Ako strihať jabloň jednoducho a efektívne – kompletný NÁVOD

Ak sa rozhodnete mať vo svojej záhrade ovocný záhon, mali by ste poznať aj základy starostlivosti o ovocné stromy. A to napríklad ako strihať jabloň tak, aby bola ozdobou vo vašej záhrade. Kľudne aj niekoľko rokov.

Jablone patria k najobľúbenejším druhom ovocných stromov v slovenských záhradách. Aby ste jabloň udržali v kondícií a podporili jej rast a úrodu, je potrebné ju pravidelne strihať a starať sa o ňu. V tomto prípade ide o tzv. letný a zimný rez.

Zimný rez

Zimný rez je vhodný pre staršie, mohutnejšie stromy. Vykonáva sa v januári a podporuje jarný rast nových výhonkov. Nie je však vhodný pre mladé stromy, ani odrody chúlostivé na mráz. 

Letný rez

Najčastejšie sa však pri jabloniach stretnete s letným rezom. Letný rez sa vykonáva približne od polovice augusta do polovice septembra. Netreba sa s ním príliš ponáhľať, inak zapríčiní tvorbu nových pukov a strom sa pred zimou vysilí.

Odrody jabloní, s ktorými sa môžete stretnúť aj u vás v záhradke

V slovenských záhradách sa môžete v letných mesiacoch stretnúť s niekoľkými druhmi jabloní. Každý druh má svoje výhody a špecifiká a ich plody chutia inak. Aké sú najčastejšie odrody jabloní v slovenských záhradách?

Niektoré obľúbené odrody jabloní, s ktorými sa môžete na Slovensku stretnúť.

 • Braeburn– zimná odroda
 • Fuji– japonská odroda
 • Gala– jesenná odroda
 • Granny Smith– neskorá zimná odroda
 • Jonagold– klasická zimná odroda
 • Pinova– zimná odroda

V niektorých slovenských záhradkách sa môžete stretnúť aj s okrasnou jabloňou.

Okrasná jabloň je obľúbená pre svoju farebnosť. Svojím sfarbením zatieni aj mnoho exotických listnatých okrasných drevín. Tento druh jablone má drobné jabĺčka, ktoré sú spolu s jej listami skutočnou dekoráciou každej okrasnej záhrady.

jabloň

Medzi jej výhody patrí to, že je úplne mrazuvzdorná a nenáročná na starostlivosť.

Aké sú výhody strihania ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov nie je iba výstrelok doby či záhradkárov, ale prináša so sebou niekoľko prospešných benefitov.

Aké sú výhody strihania ovocných stromov v praxi?

 • Tvorba rodivého obrastu
 • Povzbudenie rastu nového dreva
 • Zaistenie rastu stromu a dobrej úrody
 • Odstránenie mŕtveho a chorého dreva
 • Podpora správneho rozvetvenia a tvaru koruny
 • Odstránenie dreva bez funkcie (holé konáre bez obrastu)
 • Presvetlenie chráni strom pred tieňom, vlhkosťou a hubovitými chorobami

Ako strihať jabloň krok za krokom

Ešte predtým ako začnete s letným či zimným rezom vašej jablone, skontrolujte si svoje nástroje. Nástroje, ktoré budete pri strihaní jabloní potrebovať, musia byť ostré a nepoškodené. Ťažkosti pri rezaní spojené s tupými nástrojmi môžu viesť k zbytočným nehodám.

Jablone sú ostnaté a pichľavé stromy, ktoré vám môžu pri troche nepozornosti ľahko prepichnúť kožu. Preto by ste sa mali vždy pri strihaní stromov chrániť pracovnými rukavicami, dlhým rukávom a dlhými nohavicami.

Aké nástroje budete pri strihaní jablone potrebovať?

