Vypestujte si

Ako pestovať tulipány? NÁVOD na sadenie a staranie sa o cibuľky

červené tulipány

Nech žije tulipán! Tieto pestrofarebné šperky rozžiaria naše dni na začiatku jari. Naozaj sa tešíme, keď vidíme, ako sa tieto modrozelené listy začnú objavovať, keď sa zem prebúdza zo zimného spánku! Tu sú naše tipy, ako pestovať tulipány a starať sa o ne.

Najlepšie pomôcky na pestovanie

O tulipánoch

Tulipány zvyčajne začínajú vychádzať zo zeme koncom zimy alebo skoro na jar. Ak neprimerane mierne počasie spôsobí v zime predčasný rast, nebezpečenstvo nie je také veľké, ako sa môže zdať. Tulipány sú celkom mrazuvzdorné.

Ak sa však vrátia mrazivé zimné teploty, môže to oddialiť rast. Sneh je v tomto prípade skutočne užitočný, pretože dokáže izolovať lístie pred extrémnym chladom.

Vysádzajte na jeseň pre jarné kvety.

Cibuľky tulipánov sa vysádzajú na jeseň pred zamrznutím zeme. Vysadením odrôd s rôznou dobou kvitnutia môžete mať tulipány kvitnúce od skorej do neskorej jari.

Niektoré druhy sú dobré na vynútenie rozkvetu v interiéri a väčšina z nich je vynikajúca na použitie aj ako rezané kvety.

Kvety tulipánov majú zvyčajne miskovitý tvar s tromi okvetnými lístkami a tromi sepalmi. Existuje tulipán pre každé prostredie, od malých „druhových“ tulipánov v naturalizovaných lesných oblastiach až po väčšie tulipány, ktoré sa hodia k formálnym záhradným výsadbám od záhonov až po skalky.

Vzpriamené kvety môžu byť jednoduché alebo dvojité a líšia sa tvarom od jednoduchých pohárov, misiek až po zložitejšie formy. Výška sa pohybuje od 15 cm do 60 cm. Na každej stonke rastie jeden tulipán s dvoma až šiestimi širokými listami.

Sú tulipány ročné alebo viacročné cibuľky?

Hoci sú tulipány technicky trvalka, mnoho storočí hybridizácie spôsobilo, že schopnosť cibuľky vracať sa z roka na rok sa oslabuje. Mnohí záhradkári ich preto ošetrujú ako letničky a každú jeseň vysádzajú nové cibuľky.

záhon tulipánov 

Kedy sadiť tulipány

Cibuľky tulipánov vysádzajte na jeseň, 6 až 8 týždňov pred očakávaním tuhých zimných mrazov. Cibuľky potrebujú čas, aby sa usadili. Príliš skorá výsadba vedie k problémom s chorobami. Pozrite si dátumy miestnych mrazov.

Dobrým pravidlom je pestovať cibuľky, keď sú priemerné nočné teploty vo vašej oblasti v rozmedzí 5°C až 10°C.

V chladnejších severných klimatických podmienkach vysádzajte v septembri alebo októbri. V teplejšom podnebí vysádzajte cibule v decembri (alebo aj neskôr).

Príroda nikdy nezamýšľala, aby sa cibuľky povaľovali nad zemou, preto s výsadbou cibúľ po nákupe neotáľajte.

V južnom podnebí s miernymi zimami vysádzajte cibule koncom novembra alebo decembra. Pred výsadbou bude potrebné cibuľky ochladiť v chladničke asi 12 týždňov. Dodávatelia cibuliek často ponúkajú na predaj aj predchladené cibulky.

Ak nestihnete zasadiť cibuľky v optimálnom čase, nečakajte na jar alebo budúcu jeseň. Cibuľky nie sú ako semená. Aj keď v januári alebo februári nájdete nevysadené vrece tulipánov alebo narcisov, zasaďte ich.

Výber a príprava miesta na výsadbu

Tulipány uprednostňujú stanovište s plným alebo popoludňajším slnkom. Vyberte si tienisté miesto alebo miesto len s ranným slnkom, pretože tulipány nemajú radi veľa tepla.

