladzovače vzduchu sú prenosné a zaberajú menej miesta. To znamená, že ak sa rozhodnete ich premiestniť z miestnosti do miestnosti nebude to žiadny problém.

Čo sa týka priestoru a svetla v miestnosti, ochladzovač vzduchu nezaberá toľko miesta a neuberá svetlo. Naproti tomu klimatizácia nainštalovaná na okne toto svetlo uberá.

Prenosnosť

Prenosnosť je jednou z najväčších výhod ochladzovačov vzduchu. Ak vás omrzí ho mať napríklad v obývačke, jednoducho a rýchlo ho prenesiete tam, kde je to potrebné.

Zatiaľ čo klasická klimatizácia ochladzuje celý priestor rovnomerne, ochladzovač vzduchu sa môže zamerať na tú miestnosť, kam ho dáte. Okenné klimatizácie sú naopak dobré iba na ochladenie bezprostredného okolia v mieste inštalácie.

Vhodné na cestovanie a prenájom

Ak si zakúpite váš osobný ochladzovač vzduchu a rozhodnete sa presťahovať, môžete si ho pokojne zobrať so sebou. Ak sa však vy presťahujete niekam, kde klimatizácia chýba, nemusíte investovať do jej kúpi. Ľahko a jednoducho si prenajmete prenosný ochladzovač vzduchu.

Tento prenájom je takisto výhodou pri kancelárskych priestoroch. Nemusíte kupovať klimatizáciu do každej miestnosti, stačí si prenajať mobilný ochladzovač vzduchu.

Prospešný pre zdravie

Ochladzovače vzduchu majú pozitívny vplyv na naše zdravie a bojujú proti alergiám. Keďže fungujú iba na prirodzenosti vzduchu a vody, nie sú potrebné žiadne škodlivé chemikálie.

Pri alergiách pomáhajú udržovať vzduch v miestnosti čerstvý a svieži. Je vhodný do priestoru s vysokou teplotou a nízkou vlhkosťou. V tomto priestore dokáže ponúknuť potrebnú vlhkosť, aby sa znížili zdravotné riziká spojené so suchým vzduchom (krvácanie z nosa a infekcie dutín).

9 tipov na ktoré sa zamerať pri výbere ochladzovača vzduchu

Vybrať si ten správny ochladzovač vzduchu na základe vašich potrieb je veľmi dôležité. Preto vám prinášame 9 tipov, podľa ktorých si vyberiete to, čo naozaj nielen vaša domácnosť potrebuje.

Miesto použitia

Pre efektívne použitie je dôležité sa rozhodnúť, pre aký typ miestnosti budete ochladzovač kupovať. Pre menšie priestory od 150-300 sú vhodnejšie klasické osobné ochladzovače vzduchu.

Do väčších priestorov nad 300 sa viac oplatia ochladzovače, ktoré majú v sebe zabudované podložky zalievané vodou. Tieto podložky sú umiestnené na 3 stranách ochladzovača a sú zalievané vodou pomocou čerpadla umiestnené v chladiči vzduchu. Keď odparený vzduch prechádza týmito chladiacimi doštičkami, zmieša sa so studenou vodou a stáva sa chladnejším.

Prietok vzduchu

Prietok vzduchu sa udáva najčastejšie v metroch kubických za hodinu. Čím je hodnota väčšia, tým je daný ochladzovač vzduchu výkonnejší. Voľbu aký prietok zvoliť závisí od veľkosti priestoru, kde budete ochladzovač používať.

Do priestoru s menšou rozlohou sú vhodné lacnejšie ochladzovače s prietokom vzduchu do 500 m3/h. Ak potrebujete ochladzovač vzduchu do miestnosti nad 50 m², budete potrebovať výkon minimálne 5 000 m3/h.

Hlučnosť

Niektoré ochladzovače vzduchu môžu byť hlučnejšie a to môže byť problém. Hlavne pre ľudí, ktorým vadí aj zvuk tikajúcich nástenných hodín. Preto je dobré si pred kúpou ochladzovača vzduchu skontrolovať, aká je jeho najvyššia hladina hluku pri maximálnej rýchlosti ventilátora.

Objem nádoby na vodu

V tomto prípade čím väčšia je veľkosť ochladzovača, tým väčšia bude kapacita nádoby. Pre efektívne chladenie zvoľte ochladzovač vzduchu s vyššou kapacitou ako je veľkosť miestnosti, v ktorej je umiestnený.