 • Rebrík
 • Pracovné rukavice
 • Vrecia na odrezky
 • Pracovné rukavice
 • Záhradnícke nožnice
 • Lopatkové nožnice alebo píla na väčšie konáre
 • Ochranné pomôcky (ochranné okuliare, prilba)

Postup ako strihať jabloň krok za krokom

Odstráňte zlé vetvy

V prvom kroku začnite s odstránením všetkých zjavne mŕtvych, poškodených alebo chorých konárov. Mŕtve drevo bude tmavé alebo krehké, často s odpadávajúcou kôrou. Choré drevo má zvyčajne inú farbu, ako to zdravé a vyživené.

Otvorená rana na konári je v tomto prípade pozvánkou pre hmyz a ďalšie choroby. Z toho dôvodu by ste mali poranené vetvy a drevo orezávať kedykoľvek počas roka.

Odstráňte „zbytočné výrastky“

Dreviny sa často prerezávajú s cieľom podporiť ďalší rast, ale nie každý rast je v tomto smere vítaný. Existujú niektoré typy výrastkov, ktoré majú negatívny vplyv na úrodnosť a rast jablone.

Ktoré konáre a výhonky sú v tomto smere pre jabloň škodné?

Ide o konáre vyrastajúce z päty stromu či z inej vetvy a ktoré ju obopínajú. Takisto sú to tenké konáre, ktoré zvyčajne rastú vzpriamene, ale nikdy neprinesú ovocie. V tomto smere iba zbytočne vysávajú energiu z rastliny.

Odstránenie týchto výhonkov hneď na začiatku vám pomôže lepšie uvidieť štruktúru stromu. To znamená, že budete ľahšie vidieť, kde budú potrebné ďalšie rezy.

Odstráňte nízke konáre a problémové vetvy

V tomto bode sa zbavte všetkých konárov vo vzdialenosti približne 120 cm od zeme. Ide o konáre, ktoré nebudú mať dostatok slnečného svetla na to, aby produkovali jablká. Nízko visiace konáre sú naopak len zbytočným lákadlom pre jelene a iné zvieratá.

V ďalšom kroku odstráňte všetky vetvy, ktoré smerujú nadol. Rovnako sa zamerajte na odstránenie všetkých konárov, ktoré sa krížia alebo sa o ne opierajú. Takéto vetvy budú pri procese rastu hrubšie a ťažšie. To môže negatívne ovplyvniť zdravé konáre, ktoré tvoria hlavný tvar stromu. Preto je potrebné sa ich zbaviť ešte v zárodku.

Odstráňte konkurenčné hlavné vetvy

Po odstránení poškodených a zbytočných konárov mierne ustúpte dozadu a znova si strom prezrite. Mali by ste vidieť jeden hlavný vertikálny vodiaci prvok alebo centrálny kmeň.

Hlavný kmeň môže byť trochu zakrivený. A to vtedy, ak strom nebol pri raste zapichnutý alebo ak ho ohol silný vietor. Nejde však o žiadnu katastrofu. Jedinou podmienkou je, že hlavné bočné vetvy sa budú musieť v tomto prípade odstrániť.

jabloň

Ak by ste ich na strome ponechali, mohli by sa stať konkurenčnými vetvami, ktoré by mohli zdeformovať tvar a otvorenosť stromu.

Prerieďte vnútorné vetvy

V predposlednom kroku sa zamerajte na preriedenie vnútorných vetiev. A to z toho dôvodu, aby slnečné svetlo dosiahlo na všetky plody a na každú vetvu. V tomto bode buďte nekompromisní. Lepšie je odstrániť viac, ako mať väčšiu časť stromu zanedbanú.

Ak je strom pravidelne prerezávaný, každú sezónu budete musieť jabloň zrezávať menej a menej.

Posledné úpravy

Ak ste sa dostali až sem, v poslednom kroku si strom z potrebnej diaľky prezrite.

Uistite sa, že horné vetvy sú kratšie ako tie spodné. Konečný výsledok by mal vyzerať ako pyramída s dobre rozmiestnenými horizontálnymi vetvami.

Želáme veľa šťastia!

4.4/5 - (8 votes)