Pôda musí byť dobre priepustná, neutrálna až mierne kyslá, úrodná a suchá alebo piesčitá. Všetky tulipány nemajú radi oblasti s nadmernou vlhkosťou.

Vysoké odrody by mali byť chránené pred silným vetrom.

Cibuľky budete umiestňovať 10 až 15 cm od seba, preto si vyberte dostatočne veľké miesto na výsadbu.

Pripravte záhradný záhon pomocou záhradných hrablí alebo kultivátora na uvoľnenie pôdy do hĺbky 30 až 40 cm, potom primiešajte 5 až 10 cm vrstvu kompostu.

farebné tulipány

Ako pestovať tulipány

Cibuľky vysádzajte pomerne hlboko – 15 až 20 cm hlboko, alebo asi trojnásobok výšky cibule.

Vykopte dieru hlbšiu, aby ste uvoľnili pôdu a umožnili odvodnenie. V hlinitých pôdach namiesto toho zasaďte 7 až 15 cm hlboko.

Vložte cibuľku do otvoru špičkou nahor. Zasypte zeminou a zeminu pevne utlačte.

Cibuľky zalejte hneď po výsadbe. Hoci neznesú nadmernú vlhkosť, cibuľky potrebujú vodu na spustenie rastu.

Ak plánujete pestovať viacročné tulipány, kŕmte ich vyváženým hnojivom, keď ich zasadíte na jeseň.

Cibuľky sú ich vlastným kompletným skladovacím systémom a obsahujú všetky živiny, ktoré potrebujú na jeden rok. Použite organický materiál, kompost alebo vyváženú potravu s postupným uvoľňovaním.

Na odstrašenie myší a krtkov – ak sú problémom – vložte cezmínu alebo iné ostnaté listy do výsadbových otvorov. V prípade, že sú hraboše a hlodavce skutočným problémom, možno budete musieť prijať prísnejšie opatrenia, ako je vysadenie cibúľ do zakopaných drôtených klietok.

Ak prší každý týždeň, nepolievajte. Pokiaľ je však sucho a neprší, mali by ste cibuľky zalievať týždenne, kým zem nezamrzne.

Daždivé letá, zavlažovacie systémy a mokrá pôda sú pre tulipány pohromou. Nikdy zámerne nezalievajte záhon cibúľ, pokiaľ nie je sucho.

Vlhká pôda vedie k hubám a chorobám a cibuľka môže zhniť. Pridajte nasekanú borovicovú kôru, piesok alebo akýkoľvek iný drsný materiál do pôdy, aby ste podporili rýchle odvodnenie.

Aplikujte kompost ročne, aby ste poskytli živiny potrebné pre budúce kvety.

Na jar, keď sa objavia listy, kŕmte svoj tulipán rovnakou cibuľovou potravou alebo kostnou múčkou, akú ste použili pri výsadbe. 

Tulipány odkvitnú hneď, ako prejde ich sezóna, ale neodstraňujte listy!

záhon tulipánov

Nechajte listy na rastline asi 6 týždňov po odkvitnutí. Tulipány potrebujú svoje lístie, aby nazbierali energiu na budúcoročné kvety! Keď listy zožltnú a odumrú, môžu sa orezať.

Veľké odrody môžu potrebovať opätovnú výsadbu každých niekoľko rokov. Malé druhy sa väčšinou množia a šíria samy.

Ako vypestovať tulipány vo vode

Ľudia majú radi okamžité alebo takmer okamžité výsledky. Preto je také ťažké čakať, kým sa jarné teploty dostatočne oteplia, aby kvety ozdobili krajinu.

Existuje jednoduchý spôsob, ako dostať kvety, ako sú tulipány, do vášho domova skôr, ako sa objavia vonku.

Pestovanie vo vode je jednoduché a odštartuje sezónu interiérových tulipánov, na ktoré nemusíte čakať. 

Hovorí sa, že hlad je najlepší kuchár, ale ľudia sú príliš netrpezliví na to, aby čakali na výsledky v ich záhrade.

Pestovanie tulipánov bez pôdy je DIY obľúbeným trikom, ako dostať týchto holandských miláčikov rýchlejšie do domácnosti.