Objem nádržky 0,5 litra by mal vydržať ochladzovať vzduch približne 12 hodín. V priemere sa kapacita nádržky na vodu pohybuje od 0,5 l do 10 l.

Funkcia automatického doplňovania výhodou

Ak máte tú možnosť, poobzerajte sa po ochladzovači vzduchu s funkciou automatického dopĺňania vody. Tieto ochladzovače sa ľahšie spravujú a ponúkajú lepšie a efektívnejšie chladenie. Funkcia automatického plnenia zabráni úplnému vyschnutiu nádrže, a tým znižuje riziko poškodenia motora.

Kvalita chladiacich podložiek

Chladiace podložky sú jednou z najdôležitejších častí ochladzovača vzduchu. Na trhu existujú rôzne druhy chladiacich podložiek:

 • chladiace podložky z drevnej vlny
 • chladiace podložky z osikového dreva
 • chladiace podložky z buniek včelieho úľa

Najlepšou voľbou sú chladiace doštičky vyrobené z buniek včelieho úľa. Jeho výhodou je dlhodobé chladenie a ľahká údržba.

Ľadová komora

Novšie vychytanejšie ochladzovače vzduchu majú ako pridanú hodnotu tzv. ľadovú komoru. Ide o komoru, do ktorej môžete pre rýchlejšie ochladenie vzduchu pridať zopár kociek ľadu.

Spotreba energie

Tak, ako pri každom spotrebiči, aj pri ochladzovači vzduchu je dôležitá spotreba energie. Moderné ochladzovače vzduchu sú zvyčajne vybavené invertorovou technológiou.

Čo je to invertorová technológia?

Ochladzovače vzduchu udržujú nastavenú teplotu ochladzovaním miestnosti. Keď sa v nej táto teplota zvýši alebo zníži, invertor začne upravovať otáčky motora. Otáčky motora upravuje na vyššie alebo nižšie, aby bola jeho dlhodobá prevádzka plynulá a účinnejšia. Udržiavaním stáleho tempa invertorová technológia znižuje spotrebu energie o 30% pri porovnaní s bežnými systémami zap./vyp.

Ďalšie šikovné funkcie

Ak máte vyšší rozpočet, pri výbere toho správneho ochladzovača vzduchu môžete takisto pozerať aj na prídavné funkcie.

Medzi tieto funkcie napríklad patrí:

 • diaľkové ovládanie
 • funkcia proti komárom
 • prachový filter

TOP 10 ochladzovačov vzduchu podľa vašich recenzií

Vybrali sme pre vás TOP 10 ochladzovačov vzduchu podľa našich skúseností. Kvalitné ochladzovače vzduchu môžete kúpiť aj v kamenných obchodoch, ako je napríklad Nay, Planeo alebo Datart. Ak chcete nakupovať online, môŽete si pozrieť produkty na webe Heureka alebo Klarstein. Je to na vás. Pozrite si náš zoznam TOP 10.

Rovus Artic Air Ultra

Prenosný ochladzovač vzduchu od firmy Rovus nielen chladí, ale aj čistí a zvlhčuje vzduch. Funguje na princípe inovačnej technológie hydro-chill. Táto technológia funguje na princípe ventilačného systému a systému odparovania vody. Vzduch zvlhčuje a zároveň čistí od alergénov a zápachu. 

Výhody:

 • na jedno naplnenie vydrží až 12 hodín
 • penový filter na ľahkú údržbu
 • chladí a zvlhčuje vzduch
 • nízka hlučnosť
 • vhodný do menších priestorov

Klarstein IceWind Plus

Tento ochladzovač s presvedčivým prietokom vzduchu 330 m³/h dokonale osvieži a ochladí každú miestnosť. A to všetko vďaka procesu Cool Breeze so 4 rôznymi rýchlosťami vetra.

Výhody:

 • 3 druhy vetra
 • chladiaci proces Cool Breeze so 4 rýchlosťami vetra
 • systém Internal Oscillation pre ochladenie v každom kúte
 • nádržka na vodu s objemom 7 litrov
 • diaľkové ovládanie

Camry CR 7321

Tento šikovný ochladzovač vzduchu je dodávaný s USB portom a je schopný znižovať teplotu v rámci vášho priestoru. 

Výhody:

 • ochladzovač 3 v 1: ochladzuje, čistí a zvlhčuje
 • voľba smeru fúkania hore/dolu
 • tichý chod
 • 7 náladových LED farieb podsvietenia
 • vysoký výkon
 • 3 nastavenia otáčok ventilátora

Lanaform Breezy Cube

Tento praktický ochladzovač vzduchu môžete nechať zapnutý v nepretržitej prevádzke, alebo ho nastaviť s časovačom na 2 alebo 4 hodiny. Znižuje teplotu osobného priestoru až o 12,4 °C a má osviežujúci účinok až do 2 metrov.

Výhody:

 • nepretržitý režim alebo časovač na 2 alebo 4 hodiny
 • zníženie osobného priestoru až o 12,4 °C
 • zdravá technológia ochladzovania vzduchu odparovaním Breezy Cube
 • priesvitná nádržka na vodu
 • tichý chod

Platinum Deluxe BL-138DLR 

Ochladzovač vzduchu Platinum Deluxe funguje na princípe chladenie – zvlhčovanie – ionizácia. Vyfukovaný vzduch je zvlhčený, ochladený studenou vodou a následne ionizovaný.

Výhody:

 • mobilný ochladzovač
 • funkcia chladenia / ionizácie vzduchu
 • prehľadný ovládací panel a diaľkové ovládanie
 • veľmi úsporná prevádzka (príkon max. 80 W)
 • nádržka na vodu s objemom 5 litrov
 • nasmerovateľný prúd vzduchu vďaka nastaviteľným lamelám

Ardes Eolo Touch 5R06D

Ochladzovač vzduchu Ardes Eolo Touch pracuje na princípe prefukovania vzduchu cez vodné filtre, kde sa vzduch nasýti vodnou parou, čím dôjde k jeho ochladeniu. Ďalšou výhodou sú automatické oscilačné lamely. Tieto lamely umožnia rovnomerné šírenie vzduchu do miestnosti, ktorý je možné ochladiť o ďalších 3 – 5°C pridaním ľadu do zásobníka.

Výhody:

 • vzduch ochladí, zvlhčí aj vyčistí
 • 3 rýchlosti prúdenia vzduchu
 • 12-hodinový časovač
 • objem nádrže na vodu 4 litre
 • displej a diaľkové ovládanie

Black & Decker BXAC5E

Ochladzovač vzduchu Black & Decker je vybavený 4 kolieskami a rukoväťou pre ľahkú manipuláciu. Takisto disponuje 2 nádržkami na ľad pre ochladenie vody.

Výhody:

 • 3 rýchlostia prúd vzduchu 270 m3/hod
 • priesvitná nádržka na vodu s objemom 5 litrov
 • umývateľný filter
 • filter na čistenie vzduchu
 • funkcia zvlhčovača a osviežovača
 • 2 nádržky na ľad

Sencor SFN 9021WH

Tento mobilný ochladzovač vzduchu od firmy Sencor patrí k inovatívnym riešeniam s niekoľkými praktickými funkciami. Pri prevádzke zaisťuje rovnomerné prúdenie vzduchu, čím ochladí miestnosť všade tam, kde je to potrebné.

Výhody:

 • nádrž na vodu s objemom 6 litrov
 • inteligentná čelná mriežka
 • funkcie 4v1
 • ukazovateľ hladiny vody v nádržke
 • možnosť vypnutia funkcie zvlhčovania

OneConcept IceCube

V tomto prípade ide o minimalistky prístroj menších rozmerov, ktorý ponúka svojmu majiteľovi nehlučné chladenie kdekoľvek a kedykoľvek.

Výhody:

 • menšie minimalistické rozmery
 • ľahká prenosnosť
 • funkcia 3 v 1
 • ovládací panel
 • LED svetlo
 • napájanie cez sieť aj USB kábel
 • nízka cena

Concept OV5200

Tento ochladzovač vzduchu v sebe skrýva 4 šikovné funkcie. Použijete ho ako ochladzovač vzduchu a ventilátor, rovnako dokonale zvlhčuje a ponúka funkciu ionizácie.

Výhody:

 • veľká nádrž na vodu o objeme až 7,5 litra
 • funkcia ionizácie
 • vysoký výkon
 • diaľkové ovládanie
 • časovač
 • jednoduchá manipulácia
4/5 - (4 votes)