Chladenie cibuliek

Tulipány potrebujú chladenie 12 až 15 týždňov, ktoré vonku dostanú prirodzene, pokiaľ si nekúpite predchladené cibuľky.

Môžete to tiež kedykoľvek urobiť sami vo svojej chladničke a byť tak bližšie k množstvu kvetov. Farmárske trhy majú na jar vedrá plné kvetov tulipánov.

Ak však plánujete dopredu, nemusíte čakať na jar, aby ste si užili kvety. Vopred vychladené kvety tulipánov pôsobia úchvatne, keď sa pestujú v sklenenej nádobe na kameňoch alebo sklenených perličkách. Pestovanie tulipánov bez pôdy vám umožňuje vidieť proces zakoreňovania a udržuje postup jednoduchý.

sklenená nádoba

Sadenie

Prvé, čo potrebujete, sú zdravé, veľké cibuľky. Potom musíte vybrať nádobu. Sklenená váza je dobrou voľbou, pretože jej výška dáva listom a stonkám tulipánov niečo, o čo sa môžu počas rastu oprieť.

Môžete sa tiež rozhodnúť kúpiť si vázu, ktorá je zakrivená tak, aby žiarovka sedela tesne nad vodou a len korene boli vo vlhkosti.

Tieto návrhy minimalizujú hnilobu pri pestovaní tulipánov vo vode. Predchladzujte cibuľky v papierovom vrecku v chladničke po dobu 12 až 15 týždňov. Teraz je čas ich zasadiť.

Na obloženie dna vázy budete potrebovať štrk, kamene alebo sklenené korálky.

Naplňte vázu do hĺbky 5 cm kameňom alebo sklom, a potom umiestnite tulipánovú cibuľku navrch tak, aby špicatá oblasť bola vzpriamená. Myšlienkou je použiť guľôčky alebo kamene na udržanie samotnej cibule mimo vody a zároveň umožniť koreňom prijímať vlhkosť.

Naplňte vázu vodou, kým nebude len 3 cm od spodnej časti banky. Presuňte cibuľu a vázu na chladné tmavé miesto na 4 až 6 týždňov. Vymeňte vodu každý týždeň a sledujte príznaky klíčenia.

O pár mesiacov môžete vyklíčenú cibuľku premiestniť na osvetlené miesto a pestovať ju ďalej. Na umiestnenie vázy vyberte jasné slnečné okno. Udržujte rovnakú úroveň vlhkosti a pokračujte vo výmene vody.

Slnečné svetlo povzbudí cibuľku k ďalšiemu rastu a čoskoro uvidíte zakrivené zelené listy a pevnú stonku zrelého tulipánu.

Sledujte, ako sa púčik tvorí, a potom sa konečne otvára. Vaše tulipány pestované vo vode by mali vydržať týždeň alebo viac.

Keď tulipán odkvitne, ponechajte zeleň a umožnite tulipánu zbierať slnečnú energiu na napájanie ďalšieho cyklu kvitnutia. Odstráňte zožltnuté listy a stonku a vytiahnite cibuľku z vázy.

Nie je potrebné skladovať cibuľku, pretože takto vypestované cibuľky len zriedka znovu kvitnú.

Zaujímavosti na záver

Ak koncom leta vykopete cibuľku tulipánu, pravdepodobne to nebude tá istá cibuľka, ktorú ste zasadili minulú jeseň. Je to jej dcéra. Aj keď tulipán kvitne, cibuľka sa delí pre ďalšiu generáciu.

Ak chcete dosiahnuť čo najdlhšiu životnosť tulipánov vo váze, stonky tulipánov narežte diagonálne, potom zabaľte horné dve tretiny kvetov do lievika z novín a nechajte ich hodinu alebo dve v studenej vode. Potom stonky zrežte a tulipány vydržia aspoň týždeň.

V Holandsku v 17. storočí bol nový tulipán taký chcený a módny, že hŕstka cibúľ mala hodnotu asi 44 000 dolárov.

Červené tulipány symbolizujú vyznanie lásky.

4/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *